Texelsche Courant van Zaterdag 18 Mei 1929. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd JSïseuws Ons Texelsch dialect. XII. Taken, krabben; knasie, kneusje in 'n ei; gleedje, b.v. in een paraplu; kliemen, vleien; toort, droge schapenmest, vroe ger wel als brandstof gebruikt; poestig, boos; op een kocheltje, op een drafje; groetelen, uit een zak iets opdiepen; iemand aan de deur afstiekelen, afpoei eren, afschepen; snoffen, stilletjes hui len (vgl. snuiven) o— Een lezer schrijft ons: „Speeën", spu wen, komt in die beteekenis ook in het W. van Z. Beveland voor. Ook het woord „groos" voor trotsch kent men daar. Is het mogelijk, dat dit op „stamgemeenschap" van Texelaars met Zeeuwen wijst? Gaarne dienen we hem van antwoord: In de loop der jaren hebben zich verschei den landbouwers uit andere provinciën op Texel gevestigd. We willen slechts de Zeeuwen noemen. Hierop wijzen o.m. de boerderijnamen „Zeeland" en „Klein-Zee- land", evenals b.v. de namen „Gronin gen" en „Hunzingo" aan Groningen, „Katwijk", „Rotterdam", „Noordwijk" en „Dordrecht" aan Z.-Holland, „Prin- cenhage", „Breda" en ,,'s Hertögen- bosch" aan N.Brabant herinneren. Het ligt dus voor de hand, dat op die wijze woorden uit Zeeuwsche, Brabantsche, enz. streektalen (gouwspraken, dialecten) op Texel burgerrecht verkregen. (Wordt vervolgd.) Ook Huisduinen vooruit! Woensdag 15 Mei is te Huisduinen het nieuwe Hotel-Pension, een stichting van de N.V. Zeebad Huisduinen, in tegen woordigheid van tal van autoriteiten offi cieel geopend. De dag begon, schrijft de Held. Crt., met een receptie ten raad huize, waarbij o.m. ook de burgemeesters der omlig gende gemeenten, de heeren Oort, Kolf, Breebaart en Lovink, resp. van Texel, Wi.eringen, Callantsoog en Anna-Pau- lownapolder tegenwoordig waren. Door verscheiden autoriteiten werd het woord gevoerd; onze burgemeester deed dat mede namens die van de drie omlig gende gemeenten. ZEd. wees er op, dat de geschiedenis van Huisduinen terug gaat tot in het grijs verleden; het plaats je wordt al in oude kronieken genoemd; in later jaren is het door den Helder overvleugeld. Spr. bracht dank voor de uitnoodiging, hulde voor de regeling en uitte de beste wenschen voor de bloei der N.V. Sportnieuws. Men schrijft ons: S.V. Texel organiseert op Maandag avond (2e Pinksterdag) een gecostumeer- de voetbalwedstrijd. Het belooft een amusante wedstrijd te worden, het bijwonen waard. Allen dus op naar het Sportterrein. Giften voor het Witte Kruis. N.N. Oosterend f5.Wed. W.D. de Koog f3.— Jb. B. den Burg f2.50. Zuiderzeewerken. Door de heer S.C.Eelman alhier is aan het Schildereind voor de tijd van twee of vier jaar aan de Mij. tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken (M.U.Z.) een perceel gronds verhuurd waarop een verplaats bare woning met kantoor zal worden ge bouwd. De woning zou per 1 Juli betrok ken worden. De lezer zal zich herinneren, dat onze dijken in verband met de na voltooi ing van de afsluitdijk te verwachten hoogere zeestanden zullen moeten wor den opgehoogd. Vandaar dat de M.U.Z. haar tenten thans ook op Texel zal op slaan. Overzicht wolveemarkten 8—15 Mei. Het weer is dan eindelijk wat beter ge worden. Het gras begint nu weer te groei en en het vee kan weer in het land wor den gelaten. Geen wonder, dat deze- om mekeer ook van invloed was op de han del, speciaal in weidevee. Op enkele mark ten was nu wel iets meer vraag, waardoor de handel deze week op verschillende markten wel iets opfleurde. De afdeeling wolvee kenmerkte zich algemeen door een zeer kalme omzet. Delft was lui-duur, Drachten, Schagenen Gouda kalm prijshoudend. Te Leeuwar den waren de vette schapen en zuiglam- meren iets flauwer in prijs; Leiden, Zwolle en Rotterdam waren voor schapen lui-prijshoudend, terwijl Sneek, Purme- rend en Groningen daarvoor iets stugger verloop gaven. Voor weidlammeren was Leeuwarden zeer kalm, evenals Leiden. Te Sneek was was de omzet in deze veesoort stagger en iets lager, terwijl ook de Gromnger BotfwNtw» Crex6g Laat de lieve wonnebronne, Laat het leutig zonnevier, Laat de verscne blomme komme, Laat weerom de lente, alhier". Guido Gezelle. (Penteekening Sjoerd Kupenis.) Pinksteren. Het is Pinksteren, morgen. De geest komt op de mensch en het woord verlaat hem. Werkelijkheid is, wat wij denken en gevoelen. Werkelijk heid is het innerlijke