A N TH RA Cl ET. Belangrijk nieuws voor Texel Stalen worden gratis zender verplichting getoond. Eenmaal koopen blijft koopen. EMIEL EK ANK. M AISGLUTEN KOEK Thans f 13,75 Briquctten f 14,- Adverteeren doet Verkoopen. merk: DE BIJENKORF Heeren- en Kindercostuums en Regenjassen. Attentie Attentie Niet meer naar den overkant I de modernste Dames- en Heerenstoffen, geen confectie, tegen de scherpst concurreerende prijzen aan te bieden. N. V. Handelmaatschappij DROS Co. Steeds ruim voorzien in prima Buitsche j&nthraciet. J. G. Mi, Schildereind, lisrg-Texel. Met ingang van 1 Mei heb ik mij gevestigd voorloopig ten huize van den heer D. Prank, Weverstraat B 303, Den Burg, met het doel Zoo juist ontvangen een moderne collectie Damesstofïên Seizoen 1929-1930. o. a, Soie artiiLciëlle, Crêpe Soie artificiëlle, Compose, Crêpe Jersey, Basoche Ottoman, Marqueterie Ottoman, Popeline de Paris, Crêpe de Chine, Kashinettes, Deux pièces travers,Pipstra versMouselinesdifferentes Heerencostuums naar maat worden geleverd beneden Confectieprijzen. Beleefd aanbevelend, HEEL, GEBROKEN en MEEL Dagelijks verkrijgbaar bij Speciaal adres voor H eed en en Petten. Fa. 3. DEKKER, Steensnplaats. Van onze Boekenplank. Uit de Oude Doos. Wachtende volgende week per schip „Mijn Genoegen", een lading rechtstreeks aangevoerde De prijzen hiervan zijn als volgt D. Anthraciet I afm. 50/80 k f 2,25 per HL. D. 11 30/50 k f 2.50 D. 111 16/28a f 2,15 Eierkolen a f 1.50 Deze prijzen zijn alleen geldig tijdens de Iosdagen. Wilt U dus voor a. s. winter verzekerd zijn van beste Anthraciet tegen lage prijs profiteert dan van deze uiterst voordeelige aanbieding. Aanbevelend, Hoe ze groot en rijk werden, Levensschetsen van Mannen die slaagden, van J. MORUS. Vertaald door Louis Blok met een voor woord van Dr. A. R. Zimmerman. Dit werk is in ieder opzicht een boek voor onze tijd. Het verhaalt van de man nen, die in de 19e en 20ste eeuw op eco nomisch terrein het meest naar voren zijn gekomen: op het gebied van de nijver heid, de exploitatie der delfstoften, het geldwezen, de handel en de verkeersmid delen. Het behandelt in een aantal levensbe schrijvingen, een tijdperk van stoftelijke ontwikkeling, zich uitstrekkend van de eerste Rothschilds, die na de val van N;a'; poleon hun overwinningstocht begonnen, tot aan de na-oorlogsche jaren. Vooral aan de jeugd moge de lezing van dit werk worden aanbevolen. Niet omdat haar geen ander ideaal dan 't ver werven van rijkdom moet worden voorge houden, maar omdat dit boek op alle bladzijden, in alle levens der groote lei ders, spreekt van arbeid, volharding, wil. Ziedaar de opwekking, die van de le zing moet uitgaan: het diepgaand en on veranderlijk beset, dat zonder die eigen schappen niets bereikt wordt, en dat wie een leven wenscht, zooal niet rijk aan goed, dan toch rijk aan gedachten, rijk aan daden en rijk aan zelfbevrediging, daartoe slechts eene weg kan begaan: de weg van onverdroten inspanning, van doorzetten van zeltcontrole en van zelt- overwinning. Geen der mannen, van wie dit boek u de lotgevallen verhaalt, heeft een gemakn kelijk leven gehad. Geen hunner heeft aan vermaak en uiterlijkheid boven arbeid de voorkeur geschonken. Geen hunner joeg in zijn jeugd verstrooiing en beuze lingen na. Harde werkers waren het al len, die zichzelt hooge eischen stelden en alleen daardoor zich bekwaamden de leiders te worden van velen. Het hoogste geluk dezer mannen is niet hun geldelijk fortuin geweest, maar de voldoening over hun welslagen, de bevre diging over het bereiken van hun doel, over het verwinnen van moeilijkheden. Hun schoonste oogenblikken moeten die geweest zijn, waarin zij mochten vaststel len, dat de uitkomst van hun arbeid een winst beteekende voor de wereld, voor voortbrenging, verkeer en welstand. Welnu: de bevrediging over eigen ar beid wordt ook aan anderen, dan aan de leiders van industrie en banken geschon ken. Zij is het deel van allen, die zich eerlijk en mejt volle toewijding aan een levens taak overgeven. Die taak kan zijn de zorg in bescheiden werkkring voor een gezin, dat men liet heeft. Zij kan gelegen zijn in de kunst, in de wetenschap en ip de dienst des vader lands. Schatten dezer wereld zijn er niet altijd het loon van, maar de zelfbevredi ging, die plichtsvervulling schenkt is er onafscheidelijk aan verbonden. Geb. f3.90. Van het Westelijk front geen nieuws, door M. Remarque, vertaald door Annie Salomons. Eenige grepen uit de vele besprekingen: „Als een historische film van onschat bare beteekenis, werkten op mij deze pa gina's met groote letter, een niet omvang rijk werk dus, maar een boek dat werel den omvat, werelden, die wij moeten ken nen, willen wij ons ooit een oordeel per- miteeren over de duizenden, die dat alles aan den lijve hebben meegemaakt." (Berlijnsche brief in „de Nederlander".) „De