MIJNHAJLdt' pCax<%2K No 4327 Woensdag 8 Mei 1929 42st,Jaarganfe Harde Baard PBB6L Van week tot week Texelsche Berichten Leeskring-den Burg. IIP0IN6 smaakt als room ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Zaterdagavond. Denemarken op weg naar nationale ont wapening. Leger-loos, vloot-loos, ves ting-loos. Lokaas? Met een praatje over Denemarken ste ken we ditmaal van wal. We vinden hier toe aanleiding in het optreden van het tweede Kabinet, dat Stauning, van siga- rensorteerder tot minister-president opge klommen, op de been bracht. De beschik bare portefeuilles werden in handen van negen soc. democr. en drie liberale hec ren gesteld. Zij wisten met elkaar tot overeenstemming te komen en zouden nu over 77 van de 144 stemmen in het Folke- ting (te vergelijken met onze Tweede Ka mer) kunnen beschikken. Als hoofdschotel zal binnenkort de ont- wapenmgskwestie ter politieke tafël wor den opgediend. Dit gerecht toch neemt op het menue een der eerste plaatsen in. We brengen even in herinnering, dat het wetsontwerp, strekkende tot nationale ontwapening, in 1925 door het Folketing aangenomen, maar door het Landsting (met onze Eerste Kamer overeenkomende) van de baan geschoven werd. Dit laatste vond zijn oorzaak in het samengaan van Liberalen en Conservatieven. Straks komt dezelfde kwestie weer aatt de orde, maar zelts in Liberale kringen wordt thans voorspeld, dat de soc.-democr. er nu de ontwapening „wel door zullen halen". Wat behelst nu dat verstrekkend wets ontwerp Afschaffing van leger en vloot en ver vanging door een klein politieleger tot bewaking der grenzen en een scheeps macht tot het oefenen van toezicht in de territoriale wateren, vooral met het oog op de visscherij. Vestingen zouden wor den gesloopt, enz. Kortom: als eerste staat ter wereld zou Denemarken met 't militaire stelsel gaan breken. De uitgaven voor politieleger, zeemacht en toebehoo- ren zouden tot 18 miljoen kronen kunnen worden beperkt. Over het Deensche regeeringsprogram- ma, waarvan dit punt, zooals gezegd, een der belangrijkste uitmaakt, troffen we in verscheiden bladen uitvoerige beschou wingen aap. Eenige opperen twijfel ten aanzien van de vraag, ot Denemarken, geheel ontwa pend, in staat zal blijken te voldoen aan zijn verplichtingen jegens de Volkenbond bij een eventueele actie. Anderen breken zich hiermee niet het hootd, meenende, dat zulke kleine staten het oorlogvoeren dan maar aan de groote broers, wanneer die er lust in hebben, moeten overlaten. Een derde juicht de plannen luide toe, zeggende, dat een bewapende staat juist een duurzaam gevaar voor de vrede op levert. Anderen vreezen, dat een ontwapende staat krijgszuchtige veroveraars tot een inval zou kunnen verlokken. Cij ziet het, lezer, de meeriingen zijn nogal verdeeld. Ge zoudt het niet an ders verwachten. Stellig mag men benieuwd zijn te we ten, hoe de zaken zich in Denemarken verder ontwikkelen. Het zou in de bedoeling der Regeering liggen de Eerste Kamer op te doeken. Dat zal wel niet zoo gemakkelijk gaan, maar de nieuwe groepeering van Kabinet en Kamerleden houdt zeker nog vele on gedachte mogelijkheden in. „Let op uw Saeck.'' Over de Parijsche conferentie ter rege ling van de oorlogsschadevergoeding kun nen we kort zijn. De zaken gaan er een slakkengang en nog is het eind niet in het zicht. Er gaan stemmen op, die Duitschland een niet te hoog bedrag per jaar gedurende niet te lange tijd wil len laten betalen. Daarna zou men wel verder zien. Frankrijk echter heeft hier, naar het schijnt, geen ooren naar en zoo sukkelt men voort zonder ook maar eenig resultaat te bereiken. 1 och heeft ook Frankrijk bij een spoe dige en afdoende regeling der kwestie groot belang. Want dreigde onlangs de veilige mark niet aan het wankelen te gaan? En zou dan de franc daarvan de terugslag niet ondervinden? Wis en ze ker wei. Gelukkig dat men dit gevaar niet uit het oog verliest. Communisten-kabaai. Van gevaar gesproken. De Duitsche hoofdstad heeft een paar rumoerige da gen achter de rug. In enkele wijken kwam het tot bloedige botsingen tusschen de politie en communisten en wel doordat de laatste tegen 't ministerieel gebod in aan betoogingen hadden meegedaan. Er zijn plm. twintig slachtoffers gevallen, meest personen, die aan het gekrakeel part noch deel hadden. Zoo werden op de balcons