Vrouwenhanden pqkoji Leeskrireg-den Burg. Over de bloembollenteelt. APVERTEMTBEN ff Den Isten EVIei I 1879 1929 den Bsten Mei |L Doos 30,50, Tube 30 ct. de tot tevredenheid, de noodige afschrij vingen waren verricht en er was een ba tig saldo van f77,94. Verder bleek, dat door toedoen der vereen, een T.B.C.-pa tiënt in een sanatorium was geplaatst. Rekening en verantwoording. De rekening van ink. en uitg. sloot met f3616,42. Het batig saldo was f177,94, De eindcijfers van de rekening T. B. C. bestrijding waren f2575,76. Het batig sal do f268,58. De boekhouding was nage zien door de heeren J.Keijser Az. en H.J. Reij. Eerstgenoemde verklaarde, dat de zaak weer kranig in orde was. Begrooting. Vrij auto-vervoer. De secr. deed daarna voorlezing van de begrooting, welke vastgesteld werd zooals ze was opgemaakt. De heer Wierenga stel de nog voor een post op de begrooting te plaatsen van f 50,- voor het vervoer per auto naar den Burg van bestuursleden naar bestuurs- en algemeene vergaderin gen. De secr. was van oordeel, dat men van de buitenleden niet mocht vergen, dat ze in de winter naar vergaderingen komen en toch is hun aanwezigheid dik wijls zeer noodzakelijk. Dit voorstel werd zonder bespreking goedgekeurd. Het Witte-Kruis-magazijn. Brengt het geleende goed spoedig en deugdelijk gereinigd terug 1 De magazijnmeester, de heer Pisart, bracht verslag uit over het magazijn. Mevr Meijer werd hulde gebracht wegens de uitstekende wijze, waarop alles in orde werd gehouden. Over het vuile terugbezorgen was de magazijnmeester weer slecht te spreken. Ook werden vele artikelen niet op tijd teruggebracht. Het ziekenauto-fonds. De heer Pisart bracht vervolgens ver slag uit over het fonds „Ziekenauto". De rekening werd nagezien door de heeren Th. Buis en H.J.Reij en in orde bevonden. In kas was f824,70. De heer Pisart ver zocht nu reeds pogingen aan te wenden om voor dit fonds gelden te verzamelen, opdat niet, wanneer na 20 ot 25 jaar een nieuwe auto moet worden aangeschaft dan de noodige gelden ontbreken. Het be stuur ondersteunde dit verzoek. Het hou den van uitvoeringen, etc. werd sterk aan bevolen. Van de Algemeene vergadering. De heer Wierenga bracht een kort ver slag uit van zijn bezoek als afgevaardigde aan de algemeene vergadering, waar wei nig belangrijks voor onze afdeeling was behandeld. De Comm. van Kekeningnazieners. Tot rekeningnazieners werden voor 't volgend jaar bij acclamatie aangewezen de heeren J.Keijser en H.J.Reij. De heer Keijser verzocht nog nu eens andere per sonen aan te wijzen, daar men zoo sla-" dig aan een „onier-onsje" zou krijgen. De secr. zeide echter, dat hij aan een permanente comm. van rekeningnazieners de voorkeur gaf, omdat de ingewikkelde boekhouding voor nieuwelingen niet be hoorlijk op één avond te controleeren is. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering door de voorz. werd ge sloten. (Niet van onze gewone verslaggever. Red.) Tien jaar He'dersehe Melkcentralc. (Ingezonden.) Vandaag is het tien jaar gele-, den, dat te den Helder de Melkcen- trale, gelegen aan de Dijkweg en ge vestigd in het gebouw der voormalige Centrale keuken aldaar, werd opgericht Deze instelling, voor tal van melkvee houders op Texel geen onbekende, heeft getoond in een bestaande behoefte te voorzien. Ze stelt zich ten doel melk in te koopen voor gezamenlijke rekening der slijters en een deel daarvan te ver werken tot boter. De laatste jaren zijn flcsschen melk en flesschen karnemelk met gort in groote hoeveelheden omge zet, producten, welke zoowel fabrikant als gebruiker reden tot tevredenheid ge ven. Üp 14 Mei zal in Musis Sacrum een intieme feestavond worden georganiseerd. Bereids heeft een comité, onder voorzit terschap van de heer W. J. Du