Ph. VLESSING, den Burg. Het adres h mm—mm—mm—mm—mm—iiiiii—min voor smaakvolle meubelen, lino- leums en karpet- I ten is Pensioninrichtingen tegen scherp concur- reerende prijzen. i urn IIP III- PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN In het volgende willen we trachten u van deze voor Texel ongekende tentoon stelling eenig denkbeeld te geven. Het waren voornamelijk narcissen, wel ke zich bewonderen lieten* van de zeer gewone soorten tot de nieuwste en meest gevraagde variëteiten toe. Er waren er die veler oogen boeien mochten. We kunnen er slechts enkele noemen en bepalen ons tot deze: King Alfred, een der mooiste gele trom petnarcissen, in het bezit van een groote bloem, met een breed, fraai gevormd bloemdek en een extra groote trompet met een sierlijk gegolfde rand. Weet de lezer, dat toen deze narcis in de handel kwam de bol tegen f60 per stuk grif van de hand ging? Emperor, de forsche lichtgele narcis, welke trots haar verschijning van 1870 dagteekent nog steeds ter markt druk veihandeld wordt. Majestic, zich onderscheidend door haar heldergele kleur en haar vroege bloeitijd!. Tresserve, een zeer groot exemplaar met een tameljjk los roomgeel bloemdek en'n zuiver gele trompet; ze zou door kruising van Emperor met Ooiden Spur (Gouden Spoor) ontstaan zijn. Mad. de Graaf, de voorgangster van de Mrs. Krelage, plm. een kwart eeuw later aan de markt gekomen. Laatstgenoemde narcis heeft een schitterend gevormde bloem, met een zuiver wit breed en goed- gesloten bloemdek en een biezonder fraai gerande trompet. Verder onderscheidt deze narcis, waar van in 1911 de bollen voor f600 per stuk verhandeld werden, zich door haar goede houding van haar voorgangster. De afdeeling bicolor trompet-narcissen telde eveneens tal van waardige vertegen woordigsters, o.m. de Empress (moeilijk te onderscheiden van de Horsfieldi), met tamelijk groote bloemen, wit bloemdek en heldergele trompet. Van de lncomparabilis-narcissen noe men we Sir Watkin, met zeer groote bloe men, geel bloemdek en oranje getinte kroon; Croesus met helder geel bloem dek en. wijduitstaande vurig oranje-roode kroon; Invincible, een der merkwaardigste narcis-variëteiten, een lust voor het oog. Van de Barrii-narcissen zij vermeld de zeer vroegbloeiende Brilliancy, met een nogal los bloemdek, maar botergeel van kleur, het kroontje met een heldere oranje-roode rand. Van een andere groep noemen we de Golden Sceptre, glanzend diepgeel, met forsche stengel en even forsche bloem, een schitterend exemplaar. In de Klondijke troffen we een der fraaiste poetaz-soorten aan. Verder trok Laurens Coster door zijn frissche kleu ren onze aandacht. Tenslotte nog een enkel woord over de inzendingen dubbele narcissen. Wie werd werd er niet geboeid door de biezonder fraaie Hollands Glory, een narcis, waar op Holland, dat deze variëteit voortbracht, met recht trotsch mag zijn. Ze herinnert aan de Emperor, waaruit ze door ver- lpopen ontstond, en heeft een zeer fraaie bloem van een licht zwavelgele kleur. De Fievo, waarvan de voorzitter in zijn openingswoord gewaagde, ontbrak niet. Er waren er ook die minder op de voorgrond traden, zooals Stella, Figaro, e.a., met kelk en kroon van geringe propor ties. Toch zouden we niet gaarne bewe ren, dat onder die minder gangbare soor ten geen voortreffelijke bloemen worden aangetroffen. Hiermee besluiten we dan, lezer. We geven toe verre van volledig te zijn ge weest. Zoo hadden we nog kunnen noe men de narcissen Prof. Keesom, door Gebrs. Kalis gekweekt, Oranje Beauty, Silver Beauty, Lady Moore Early Sur prise, Firetail en tal van andere, uimun- tend door schoonheid of andere goede eigenschappen. Merkwaardig is, dat zooveel narcissen Engelsche namen dragen. Dit zou moe ten worden toegeschreven aan het feit. dat n'.et in de laatste