Texelsche Courant van Zaterdag: 4 Mei 1929, TWEEDE BLAD Fijnproevers Texelsche Berichten Kinderkopjes ROSDE P98L 65 ct. GELE P89L 55 ct. HEERENBMI Gemengd Nieuws is niet tieten f" LASTERTONG. (Ingezonden.) Zeg lastertong, zeg lastertong, Je doet maar niets dan klappen En overal loop je in 't rond Er alles uit te flappen. Je vraagt niet of het waarheid is, Is het niet raak, dan is 't maar mis, Als jij maar goed kan zwetsen, Kan babbelen en kletsen. o— Al wat er hier ot daar gebeurt Weet jij van mee te praten, Eén enk'le zin is al genoeg Je klaplust los te laten. Ja daarvoor ben je altijd klaar, Je lastert en je kwebbelt maar, Bij meters uitgemeten Moet ieder het nieuwtje weten. o— Zeg, weet je wat er is gebeurd? Niet? Moet je eens even hooren. Ik weet niet goed hoe of het zit, Dat zeg ik je tevoren. Maar die en die heeft het verteld, Zelfs man en paard er bij vermeld. Ik zou me zeer bedriegen Als ik zoo stond te liegen o Zie zoo, je hebt je plicht gedaan, Er wordt al van gesproken, De hoofden worden hier en daar Al bij elkaar gestoken. Zou 't zuiver waar zijn, Grietjebuur, Nou ja, „Ik weet het secuur", Dat wil ik niet beweren, Ik kan er niet op zweren. o— Maar wie noemt er een koe nou bont, Als zij niet zit met vlekken. En zoo zal het ook hier wel zijn, Men tracht het te bedekken. Geloof maar, het mag met aan 't licht De doofpot in, het deksel dicht, Ze zullen het wel smoren.... Wat zal je er van hooren? o— Wel lastertong, wel lastertong, Je git gaat zich verspreiden, Je hebt er niets meer aan te doen, Het werkt nog lange tijden. Maar heb je nu wel overdacht, Wat onheil of je hebt gebracht? Wel neen, want dat zijn zaken Die immers jou niet raken. TEUN EXELAAR. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van Gebrs. J. J. en P. J. Brouwer te den Burg om vergunning tot het oprichten van een machinale melkerij in het perceel, gelegen aan den Schilderweg, kadastraal bekend in Sectie D. No. 2631 Op Vrijdag, den 17en Mei 1929, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die met voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling' toe te lichten. 1 exel, 3 Mei 1929. Burgem. en Weth. voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. WETTELIJKE TIJD. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zo mertijd dit jaar zal aanvangen op 15 Mei a.s. te 2 uur in den voormiddag, dus in den nacht van Dinsdag op Woensdag. In verband hiermede zullen de toren klokken Woensdag 15 Mei a.s., des voor middags te 2 uur een uur worden vooruit gezet. Texel, 3 Mei 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, s W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Vliegtuig bij de Kooy neergestort. De vlieger Duykers gedood. Woensdagmorgen bereikte ons t droe vig bericht, dat de heer D. J. Duykers, otl-vlieger 3e klas, bij een vliegongeval om het leven was gekomen. De heer Duy kers was voor velen hier geen onbekende, daar hij hier de Zeevaartschool bezocht met mooi, dik haar. Het haar groeit veel sneller als gij dat met Purol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei krachtig bevordert en het haar mooier en dikker. en met succes voor het diploma derde stuurman groote stoomvaart studeerde. o Omstreeks kwart voor negen was de vlieger met een vliegtuig type C I, ge merkt E 12, een z.g. overgangsvliegtuig voorzien van een B.M.W. 3 A-motor van 185 P.K., van het kamp de Kooy bij den Helder opgestegen voor een dienst-oefen- vlucht. Te ongeveer 9 uur 15, schrijft de Held. .Crt., is door toeschouwers, vanaf de weg die langs het vliegkamp