toorzitten PUROL bij Wiel rijden Leeskring-den Burg. ADVERTENTIËN Schoolreisjes. De organisatie van schoolreisjes wordt voortaan door de onderwijzers ter hand genomen. De gemeente verstrekt subsidie en verder wordt volgens de voorz. op de meeste scholen voor schoolreisjes ge spaard. Bewaarschool-zakcn: Het bestuur afgetreden. Met de bedoeling de zaak op een vaste basis te zetten, is 12 October 1928 de stichtingsacte ten overstaan van de heer notaris Mulder gepasseerd. Echter heb ben het Bewaarscnoolbestuur en de Bouw commissie elkaar niet begrepen, vervolgde de voorz., zoodat 8 Mei het heele B. S.- bestuur bedankt heeft en verder verklaar de geen gebruik te zullen maken van zijn bevoegdheid de voordracht voor de be noeming van een nieuw bestuur op te stellen. Op voordracht van het Nutsbestuur werden nu met algemeene stemmen of nagenoeg algemeene vstemmen als leden van het B.S.-bestuur benoemd de dames mevr. Oort, C. Keijser-Lap en E.A.Lange- veld. en de heeren J.C.Visser, H.J.Kraai, J.C.Rab en J.Bakker D.Pz. Bouwplannen. In afwachting van particulier initiatief. De voorz. deelde mee, dat door de Nutsbouwstichting plannen voor woning bouw ontworpen zijn en dat bereids de Inspecteur v.d. Volksgezondheid zijn ine dewérking toezegde, mits de huurprijs op minstens f3.50 zou worden gesteld. Deze medewerking zou niet worden verleend wanneer particulieren bereid zouden wor den gevonden zulke woningen te bouwen met behulp van een tweede hypotheek, door Rijk en Gemeente te verstrekken. Bij de een of andere instelling zouden zij 65 pet. als eerste hypotheek moeten vragen 20 pet. zouden Rijk en Gemeente als 2e hypotheek verstrekken, terwijl de restee rende 15 pet. zelf moet worden aangevuld Dit laatste zal een bedrag van vijf tot honderd guldën mogen zijn. 13e bedoeling is nu een maand te wachten. Wanneer zich in die tijd vier personen aanmelden bereid onder deze voorwaarden te gaan bouwen, ziet de Nutsbouwstichting van haar plannen af. In het andiere geval zal de Nutsbouwst. haar plannen trachten uit te voeren. De heer notaris Mulder vestigde er nog de aandacht op, dat tweederde van de geschatte waarde van het huis als 1 e hypotheek wordt verstrekt. Eenigen betwijfelden of voor f3000 (de prijs waarop huisjes, als de hier bedoelde mogen komen) wel een behoorlijke wo ning kan worden gebouwd. De heer J.Tiessen deelde hierop mee, dat deze huizen toch een inhoud van 260 kub. M. zullen hebben. 13e heer C.Jonker lichtte verder toe, dat de bouw van twee huizen onder een kap, van het type als dat der kleinste Nuts-woningen aan de Schilderweg, op tweemaal f2400 wordt ge raamd. De Inspecteur gaat met deze ra ming accoord. De heer Mulder verklaarde niet gaarne te zullen zien, dat zulke kleine huizen aan de hoofdwegen worden geplaatst, omdat hij dan ontsiering van het dorp voorziet. De voorz. antwoordde echter, dat dien aangaande geen vrees behoeft te bestaan. Voor de bouw heeft men het oog op niet te dure grond, niet aan 'n hoofdweg ge legen. Verder deelde spr. mee, dat de Inspecteur de aandacht vestigde op huis jes van f 1200, zooals die te den Helder zijn gebouwd.Deze zouden een woonka mer, een keuken, een portaal van een vierk. M. en verder niets dan een zolder bevatten. De heeren Mulder en M.D.Dijt konden zich met de douw van zulke kleine wonin gen niet vereenigen. De voorz. wees er nog op, dat de Insp. het zeer goed mogelijk achtte zulke huis jes te plaatsen te Oudeschild, waar men immers niet gewoon is een hooge huur prijs te betalen Wanneer men weet, dat menige woning te Oudeschild niet meer dan een krot mag worden genoemd, zal men reeds van een groote verbetering mogen spreken, wanneer men zoo'n klein huisje kon betrekken. Aldus motiveerde de inspecteur de bouw van zulke kieine huisjes te Oudeschild. De heer Lap stelde de vraag, of ook in den Burg het particulier initiatief te kort schiet, waarop de voorz. meedeelde, dat dit zich zeker het geval is waar het huur woningen betreft. De heer Jonker gaf als zijn meening te kennen, dat men tegenover de Insp. ster ker zou staan wanneer de heele vergade ring zich tegen de bouw van zulke minia tuurhuisjes uitsprak. Wat Oudeschild be