poging, het noodlot van dat onge lukkige geslacht te beschrijven, is ge slaagd en daarenboven is een onsterfelijk epos van de oorlog ontstaan." „Het is eenvoudig, maar diep mensche- lijk. Het veroordeelt niemand, verklaart alles, heett geen pretenties, maar is prach tig gecomponeerd en van begin tot het eind een logische eenheid." (Nieuwe Rott. Crt. 20 A'laart 1929.) „Zulk een boek wordt slechts eenmaal in elke honderd jaren geschreven." (Leonhard Frank.) „Als er van alle wereldoorlog-litera tuur niets overbleef dan dit eene boek. zoo ware dit, in het algemeen gesproken^ geen verlies. Uit deze driehonderd bladzijden kan 't verste nageslacht zich volledig op de hoogte stellen van de gebeurtenis en de schande van onze tijd Dit boek duldt geen tegenspraak, men ontkomt met aan zijn invloed. Het dekla- meert niet, het klaagt niet aan, het beeldt slechts uit, in ieder woord schrijnt de waarheid. Uit zijn massagraf spreekt de Naam- looze, de onbekende soldaat. Een gisteren nog onbekend dichter heeft dit onsterfe lijke meesterwerk van het afgrijzen ge schapen. Moge het zijn weg over de ge- heele aarde nemen!" (Bruno Frank.) „Over dit boek valt niet te debatteeren, het is niet te becritiseeren, het is er als het Leven. Het is ons wereldoorlogs-ge- denkteeken, het „graf van onze onbeken de soldaat". Geeft dit boek in elk huis, dat nog niemand door de oorlog ver loor, in elk huis, dat zijn offers brengert moest, 't is geschreven door alle dooden, het is het testament van alle gevallenen aller naties aan alle levenden. Mogen alle volken zich als onbedriegelijke uitvoerders van dit testament hunner dooden doen kennen, doordat zij de inhoud van dit oorlogsdokument hunne kinderen onge schonden nalaten. (Walter von Molo, President der „Dichter Akademie".) Prijs: ingen. 12.50; geb. f3.50. In het Duitsch: geb. f3.60. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. De kleine boekhandel, welke zich groote moeite geeft om aan de wenschen zijner clientèle zoo veel mogelijk te voldoen. Steeds voorradig een lange reeks met zorg gekozen boeken voor JONG EN OUD. Vóór veertig jaar. 5 April. De heer M. Kikkert, leer ling Normaalschool den Burg, slaagt voor de onderwijzersacte. o— ln de Texelsche Courant van 10 April 1889 lezen we: Als een bewijs van 't over werken der zandbank Onrust in Ooste- telijke richting kan het volgende dienen: De reddingkaap, voor eenige jaren op die zandplaat gebouwd, werd nagenoeg in het midden geplaatst. Thans is zij nau welijks 100 M. meer van de Noordzee ver wijderd, terwijl de bank minstens voor vier vijfden verder naar het Oosten ver plaatst geworden is. o 5 April 1889 werd te Alkmaar ter graanmarkt o.m. aangevoerd 136 H.L. tarwe f6.50—17.50, 39 H.L. rogge 15.15.25; 186 H.L. gerst f4.40 14.75650 H.L. haver t3.t3.75. Vergelijk er de prijzen van thans eens mee. ,,.j Bij Kon. Besluit van 8 April 1889 werd aan de heer D. C. L o m a n met ingang van 1 Juni 1889 op verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester dezer ge meente. o Bij Kon. Besluit werd in April 1889 aan de heer J. Boonacker, hoofd der openbare school te Zuid-Eierland f567 pensioen toegekend. Gelukkig behoeven de opvoeders onzer jeugd zich thans met zoo'n schamel be dragje niet meer tevreden te stellen. o— Omtrent de schatten van de L u t i n e en de berging daarvan lezen we in de Texel sche Courant van 20 April 1889 o.m. Is de verwachting op de millioenen der Lutine niet meer zoo gespannen als vóór drie jaren bij de aanvang van het werk, toch schijnen de ondernemers van plan weer met visschen te beginnen. Wanneer de stoomschelpenzuigers tengevolge van ongunstige weersgesteldheid niet kunnen werken op de Lutine, gaan zij binnengaats schelpenzuigen. De kosten worden zoo beperkt tot de tijd, welke zij met het ber gingswerk bezig zijn. Naast deze onderneming schijnt een tweede te zullen opstaan om te trachten de zilver- en koperertsen uit het dicht bij de Lutine gezonken schip Eldorado op te visschen. Door bemoeiing van no taris C.C.Ledeboer te Makkum is met de Hamburger verein. Assuradeuren reeds een contract afgesloten. De ligging van het wrak is bekend, zoodat op goede gronden succes mag worden verwacht. o Op 27 April 1889 werd mej. A. Kos ter tot onderwijzeres aan de o.l. school te den Burg benoemd. o 27 April 1889 vertrokken per s.s. Edam naar Amerika de Texelaars: Harmen Tiessen met vrouw en acht kinderen; Jan van Houten, Riekes van Houten en Aaltje de Boer, dochter van Albert de Boer. o— De Oudeschilder correspondent schreef in de Texelsche Courant van 4 Mei 1889: Aart een geepvisscher was gisteren een aardig tortuintje beschoren. Hij ving n.j. een zalm in zijn net van ruim 19 pond: cn wist die te Nieuwediep voor f 18,50 te verkoopen. (Deze kroniek wordt voortgezet.) vS U2~1>ST3 —O—

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 8