Ingezonden Leeskring-den Burg. Texelsch Fanfare op concours. Texelsch Fanfare neemt op Hemel- vaartsdag deel aan het concours te Win kel; gisteravond hield het corps een wel luidende repetitie in zijn tent in 't Parki. De nieuwe R.K. School. Op 22 Mei zal door het gemeentebe stuur het bouwen eener nieuwe R.K. school met zes lokalen alhier openbaar worden aanbesteed. Giften Aigemeene Wijkverpleging. N.N. den Burg f20; J.B. Öudeschild t 2.50N.N. Oosterend f25; N.N. Ooster end 12Overschot Filmavond t 11.50; N.N. Oosterend t 2.— Kievitseieren. Uit Leeuwarden bericht men ons; Nu het vervoer van kievitseieren verbo den is, blijkt dat in Friesland minder kie- vits- en andere bonte eieren zijn aange voerd, dan in vorige jaren. De mindere aanvoer bedraagt ongeveer twintig pet. Voornamelijk is het koude voorjaar hier op van invloed geweest. DE WAAL. Honderd kuikens naar rattenmagen. Onze plaatsgenoot, de heer S.Plaatsman kwanueen dezer dagen tot de onaange name ontdekking, dat van zijn 125 kui kens er ruim honderd door ratten bleken te zijn opgepeuzeld. Een groote schadepost! Intrekking van bankbiljetten. Alleen die met de Zeeuwsche boerin blijven geldig. Opgepast De Directie van de Nederlandsche Bank roept houders van de hieronder genoem de bankbiljetten op, om binnen één jaar ter betaling aan te bieden; 1. de bankbiljetten van tlO, waarvan de uitgifte bekend werd gemaakt in de Staatscrt. van 27 Sept. 1904 no. 226 en 2. de biljetten van tlO, waarvan de uit gifte bekend werd gemaakt in de Staats courant van 2 Jan. 1922 no. 1. Op de voorzijde van beide modellen bevindt zich ter linkerzijde van de tekst een mannenfiguur (de Arbeid) en ter rechterzijde een vrouwenfiguur (de Wel vaart), elkander de hand reikende. Van de biljetten van tien gulden zullen alleen in omloop blijven de biljetten, waar op een Zeeuwsche boerin is afgebeeld. Nieuwe rekenpuzzle. Een herbergier had in zijn kelder menig oor jenever. Elke dag daalde hij in zijn kelder af en nam dan drie ooren mee naar boven. In negen dagen was de kelder leeg. Hoeveel oor jenever was er aanvan kelijk in de kelder? (Oplossing volgt.) De spoorweg over de afsluitdijk. De Zuiderzeewerken vorderen gestadig: men voorziet dat de afsluitdijk van het ljselmeer in 1933 gereed zal zijn. Het is niet onaardig om eens te zien, welke de beteekems van een spoorweg tusschen Anna-Paulowna en Harlingen via de dijk zal zijn. Spoor- en tramwegen" berekent dat de afstand Groningen via Schagen met Amsterdam en den Haag 12 en 10 K.M. korter zal zijn dan via Zwolle, en met Rotteidam 21 KM. langer. Noch verkor ting van reisduttr, noch verlaging van vrachtprijs zijn voor Groningen in ge noemd verkeer van groole beteekenis. De afstand Leeuwarden Amsterdam zal ech ter 5ó KM. korter d.an die via Zwolle zijn, terwijl de reisduur twee uur 31 min. zal bedragen bij een verkeerssnelheid van slechts 60 KM., tegen drie uur 29 min. via Enkhuizen en drie uur 41 min. via Zwolle. Een Louis Bouwmeester-schouwburg? Er heeft zich een combinatie gevormd met de lieer Louis Bouwmeester Jr. aan liet hoofd om zoo spoedig mogelijk te Amsterdam een theater te stichten, dat de naam van Louis Bouwmeester-schouw burg zal dragen. In een kuip water gevallen. Te Nijmegen is gistermiddag een 3-ja- rig meisje van J., terwijl de modder een ander kind naar school bracht, in een kuip water gevallen en verdronken. Een natuurverschijnsel? Kapitein Timmer, van de stoomboot „Daventria", die op een nacht van Am sterdam naar Deventer voer, rapporteerde dat hij tijdens een storm met zware buien omstreeks half twaalf, tusschen Marken en Urk een merkwaardig verschijnsel waarnam. Er kwam plotseling een gefluit ot gesis, gevolgd door het zichtbaar wor den van een vuurbal, die een dikke, lich tende streep achterliet. Het verschijnsel hield wel twee min ïlen aan. Daarna trok de lichtstreep tezamen in de vorm van een parachute, die viel. Hel duurde nog wel vier minuten, voor alles, wegzakkend, was verdwenen. BUITENLAND. Voorjaarscnweer. Baden is geteisterd door hevige voor jaarsonweren, gepaard met hagelslag. Er is voor 160,000 schade aangericht. Het tweeduizendste verdrag. Het VoLkenboiidssecretariaat heeft Vrij dag 26 Apr. 