Texelscïie Courant van Woensdag 1 Mei 1929, Sfr 1 TWEEDE BLAD Texe!sche Berichten „Naar 't Kesert". Gemengd Nieuws Een rijm in het Texelsch dialect uit het jaar 1866 door D. DEKKER. AAFJEBUUR. Wel jémeneetje, burevrouw Nou kom ik je onder 't koppie gouw Vertelle wat ik hoord en sien Heb an de Helder, beste Trien. TR1ENTJEBUUR Heer Hei je an de Helder weest Ik heb er allan zoo op eest; Maar net of 'k er niet komme ken Zoolang ik in de kienders ben. AAFJEBUUR. 't Was alles deen mit 't hooibejouw, Zeit Jawik op 'n ochte, vrouw We gaan vandaag naar 't Nuwwe Diep. Hij wist, dat ik er zoo om riep. o— Je kent begriepe: bliedskap groot Die oudste jonge van Timoot, Nee, Jan van Ulbert Skagen's Kil Die brocht ons mit de kor na 't Skil. o— Doe in de postskuut, maar 't was vloed En deerbij was de wiend niet goed. Het duurde dus wel errig lang, Maar 'k was gien ziertje ziek of bang. o Zoo teuge zesse kwamme we an En ik ging daadlek mit me man Na Heinbuur, achter 't rasterwerk, Een endje van de Nuwwe Kerk. o— Deer eerst 'n koppie mit 'n stik, v Och, mensch, ik was zoo in mien skik, Want 'k was er voor de eerste keer En 't is er mooi, da's stellig weer. —o Toevallig viel deer Helder's krant Bij Heinbuur Jaap zoo in de hand En bij geluk, dat hij 't las, Dat het kesert in Tireli was. o— Heer, seit-ie, Aaf, dat wow 'k wel zien, Kom, ga je mee, of 'k gaan allien, Het kost ok vieftien stuvers maar, Toe, seit-ie, Aaf, toe, maak je klaar o Nou, ik niet lui, mien paarse jak Gouw uut, en ik in 't beste pak Na het kesert a la Mostaard, Maar mensch, dat is de piene waard. TRIENTJEBUUR Je zow zoo sege, is het weer, Maar dat kesert a 'k weet niet meer, En Tireli, je maakt me puur Nuwskierig, seg, wat is dat, buur AAFJEBUUR. Wacht maar 'n beetje, beste Trien, 'k Vertelje al wat ik hoord en zien Heb in die zaal, dat Tireliet; 't Is gien slecht huus, werempel niet. o— (Met Tireliet werd bedoeld de concert zaal Tivoli in de Hoogstraat te den Hel der, welke naam later is overgegaan op de schouwburg, thans voornamelijk als bioscoop ingericht, tegenover de ingang van de Marinewerf aldaar.) (Wordt vervolgd.) Hattem „de Parel der Veluwe." Van de V.V.V. Hatto-Heim te Hattem, „de Parel der Veluwe" genaamd, moch ten we een keurig verzorgd gidsje ont vangen, uitgevoerd op kunstdrukpapier, met interessante tekst, door tal van foto's geïllustreerd en gevat in een fleurig om slag. We geven ernstig belangstellenden gaarne in overweging dit boekje, dat kos teloos verkrijgbaar wordt gesteld, bij ge noemde vereeniging aan te vragen. Ver wijzing naar dit berichtje is daarbij vol doende. Sportnieuws. Men schrijft ons: De wedstrijd Texel IIAnna Paulowna I van Zondag werd door veel publiek bij gewoond. Er werd goed spel te zien gege ven wat we van Texel II niet gewoon zijn. Het publiek heeft dan ook wel genoten. Vooral onder de jonge spelers schuilen goede krachten. Voor de wind Texel II had de toss gewonnen en verkoos eerst voor de wind te spelen werd er wel eens wat te hard geschoten en konden de de spelers de bal niet bemachtigen. Wan neer meer met de wind rekening gehou den was, had men beter resultaat gekre gen. Met de rust was de stand 10. Het was jammer dat er spelers waren, die hun plaats niet goed hielden, vooral voor de rust. Na de rust ging het beter. T. was voor de rust geregeld in de aan val, maar kon dit door de harde schoten in niet meer dan één puntje uitdrukken. Na de thee werd er door beide ploegen weer flink aangepakt, maar hoewel A.-P. nu voor de wind speelde, kon die partij geen tegenpuntje bemachtigen, alhoewel er toen nogal eens een aanval op het T.- doel ondernomen werd. De T.-verdedi- m EENS ZAL HET TOCH LENTE WORDEN 1 [Houtsnede J. PK Klapmeijer] ging had de A.