trof, oordeelde spr. er sterk van door drongen te zijn, dat de woningtoestand daar niet bestendigd mag worden. Daar moet iets worden gedaan. Anders moet de gemeente de bouw maar ter hand nemen meende de heer Mulder; de heer C.Jonker achtte dit om verscheidene redenen minder gewenscht. De woningen, welke de Nutsbouwstich ting zich eventueel voorstelt te bouwen zullen bevatten: kamer, slaapkamer, keu kenken en boven twee slaapkamers. Al dus de heer Jonker. Bij navraag bleken te Oudeschild 18 personen bereid voor een woning drie gulden huur te betalen. Ver moedelijk zal echter f3.50 moeten worden gevraagd. Nu kan echter door Rijk en Gemeente in het exploitatie-tekort voor de de helft worden bijgedragen mits een ge- gelijk aantal woningen onbewoonbaar wordt verklaard. De woningen zullen in 75 jaar worden afgelost. Per jaar wordt f. 35.voor onderhoud gereserveerd. (Voor de Nutswoningen is dat bedrag in totaal nu nog f1500. De vergadering legde zich tenslotte bij het voorstel neer. Zoo noodig kan het bestuur dus tot bouwen overgaan. Blijkens de rekening Nutsbouwstichting was het nadeelig saldo, voor zoover het de zes woningen betreft, f610.70; voor de overige vijf f285.58. Goedgekeurd. Bestuursverkiezing. In plaats van de heer Ds. Vis, aftre dend volgens rooster, niet herkiesbaar, werd nagenoeg met algemeene stemmen de heer H.J.Kraai benoemd. De rondvraag leverde niets biezonders op, waarop de voorz., na dank te hebben gebracht aan de heer J.Krijnen, voor de goede diensten, het Dep. bewezen, en aan de Comm. van Rekeningnazieners, de vergadering sloot. „De Wandelaar" No. 5. Zooeven verscheen het vijfde nummer van ,,De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescher ming, heemschut, geologie en folklore (re dactie Rinke Tolman). Allerlei boeiende biezonderheden over het oriënteeringsvermogen van bontbek en strandplevier op de broedplaats wor den uitgebeeld door Jan P. Strijbos. C. Grilk geeft een levendige beschrij ving van 't noordelijkste dorado van ons land: Schiermonnikoog. Van de harde strijd om het bestaan, die steen- en zeearenden hebben te voeren vertelt W. van Harencarspel uitvoerig. F.Koster heeft een zwerftocht langs het wad ondernomen en geeft een prettig re laas van hetgeen hem daar wedervoer. Verder werden bijdragen opgenomen van S. Kalff, B. Stoffel, W. Eelssema, Ds. J. v. Schaick en N. Tinbergen. De rubriek „van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) besluit de afle vering, waarvan de tekst op aangename wijze wordt afgewisseld door vele tiental len foto's en teekeningen. (Boekhandel Parkstraat geeft u gaarne een nummer ter inzage. Prijs f7.50 per jaar.) UIT ONS ZONDAGSBLAD. Wij maken u ditmaal attent op het aar dige kiekje, „Zonnig plekje bij het Wees huis te den Burg", in dit nummer opge nomen; verder op de foto, betrekking heb bende op het muziekconcours op Hemel vaartsdag te Zaandam, waaraan de Oos- terender muziekvereen. „Excelsior" deel nam. Van de verdere illustraties noemen we die, betrekking hebbende op Vlissingen en omgeving (luchtfoto's), de nieuwe Jeugdherberg te Hengelo, „Miss Holland" (hetgeen niet beduiden wil, dat we met die misselijk hol gedoe sympathiseeren!), de tennister Kea Bouman. Vooral de zeer fraaie plaat over een heele pagina, „Noorsch Landschap" zal uw aandacht trekken. Spcrtvcreen'ging „Texel". Men'schrijft ons: De alg. vergadering werd Dinsdag in „de Oranjeboom gehouden en bijgewoond door 15 personen. In zijn openingswoord brengt de voorc. in herinnering, dat het 14 Mei juist 17 jaar geleden is, dat de vereeniging werd opgericht. Hij spreekt de wensch uit, dat ze nog vele jaren mag blijven bestaan en mag toenemen in groei en bloei. Hierop volgt lezing der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. De le zing van het jaarverslag werd met aan dacht gevolgd. De voorz. brengt dank aan de secr. voor zijn uitvoerig en duidelijk verslag en spreekt de wensch uit, dat hij nog vele jaren voor de vereeniging werk zaam mag zijn. Vervolgens geeft de penningmeester, de heer H. Bruin, een duidelijk ^verslag met toelichting over de financieele toestand. Nagezien door de heeren N. Schermer en G. Dros Dz., werd de rekening