voert, waargeno men, dat het vliegtuig op een hoogte van plm. 200 meter in een vrille geraakte, af gleed, en kort daarop loodrecht omlaag is gestort. De vlieger was alleen in het vliegtuig en vloog dus met ballast. Het vliegtuig stortte neer op het Balgzand en was moeilijk te bereiken. Een vlet moest over de dijk van het Noordhollandsch Kanaai worden gebracht, en weer over de dijk van een zich daarachter bevindend kanaal, zoodat het plm. 20 minuten duur de voor een officier en de noodige man schappen het vliegtuig konden bereiken en het lichaam van de vlieger, die op slag dood geweest moet zijn, konden bergen. Het toestel was totaal vernield. De heer D. was 28 jaar en ongehuwd. (Van de omgekomen vlieger en het ver ongelukte toestel hingen we aan ons bu reau een afbeelding op. Red.) Wat een vrille is. Onder een „vrille" verstaat men de „kurketrekker"-achtige beweging van een vliegtuig, waarbij 't spiraalsgewijze omlaag schiet. Wanneer de bestuurder deze ma noeuvre op aanzienlijke hoogte uitvoert, slaagt hij er als regel in, het toestel weer „op te heften", d.w.z. horizontaal verder te vliegen. Wanneer het toestel echter dicht bij de aarde in een „vrille" raakt (dat kan blijkbaar „vanzelf" gebeuren), is veelal niet te voorkomen, dat 't toestel te pletter slaat. Tijd en ruimte ontbreken dan om dit te verhoeden. Dit heeft ook Duykers tot zijn ongeluk moeten ervaren. Een aangename verrassing. Een vriendelijke gever Zijn naam is onbekend Deed taartjes en sigaren Aan het Gesticht present. Dat was me dus een feestdag, Die Donderdag van Mei Hartelijk dank daarvoor, schenker Van d' anderen en van mij. (Ingezonden.) o— Gaarne vereeuwigen we door drukinkt deze uiting van een dankbaar gemoed, hopende, dat het nobele voorbeeld navol ging moge vinden. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. M.D. den Burg f 2.50; P.B. Oosterend t 1.—. Overzicht eieren. Zooals we de vorige week reeds ge meld hebben is het verbruik van eieren nog niet wat het zijn moet, tengevolge van het koude weer. Aangezien echter door de koelers en kalkers druk gekocht wordt zijn de prijzen iets hooger geloo- pen. Deze waren van f5—7 naar kleur en gewicht. De hoogste productie is be reikt. De vorige week werden aangevoerd bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn 6.600.000 stuks. Op de veiling van 29 April betaalde men aldaar voor kleine eieren f4.50—5.20; groote eieren t5.30 7.eendeneieren t4.605.70. Overzicht wolveemarkten 25 April1 Mei. Zoo is dan ook de Aprilmaand verloo- pen zonder dat er van een levendige voor- jaarshandei sprake was. Gedurende deze maand was het weer wel biezonder guur, zoodat er van gras-i groei ook geen sprake was. De landerijen zijn nog kaal. De z.g. drukke voorjaars- markten waren danook dit jaar „minder druk", terwijl vrijwel overal een „koude" handelsstemming heerschte. Op de meeste markten waren de slacht schapen deze week weer duur, o.a. te Delft, Leeuwarden, Zwolle, Leiden, Sneek, Purmerend en Groningen. Te Rotterdam was de stemming voor deze veesoort iets minder. De zuiglammeren waren alge meen ook goed te plaatsen en waren daarbij prijzig. Groningen noteerde daar voor van 11520 per stuk, terwijl te Sneek de allerbesten tot 120 a 24 gingen. Voor weidelammeren was de stemming algemeen nog zeer kalm (Leeuwarden, Deltt, Leiden, Sneek en Groningen). De aanvoer was ook nog niet ruim. Zooals we ook de vorige week zeiden: „Het is te koud." 1 Narcissententoonstelling. In aansluiting op ons bericht omtrent de bloemententoonstelling op 11, 12 en 13 Mei a.s. nog