-P. voorhoede echter goed in bedwang. Door ongesteldheid kon een speler niet uitkomen. Zijn plaats werd ingenomen door de oud-speler Dapper, die in de voorhoede voor goede verdeeling van het spel zorgde. Zoo had T. aan Dapper een goede steun. Ook zonder Dapper had T. wel gewonnen, maar niet met zooveel puntjes. Toch hebben alle spelers goed hun best gedaan en hebben (niemand uit- gezonder) allen gewerkt voor de over winning: 40. Scheidsrechter Kooistra heeft deze wedstrijd uitstekend gefloten en trad, als het wegens ruw of forsch spel noodig was, direct op. Een goed geslaagde zanguitvoering. Zaterdagavond gaf het Chr. Dubbel Mannenkwartet „Excelsior" van den Burg, directeur de heer Nan Eelinan, een uit voering in de Ned. Herv. Kerk alhier. De opkomst kon bevredigend genoemd wor den. Ongeveer 100 personen waren aan wezig. Door ds. Groenenberg werd de bijeenkomst met gebed geopend; tevens werd door spreker opgemerkt, dat allen gekomen waren om te luisteren, waarom hij dan ook den aanwezigen verzocht de verschillende nummers met aandacht te willen volgen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma bestaande uit negentien zangnummers. Uit de heerschende stilte viel op te merken, dat al deze nummers bij de aanwezigen zeer in de smaak vie len. Toch willen wij de nos. „Feestgroet" en „Op ten strijde" even afzonderlijk noemen, als naar onze meening de mooi ste. Na afloop werd door ds. Groenen berg met dankgebed gesloten. Directeur en leden van „Excelsior" kunnen zeker met voldoening op deze avond terugzien, die in alle opzichten wel geslaagd mag worden genoemd. DE WAAL. Een plas, die gevaar voor de volksge zondheid oplevert. Met het oog op verspreiding van ge vaarlijke ziekten zou het aanbeveling ver dienen, dat de Plas, bij het dorp zoo spoedig mogelijk gedempt werd, omreden er reeds een onaangename geur door verspreid wordt. Uit de Vogelwereld. Niettegenstaande de strenge winter is het kievitseieren zoeken in Waalenburg nogal meegevallen. Verschillende perso nen verzekerden ons, dat zij nogal tevre den zijn, hoewel er Verscheidene kieviten nu al zitten te broeden. Ook zijn vele Kluten, Grutto's, Tureluurs en Kempha nen vertegenwoordigd. Opmerkelijk is ook, dat er veel Bergeenden aanwezig zijn. Het is te wenschen, dat het een goed seizoen voor bezoekers en vogels moge worden. DE MOK. De Holland-ïndië-vlueht. Ten vervolge op het bericht uit het eerste blad deelt men ons nog mee, dat de vliegtuigen Maandagmiddag omstreeks vier uur te Alexandretta zijn aangekomen. Gisteren zouden ze naar Bagdad vertrek ken. EIERLAND. Van een aangespoelde flesch. Vrijdag werd door de heer C. van Harn alhier bij de Slufter een eivormige flesch aangetroffen, vóórzien van een stuk ijzer- draad. De flesch bleek volgens een inlig-i gend drukwerk, gesteld in Hollandsch, Fr., Duitsch, Engelsch en Zweedsch, te water te zijn gelaten vanwege het Engelsche Ministerie van Landbouw en Visscherij. Verzocht werd een bijgevoegde brief kaart ingevuld (met vindplaats, datum en afzender) aan het Ministerie op te zen-, den, waarop de vinder met een shilling (zestig cent) zou worden beloond. De heer van Harn heeft aan dat verzoek vol daan. (We vermoeden, dat het Ministerie langs deze weg trachjen wil voor de visscherij belangrijke gegevens te verzamelen. Red.) BINNENLAND. De viervoudige moord te Grootegast. Tegen IJje Wijkstra, de dader van de afschuwelijke moord te Grootegast, is levenslange gevangenisstraf geëischt. Vol gens het requisitoir staat moord met voor bedachte rade alleszins vast en is onder zoek naar de geestvermogens van de ver dachte niet noodig. De verdediger wees in zijn pleidooi op de invloed van vrouw Wobbes, met wie hij samen woonde, en verzocht nog een onderzoek naar zijn (verdachte's) geest - vermogens te doen instellen. Door een molenwiek getroffen. De 14-jarige zoon van een molenaar te Lierop had het ongeluk geraakt te worden door een in beweging zijnde molenwiek. Zwaar gewond en bewusteloos bleef hij liggen, waarna hij naar het ziekenhuis te Helmond is vervoerd. Daar is hij aan de bekomen verwondingen overleden. GROOTE BRAND TE ROTTERDAM.- Te Rotterdam heeft aan de Kipstraat een geweldige brand gewoed. De schade wordt begroot op meer dan een miljoen, 17 gezinnen werden dakloos. De brandweer bond met 46 stralen de strijd aan en stond toch nagenoeg mach teloos. De oorzaak van de .brand zou kortsluiting zijn geweest. Een zoontje van de heer van Reeuwijk, dat in de bovenste verdieping van een der meest aangetaste perceelen ziek te bed lag, kon slechts met moeite worden gered. Ook de dienstbode van de heer Van Reeuwijk ontkwam ternauwernood aan de vlammen. VAN DE TRAP GEVALLEN. Een 81-jarige vrouw in de St. Janstraat te Breda is van de trap harer woning ge vallen. Zij was onmiddellijk dood. ELECTRIFICATIE