inker mede oprichter der Centrale en jarenlang de voortvarende voorzitter van de Hei- derscke Melksiijtersvcrecniging de voorbereiding van dit festijn ter hand ge nomen. Vorstschade aan bloembollen. De vorstsc'nade in de Lisserbroek en de Rooversbroek is nogal van ernstige aard. Er is daar zeer veci bevroren. Van de narcissen zijn liet vooral de Golden Spur en Laurens Coster, welke bijna to taal weg zijn, ierwiji verschillende partij en Emperor, Empress, King Alfred, Vic toria en andere, ook voor het grootste gedeelte zijn bevroren. Zoo schrijft het Kweekersblad. Van de crocussen is het vooral de gele, welke het meest geleden heeft en welke danook voor het grootste deel weg zijn. Ook de croeussoorten blij ken bij enkele kweekers wel voor de helft bevroren. Tulpen hebben in deze streek eveneens sterk geleden. In hoeverre dekken op deze gronden een gunstige invloed zou hebben gehad, is moeilijk te bepalen, omdat er niet gedekt wordt, doch bij iemand, die bij toeval een ge deelte met mest had gedekt, was een gunstige invloed waar te nemen. Namens velen kunnen we volmondig verklaren, dat de vorstschade niets min der is dan een ramp. Voor nog geen 16 cent per week Het leesgeld bedraagt f 2,—per 13 weken De portefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, Stuiversblad, Wereldkroniek, Morks-Maga- zijn, Eigen Haard, De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (adv.) De Eugenia blijft hoog en droog zitten. Donderdagavond zijn wederom pogin gen gedaan om de „Eugenia" uit zijn onaangename positie te verlossen, schrijft de hield. Crt. Er was die dag springtij en tegen zes uur was er flink hoog wa ter en was de wind gunstig, zoodat de heer Bos, de vertegenwoordiger van de firma Wijsmüller, order gaf aan de „Drente" en „Friesland" vast te maken. Ook de „Limburg" hielp mee en van de dijk werden de pogingen door een ta melijk groot publiek met belangstelling gadegeslagen. Het water zette echter niet door en om ongeveer 9 uur konden de drie sleep- booten weer naar de haven vertrekken. (Van andere zijde vernemen we, dat 't water door de krachtige N.W.-wind tot 60 a 70 cM. boven normaal werd opge stuwd, maar dat in het schip niet de minste beweging was te krijgen. Men be denke echter, dat het schip in Nov. '28 op de dijk werd gezet, toen het water tot plm. ISO cM. boven normaal was opge stuwd. Red.) Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana woei gisteren van open bare gebouwen de vlag. Wolverkoop in Groningen. Uit Groningen schrijft men: De gezamenlijke wolverkoop in Gro ningen heeft tot resultaat gehad, dat voor de ingeleverde wol uitbetaald kon worden per Kg.: voor prima f2.47 (v.j. f 1.70), voor eerste kwaliteit f2.19 (f 1.55) en voor tweede kwaliteit f 1.95 (f 1.36), brok ken f 1.25 (f0.76). De derde kwaliteit is nog niet geheel verkocht; ook de vierde kwaliteit en de zwarte wol zijn nog on verkocht. Hierop zal een voorloopige uit- keering worden gedaan. Radio-telefoondienst Nederland—Ned. Indië. Op alle werkdagen bestaat gelegenheid tot het voeren van gesprekken voorloopig van Amsterdam, den Haag, Rotterdam en Utrecht met Bandoeng, Semarang, Soera- baja en Weltevreden. De kosten bedragen voor de eerste 3 minuten voor een gewoon gesprek met Weltevreden f 30, Bandoeng f30, Sema rang f33, Soerabaja f 34.50; dringend ge- gesprek resp. f60, f60, f66, f69; ijlge- sprek resp. f120, f120, f132, f138. (Bo ven 3 minuten berekend per minuut.) Gesprekaanvragen kunnen op alle kan toren in Nederland worden ingediend voor alle kantoren op Java. Aanvragen voor gewone en dringende gesprekken behooren tenminste 2 en ten hoogste 6 werkdagen vóór de gewenschte spreekdag ingediend te worden. iets hooger lammerenprijzen in 1929? "Ie Leiden werden de eerste