leven in de mensch. Voor die waarheid zijn velen nog blind. Werkelijk is voor hen, wat hun oogen zien, of hun vingers tasten en dat woord is alleen klaar, dat op deze dingen betrekking heeft. Pinksteren is het feest van geest en woord, van bezield zijn en uiten, van ontvangen en geven. Het is het einde van de leertijd en voorbereiding, het is het begin van nieuwe 'op bouw en taakvervulling. En zoo als in de stoffelijke wereld heerlijkheden de aarde bedek ken en de eerstelingen van de oogst binnenkomen, doch de rijpheid van de zomer en de volheid van de herfst nog na deren moet, zoo is in de gees telijke wereld Pinksteren het feest van overtuiging, die zich uit, mededeelt en de wereld verwint. KS-nli markt voor weidlammeren (en vette lam meren) minder vlug was met iets terug gaande prijzen. Beide laatstgenoemde markten gaven een groote aanvoer. Overzicht eieren. In de afgeloopen week was de handel in eieren goed. Er werden prijzen be taald van f5—7. De aanvoeren blijven ongeveer dezelfde. Hoe het verloop der prijzen na de Pinksterdagen zal zijn, hangt voor een groot deel van het weer af. De aanvoer bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn bedroeg nog 6.100.000. Kleine eieren f5.105.60. Groote eieren fo.70 —6.90. Eendeneieren f4.50—5.50. Hoe de narcissen door vorst leden. Omtrent vorstschade, aan narcissen toe gebracht, vernemen we nog uit Sassenheim. Trompetsoorten hebben bij na allen veel geleden, waaronder Victo ria en Golden Spur wel het meest opval len. Barii-, Poëticus- en Incomp-sóorten daarentegen treft men vrijwel vorstvrij aan. In Dubb. von Sion doet zich ook veel vorstschade voor. o— Warmond: Er zijn hoeken narcissen, die betrekkelijk goed staan, maar met zon hangen de bladeren slap. De soorten Golden Spur, King Alfred en Victoria hebben wel het meest geleden. o Uitgeest: In Polyantha-Narcissen is de schade groot, ook in Poetaz-soorten is veel vorstschade. Harde narcissen haast niets geleden. De overige gewassen ta melijk goed. Crocus ook vrij goed. o— Heemstede: Het schikt nogal met de vorstschade. Ze bepaalt zich hoofdzake lijk tot Irissen en Narcissen, die slecht of in het geheel niet gedekt geweest zijn. Hoogere invoerrechten in Amerika? Er is in Amerika een wetsontwerp in gediend om de invoerrechten voor tul pen te verhoogen van 26 dollar per 1000. Het invoerrecht voor hyacinthen zal niet verhoogd worden, maar op 4 dollar per 1000 blijven. Texelsch Fanfare. Texelsch Fanfare zal op Tweede Pink sterdag door den Burg een rondgang maken. Aanvang 12 uur. Het concert in het Park aanvankelijk op dezelfde dag bepaald, is voor eenige tijd uitgesteld. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: 172 koeien, 84 kalveren, 28 varkens, 39 schapen, 12 lammeren, 2 paarden, 24 biggen. Visscherij. Deze week zijn aangevoerd ongeveer 4700 Kg. garnalen. Over de afslag worden er niet veel verhandeld want de meeste visschers verzenden zelf de garnalen en kunnen nog een prijsje maken. De kommenvisschers beginnen aardig geep te vangen. Deze prijsde Donderdag ruim f 12 per tal. Ook werd te den Hel der wat ansjovis aangebracht welke op het oogenblik heel duur is. We hoorden van prijzen van 83 cent per K.G. Ver scheidene motorbotters van Texel en den Helder waren naar de Zuiderzee vertrok ken om te trachten daar ansjovis te van gen, doch dat schijnt tot heden niet te gelukken. Op het oogenblik wordt te den Helder weer veel haring gevangen, doch daar de haringperiode feitelijk voorbij is, is de prijs laag en wordt er veel verkocht voor mest. BINNENLAND. Waardeering. De Burgemeester van Terschelling heeft namens de burgerij van het eiland aan de bemanning van de ijsbreker Volhar ding een gouden medaille uitgereikt, als blijk van waardeering voor de moeilijke overtochten gedurende de ijsperiode in de afgeloopen winter. Ook aan piloot Sillevis en aan de twee mecaniciens van de K.L.M., die in de moeilijke dagen de postverbinding in stand hebben gehou den tusschen het eiland en het vasteland zijn gouden medailles toegezonden. Zangconcours. De Noord-Hollandsche Zangersbond or ganiseert 2 Juni te Bergen, ter gelegen heid van zijn eerste lustrum, een con cours voor bij de Bond aangesloten ver- eenigingen. Onder stroom laten staan. Doordat men een electrische Strijkbout onder stroom had laten staan is te Am sterdam op de vierde etage van