in orde bevonden. Het ver slag wijst uit, dat de financieele toestand vooruitgaande is. Dus kunnen we tevreden zijn. De voorz. brengt de heer H. Bruijn dan'x voor zijn keurig en duidelijk ver slag. Het bestuur, aftredend, doch her kiesbaar, wordt bij acclamatie herkozen en wel op voorstel van de heer N. Ran. De elftal-comm. wordt onveranderd ge laten, n.l. twee captains en de heer D. Dapper als derde lid; voor de heer S. Rijk werd als captain aangewezen de heer Hoste, die de benoeming als captain voor „Texel" II aannam. De heer Buijs stelt zich beschikbaar om bij afwezigheid van de heer Bruijn (daar de heer Huizinga niet zijn contro lepost verlaten kan), de gelden voor de zitplaatsen op te halen en ook om bij drukte aan de poort behulpzaam te zijn. Hierna deelt de voorz. mede, de scher men, etc. welke de Oostersche stad zul len vormen, bezichtigd te hebben met de penningm. Hij zegt dat wanneer alles staat opgesteld in hotel Texel waar „de Witte stad" vermoedelijk zal worden opgetrokken het een schitterend effect zal geven, althans bij goede verlichting. Het kan niet anders, zoo meent hij, of „de Witte Stad" zal beslist publiek trek ken. Er zullen spoedig verscheiden perso nen worden aangezocht om in de groote commissie zitting te willen nemen. Ook de leden zeggen zoo noodig hun hulp toe. Voortaan zal er Donderdagavonds weer gelegenheid bestaan om te oefenen. Op stel van K. Dontje wordt besloten hierbij een reservebal aanwezig te houden. De voorz. deelde mede, dat er beker wedstrijden zullen worden gehouden. In de eerste wedstrijden zal de „Oranjeboom beker worden verspeeld, waarvoor al een paar vereenlgingen zijn uitgenoodigd Er zal spoedig worden begonnen. Bij de rondvraag worden vragen gesteld met het oog op de verloting. De voorz. voorz. beantwoordt de vragen zoo goed mogelijk. De heer N. Ran vraagt, of het niet de moeite zou loonen, om loten aan- te bieden op de eerste marktdag. De voorz. meent, dat dit wel is te beproe ven, waarop zich eenige leden voor dit doel opgeven. De penn. stelt nog voor om op de. avond van de Tweede Pink sterdag des avonds een gecostumeerde voetbalwedstrijd te houden. Dit voorstel vindt algemeene bijval, waarom hiertoe wordt besloten. Nadat nog een paar vragen op huishoudelijk gebied door het bestuur afdoend beantwoord zijn, sluit de voorz. de vergadering met dank voor de aangename besprekingen. Hij spreekt de wensch uit, dat deze vergadering voor de vereeniging goede vruchten moge af werpen. Ter nagedachtenis van de Helden der zee! Een comité te den Helder, waarvan de burgemeester dier gemeente de voorzitter is, stelt zich ten doel aldaar een monu ment te stichten ter eere van het Nedterl. Reddingwezen en ter nagedachtenis van de mannen, die streden met het roofdier: de Zee. Mannen en vrouwen, die op stukgesla gen wrakken reeds met het leven afgere kend hadden, voerden deze helden veilig uit de gevaarlijke witte grondzeeën naar veilige haven. Veel geld kwam reeds in de kas van de ijverige penningmeester, de heer Bernh. Meijer, Kanaalweg 97, Den Helder, giro nummer 94719, maar nog vele duizenden guldens zijn er noodig. De mannen waar voor het monument zal verrijzen hebben het verdiend, dat hun naam aan de ver getelheid wordt ontrukt. Ook onder hen is een poilu inconnu, een onbekende sol daat. Ergens, waar weet men vaak niet, ligt een doode op de bodem der zee. Geen gedenkteeken wijst de plek aan waar deze Nederlandsche zeeheld rust. Nederlanders, het monument zal er ko men niet waar? Opent uw harten, opent uw beurzen. Het adres van de secretaris, die gaarne bereid is nadere inlichtingen te verstrek ken, is L. Bandsma, Singel 28, den Helder. DE MOK. Op zoek naar de Deensche vliegtuigen. Drie Deensche watervliegtuigen, op weg naar de wereldtentoonstelling te Barcelo na, zouden Zaterdagmiddag een tusschen- ding maken op het vliegkamp de Mok, schrijft de N.R.C. Om twee uur werden de vliegtuigen, die om tien uur te Kopen hagen waren gestart en voor zes uur ben zine hadden op het vliegkap verwacht. Zij kwamen echter niet op tijd, zoodat men zich op de Mok ernstig ongerust maakte. Verondersteld werd, dat de ben- zine-voorraad van de