Gemengd Nieuws min h mui m mm mm m mm a mm Hygiëne en Veiligheid. mm ss mm m mm mm m mm m mm b ¥0 0E DE VR0U Bngezonden *a *a Verschenen: De nieuwe catalogus der Texelsche Leesbibliotheek. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Belangstellenden maken we attent op de keurige foto's, door de heer A van der Meulen op de Bloemententoon stelling van de afd. Texel van het H.B.G. genomen, en nu aan ons bureau-Parkstr, ter bezichtiging gesteld. Tcxels Eigen Stoombootonderneming. We hebben weer eens poolshoogte genO' men, maar zijn niet met bedrukten hoofde het kantoor der directie binnengetreden. Sinds gisteren zijn balans en winst- en verliesrekening van TESO daar ter in zage neergelegd en het zal u niet verwon deren, wanneer we u vertellen, dat die in ieder opzicht reden tot tevredenheid geeft. Over 1928 wijst zij een batig saldo aan van f 183885.62; tegenover f 14396.60 over het jaar daarvoor. Het belegd reserve fonds klom vati f53785.48 in 1927 tot f55936.70 in 1928. Aan effecten beschikt de N.V. over f20305,(voorgaand jaar f 20147.50). Het goederenvervoer liep van f 25226.91 op tot f26819.79; het vervoer van personen en rijwiejen van f48264.04 op f53792.19; het veevervoer van f 1025.35 op f 1212.50; het vischvervoer daalde van f 2373.53 op f 1477.39. (De slechte uitkomsten van de visscherij in hét laatst van 1928 spreken hier zeker een woordje mee.) „De Dageraad" komt voor f500 op de balans voor en de „Marsdiep", waarop 5 pet. oftewel f6489.30 werd afgeschre ven, is voor f 75092.20 te boek gesteld., De lezer zal toegeven, dat een stoom bootonderneming, die met zulke cijfers op de proppen kan komen, in een benij denswaardige positie verkeert. DE MOK. De Indië-vluclit. De twee vliegbooten zijn Woensdag te Sabang aangekomen en zouden vandaag naar Batavia* vertrekken. BINNENLAND. Tusschen een machine bekneld. In de fabriek van de fa. Parmentier te Leiden is een' 14-jarige jongen met zijn hand tusschen een wolkammachine be kneld geraakt en wel zoodanig, dat men het lichaamsdeel niet kon verwijderen. Men moest d? machine gedeeltelijk de- monteeren en de jongen is met de hand in de machine naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Een belooning van zestien cent. Een meisje in Assen vond een beurs met een inhoud van ruim honderd en tien gulden. Zij stelde van deze vondst onmid dellijk haar ouders in kennis, waarop de de vader naar het politiebureau ging, waar de gedupeerde reeds aangifte had eedaan, dat men haar beurs had „ont rold". De blijdschap over de teruggave van haar bezit was zoo groot, dat zij het meisje beloonde met zestien centen. Het mankeert er nog maar aan, dat zij van een kwartje terug vroeg! Aan de dood ontsnapt. De landbouwer Koon uit Westerbroek is als door ee(i wonder aan de dood ont snapt. Toen hij met: ^vee aan e'fcaar Se" koppelde wagens naar het land reed, lag hij ïh de voorste wagen te slapen. Juist op het moment dat de sneltrein Win schotenGroningen de onbewaakte over weg te Westerhoek moest passeeren, kwa men de wagens met de slapende man bij de overweg aan. De paarden bleven nog juist op het allerlaatste oogenblik uit zichzelf stilstaan. De machinist remde uit alle macht. De paarden stonden reeds met de koppen tegen de wagons aan, toen de trein stilstond. De trein had eenige vertraging. Tegen de landbouwer Koon is procesverbaal opgemaakt. Doodgereden. Het negenjarig zoontje van de heer ven L. te Anna-Paulowna geraakte onder een auto en was op slag dood. Een tegenvallertje. Uit de schuur van de smid E. te Stamp- roy werd gedurende de nacht diens vracht auto gestolen. Het gelukte de dieven niet, de buit ,n ve.ligheid te brengen, want on derweg liep de motor warm. De dieven lieten daarop de wagen in de steek. Circus 'n beslag genomen. Te Punnerend heeft een deurwaarder beslag gelegd op het circus dat er ge durende de Kermis stond. De tegenwoor dige exploitanten hadden het in huurkoop, doch voldeden niet aan hun verplichtin gen. Er