Een sprekend bewijs m. Burgemeester m Alkmaar II Ingezonden fu) teer mg Zanguitvoering Korte Turf. prima korte turf Zaterdag 11 uur naar Purmerend. Motorschap Maria vaart Zaterdag 4 Mei naar Purmerend. voor aanleg en onderhoud van tuinen. Verhuisd Leesbibliotheek OSS KIHBERHOEKJE AD V E RTE N T1N C K. KfMj*«r&Co Dankbetuiging Verhuisd van de Warmoes straat naar de Wiihelmina- laan G. SCHOTANUS, tien enteringen en 25 H L. Rood Star aardappelen N V. Texelsche ElectricUeits Maatschappij. Prijsopgave gevraagd 50 ton nootjes kolen III. Warmoesstr. naar Nieuwstr. 523 J.F. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Chr. Dubbel Mannenkwartet „Excelsior" NAGEKOMEN BERICHTEN. Secretaris Mooi Texel. Naar men ons meedeelt wordt voor het baantje van secretaris van Mooi Texel op een nader te bepalen salaris waarvoor sollicitanten werden opgeroe pen, grooté animo aan de dag gelegd. Het bestuur heeft tot nogtoe geen be sluit genomen. Metefblis. Der traditie getrouw heeft het branden van de Meierblis ook gisteravond weer plaatsgehad. We hopen van ganscher harte dat dit festijn de voorbode van een nu spoedig naderende lente mag zijn Door een storing in de electr. cen trale kon gisteravond van 8,40 tot 9 uur geen stroom worden geleverd. Oplossingen der laatste raadsels. 1. Roomijs; 2. peer, enz., 3. Zilver schoon; 4. Tuinier; 5. Schaar, schar. Niemand van jullie verzuimt toch de raadsels met de oplossingen uit te knip pen en in een boekje te plakken Zoo krijg je heel goedkoop een prachtig raad selboekje. Nieuwe raadsels. 1. Je vindt mij in doiipen en steden. Verplaats de letters van mijn naam eens. Dan wordt ik het eigendom van honden, fea^ën en andere dieren. 2. Een vaartuig en een verblijfplaats vöor sommige dieren vormen samen de naath van een vlieghaveh in Nederland. 3. Ik ben een land in Azië, maar ver ander in eert sappige Vrucht, wanneer je de laatste letter van mijn naam veran dert. 4. Verborgen diernamen: Altijd kwam Bob eerder thuis dan Piet. Ik kwam juist de glazenwasscher tegen. (De oplossingen behoeven niet te wor den opgestuurd, maar briefjes zal ik gaarne ontvangen.) Waarom is de zee too zout? „Waarom", zeg jij eens Josephientje, Is het water van de zee zoo zout?" Vroeg meester, ,.nu eens grondig denken £n antwoord mij dan zonder fout." —o -„Wel meester," was het vlugge antwoord, :(Want Fientje dacht dat is niet mis), 'Dat komt omdat er in dat water Zoo'n bende zoute haring is!" H. B. Brievenbus. In de eerste plaats mijn hartelijke dank aan Cornelis Dalmeijer te Stavoren voor zijn mooie prentbriefkaart. Ik zal die goed bewaren. Ik heb weer een nieuwe vriend gekregen (of is het een vriendinnetje?), S. Dogger, oud tien jaar, te Oost. Welkom in de kring hoor. De oplossingen waren allemaal goed. Bet- Sie ;Roeper hééft weer alle raadsels op gelost. Bedankt voor je briefje. Of Gerard Bakker, die in 'tWeeshuis woont, mee mag doen. Natuurlijk! Ik vind het juist [tlezierig als zooveel kinderen brief jes schrijven. Willen jullie allemaal schrijven wanneer je jarig bent? Dan krijgen jullie beslist een mooie prent briefkaart. Wie postzegels, plaatjes of iéts dergelijks te ruilen heeft mag mij dat gerust schrijveh. Tenslotte nog de brief van mijn neefje Jan Rab, die mij komt vertellen, dat hij al