perceel Damstraat 17 (modemagazijn Vroom en Co.) een werktafel verbrand. De brand weer bluschte de brand spoedig. Een Haagsch meisje door een student doodgeschoten. De 20-jarige A.B. te 's Gravenhage, be gaf zich 's avonds naar een bijeenkomst in de Duinoordkerk. Omstreeks 8 uur ging zij van huis, begeleid door de 20- jarige O. de C. Onderweg heeft het meisje de jongen gezegd, dat zij zijn liefde niet langer be antwoorden kon en daarom alle omgang met hern wenschte te verbreken. Nadat zij het kerkgebouw was binnen gegaan, ging O. de C. naar zijn woning, waar hij een paspoort haalde en zich van een revolver voorzag. Om 10 uur was de bijeenkomst in de Duinoordkerk ten einde. De student wachtte het meisje in de Adriaan Goed kooplaan op. Weer drong hij aan op voortzetting van de verloving, wat het meisje echter weigerde. Onder het praten waren zij de donkere laan van het park Zorgvliet ingewandeld. Op een gegeven oogenblik moet de jonge man zijn revolver hebben getrokken en drie schoten op het meisje hebben gelost. Waarschijnlijk is het eerste schot reeds doodelijk geweest. Alle drie schoten trof fen doel. Bijna onmiddellijk was 't meisje dood. Twee voorbijgangers zagen de dader zich per fiets verwijderen. Het slachtoffer werd in een huis bin nengedragen en dadelijk werden de po litie en de geneeskundige dienst gewaar schuwd. Na korte tijd heeft de genees kundige dienst het stoffelijk overschot weggehaald. Korte tijd na het gebeurde kreeg de politie reeds een aanwijzing, dat de dader niemand anders kon zijn dan de jeugdige O. de C. Oogenblikkeiijk begaven eenige rechercheurs zich naar diens woning, maar zij troffen hem daar niet. Het bleek toen dat hij zijn pas meegenomen had. De politie heeft daarop alle grensplaat sen gewaarschuwd. Het bleek echter, dat de jongeman de stad niet verlaten had; tegen half drie 's nachts is hij in de buurt van zijn huis gearresteerd. Hij is naar het hoofdbureau van politie gebracht en daar opgesloten. Bij een voorloopig ver hoor legde hij reeds een yolledigc beken tenis af. De eerste aardbeien. Op de groenten- en fruitveilingen te Tiel Werden de eerste aardbeien aange voerd en verkocht tegen 8—14 ets. per stuk. Een openluchttheater te Velp? De vereeniging voor vreemdelingen verkeer „Algemeen Belang" voor Velp en Rosendaal heeft aan de Raad van Rhe- nen verzocht om te bevorderen, dat te Velp een openluchttheater worde inge richt. BUITENLAND. Vijftig jaar gloeilamp. Amerika maakt zich op om op groot- sche wijze het gouden jubileum van de electrische gloeilamp te vieren. De fees telijkheden zullen haar toppunt bereiken in een ,,monster"-banket, dat op 21 Oc tober aan Edison zal worden aangeboden te Dearborn, in Michigan, waarheen het oude laboratorium is verplaatst, om daar deel uit te maken van het door Ford opgerichte Amerikaansche Museum. Iedere Amerikaansche staat zal naar dit banket afgevaardigden zenden. Rooveroverval op een trein. Een passagierstrein uit Colima is op weg naar Guadalajara, door bandieten overvallen. Twee soldaten der begeleiden de wacht werden doodgeschoten, alvorens het gelukte de roovers op de vlucht te drijven. Toenemend aantal stierengevechten. De Figaro komt op tegen de algenïee- ner wordende stierengevechten in Frank rijk. Tot dusver kende alléén'Zuid-Frank- rijk het stierengevecht, 'het is nu echter doorgedrongen en men vreest, dat het nög verder naar hét noorden zal komen. Bourges, Nevers en Vichy hebben tegen woordig hun stierengevechten met be roemde matadors uit Spanje, waarvoor heel veel reclame wórdt gemaakt. De Fi garo waarschuwt tegen de slechte invloed die het bloedig schouwspel vande slach ting van stieren en paarden op de me nigte ongetwijfeld moet hebben."De Figa ro brengt hier zelfs het bolsjewisme bij te pas en zegt aan het slot van haar arti kel: Wordt aan het wildste en gevaarlijk ste van alle beesten, aan het plebs, de smaak van bloed bijgebracht, laat ons dan oppassen. Waar veel thee gedronken wordt. In 1926 verbruikten Groot-Brittannië en Ierland per hoofd der bevolking 4,01 K.G. thee; het verbruik in Nederland bedroeg in dat jaar 1,28 K.G. per hoofd. Weddend Albion. Menschen met ervaring op dit gebied schatten het bedrag, dat in Engeland ie der jaar in weddenschappen wordt omge zet op plm. tien miljard Holl. guldens:

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5