plaats Engelsche kweekers deze teelt bevorderd en vooruit- gebracht hebben. Ook de belangrijke ex port naar Engeland en Ver. Staten zou aan die veelvuldigheid van Engelsche na ren nief v'-"emd rttn. Vermelding verdient, dat de inzendin gen in o«e,..g mei lie. bestuur door ae goede zorgen van de hr< N.Kortenhceven, daarbij o.m. geholpen door de heeren N. de Jong en P.Zijm, op voortreffelijke wijze waren gerangschikt en opgesteld in het lokaal der landbouwschool, voor deze gelegenheid speciaal ingericht. Rondom waren op stellages, met groene stof over dekt, de kinderen Flora's in vazen te pronk gesteld, wat tegenover een zwarte achtergrond een verrassend effect ople verde. Midden in het lokaal was een bloem bed aangelegd, groen omzoomd en lok kend door e.n weeiue van narcissen. T ot de verdere inzendingen te dezer ex positie behoorden tulpen en hyacinthen. Van de tulpen, naast de narcis het voor naamste bolgewas op Texel, noemen we de Pinc Beauty, welke zirti onderscheidt door forscli lange stengels en groote bloemen, met he.der rose kleur en witte nuddenstreep, een der mooiste rose soor ten; Keizerskroon, (Grand Due), rood met geel, groote bloemen op hoogesteel; Vuurbaak, voor tuinen veel gezocht, schit terend scharlaken-rood; Electra, mooi wijnrood, verwant aan de Murillo, een dubbele vroegbloeiende tulp. o— Het behoeft nauwelijks vermelding, dat de tentoonstelling zeer druk is bezocht, vooral Zondag, toen ook het gunstige weer het bezoek in goede zin moet heb ben beïnvloed. De tentoonstelling was 'n bezoek ten volle waard. Er ging maar één roep van uit: Schitterend! En dus: Da Capo! o— Maandagmiddag is de expositie door de heer ir. M.D.Dijt, bestuurslid, gesloten ge worden, maar niet dan na dank te hebben gebracht aan de heer S.J.Flens, de ijverige secretaris van de afd. Texel van het H.B.G., op wiens initiatief deze tentoon stelling gehouden werd en aan wiens energie en stuwkracht het succes, dat zij. heeft opgeleverd, voor een groot deel mag worden toegeschreven. Verder bracht spr. dank aan de heer N. Kortenhoeven, wegens de hulp, verleend bij het smaakvol opstellen. Ten slotte zeide de heer Dijt nog dank aan alle leden, die hun medewerking ver leenden door het inzenden van bloemen waarna de tentoonstelling voor beëindigd werd verklaard. De bloemen werden verdeeld. Tal van schoolkinderen werden met een bouquet voor moeder verblijd, terwijl een deel in Weeshuis en Gesticht van Weldadigheid belandde en ook daar zeer zal zijn ge waardeerd. De tentoonstelling behoort hiermee tot het verleden. Ze zal bij velen voortleven' in prettige herinnering. We meenen het afd. bestuur dankbaar te moeten zijn voor wat het ons binnen de muren der land bouwschool heeft geboden en zullen gaarne zien dat in de toekomst meermalen een tentoonstelling als deze kan worden bezocht en bewonderd. Sportnieuws. Door het intreden van de Zomertijd is het weer mogelijk 's avonds te oefenen. Daarom worden de adspiranten van S.V. „Texel" voortaan Donderdagsavonds om half acht op het terrein verwacht. Komt allen op om te profiteeren van sport en van de beweging in de vrije na tuur. Het oefenen geschiedt uitsluitend in sporttenue. (Ingezonden). De eerste Columbia-Kolster op Texel. De heer Jn. Kikkert heeft voor hotel „Texel" een Columbia Kolster aange schaft; een biezondere grammafoon, wel ke zich door haar forsch en toch fraai geluid van andere instrumenten onder scheidt. De lezer herinnert zich wellicht,, hoe we eenige maanden terug een ver slagje opnamen van een demonstratie met een Columbia Kolster, door Gebrs. van Meurs uit Hoorn in de „Oranjeboom" gegeven. We hebben toen reeds onze be wondering over dit instrument te kennen gegeven. Het wordt electrisch voortbe wogen, het geluid electrisch versterkt. We overdrijven niet wanneer we veron