harer huizen drie vrouwen door afgedwaalde kogels gedood. Er werd ook heftig gestreden, zoodat de bewoners der straten, welke in de vuurlinie lagen, de voorkamers moesten ontruimen om niet hetzelfde lot te deelen. De politie heeft zich door haar uiterst gestreng optreden onderscheiden endaar- door van zekere zijden telle critiek uit gelokt. Verondersteld wordt echter dat het aantal dooden aanzienlijk grooterzou zijn geweest, wanneer zij zich niet zoo krachtig tegen de betoogers gekeerd had. Thans is de rust, oogenschijnlijk althans, weergekeerd. G.Joh.D. Benoeming. De heer S. S. Smeding, eerder redac teur der Texelsche Courant, later aan de Zutphensche Courant, is benoemd tot di recteur-hoofdredacteur van de Middel- burgsche Courant. o Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J.W.Rees, te Meppel, is met ingang van Mei aangesteld als scheikundige bij de Mijnbouw-Billiton, voor het verrichten van ertsonderzoek in Ned.-Oost-Indië. Postdienst. Op Hemelvaartsdag vindt, evenals op Zondagen, geen bestelling van poststuk ken plaats en wordt op de gewone wijze gelegenheid gegeven, om deze af te halen. Op Tweede Pinksterdag zal over het geheele eiland één bestelling plaats vin den, waarin alle stukken worden opge nomen. Schrale troost. „Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht", luidt het spreekwoord. Op Texel hebben tal van bollenkweekers belangrijke vorstschade geleden, maar ook elders kreeg men rijkelijk zijn deel. We hebben er al heel wat staaltjes van ver meld. Hier deden we mee, hoe men het te Hillegom en omstreken gehad heeft: De meeste schade in de Narcissen valt daar te constateeren in de Sion's en de. Victoria's. De Poëtaz-soorten staan er over het geheel eveneens slecht voor. De overige goed gedekte Narcissen toonen weinig vorstschade. De dun gedekte, zelts de Emperor's, staan er iets kouwelijk voor. Enkele gunstige uitzonderingen daargelaten, hebben de geïmporteerde Narcissen ook nogal geleden van de vorst. Voor nog geen 16 cent per week. Het leesgeld bedraagt f 2,— per 13 weken De portefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, Stuiversblad, Wereldkroniek, Morks-Maga- zijn, Eigen Haard, De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT R.K. Ziekenhuis den Helder. Ter aanvulling van ons verslag van de opening van het R.K. Ziekenhuis te den Helder deelen we nog mee, dat de Texel sche geestelijkheid daarbij vertegenwoor digd was door de Zeerecrw. H.H. pastoors J.Nagel en E.Derksen, resp. van de pa rochies den Burg en Oudeschild. Begrafenis off.-vlieger D. J. Duykers. Op het kerkhof te Huisduinen, gem. den Helder, is Zaterdagmiddag de teraar debestelling geschied van de om het leven gekomen oft. vlieger D.J.Duykers, eenige jaren hier woonachtig geweest. Namens de minister van Defensie was aanwezig de commandant van het vlieg kamp de Kooij, kap. luit. ter zee Romeijn- se. De commandant der marine te den Helder, vice-admiraal Quant, was verte genwoordigd door zijn adjudant, de luit. ter zee le klas D.C.M.Hetterschij. Voorts waren op het kerkhof de commandant van het vliegkamp „de Mok", luit. ter zee le kl. C.C.F.Jager, de commandant van het Kon. Instituut, kap. luit. ter zee Heeris, alsmede vele hoofd- en subalterne officieren. De begrafenis droeg een ci viel karakter. Alg. H.B1.) Met de .Prins Hendrik de Zuiderzee op. Het tiental leerlingen der tweede klasse van onze Zeevaartschool heeft met de Prins Hendrik onderleiding van de heer O.Schmidt, leeraar en waarnemend di recteur en de heer P.Bossen, oud-direc teur, een oefentocht ondernomen, welke uitnemend geslaagd mag heeten. Donderdagmorgen te negen uur werd „gestart" en koers gezet naar de Lem mer waar men na een avontuurlijke reis eerst laat in de avond arriveerde. Dat zeeziekte zich op een plas als de Zuider zee kan doen gelden, hebben enkele op varenden op dit traject aan den lijve on dervonden. Vrijdagochtend te 8 uur werd de reis vervolgd, en de steven naar Harlingen gewend, waar men zonder tegenslag in de namiddag binnenliep. De volgende dag ging het op de Am- stelstad aan waar men de Zondag over bleef, van welke gelegenheid gebruik werd gemaakt om een kuiertje door de stad te maken. Maandagmorgen werd Amsterdam ver laten. Nu was Enkhuizen het doel. De reis daarheen had een zeer vlot verloop. De volgende morgen