■"DAMES- en DEEDED- i I CODFECTIE. pli. VLESSING, den Burg» No 4329 Woensdag 15 Mei 1929 42sleJaarganfc, püPD!S®| Babies teere huid 5 pet. a contant? Van week tot week Texelsche Berichten Leeskring-den Burg. m Voor chique en i goedkoope i ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: smaakt als room TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BI] abonnement lagoro regolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N° 11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. „Barbertje moet betalen." De Commissie tot regeling van de Her stelbetalingen te Parijs bijeen, kan niet bogen op schitterende resultaten. Maar mogelijk zal de Amerikaansche deskun dige Owen Young er in slagen zijn voor stel er door te halen; het beoogt Duitsch- land 37 jaren achtereen 2050 miljoen mark te laten betalen en vervolgens nog 21 jaar lang een bedrag waarvan de groote in overleg met een dan te stichten Internat. Bank zal worden bepaald. Papier is geduldig. We kennen de def tige, veelzeggende en veelbelovende ver dragen, met veel ophef den volke ge presenteerd, doch al spoedig ter prulle- mand gedoemd als nietswaardige „vod jes papier." Men mag zelfs betwijfelen óf de nuchtere zoon van het droge Ame rika zelf ten volle beseft welk een gewicht een voorstel als het zijne in de schaal legt. Hoe kan men nu uitmaken wat Duitschland verschuldigd zal zijn na ver loop van 10, 20 en meer jaar? En toch' zou het nuttig zijn, wanneer men voorloo- pig Owen Young's voorstel maar accep teert. Het wordt hoog tijd, dat de knoop wordt doorgehakt. Wanneer de boel spaak loopt, d.w.z. wanneer Duitschland zijn financieele verplichtingen in later ja ren niet blijkt te kunnen nakomen, ko men de heeren nog maar eens weer bij elkaar. Maar nu moeten er spijkers met koppen geslagen worden opdat men voor- loopig weer voort kan. Mars op marsch. Quo vadis? De heeren deelhebbers in de voorberei dende ontwapeningsconferentie, te Gene ve bij elkaar, kunnen hun collega's te P.- rijs een handje geven. Ook daar wil het maar niet boteren. Wel heeft Litwinof als Ruslands vertegenwoordiger zijn best gedaan om toch nog eenig tastbaar resul taat te bereiken. Maar hij vischte ach ter het net, wat wel voor een groot por tie aan wantrouwen jegens het Sovjet- Bewind moet worden geweten. Ook Duitschlands afgevaardigde, gra;jf Bernstorff heeft voor ontwapeningsbeper king een lans gebroken, maar ook hij ving bot. Het ontbreekt nog altoos aan die sfeer van wederzijdsch vertrouwen, waarbinnen alleen van vruchtdragend vredeswerk ge sproken kan worden. Het gaat niet aan een enkele staat ver antwoordelijk te stellen voor deze slechte gang van zaken. Frankrijk is nog steeds niet op zijn gemak en zal door de nabuurschap van Duitschland (al is het naar de letter ook ontwapend,) en Italië, het Zwartheinden- dom, zich niet gemakkelijk tot beperking van zijn bewapening zal laten brengen. Engeland en de Vereen. Staten hebben in Genève ook geen beste indruk achtergela ten; beide bleken minder tot toenadering bereid dan men meende te mogen ver wachten. Geen wonder dat men nu de conferen tie maar verdaagd heeft. In November zal men wel verder zien. Moge in de tijd, welke ons van die da tum scheidt, de oogen open gaan van hen, niet bij machte te ontwaren, dat men op deze wijze de afgrond met gezwinde pas tegemoet gaat. De publieke opinie een macht waarmede zeker rekening moet worden gehouden ten aanzien van het oorlogsbedrijf heeft de laatste jaren een belangrijke, we meenen te mogen schrij ven: 'n gelukkige verandering ondergaan We stemmen toe, dat alle geestelijke ont wikkeling zich zoetjesaan voltrekt; ze kent geen sprongen, maar beweegt zich voort langs lijnen van geleidelijkheid. Maar te ontkennen valt die gewijzigde beschou wing niet. We zijn niet zoo naïef te ver onderstellen, dat boeken van Latszko, Ernst Friedrich, Barbusse en pas weer dat van Remarque, welke ons de oorlog schil deren en schetsen in al zijn wreedheid, in al zijn dierlijke gedaanten, de eer van die verandering der publieke opinie toekomt'. Maar wel wagen we te veronderstellen, dat zij het moge voor een bescheiden deel zijn mede hebben geholpen kennis bij te brengen omtrent datgene wat men zich op de hals haalt wanneer men zich in een nieuwe oorlog mocht werpen. „Maar ik heb dat boek van Remarque, Aan het Westelijk front geen nieuws, niet te lezen om er van te wordlen overtuigd dat „oorlog" een bedrijf is, de mensch onwaardig. Ik weet voldoende, dat wij om de gruwzame en diep rampzalige ge volgen van een eventueeie nieuwe oorlog er al onze krachten op moeten richten deze oorlog te voorkomen." Zoo wierp men ons tegen, toen we een onzer kennissen Remarque's boek ter le zing aanbevalen. Ten deele slechts gaan we met het ver weer accoord want we zijn er ganschelijk van doordrongen, dat geen der lezers val het nieuwste oorlogsepos „Aan het Wes telijk Front geen nieuws" eindigen zal dan met de woorrden: „lk heb niet ge weten, dat oorlog zóó onmenschelijk was." G.J.D. Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor zichtig in met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier telkens te bepoederen mefPurol- strooipoeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpocder bus 60 ct. Schoolnieuws. De heer Laurier, uit Leiden, werd be noemd tot onderwijzer aan de Ulo alhier, in tijdelijke dienst. o— Zaterdag werd hier door eenige sollici tanten naar de betrekking van onderwij zer en hoofd aan de Ulo proefles gegeven. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den" Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedufende de maand Maart 1929 Ingelegd f 2089.45 Terugbetaald 4CB8.31 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 0. Uitslag verkiezing heemraad Waalenburg. Voorzien moest worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer R.P.Keijser SRzn. De Maandag gehouden verkiezing leverde deze uitslag op: Van de 102 uitgebrachte stemmen ver wierf de heer K.Langeveld er 53 en de heer L.RoeperPz. er 47. Van onwaarde waren twee stemmen. Acht ingelanden stemden niet. Gekozen werd aldus de heer K. Lange- veld Mz. BloemententoonstellingH.B.G. in tegenwoordigheid van leden en ver dere genoodigden werd Zatermiddag te drie uur de bloemententoonstelling, door de afd. Texel van het Hollandsch Bloem- bollenkweekersgenootschap in het gebouw der Lagere Landbouwschool aangericht, door de voorzitter, de heer W. F. Schu- maker, officieel, geopend. De officieele opening. Leden en verdere genoodigden, zoo sprak de heer Schumaker, ik heet u welkom op deze eerste bloemententoonstelling. In 't biezonder Burgemeester en Weth., de di recteur der lagere landbouwschool en hen, die mede deze tentoonstelling hebben mo gelijk gemaakt. Het is ons een steun, wan neer zij hun kracht doen gelden om ons, vak vooruit te brengen. Ik dank u voor uw tegenwoordigheid. Rondom ons zien we nu de vrucht van de arbeid onzer kweekers, gewonnen bij .■en klimaat zooals we dat deze winter liebben gekend, al was de teelt deze keer .oor velen ook een tegenvaller. Voor nog geen 16 cent per week. Het leesgeld bedraagt f 2,— per 13 weken De portefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, Stuiversblad, Wereldkroniek, Morks-Maga- zijn, Eigen Haard, De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (adv.) We kunnen nu eens laten zien, hoe er hier aan bloembollencultuur wordt ge daan, wat er geteeld wordt en welke richting wordt gevolgd. Het is moeilijk te zeggen dat de tentoonstelling belangrijk is. Wanneer we haar vergelijken met die, welke elders worden gehouden, komen wc hier nog veel te kort. En toch zal deze tentoonstelling veler verwachtingen over treffen. Ik moge u opwekken de bloembollen teelt op Texel te steunen en te bevorde ren en zoo er toe mee te werken, dat men Texel eerlang een bloembollenland zal kunnen noemen. De oorsprong der Texelsche bloembollenteelt. Verder wil ik een terugblik werpen op de gang van zaken op Texel, vooral op de oorsprong van de bollenteelt hier. Ik vang dan aan met de namen te noe men van de heeren Gebr. Kalis, Dikkers en Gebr. Schumaker, die onder moeilijke omstandigheden aanvingen met enkele, op Texel vertegenwoordigde soorten te tee- len. Het waren de F 1 e v o en de T ex e 1, die als inheemsch werden beschouwd. Oorspronkelijk zullen het Sions zijn ge weest, die op de duur verloopen zijn. De ze soorten bleken met het oog op export geen levensvatbaarheid te hebben, zoo dat men ze nog maar sporadisch en niet meer als standaardsoorten aantreft. In die tijd waren de bollen heel duur, wat de kweekers ten deele wel aangenaam was, maar toch ook het begin voor hen moeilijk maakte. Maar deze moeilijke pe riode zijn we nu te boven. Later heeft de heer Stiggelbout hier bollen van de vaste wal geïmporteerd. Dit bleek een kwade kant te hebben, want sindsdien is hier het z.g. vuur opgetreden. Tal van bollen werden er door aangetast. Ik herinner me nog, vervolgde