lammeren gemarkt: Winschoters, lammeren uit Gro ningen. De uitgezochte dieren werden verkocht voor f 13 a f 14. Het ondereind bracht 110 op. Deze prijzen zijn een paar gulden hooger dan in i927. Utrecht noteerde 27 April f 1620; Leeuwarden 26 April f 1015. Over het geheel komen de lammeren ens iets duurder voor dan het vorige jaar. OUDESCHÏLD. Een Vara-afdeeling opgericht. Vrijdag vergaderden de leden van de V.A.R.A. (Vereen, van Arbeiders Radio Amateurs) om hier te komen tot het op richten van een afdeeling. Als spreker was aanwezig de heer G.W.Groothof, uit cLn Helder, die in het kort de bedoeling an de verg. uiteenzette. Hoewel, zei spr., enze vereen, bijna 50.000 leden telt, is i et ons niet mogen gelukken, langer dan •■.en avond per week recht op de zender te ..rijgen, waarmee we natuurlijk geen ge noegen nemen. Het ledental is een af spiegeling van onze invloed in 't land: .en vierde van de bevolking stemt rood n ook een vierde der luisteraars, lid van de VARA, is rood, hoewel we nog leng niet onze kracht kunnen ontplooien, •n dit verband eischen we ook een kwart van de zendtijd en zullen we niet rusten oor ons recht geschied is. Wanneer we vele afdeelingen hebben, Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaai tn Fa. JAC. VERFA1LLE den Helder zal hiermee een intensieve propaganda kunnen worden gevoerd voor het winnen van nieuwe leden en deze zullen toch ten slotte onze actie kracht moeten bijzetten. Hij wees ook nog op de houding van de AVRO tegen de VARA. Destijds, ver volgde spr., is door eenige groote heeren een schrijven aan de minister gericht met het verzoek de VARA haar zendtijd te ontnemen. Toen dit niet lukte, is door de zelfde heeren een circulaire gestuurd aan alle groote ondernemingen, bankinstel lingen, enz. om steun te bekomen. In ver band met deze circulaire is de AVRO op gericht: enkel ten doel hebbende de stem van de VARA uit de ether te verwijderen. Juist door deze campagne echter zijn alle bewuste arbeiders en arbeidersvrien den de oogen opengegaan en is het leden tal omhoog gevlogen. We hopen op 1 Mei de 50.001) te hebben bereikt. Ook het historisch verworven bezit werd door spr. onder handen genomen. Ieder, die het gesjacher met de H. D. O),, N.O.V., A.N.R.O. kent, weet, dat dit „be zit" langs vreemde wegen bezit geworden is, veronderstelde spr.. Als het er op aan, komt, bestaat de VARA langer dan de AVRO. Ook is de AVRO de eenige om roep, die geen samenwerking wenscht. Zoo kan de toestand niet langer bestaan. Spr. hoopte dan ook, dat er veel nieu we leden zouden toetreden, opdat de VARA haar zendtijd zal krijgen om te kunnen toonen wat de arbeidersomroep vermag. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Jn.Henkes, voorzitter; F.v.d.Wei de, secretaris, en A.Backer Tz., penning meester, bij wie men alle inlichtingen kan bekomen. De contrfbutie bedraagt 16 cent per week en kan te Oudeschild en den Burg wekelijks worden opgehaald. Zeegat van Texel. Op plm. 52 gr. 58',9 Nb. en 4 gr. 51' O.l. is de spitse ton No. 2 Malzwin ver vangen door een rood drijfbaken No. 2. Emmabioem. De verkoop van het „Emmabloempje" heeft alhier f27 opgebracht. De dames die zich van deze nobele taak gekweten hebben, verdienen zeker alle lof, welke we ze van deze plaats gaarne toekennen. EIERLAND. De Coup. Zuivelfabriek. De plannen tot stichting van een Coöp. Zuivelfabriek aan de Ruigedijk bij „Ant werpen" maken voortgang zij het ook langzaam, üed. Staten hebben 't bestuur, om vergunning tot bouwen op de aange duide plaats te bekomen, naar het pol derbestuur van Eierland verwezen. Zoo dra dit college zijn toestemming heeft verleend, zullen verdere stappen kunnen worden gedaan i DE MOK. Deensche vliegtuigen op bezoek. Een Deensch