ging het via Kam pen op Zwolle aan. Woensdag werd Hoorn opgezocht en Donderdag werd naar Texel gestevend. Te kwart vóór zes 's avonds liep de Prins Hendrik de haven binnen. De reis zat er weer op en had bij allen een prettige indruk achtergelaten. De- stemming was de heele reis zeer goed, hetgeen zeker voor een groot deel aan de uitstekende leiding mag worden toe geschreven. De weersomstandigheden waren over het geheel verre van schitterend. Het weer was meest guur en de jekkers deden goe de diensten. De laatste dag kwam er een verandering ten goede en brak de zon eens door de wolken heen. De zee vertoonde meest veel deining, maar in het algemeen speelde zeeziekte de schepelingen toch geen parten. We merken nog op, dat onder leiding van de heeren Schmidt en Bossen de leer lingen zich van tijd tot tijd onledig hiel den met bestekken opmaken, peilingen verrichten en dergelijke zeemansbezighe den meer, zoodat de tocht in velerlei op zicht nut moet hebben afgeworpen. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat schipper Salomons en verder 'n kok, een machinist en vijf matrozen tot de vaste bemanning van het oefenschip be- hooren. De Prins Hendrik is een zeil schip met een hulpmotor uitgerust. pepermunt ls de echte pepermunt vandaar de krachtige, Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder. Zeventiende Texelsche Zendingsdag. Men deelt ons mee: De 17e Texelsche Zendingsdag is be paald op Maandag 20 Mei, 2e Pinkster- sterdag. Het programma vermeldt: 3 u. Ds. Raabe, opening; 3.15 uur de heer H. Duykcr, secr. van het Java-comité; 3.45 uur muziek der Chr. Muziekverecniging „Excelsior" te Oosterend; 4 uur Mej. C. de Witte, secr. penn. van liet EvangelP satiewerk onder de Armeniërs in Syrië; 4.30 uur Ds. Oroenenberg, slotwoord. De samenkomst zal plaats vinden bij het Nieuwe Koogerslag. OUDESCHILD. Te voet van Amsterdam naar Rome. Lezing in de R.K.Volksbond. Stampvol was het zaaltje van de R. K. Volksbond Zaterdagavond, waar de heer J.Beers, uit Amsterdam, een lezing zou houden. De heer Beers had met 'n vriend in het jubeljaar 1925 een voetreis gemaalct van Amsterdam naar Rome en zou aan de hand van lantaarnplaatjes hierover een causerie houden. De Zeereerw. Heer pa stoor Derksen leidde de spreker in. De heer Beers begon met te vertellen, dat zij de reis waren aangevangen zonder één cent op zak, dus als echte pelgrims. Ze waren de tweede Paaschdag uit Am sterdam vertrokken en hadden 80 dagen over de reis gedaan. De heer Beers toonde zich een aange naam verteller en liet fraaie kiekjes zien van verscheiden Duitsche steden, welke zij waren doorgetrokken, en mooie na tuuropnamen van Zwarte Woud, de Alpen, het Vierwoudstedenmeer enz. Door de duidelijke uiteenzetting en de mooie toto's kreeg men ook een idee van de stad Rome. De terugreis werd ondernomen door Zwitserland, Elzas Lotharingen, Luxem burg en België en werd ook weer geïllus treerd door aardige toto's. Zooals we reeds zeiden, de heer Beers toonde zich een aangenaam verteller en wist zijn ge-, hoor terdege te boeien. Hoogst voldaan ging ieder van deze mooie en tevens leer rijke avond huiswaarts. DE COCKSDORP. Zanguitvoering „Excelsior." Het zangminnende publiek te de Cocks- dorp en omstreken schijnt niet talrijk te zijn, althans het aantal personen, dat was komen luisteren naar de zang van liet Dubbel Mannenkwartet „Excelsior" van Den Burg was niet groot. Toch was er Zaterdagavond in het kerkgebouw der Hervormde Gemeente te genieten van werkelijk goede zang. Enkele nummers vooral muntten uit, zooals b.v. „Op ten strijde". Wanneer de weinigen, die waren ko men luisteren, werkelijk zangliefhebbers zij"n, dan zullen ze zeker allen over het gehoorde tevreden zijn. Alleen meenen we te moeten opmerken dat het programma wel wat te uitge breid was. Bij het scheren van den meest harden baard en ook bij een gevoelige huid, geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogols: 50 ct. ledero regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekond. BIJ abonnement lagere rogolprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.t1 POSTGIRO: N°. 652 e: POSTBUS: N°. 11 f werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent. Bij Apoth.en Drogisten (adv.) Worth a crown Doos 30,50 Tube 30 ct.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1