in de derde klas zit, Zijn zusje Tine is nu ook op school. Dat Vindt hij wat fijn, wat ik best be grijpen kan. Tine leert nu zeker al van aap, noot, mies, enz. Kan ze al goed tot tien tellen, Jan? De raadseloplossingen waren goed. Hartelijk allen gegroet van OOM KO. (Bliiien verantwoordelijkheid der redactie.) Van levertraan en nog wat. Toen ik een kind was, kwam moeder élke avond voor het naar bed gaan met de levertraanfiesch en dan moest ik een volle lepel naar binnen werken. Ataar het pepermuntje lag klaar en dat maak te véél goed. Nu denk ik aan de benoeming van een derde leerkracht aan de Ulo-school. Wees geduldig, lieve lezer, ik zal u het verband duidelijk maken. Eerst waren er drie_ on derwijzers. Dat was volgens B. en W. en het hoofd der school te veel voor zoo weinig leerlingen. Ze konden het met hun tweeën best af. Dus werd er één oritslagen. Luister nu eens goed naar de mooie vondst, die B. en W. deden en in hun prae-advies de raadsleden kenbaar hebben gemaakt: „Dat er meermalen Ulo school-leerlingen met succes voor de 3e klasse H.B.S. en het Mulo-diploma A. zijn opgeleid, moet grootendeels worden toegeschreven aan de bereidwilligheid van hef hoofd der school, de heer H.Grcene- wold, tot het geven van les buiten de schooluren om". En toch was drie te veel De raads'.e- 'den slikken deze logica alsóf het, neen - niet levertraan, maar honing was. Ze hoeven niet eens een pepermuntje toe. Met vriendelijke dank voor de plaatsing Onderwijsbelangen. Naar aanleiding van de laatstgehouden Raadsvergadering is de afd. Texel van de Bond van Nederl. Onderwijzers zoo vrij enkele opmerkingen te maken. Ie. Een democratisch gemeentebestuur pleegt in onderwijszaken overleg met de onderwijzersorganisaties. Het gemeente bestuur van Texel doet dat niet. 2e. Met de benoeming van een 3e leer kracht aan de school voor u.l.o. kunnen we ons vereenigen, omdat bij ons enkel het onderwijsbelang voorzit. De bevoegd heden van de aanwezige onderwijzer en het te benoemen hoofd kunnen tot het vereischte aantal worden aangevuld. 3e. De motiveering, door B. en W. gegeven op het voorstel aan de raad tot aanstelling van een derde leerkracht, sluit de erkenning in, dat een paar jaar ge leden de derde onderwijzer niet gemist kon worden voor het onderwijs. Toen hebben de inspecteur, het hoofd der sch. en B. en W. geijverd om de derde leer kracht op wachtgeld te plaatsen. N u wordt door B. en W. in hun prae-advies toegegeven, dat de school te kort schiet. N u moet evengoed als toen de gemeente zelf het salaris betalen. Toen had door flinke propaganda ook het leerlingen aantal kunnen worden opgevoerd. Thans zal het aantal ook wel spoedig beneden 40 dalen. Toen een paar jaar geleden een beste leerkracht aan de Ulo moest worden ont slagen, werd het advies van de Bond niet gevraagd, noch dat van een der andere organisaties. De inspecteur en het H.d.S. waren bereid hun advies te ge ven. W ij hebben thans de voldoening, dat erkend is, dat men maar niet straf-' feloos een der goede krachten aan een school mag ontrooven. 