't 2000ste intern, verdrag ge registreerd, zijnde een overeenkomst tus schen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije tot regeling van het grensverkeer. Een brand met ernstige gevolgen. Het hotel Germania te Heideking is af gebrand. Twee personen zijn gestikt en twee meisjes, die uit een zolderkamertje moesten springen, zijn zwaar gewond. De schade bedraagt ongeveer 100.000'. gulden. Rijtuigen contra auto's. Berlijn telt nog 293 huurrijtuigen tegen 60.000 auto's. Groote tentoonstelling te Manheim. Manheim laat een tentoonstellingster rein aanleggen, waarvoor de plannen al gereed zijn. De kosten worden geraamd op 1,8 miljoen mark. Vreemdelingenverkeer in de kou. De strenge kou van deze winter heeft een nadeeiige invloed uitgeoefend op het vreemdelingenverkeer ook te Berlijn. In Februari waren er 13,8 pet. minder gasten dan een jaar eerder. Treurige samenloop van omstandigheden. De familie van een melkboer te Marien- ratschitz is in rouw en vreugde gebracht. Terwijl de vrouw van de melkboer door de geboorte van een kind werd verblijd, is haar 7-jarig oudste kind door'n vracht auto overreden en gedood. De vracht auto werd bestuurd door de zoon van de vrouw die de moeder bijstond. Een zeilvlieger verbetert het record. De zeilvlieger Nehrings is bij Malchcn opgestegen om te trachten het afstands record te verbeteren. Ditmaal slaagde' hij na een tocht van 72 K.M. langs de Berg- strasse is hij een uur later bij Bruchsel geland. Boven Heidelberg vloog hij op een hoogte van 1200 M. De Engelsche en Duitsche vloot. In het Engelsche Lagerhuis vroeg een afgevaardigde aan Bridgeman welke Brit- sche eenheden het tegen de twee nieuwe Duitsche oorlogsschepen op konden ne men. Bridgeman antwoordde: De omstandig heden waarin oorlogsschepen elkaar in de oorlog ontmoeten zijn zoo verschillend, dat hierop geen nauwkeurig antwoord te geven is. Het is duidelijk dat een duik boot of torpedojager zulke schepen in de grond kan boren. Ik aarzel daarom de ge- vechtswaarde van Engelsche schepen met die van buitenlandsche te vergelijken. Het nieuwe Deensche Kabinet. Het nieuwe Deensche Kabinet, door Stauning geformeerd, bestaat uit negen soc. dem. en drie democr. ministers,. Het beschikt in het Folketing thans over 77 van de 149 zetels. Een boom op een auto gevallen. Medan. Een boom, die werd om gehakt, is op een auto gevallen, waarin gezeten waren de heer '1 ieleman en zijn moeder. Deze kreeg de boom op zich en haar hoofd werd verbrijzeld. Zij was op slag dood. De heer Tielenian bleef onge deerd. De chauffeur brak een been. Een vliegtuig in de Wcichsel gestort. Op de Weichsel heeft een vliegongeluk plaats gehad, waarbij twee Poolsche offi cieren om het leven kwamen. Twee toe- stelien werden door een hevige hagelbui overvallen. Terwijl 't eene vliegtuig er in slaagde zonder schade te landen, trachtte liet andere vliegtuig dichter boven de Weichsel vliegend, een geschikt landings- terre'n te vinden. Boeren langs de oever zagen hoe plotseling de machine over de kop sloeg en in het water stortte. De beide inzittenden, een majoor en een ka pitein zijn verdronken. Een krankzinnige vioolspeler. Nadat de pianist Ledowsky onlangs het wereld-duurreeord pianospelen gevestigd heeft op 75 uur 47 minuten, heeft thans naar de Weensche bladen uit Stiermarken melden, de 40-jarige kapelmeester Bis- sclioff, 24 uur lang zonder eenige onder breking viool gespeeld. Hij beschouwt deze prestatie als training voor het we reldrecord, dat hij in de loop van de vol gende maand hoopt te vestigen. De violist hoopt zich dan door verschillende pianis ten, die elkaar om de zes uur zullen af lossen, te laten begeleiden. Een boer ter dood veroordeeld. Te Maikop in Sovjet-R. is een boer ter dood veroordeeld, omdat hij de hutten van twee dorpsarmen in brand had ge stoken, die zijn contra-revolutionnaire houding tegenover de graaninzameliiig en de landindeeling hadden