derstellen, dat een instrument als de Columbia Kolster een geheel orkest kan vervangen. De heer Kikkert beschikt over een .uitgelezen collectie muzieknummers, van de meest klassieke tot de laatste mo de: ne stukken toe en zal op die wijze in de behoefte aan dansmuziek zoowel als in die van muzikale illustratie bij andere gelegenheden zelf op gemakkelijke en toch zeer deugdelijke wijze kunnen voor zien. Het instrument werd geleverd doortus- schenkomst van de heer F.Mittelhauser, plaatselijk vertegenwoordiger. o— Verder maken we op verzoek melding van de geheel nieuwe electrische verlich ting van hotel „Texel", aangelegd door de heer Mittelhauser. Kosten noch moeite zijn gespaard om het mooiste effect te bereiken. Zoo werden op verscheidene plaatsen lampen in fraaie kronen en kap pen. modern van lijn en kleur, aange bracht en is een resultaat verkregen waar op hotelier en installateur met recht trotsch mogen zijn. Br* ndblusch-demonstratie. 7 e laat om nog in ons Zaterdagnummer te kunnen woruen vermeld-, deelde men ons mee, dat vanwege de Ned. Fabr. van Br: ndbluschapparaten gevestigd te Am- steidam, Dinsdag 14 Mei (gisteravond) te half zeven op het terrein bij d.e G«- meenteschuur aan de Hallerweg 'n brand- bliischdemonstratie zou worden gehouden. Men zou op die plaats een brand aan- riemen door een groote hoeveelheid as- faltpapier, kisten, etc., ten overvloede nog ged enkt in petroleum, benzine en over dekt door teer, in vlammen te doen op- gacn. Verder zou worden gedemon streerd, hoe zelfs zoo'n vuurzee met het schuimhandblusch-apparaat Excelsior ge makkelijk kan worden bedwongen. Volgens een ons verstrekt prospectus behoeft men bij brand niet anders te do. n dan het apparaat om te keeren en de direct uitspuitende straal (het resul- taat van de chemische werking van twee daarbij samenvloeiende, in het toestel ge borgen vloeistoffen)" op de vlammen te richten om van een snelle en radicale blussching verzekerd te zijn. Met de verkoop van deze apparaten, f29 per stuk kostende, gratis vullingen gedurende vijf garantiejaren inbegrepen, zal hier een agent worden belast. Voor nadere biezonderheden verwijzen we naar de advertentiekolommen in een volgend nummer. —o We kunnen thans meedeelen, dat de demonstratie naar wensch is geslaagd en werd bijgewoond door enkele autoriteiten en een talrijk publiek, van alle kanten toegestroomd. Een jubileum. Vrijdag 17 Mei zal het 40 jaar geleden zijn dat de schoenhandel van de heer Joh. Kikkert in de Zwaanstraat geopend werd. Als een biezonderheid verdient ver melding, dat de oprichter de zaak nog steeds drijft. (Ingez.) Restauratie Gemeentetoren. Ged. Staten van N.-Holland stellen voor ten behoeve van de gemeentetoren alhier uit het provinciale fonds een sub sidie te verleenen van ten hoogste 11460.12, onder voorwaarde, dat voor net- zelfde doel door het Rijk en gemeente Texel een bijdrage van onderscheiden lijk f4.867.07 en f3.406.95 zal worden toe gekend. We brengen in herinnering, dat de Raad reeds in zijn vergadering van 23 Januari- 1929 besloot de subsidie onder deze voor waarden te aanvaarden. Een opmerking. De groote toevloed van annonces en kopie noopt ons eenige voor dit nummer bestemde berichten Zaterdag op te nemen. DE WAAL. Bijtijds gered. Het zoontje van de heer B.Druit te Spang, zoo meldt onze corr., geraakte bij 't spelen in een tochtsloot. Het zusje,dat hiervan getuige was, snelde hierop naar huis om het aan moeder te vertellen, die toen ijlings te hulp schoot, zich te water begaf eg er in slaagde haar kind te redden. Het knaapje bleek al veel wa ter naar binnen te hebben gekregen, maar, zorgvuldig opgepast, herstelde het spoe dig. Bijtijds op het droge. Maandag geraakte een wielrijder in een sloot langs de Waalderweg. Gelukkig pas seerde kort daarna een automobilist, die