vliegtuigen, die met een sterke tegenwind te kampen hadden gehad, op zou zijn. Daarom zijn eenige watervliegtuigen van het vliegkamp de Mok onder commando van officier-vlie ger Rotgans op onderzoek uitgetrokken. Om halt zeven is men vertrokken. Men had benzine medegenomen om de vlieg tuigen eventueel daarvan te kunnen voor zien. Tusschen Oudeschild en Oosterend werd het eerste vliegtuig aangetroffen Nadat men benzine had overgeladen, kon dit vliegtuig, door een Nederlandsch ver gezeld, naar het vliegkamp vertrekken. De beide andere Nederlandsche vliegtui gen vlogen door. Wegens het invallen van de duisternis liet luitenant Rotgans een van de vliegtuigen terugkeeren en zelt zette hij met de W 54 de onderzoekings tocht voort. Geregeld gaf hij lichtsignalen en tusschen Schiermonnikoog en Ameland zijn deze beantwoord. Toen is de W 54 neergestreken en men ontdekte het Deen sche vliegtuig H 98, dat daar was ge daald wegens gebrek aan benzine. In het donker werd benzine overgeladen. Daarna heeft men getracht langzaam taxi ënde de kust te bereiken. Door de duis ternis misleid is men tegen stokken ge varen, waaraan vischnetten waren beves- stigd. Hierdoor is de onderkant van de vleugels beschadigd en werd men genood zaakt terug te gaan. Men kwam daarbij, plotseling in een diepe geul ten gevolge waarvan eenige grondzeeën over de vliegtuigen heen zijn geslagen en de snel draaiende schroef op het water is stuk-1 geslagen. Besloten is toen de dag af te wachten. De loodsboot Vliestroom heeft Zondag- dagmorgen de W 54 aan boord geheschen en de H 98 op sleeptouw genomen. Beide vliegtuigen zijn daarna naar de Mok ge bracht. De H 98 wordt vandaag van een nieuwe schroef voorzien. Voor nog geen 16 cent per week. Het leesgeld bedraagt f 2,--per 13 weken Deportefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, S uiversblad, Wereldkroniek, Morks-MagaJ zijn, Eigen Haard, De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (adv.) Dienstplicht. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat het onderzoek van verlofgan gers, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet, voor deze gemeente zal worden gehouden te den Burg in de O.L. School aan de Nieuwstraat op Dinsdag 4 Juni 1929, des voormiddags 11 uur, voor verlofgangers der lichting 1917 en des namiddags 12.30 uur voor verlofgangers der lichting 1920. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 15 Mei 1929. De Burgemeester voornoemd, W.. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J. L. van den Berg te de Waal, om in het perceel, ka dastraal bekend in sectie C., No. 1293 een smederij te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 14 Mei 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Stop die rheumatiek! 132 Verwaarloos nimmer de geringste aan val van rheumatiek. Die kan u maanden lang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven be hoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, en zooals bekend is, is het de taak der nieren om dit urinezuur en an dere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren ge zond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige vei lige weg om de werking dezer allerbe langrijkste organen te versterken. Daar voor wordt geen middel sterker aanbevo len dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken hebt ge kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kost bare tijd. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen zoodra ge de minste rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en ver sterk ze, en bevrijd u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, is chias, rheumatiek en die ellendige urine- stoornissen. Ve krijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 35 Heden overleed na een kortstondig lijden, onze innig geliefde vrouw en zorgvolle moeder, behuwd- en groot moeder, CATHARINA MECHIELSEN, in den ouderdom van 44 jaar en ruim 6 maanden. De Familie M. DE VISSER, Kinderen, behuwd- en kleinkind. Zuid-Eierland, 14 Mei 1929. Zonnebrand, Smelten en Slukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met 0EHEZIHO Doos 30-60 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2