verraden. Een lange-afstand-vlucht van 4130 mijl. De ee: ste vlucht zonder tusschenlanding naar Indië is gelukt. De afgelegde aF stand bedraagt 4130 mijl, waarover de Engelsche vliegers 50 uur en 38 minuten gedaan hebben. Aan de rand van de afgrond gestopt. Een volle autobus reed te Kassei bij het uitwijken voor 'n tram door een steenen borstwering, die een hoog van een lager gedeelte van de straat scheidde. De bus bleef echter als door een won der precies in evenwicht op 10 M. hoogte hangen, zoodat de passagiers ongedeerd de wagen konden verlaten. Met huwelijk van Siameesche tweelingen. Aan Margarete Gibb, een der in de Vereenigde Staten bekende Siameesche tweelingen, werd te New-York verlof tot het sluiten van een huwelijk geweigerd, omdat de tweelingen, ofschoon zij elk 'n aparte naam dragen, toch slechts een lichaam vormen en de verloofde van Margerete zich bij het huwelijk aan biga mie zou schuldig maken. Verdwijnende bloemen, verderfelijke auto's. De auto, zoo klaagt A. C. Glouchester in de Times zal de oorzaak worden van liet verdwijnen van vele wilde bloemen, die het Engelsche landschap sierden. Men kan er overal mee komen en dan de planten uitrukken en meenemen. De schrijver ging naar een plek waar hij wist dat vroeger wilde gentiaan stond. Hij vond niets meer, maar wel gaten in grond. Hij hoorde dat een dame met een auto gekomen was en alle planten die zij maar kon vinden voor haar rotstuintje had meegenomen. Er was een bosch vol met varens. Een kweeker kwam met zijn auto en nam alles mee. In Gloucestershire moeten sommige menschen, op wier gron den narcissen en lelietjes van dalen voor komen, nacht en dag een waker hebben om ze te beschermen. Het wordt tijd, dat men wettelijke maat regelen tot bescherming van wilde bloe men gaat nemen, want anders zullen alle biezondere soorten snel verdwenen zijn. Burgemeesterstractemeni. Het tractement van de burgemeester van Antwerpen is verhoogd: inplaats van 50.000 trs. krijgt hij thans jaarlijks 100.000 trs. Ook de wethouders zullen voortaan meer krijgen en wel 50.000 frs. inplaats van 27000 trs. Voor de „zitpenningen" der raadsleden is 90.000 frs. op de begrooting gebracht, waarvoor tot nu toe 55.000 frs. was uitge trokken. Het geeselvonnis uitgevoerd. (Reuter). Het vonnis, waarbij de boer Jack Nafte wegens liet doodranselen van een inlander (buiten en behalve zeven jaar gevangenisstraf) tot tien zweepsla gen werd veroordeeld, is heden ten uit voer gelegd. BLOEMEN-COLLECTE DE MACHT VAN HET KLEINE. De atd. van de Macht van het Kleine hopen op Hemelvaartsdag weer een bloe- mencollecte te houden ten bate van de on- en minvermogende lijders aan vallen de ziekte binnen de stichtingen te Haar lem en Heemstede. Ze zijn er van alle gezindten en van de 430 patiënten kunnen maar tien pet betalen wat ze kosten. De rest moet geholpen worden. Honderd-en zestig patiënten krijgen op heden een jaarlijksche subsidie van tweehonderd tot zeshonderd gulden per jaar; de overigen een subsidie beneden tweehonderd gul den. Dat beloopt jaarlijks vele tiendui zenden. Denk Donderdag dus eens aan de groote zorgen der vereenjging, die de patiënten langdurig verplegen moet en denk als u uitgaat aan de zieken, die niet kunnen uitgaan zonder levensgevaar. Laat dan, dankbaar voor uw gezondheid, een flinke gift in het busje klinken van de vriendelijke jongedames, die U een bloempje opspelden. Over betaling der landhuren. Geachte Redactie. Den Helder, 29 April 1929. Van verschillende zijden ontving ik be richt over een onjuistheid van mijn inge zonden stukje der vorige week. Er is mij medegedeeld, dat de door mij genoemde commissie, werd samengesteld, doordat betalingsmoeilijkheden rezen bij omzetting van de schapenbedrijven. Dit nu staat niet in de Texelsche Courant onder het het verslag der vergadering der Holl. Mij. v. Landbouw vermeld. Mijn gevolgtrekking is das zeer ver klaarbaar en de hoofdzaak van mijn inge zonden stukje wordt door een onderge schikte aanleiding, voor twee uitleggingen vatbaar, zeker niet minder juist. De pacht- toestanden