4e. Een der lagere scholen op Texel heeft 86 leerlingen, verdeeld over zeven klassen voor twee leerkrachten. Het zijn meest kinderen van arbeiders, die nooit een andere school zullen bezoeken. Dus hier al hun kennis moeten opdoen. Waar om wordt aan deze school geen derde leerkracht benoemd en dat wel onmiddel lijk De gemeente behoeft maar tot 1 Jan. 1930 te betalen. Dan is er nog een éénmansschool. De ze z.g. inrichting voor onderwijs en op voeding heeft ook zeven klassen. Zoo'n inrichting is een caricatuur op een school. Toen er een volle kracht voor half geld beschikbaar was en voor half geld werd aangenomen ook, werd deze school ge holpen. Daar is in elk geval een 2e on- derw. noodig. Het belang van de k i n- deren eischt het, al is het getal ookj klein. Wij dringen aan op liefde voor het onderwijs, cfie zich uit in daden en dat over de geheele linie. o Naar aanleiding van dit schrijven heb ben we ons te bevoegder plaatse om in lichtingen gewend. Daarbij deelde men ons onder verwijzing naar het desbe treffend prae-advies mee, dat het voor stel tot benoeming van een derde leer kracht aan de ulo voornamelijk gebaseerd werd op het grooter aantal leerlingen (dat van 31 opklom tot 43) en verder op de wenschelijkheid leerlingen voor het Mulo-diploma B te kunnen opleiden. Wat de benoeming van meerdere leer krachten aan andere scholen betreft, werd ons verzekerd, dat de financieele gevol gen daarvan verder strekken, dan zich bij oppervlakkige beschouwing laat voorzien.. Red. School en militairisme. De school moet zijn en blijven een aan genaam en vriendelijk verblijf voor onze k nderen, waar ze naast het aanleeren van verschillende kundigheden in de eer ste plaats moeten woraen opgevoed tot edeldenkende en fijnvoelende menschen, bezield met liefde tot anderen, tot welke natie deze ook mogen behooren. De aan gename rust en de kalme voortgang van het opvoedingswerk mogen niet worden gestoord. Het is toch al zoo moeilijk het gestelde doel te bereiken. De vorige week hadden de kinderen van de U.L.O. school een paar dagen vrij. H u n plaats was ingenomen door eenige militairen, die met behulp van een paar dokters, nieuwe buit moesten uitzoeken. E'. n ruwe verstoring van het onderwijs. De allereerste voorbereidselen tot het meest gehate en onmenschelijk bedrijf worden getroffen op de plaats waar liefde en verdraagzaamheid aan de jonge men schen moet worden verkondigd. Laat de school voor de kinderen zijn, terwijl alles, wat verwant is aan het rni- litairisme een meer passend verblijf kan vinden in't gemeentelijk gebouw a.d. Hal- lenveg. ANTI-A4ILITAIR1ST. Zondag 4 Mei HERV. GEMEENTE. Burg, vm. IC uur ds. Raabe. Waal, vm 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp Oo-terend, vm. 10 uur ds. Oroenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer Collecte voor de Evangelisatie op ons eiland, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 3 ds. Buskes 'sav. half 8 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Alkmaar, 26 April. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1162 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11,50 a 12,75 Haver 11.25 a 12, - Gerst chevalier 11,62 a 12. - Groene erwten kleine 10, - a 18, - Grauwe erwten 17,— a 21,— Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 27 April. Kipeieren. Aanvoer 260.000. 50 54 K.G. 0,— a 0,— 56/58 K.G. 5,20 a 5,50 d 100stuks 58/60 K.G. 5,40 a f .5.50 ae luustuKS 60,62 5,50 3 5,80 62/64 5,70 a 6,00 bruin 5,80 k 6,60 Eendeieren. Aanvoer 85000. 