vliegtuigeskader, bestaan de uit drie watervliegtuigen, ééndekkers, van het type-Brandenburg, zal in de eerste dagen van deze maand een bezoek aan Frankrijk brengen en vermoedelijk ook aan Barcelona in Spanje. De vliegtuigen zullen op deze reis de Mok aan doen om benzine bij te laden. (Een afbeelding van het eskader hingen we op in de platenkast aan ons bureau. - Red.) Met de Marine-vlieghooten naar Indië. De vliegbooten zijn Zaterdagmorgen van Napels vertrokken en tegen vijf uur 's avonds te Athene aangekomen. De mo toren werkten uitstekend. Maandagmorgen zijn de vliegtuigen om tien uur naar Alexandretta doorgereisd. De schade te Breezand. Geheele akkers bloembollen in Bree zand zijn bevroren, meldt de Wieringer Crt. Tevens werkt de natuur nog tegen, zoodat een en ander zeer laat wordt en 't zich laat aanzien, dat het voor ons Bree zand een slecht jaar wordt. Immers gaat het met de bollen slecht, dan beteekent dat ook een terugslag voor de andere be drijven; geheel Breezand bestaat van de bloembollencultuur. Bloembollen in bloei. De bloembollen op de bollenvelden tusschen Haarlem en Leiden beginnen nu kleuren te toonen. Het zijn vooral de nar cissen, die nu aardig in bloei beginnen te staan. Met de hyacinthen is het nog ma tig. Als men over de nu groene velden kijkt, dan is ongeveer het achtste gedeel te min of meer gekleurd. Het zijn meest nog knoppen, die men ziet. Bepaald open is er nog zeer weinig. De volle bloei kan in het begin van deze maand verwacht worden. De strijd tegen de bollenvlieg. President Hoover heeft aan het congres voorgesteld, dat 4(4 millioen dollar van de 5 millioen, welke zijn gevoteerd voor de bestrijding van ziekte en beschadigin gen van het bloembollengewas in Texas, gebruikt zullen worden voor de strijd te gen de bollenvlieg, welke vooral in de streken van Orlando (Florida) ernstige schade berokkent. Verstopping S. BAKKER en N. BAKKER -Vermeulen, geven kennis van de geboorte hunner Dochter PETRONELLA. Hilversum, 28 April 1929. Eemnesserweg 34. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: JAN AGTER en GIJSJE v. d. LEE. den Burg—Texel 07 ,n„n Cothen (Utr.) 27 APnl 1929- Huwetijksbevestiging in de Geref. Kerk te Doorn 16 Mei te 12 ure. hopen onze geliefde Ouders, Be- rÉ1 0 huwd- en Grootouders pz (f JACOB DE BOER Albz. It ANTJE "bRUIN Jt fhun 45-jarige echtvereeniging te herdenken. Hunne liefhebbende Kinderen, fex XjÏ Behuwd- en Kleinkinderen. Den Burg, Texel, April 1929. hopen onze broeder en zuster, W p oom cn tante SE J W. DU1NKER W en aS F. DUINKER—Boonacker hunne 50-jarige echtvereeniging «Ik te herdenken. 'W dc Uit aller naam syw 'M DE FAMILIE. 2|5 Heden overieed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader NANN1NG ROEPER Jz. Weduwp. van Neeltje Salm, eerder wedn. van Trijntje Bakker, in den ouderdom van bijna 72 jaar. Joh. Roeper Nz. G. Roeper Dalmeijer Jan Roeper Nz. en Kleinkinderen. Oost, Texel, 27 April 1929. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder SOFIA BARTA DE HAAS, Weduwe van Frederik de Graaf, in den ouderdom van 80 jaren. Ede, 29 April 1929. Groote Straat 52. Amsterdam. F. de Graaf. E de Graaf-Welsink. G. de Graaf. A.J.A. de Graaf-v.Welij J. G. de (traaf. A. deüraaf-Haak. M. de Graaf. A.v.d Craats-de Graaf, J. v. d. Craats en Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Ede. Ede. Putten. welke dour de schoonmaak ruw iood oi b clta lied zijn. worden zacut en blank door Als gij last hebt van gedruktheid. schele hoofdpijn, het zuur. prikkelbaarheid, enz., als gevolg van ver stopping. gebruik dan Foster s Maagpillen, het ideale laxeermid del. Roster's MaagpsSien Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon Doesburg.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2