het volgende: Het zal het eerste zelfstandige optre den der atd. Texel van het H.B.G. zijn op dit gebied sinds haar oprichting Eindelijk zal er op Texel eens gelegen heid zijn voor de kweeker om nieuwere soorten op een verzamelplaats, als een tentoonstelling zoo genoemd mag worden, nader te bekijken, schrijft het Kweekers- blad. De kweekers zijn door de ligging van het eiland en de betrekkelijk liooge kosten, welke gemaakt moeten worden, niet zoo in de gelegenheid om tentoon stellingen enz. te bezoeken, zoodat zich hier een bescheiden gelegenheid voordoet om zich eenigszins schadeloos te stellen. Op de tentoonstelling zullen alleen bloe men worden geëxposeerd van de leden der atd. Texel. Voor de Texelaars in het algemeen is dit een gelegenheid om zich eenigszins in te denken hoe er door personen aan de overkant gewerkt is, om de Tietelroos, zooals de Narcis op Texel wel wordt genoemd, te maken tot wat er nu van tentoongesteld is en meerdere personen zullen hun bewondering uitspreken voor hetgeen is bereikt geworden; terwijl de kweekers, de winners van deze nieuwe soorten door kruising of anderszins ver kregen, mogen gedenken als mannen door wie dit vak tot meerdere bloei en schoonheid is gebracht. Moge dit eerste optreden van de afd. „Texel", met haar kleine demonstratie, gevolgd worden door meerdere zich steeds uitbreidende en aan belangrijkheid winnende exposities, als teeken van een opwaarts gaan der bloem- bollenkweekerij op Texel. Opening R.K. Ziekenhuis—Den Helder. In tegenwoordigheid van B. en W. van den Helder, de vice-admiraal, comman dant der Marine, alsmede vele burgerlijke en geestelijke autoriteiten is Donderdag het nieuwe R.K. Ziekenhuis aan de Pol derweg te den Helder door de deken van Schagen, de Zeereerw. Heer Guillonard, geopend. Het ziekenhuis is een stichting van de congregatie der zusters diacones sen te Voorschoten. Het maakt deel uit van een complex gebouwen, waarin R.K. jongens- en meisjesscholen, alsmede een R.K. bewaarschool zijn opgenomen, en biedt voorloopig plaats voor 50 patiënten. Aan het hoofd der chirurgische afdeeling staat dr. S. van Heerde, chirurg in het Binnengasthuis te Amsterdam. In zijn openingswoord, het welk gesproken werd na atloop van de plechtige wijdingsdienst zette de voorzitter van het bestuur, pas toor de Jong, in het kort de wordingsge schiedenis uiteen. De burgemeester en de vice-admiraal drukten de wensch uit, dat ten opzichte van de verzorging der zieken samenwer- kng moge worden verkregen tusschen de plaatselijke geneesheeren. (Alg. Handelsblad.) Sportnieuws. Zondag a.s. spelen tegen elkaar Texel 1 en „Rest van Texel". In „Rest van Texel" komt ook uit een nieuwe speler en H.Ran. Daar beide ploegen elkander niets zul len toegeven, kan men van een mooie wedstrijd verzekerd zijn. Het elftal, waarmede de rest van Texel uitkomt, ziet er als volgt uit: N.N. de Ruijter Sikkerlee G.Dros E.Frank(2ekl.N.V.B.) A.DrosPz. N.Schermer, D.Dapper, H.Ran, A.Waller, Jb.Kiljan. rooken Roode of Gele Pool omdat ze met ons zeggen „ER IS NIET BETER' per half pond Bcvranr «Je bon» toot houten pijp, ubaksdoo» of OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden125 koeien, 127 schapen, 91 kalveren, 33 varkens, 11 lammeren, 2 paarden, 19 biggen. Visscherij. in de naven is aangebracht ruim 3600 Kg. garnalen. De prijzen zijn zoo onge veer van 8 tot 12 cent. Geep wordt nog niet veel gevangen, het koude weer zal er wel invloed op hebben. In den Helder zijn door een kommenvisscher de vorige week drie zalmen aangebracht. Dit was een buitenkansje! DE COCKSDORP. Wiens duif is dat? Door de jongeheer B. Nieboer is een postduif gevangen, voorzien van een allu- minium ring gemerkt: Belg.