4,70 5.00 Eierveiling Texel, 29 April. Aangevoerd werden partijen, 124284 stuks Kipeieren 46-50 K.G. f 0,— a f 0,— 50-54 4,90 5, - 54-58 5,10 5,40 58-62 5,30 5,60 62-66 5,50 6,10 66-70 5,80 7, eendeieren f 4,40 a 5,20 Texel, 29 April 1929. 4 koeien 63 nuchtere kalveren 8, a 15, 3 Schapen 0,— a 0,— 1 Varken 6 schrammen 28,— a 35, - 27 Biggen 18,— a 24,— Purmerend, 30 April. Runderen waaronder 210 vette koeien f 0,75 a f 1,05 p. KG -o. Gelde koeien 150 a 350 Melkkoeien 150 a 350 20 vette kalveren per KG 1,30 a 1,50 746 Nuchtere kah eren 9,— a 36, - 349 Vette varkens per KG 0,80 a —,89 59 Magere varkens 38,— a 48, - 246 Biggen 20,— a 32, 409 Schapen 25,— a 42,— 50 Lammeren 12.— a 23, Kipeieren 5,— k 5,75 Eendeieren 4,65 a 0,— Piepkuikens 0,25 a 3,— Heden overleed, na langdurige on gesteldheid, zacht en kalm, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Grootvader KLAAS MAAS, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam, Wed. K. MAAS. Westermient, 30 April 1929. van AF OUDESCHILD Am. Mixed Mais f II, - Laplata mais 11,50 Chevaliergerst 12,50 Gemengd kippenvoer 13,25 Ochtendvoer 15,— Bertels kunstkorrel 16,50 Haver 12,25 Kuikenrijst 15,50 Inlandsche tarwe 13,25 Witte erwten 13 75 Voorslaglijnkoeken 14, Ain. koek 14,25 Blanke Grondnotenkoek Delflsche 15,25 Giondnotenkoek Duyvis 14,75 Cocoskoeken 13,25 Palmpitkoek 12,75 Murwe lijnkoek W.L. 17, Ber'els Suikerkoekjes 17,25 Katoenmeel Bolted Texas 14, - Kalvermeel Duyvis 17,50 1NL. RIJSTVOERMEEL 10,— Pelmeel 15, Lijnzaad 24, Inl. Gedr. Suikerpulp 15.20 pet. 11,— Ged. oogde Spoeling 11,— Tarwezemelen 9,75 Tarwegrint 9,25 Delftsche Phosphorzure kalk 13,25 Carnarina vleesch-diermeel 23,75 Vischmeel 23 50 Landbouwzout per 50 Kg. 2,50 Turfstrooisel fijn 2,50 Den Burg, Texel 2 Mei 1929. in de Ned. Herv. Kerk te DE COCKSDORP op Zaterdag 4 Mei des avonds 8 uur pre cies. Programma's, tevens bewijs van toegang, a f 0,25 verkrijgbaar bij den heer C. Blom Jz. en 's avonds bij de deur. Heden. Woensdag en Donderdag in los sing per schipper A. J. Bruin a f 7, - per 1000. Aanbevelend, J. C. RAB. A. WUIS. 20 jaar heb ik getobd met KLIER ZIEKTE voornamelijk met een groot kliergezwel in mijn hals. Na 25 flacons tNOBLINE-SIROOP gebruikt te hebben kan ik verklaren geheel genezen te zijn. Ik kan niet nalaten U mijn welge- meenden dank te betuigen en zal ieder klierlijder Uw Nobline-siroop ten zeer ste aanbevelen. w.g. C. J. HOUWERTJES Machinistenstraat 57 Koog a'd Zaan Verkrijgbaar in alle goede zaken. Voor engros bij Gebr. Rotgans, Schagen. Electr. Schoenmakerij. Beleefd aanbevelend.- TE KOOP: bij KI. VERHOEVE, Hollandsche weg Cocksdorp. vaart De Commissaris T. C. BAKKER voor het lossen uit het schip, vervoeren naar en opslaan in de kolenbergplaats (2 M. hoog) bij de centrale, van Prijsopgave in te leveren uiterlijk Zater dag 4 Mei, te 10 uur, ten kantore der N.V. Inlichtingen ten kantore tusschen 9 en 12 uur. Afvaart 9 uur. H. KEESOM. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan W. RIJK Wz., Waalderstraat. van Beleefd verzoek ik de boekjes van de rnelkcontróle aan dat adres af te halen. ADR. BROUWER. Keus uit meer dan 850 boeken. Boekhandel Parkstraat

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6