in een oogwenk het geval overzag. De man begaf zich onmiddellijk te water en had het genoegen, de drenkeling, die reeds bewusteloos zou zijn geweest, op het droge te brengen. Met bekwame spoed werd medische hulp ingeroepen. Naar we vernemen, zoo besluit onze berichtgever, was de betrokkene gister morgen nagenoeg weer geheel hersteld. (Op verzoek laten we nadere biezonder heden achterwege. Red.) DE MOK. De Holland-Indië-vlucht. Zaterdag zijn de twee vliegbooten van Bombay te Cochin aangekomen, Zondag te Trincomali. Vandaag zal het langste traject (1620 K.M., tot Sabang) worden afgelegd, met het oog waarop meer dan 7000 L. ben zine is ingeladen. -o—- Een van de vliegers, die onlangs ge wond, is, is aan boord van de Britsche kruiser Enterprise, die op het oogenblik te Trincomali ligt, geopereerd, LAMMERENMARKT. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De gioote Iammerenmarkten zullen hier dit jaar worden gehouden op Dinsdag 21 Me; en op de Maandagen 27 Mei, 3 Juni, 10 Juni, 17 Juni en 24 Juni a.s. De toelating tot deze markten geschiedt bijzondere gevallen uitgezonderd, alleen wanneer voorat, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken zijn be sproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen uitgezonderd marktdagen, geduren de de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de marktdagen van 9 uur voor middags tot 2 uur namiddags aan de ki osk op of nabij het marktplein; c. ten gemeentehuize des Zaterdags avonds van 7—9 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid om op Zondag hokken te bespreken niet meer bestaat. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Texel 8 Mei 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdag 18 Mei HERV. GEMEENTE. Oosterend nm. 1 uur Huwelijksinzegening door ds. Groenenberg. Zondag 19 Mei le Pinksterdag. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. den Hoorn, vm. half 11 ds. Oskamp. Zendingscollecte. Oosterend, v.fn. 10 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. half 11 ds. Plug Zendingscollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Maandag 20 Mei (2e Pinksterdag) HERV. GEMEENTE. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Zendingscollecte. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. Zendingscollecte. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Smidts. Collecte. Alkmaar, 10 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 951 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11,75 a 12,60 Haver 11.00 a 11 50 Gerst chevalier 11,50 a 13. - Groene erwten kleine 15,50 a - Grauwe erwten 16,— a 21,50 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 11 Mei. Kipeieren. Aanvoer 240.000. 50 54 KG. 0,— a 0,— 56/58 K.G. 5,30 a 5,50 100stuks 58/60 K.G. 5,40 a f 5.70 ae 1UUSIUKS 60 62 5,60 a 5,90 62,64 5,80 a 6,50 Eruin 5,70 a 6,80 Eendeieren. Aanvoer 75000. 5.20 5,40 Eierveiling Texel, 13 Mei. Aangevoerd werden partijen, 114388 stuks Kipeieren 46-50 K.G. f 4,90 a f 0,— 50-54 5, - 5,30 54-58 5,10 5,60 58-62 5,40 6,40 62-66 5,70 6,60 66-70 6,10 7, 1223 eendeieren f 4,90 5,20 Texel, 13 Mei 1929. 1 paard - a 2 koeien 275 a 3.1? 11 Pinken 1 kalf 63 nuchtere kalveren 8, a 14, 32 Schapen 28,— a 40, 47 lammeren (onverkocht) 1 Varken 4 schrammen 28,— a 35, - 36 Biggen 17,— a 24, 1 korf oude kippen 0,70 a 1.00 2 korf Jonge hanen 0,10 a 0,25 Purmerend, 14 Mei. 1831 Runderen waaronder 290 vette koeien f 0,80 a f ,-77 Gelde, koeien Melkkoeien 49 vette kalveren per KG 647 Nuchtere kal eren 320 Vette varkens per KG 54 Magere varkens 264 Biggen 372 Schapen 417 Lammeren Kipeieren Eendeieren 1,05 p. KG 150 a 350 150 a 350 1,30 a 1,50 a a a a a a a a 10. 0,90 38,- 24,- 30,- 14.- 5,20 5,— 36, - -,97 50, - 34,— 45,— 27,— 6,— 0, -

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2