VAN WEST-FLAK- KEE. Ouddorp, Goeree, Mclisant en Dirksland hebben besloten, medewerking te verlcenen tot de oprichting van een N.V. voor electrificatie van West-Flakkee. Het maatschappelijk kapitaal zal 1200.000 bedragen. REIZ1GERSVERVOER. Veerdienst EnkhuizenStavoren. Het reizigersver keer op de veerdienst Enkhuizen—Stavo ren is de laatste jaren aanmerkelijk toe genomen. Het aantal reizigers bedroeg in 1913 173.000, in 1928 291.000, een stij- gng dus van 70 pet., tegen 40 pet. op het geheele net der Ncd. Spoorwegen. IN DE HAVEN GELOOPEN. Op een avond had de 17-jarige dienstbode van de fam. S. aan de Wolwevershaven te Dordrecht de hond uitgelaten, doch zij kwam niet terug. De Tiond stond om streeks 10 uur voor de huisdeur, maar 't dienstmeisje was nergens te zien. Zij bleek, doordat zij slecht van gezicht was, in de haven te zijn geloopen en verdron ken. De politie heeft dezelfde avond het lijk opgehaald. BUITENLAND. Het recht om te kastijden wegens rooken. Het Hoog Gerechtshof te Londen heeft beslist, dat een onderwijzer het recht heeft een minderjarige leerling van zijn school te kastijden, wanneer hij deze op straat heeft zien rooken, ook al had. de jongen daarvoor van zijn ouders ver gunning gekregen. Studenten onder elkaar. In een restaurant te Lemberg ontston den bloedige botsingen tusschen studen ten van verschillende corpsen. Ze sloegen met sabels op elkaar los en losten oolë revolverschoten Er werden 36 studenten gewond, van wie 17 zwaar. Het restau rant werd volkomen verwoest. Meer dan 100 schepelingen verdronken. Tokio, Naar men meent, zijn er meer dan honderd personen omgekomen bij het vergaan van het Jap. s.s. Tokyo- koeni Maroe, dat bij kaap Èrino op de rotsen liep en binnen enkele minuten is gezonken. Twee stoomschepen pikten 97 der 209 opvarenden op. Men doet naar de anderen onderzoek, maar vreest, dat ze omgekomen zullen zijn. Honderd-zes- en-zeventig der opvarenden waren vis- scherlieden, die op weg waren naar Kam- sjatka. Men gelooft, dat de ramp te wij ten is aan storm- en sneeuwjachten. Krotwoningen in de Engelsche hoofdstad Men weet, dat de Engelsche regeering opruiming van krotwoningen op haar pro gramma heeft gezet. Vooral te Londen is in dit opzicht nog veel te doen. Zoo werd in de comm. voor de huisvesting een geval genoemd, waarin elf menschen wier leeftijd liep van drie maanden tot 23 jaar, samen in eén vertrek moesten slapen Door droogte geteisterd. Boekarest: De regeering heeft een nieuw fonds van vierhonderd miljoen lei ingesteld tot ondersteuning van de bevol king in de gebieden, welke door groote geteisterd zijn. Een geweldige boschbrand. Tusschen Reims en Epernay in Frank rijk zijn vierduizend H.A. boschgebicd door brand vernield. Kostbare manuscripten verbrand. Ongeveer negentig duizend documenten waaronder verscheidene uit de middel eeuwen zijn verloren gegaan bij een brand in de bibliotheek van het stadhuis van Duinkerken. Onder de manuscripten bevonden er zich vele van groote waarde o.a. een handschrift van Brunetto Lati- ni, e.en der leermeesters van Dante. Een autobus door een trein gegrepen. Bij Flores in Z.-Amerika kwam een electrische trein in botsing met een bus. Tien personen werden gedood, tien ge wond. Valsche Bankbiljetten van duizend frs.. In verband met de arrestatie van een jonge vrouw, die in een groot magazijn te Parijs een valsch biljet van duizend frs. in betaling had gegeven, is daar nu ook een man gevangen genomen. Men Vond in zijn bezit tachtig van die valsche biljetten, welke hij erkende te hebben- vervaardigd. Hij had er drie in omloop ge bracht door middel van jonge vrouwen, met wie hij in relatie stond. Met man en muis vergaan Nog steeds is geen spoor gevonden van het Deensche schoolschip Kopenhagen, dat met zestig cadetten aan boord sinds 14 December wordt vermist. Het schip had Montevideo verlaten en koers gezet naar Australië. Diéfstal van telefoonlijnen. Onbekende daders hebben des nachts groote dcelen van de telefoonleidingen Boekarest-Kroonstadt en B'óekaresTGa-- latz gestolen. Hierdoor zijn ook zeven an dere lijnen naar de hoofdstad gestoord. De daders hebben blijkbaar de' heele nacht ongestoord doorgewerkt. Zij konden de OOSTEREND.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5