spr., hoe ik in Mei op een bollenveld geen groen blad meer kon vinden. Maar er is geen overwinning zonder strijd. Met wilskracht en energie werd aangepakt, er is hard gewerkt en zoo werd het bedrijf voortge zet en allengs uitgebreid. In 1908 zijn een aantal kweekers bijeen gekomen en hebben zij van het H.B.G. een afd. Texel gesticht. Wanneer we nu, 20 jaar later, een blik achterwaarts wer pen, kunnen we tevreden en dankbaar zijn over de ontwikkeling van de Texelsche bloembollenteelt. Wanneer we de gege vens nagaan, mogen we zeggen, dat Texel een beste toekomst tegemoet gaat. We hebben hier voor deze cultuur goede grond, niet alleen voor narcissen, maar ook voor tulpen. Over de cultuur in het algemeen zal ik maar niet uitwijden. Ik wil er mij toe bepalen de medewerking der aanwezigen in te roepen en te verzoeken toch vooral te hameren op het voordieel, dat voor Texel in de bloembollenteelt gelegen is. Landerijen zullen in waarde stijgen wan neer ze geschikt'voor deze cultuur blijken te zijn. Verder wil ik nog wijzen op de narcis sen, hier aanwezig, die een neiging ver- toonen steeds grooter kelk- en bloembla den voort te brengen. We hebben meer aaneengesloten bloembladen en zwaarder kelken. Hiermee geloof ik voldoende te heb ben gezegd. Ik wil besluiten met de wensch uit te spreken, dat u in het be schouwen der bloemen voldoening moogt vinden, (applaus). o Vervolgens sprak de heer W. B. O o r t, burgemeester: Ik meen, tevens uit naam van de aanwe- igen, te mogen zeggen dat deze tentoon- jn e verwachtingen overtreft, en dat wel jij de eerste poging reeds. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat het niet bij een EJ eerste poging zal blijven, maar dat het succes tot het houden van meerdere ten toonstellingen aanmoedigen zal. Velen zullen van hun belangstelling en bewon' dering doen blijken. Geen wonder trou wens, waar het een opkomende cultuur op ons eiland betreft. Cijfers toonen ons aan, dat het met de bollenteelt hier in de goede richting gaat. Werd voor 10 jaar plm. 30 H.A. met bollen beplant, thansi heeft zich dat oppervlak tot 60 H.A. uit gebreid. Zien we ook eens naar Brcezand, waar de bloembollenteelt geheel nieuwe ge zichtspunten heeft geopend. Ook hier zal de grond in waarde stijgen. De bollencitl- tuur zal vooruitgang van Texel beteeke- nen. Stellig zal naderhand de Noordpunt van Noord-Holland een centrum van'de bloembollenteelt worden. Ik dank u voor de uitnoodiging en hoop dat de tentoonstelling nog door vele an dere mag worden gevolgd. Meer nog hoop ik, dat de teelt zich verder ontwik kelen zal en wijd haar vleugels mag uit slaan tot heil van het eiland, (applaus.) —o Verder sprak nog de heer J.S.Dijt: Als ik mij nog goed herinner, sprak de heer Dijt, had ik veertig jaren geleden de brutaliteit mijn vader te zeggen, dat Texel alleen maar goed was voor bloem bollen en kippen. Texel had toen juist zes slechte jaren doorgemaakt. In die tijd be gonnen de heeren Schumaker en Kalis bollen te teelen en met succes. Er werd een afdeeling in het leven geroepen en ik mag zeggen met het bestuur steeds met genoegen te hebben samengewerkt. Als we de teelt op Texel over 40 jaar beschouwen, is die nog maar weinig voor uitgegaan. Maar toch mogen we van ge luk spreken., wanneer we nagaan wat in later jaren bereikt geworden is. Al is deze tentoonstelling ook bescheiden van opzet, ze zal tot bevordering van de bollenteelt kunnen bijdragen en zeker zal dan wor den bewaarheid, dat Texel bij uitstek voor bloembollen geschikt is. (applaus.) o Nog voerde een oogenblik de heer H. Klimp, directeur der lagere landbouw school het woord. Het verheugt mij, zoo sprak hij, in mijn lokaal zoo'n tentoonstelling te zien aan gericht. Ik besef welk een energie ver- eischt wordt om zulke resultaten te be reiken. Gaarne zal ik de leerlingen, die ik dagelijks onder mijn hoede heb, opdat schoone in het bloembollenvak wijzen en ze aansporen zich met ijver op dit bedrijf toe te leggen. De resultaten, hier tentoongesteld, zijn prachtig. Ik wil trachten de jongelui in die richting verder te leiden, (applaus.) De voorzitter zeide hierop nogmaals dank voor de verleende medewerking en sprak de wensch uit over vier jaar bij de viering van het 25-jarig bestaan van de afdeeling weer te mogen beschikken over dit lokaal en verder over phntenmateriaal, dat met de verdere bloei van de afd in overeenstemming zou zijn. (applaus.)

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1