-28-6199459 en een gummiring gemerkt B 375—007S, ter wijl op een der vleugels het nummer 3466 gestempeld was. Nieuwe autobus. Naar we vernemen zal de heer Th. Reu vers, ondernemer van de autodienst de Cocksdorp—den Burg v.v., binnen afzien bare tijd 'n nieuwe autobus „inde vaart" brengen. Het wachten is nog op het chas sis, dat uit Antwerpen verzonden moet worden. De carrosserie wordt te Wor- kum gebouwd. ECHTE FRIESCHE» JriptiiaJs f.7ntftuwm Zanguitvoering. Op verzoek verstigen wij uw aandacht op de zanguitvoering, welke het Dubbel Mannenkwartet „Excelsior" (dir. N.Eel- man Wz.), van den Burg, vanavond in de Ned. Herv. Kerk alhier geven zal. Te kwart over zeven zal vanavond een autobus van den Burg vertrekken (zie adv. in dit en het vorige nummer.) DE MOK. De Vliegtuigramp te bagdad. (Vervolg van het le blad.) Nader vernemen we nog: De oorzaak. De vliegbooten waren Dinsdag te Bag dad aangekomen en zouden gisteren hun tocht naar Indië hebben voortgezet. Het ongeluk gebeurde tijdens 'n proef vlucht, noodig nadat de motoren waren nagezien. Zeer laag vliegend over de Tigris raakte het vliegtuig de telegraafdraden; de pi loot daalde onmiddellijk en deed een vlotte landing op de rivier. Maar de Dor mer Wal gleed met groote snelheid recht op de Maude-schipbrug aan, en liep daar tegen te pletter. Een schroef werd over de brugleuning geslingerd: het lichaam van het vliegtuig werd tusschen twee pontons verbrijzeld. De vlieger, luit. Everts werd vermor zeld tegen een stutbalk en was onmiddel lijk dood. De beide andere inzittenden werden ernstig gewond. Hun toestand is goed vooruitgaande. De zich in zinkende toestand bevinden de vliegboot werd door personeel van de Air Force opgepikt en geborgen. De teraardebestelling. Het geheele personeel van het Engel- sche luchtvaarthoofdkwartier te Bagdad was gisteren tegenwoordig bij de begra fenis van luit. Everts op de militaire be graafplaats aldaar. Hoe mevr. Everts het bericht ontving. Naar men ons uit den Haag meldt, heeft mevrouw Everts Donderdagmiddag, toen zij in de Wagenstraat aan het winkelen was, bij het gebouw van de Haagsche Crt. het bericht over het ongeluk, volkomen onvoorbereid gelezen. Na in het gebouw van het blad eenigszins van de hevige schrik te zijn bekomen, is zij naar het de partement van marine gereden, waar men haar nog geen officieele bevestiging van het Reufer-bericht kon geven, aangezien om 4 uur op het departement nog geen bericht omtrent het ongeluk was binnen-- komen. Het Departement was er niet in ge slaagd haar op de ontstellende tijding voor te bereiden, daar zij tijdelijk Rijs wijk, haar woonplaats, bleek te hebben verlaten. Film Olympische spelen. De film van de Olympische Spelen 1928, die in ons blad reeds is besproken, is in het gebouw Odeon te Rotterdam hier te lande voor het eerst in het openbaar vertoond. Een kind verbrand. Te Roswinkelerveen wist het driejarig kind van een arbeider lucifers te bemach tigen. Het speelde daarmede in bed. Plot seling stond het bed in vlam. De moeder kon het kind nog uit het bedje trekken, doch de kleine had hevige brandwonden bekomen. In het ziekenhuis is het kind aan de bekomen verwondingen overle den. Uit Rome terruggekeerd. Zaterdagmiddag te half één is Z.D.FI. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem van zijn reis naar Rome teruggekeerd.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5