zijn treurig en ze kunnen slechts verbeterd worden door een wet van een meer vooruitstrevende regeering dan de tegenwoordige. Met dank voor de plaatsing, J. A. van der VLIS. Naschrift. Mogen we even opmerken, dat we w e 1 hebben meegedeeld, waarom bedoelde Commissie in het leven werd geroepen! We deden dit uitvoerig in het verslag van de vergadering der R.K. Land- en ruin bouwbond, 13 Februari j.l. hier belegd, waarin de zoo gewichtige aangelegenheid lang en breed is besproken. Dus mochten we de beweegreden ge noegzaam bekend veronderstellen. In de gecombineerde vergadering van Texelsche land- en tuinbouworganisaties van 15 April, (de heer v.d.Vlis vergist zich waar hij van een vergadering van de Holl. Mij. v. Landbouw spreekt) is de kwestie trouwens slechts even, bij de rondvraag, kort voor het einde der ver gadering ter sprake gebracht. Wanneer de heer Van der Vlis nog eens Voor nog geen 16 cent per week Het leesgeld bedraagt f 2,per 13 weken De portefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, Stuiversblad, Wereldkroniek, Morks-Maga- zijn, Eigen Haard, De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (adv.) kennis neemt van het verslag der L.T.B.- vergadering, zal hem alles wel duidelijk zijn. Red. Verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. De Burgemeester van Texel brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 21 Mei a.s. zal plaats heb ben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Op dien dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Voorzitter van het hoofd stembureau in den kieskring, ter secreta rie der gemeente Den Helder, worden in geleverd: LIJSTEN VAN CANDIDATEN. als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Bij iedere candidatenlijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Konink lijk besluit van 12 December 1917, Staats blad no. 692, bedoelde schriftelijke ver klaring, van iederèn daarop voorkomen den candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegrafisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele tormulier, hierboven bedoeld, gebonden. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring hierboven ver meld, zijn ter secretariê dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. Voor verdere biezonderheden wordt venvezen naar de aangeplakte bekendma king. Texel 1 Mei 1929. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 27 April tot en met 3 Mei 1929. ONDERTROUWD: Marinus van Houte en Marijtje'Griek; Cornelis Kuip en Agatha Witte; Roelof Kiewiet en Hiltje Hoekstra; Frans Witte en Anna Cornelia Witte. GETROUWD: Aris Jan Langeveld en Friederike Karoline Ida Auguste Krampe; Regnerus Johannes Timmer en Guurtje Bakker; Wijbe Douma en Jannetje de Bloois; Hendrik Prins en Trijntje Burger/ OVERLEDEN; Nanning Roeper, 71 jaar, weduwn. v. Neeltje Salm; Klaas Maas, S0 jaar, gehuwd met Aaltje v. Heer- waarde. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 vulpen, 1 wagendop, 1 tabakzakje, 1 tieerenfiets en 1 handschoen. PREDIKBEURTEN Zondag 4 Mei HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Öudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp Oosterend, vm. 10 uur ds. Oroenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vin. 10 uur ds. v. d. Leer Collecte voor de Evangelisatie op ons eiland, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 3 ds. Buskes 's av. half 8 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Donderdag 9 Mei Hemelvaartsdag. HERV. GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds. v. 't Hooft. Geref. Kerk (H.V.) Oostefend, vm. half 11 ds. Buskes. MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmercnd G.A. Purmerend, 30 April iy29. Afdeeling eieren. Aanvoer: 146819 kipeieren 70,85 K.G. f 7.80 af 65/66 5,80 63,64 5,70 69,62 5,40 58,59 5,40 55 57 5,30 53,55 5, 50 52 4,80 273397 eendeieren 4.90 Afdeeling Pluimvee, oude kippen f 2,35 a f 3,00 p. st hanen 1,25 a 1,90 Jonge hanen 1,40 a 2,20 0,- 6,40 6,— 5,70 5,60 5,50 5,30 5,— 5-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6