moet voor negen paarden worden gezorgd. BUITENLAND. Schip in de lucht gevlogen. Toen de schipper Buil met zijn schip van de Elbe het Plauenerkanaal wilde in varen, had plotseling aan boord van het schip een hevige ontploffing plaats, waar door het geheele middenschip vernield werd. De stuurman werd aan land geslin gerd en was onmiddellijk dood. Van de overige drie personen, die zich aan boord bevonden, ontbreekt tot nu toe elk spoor. Men neemt aan dat ook zij zijn omgeko men. Vermoedelijk was de watervoorraad in de heet gestookte ketels onvoldoende. Schietende knaapjes. Bij Orleans kampeerde een groepje schooljongens. Er scheen oneenigheid te zijn ontstaan, want voorbijgangers hoor den heftige woordenwisseling en kort daarop knalden revolverschoten. Twee knaapjes vielen doodelijk getroffen neer Het bleek, dat een der vechtende jongens een revolver bij zich had en daar eenige schoten mee had gelost. De politie heeft onmiddellijk de jeugdige dader gearres teerd. De kosten van de drooglegging in Amerika. De kosten van de maatregelen, noodig voor het toepassen van de veel omstreden drooglegging in het jaar 1928 zouden ongeveer 1 milliard hebben bedragen. Een botsing. Te Monroe in Michigan is een omnibus in botsing gekomen met een vrachtauto, waarbij vijf menschen gedood en tien ge wond werden. Een dorp verbrand. Een geweldige brand heeft bij de Oost zeebadplaats Zinnowitz gewoed. Daar de brandweer tegen de vuurzee machteloos was, zijn 28 huizen verbrand. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Veel vee is verbrand. Verscheide ne inwoners hebben brandwonden opge loopen, daar het vuur hen in de slaap verrraste. Een bokswedstrijd met doodelijke afloop Te Weenen zijn voor het eerst na 5 jaar bokswedstrijden tusschen beroeps boksers gehouden. Een daarvan heeft een noodlottige afloop gehad. De Oostenrijk- sche bokser, Anderschitz, trof de Hon gaar, Hudra, die tweemaal kampioen zwaargewicht van zijn land is geweest, zoo hevig op het hart, dat deze dood in elkaar zakte. Elf schoolmeisjes verdronken. Bij Gomel is een met 11 schoolmeisjes beladen roeiboot gekanteld. Daar het on geluk te laat bemerkt werd en redding vanaf de oever onmogelijk was, zijn alle meisjes verdronken. Een draadlooze schaakmatch voor Byrd? Professor Mc Gill van de universiteit te Montreal te Canada heeft een lid van de Zuidpoolexpeditie van Byrd uitgedaagd tot een schaakwedstrijd, te spelen over de radio. De afstand bedraagt ongeveer 11.500 K.M. Karavaan in een sneeuwstorm omgeko men? Op de weg van Asch naar de hoogvlakte van Pamir is een groote handelskaravaan met ongeveer 100 kameelen verdwenen. Men vreest dat ze in een sneeuwstorm is omgekomen. Door luis bedreigde pepercultuur. De perpercultuur te Tanah Boembpeh te Zuid-Oost-Borneo wordt zeer ernstig bedreigd door de luis. Deze cultuur is hier een hoofdbron van inkomsten voor de bevolking. Reeds zijn vele pepertuinen volkomen door de bevolking verlaten. Be strijding blijkt vruchteloos. 540 KM. in zeven uur door 'n auto. De „Targa Florio" de bekende auto race op Sicilië over een parcours van 540 KM., werd gewonnen door Albert Divo in 7 uur 15 min. 41 sec. met Bugatti op Durilop. 80 bruiloftsgasten door vla vergiftigd. Na een bruiloftsmaal te St. Urbain in de Vendée werden van de honderd gasten tachtig ongesteld. Zij toonden allen ver- giftig'ngsverschijnselen. De vergiftiging is vermoedelijk veroorzaakt door een eier-schuim-vla. De vader van de bruid is aan de gevolgen overleden. Het einde van drie dranksmokkelaars. Hammond (Indiana). Drie dranksmok kelaars werden dood gevonden op een eenzame weg, overdekt met dozijnen schotwonden, waarschijnlijk veroorzaakt door een machinegeweer. Men vermoedt hier te doen te hebben met een onder linge twist tusschen dranksmokkelaars van Chicago. Een betoudovergrootmoeder. Mevrouw Smith, een 102-jarige Austra lische, is pas Letoudovergrootmoeder (grootmoeder van overgrootouders) ge worden. Zij is op 17 Maart 1827 in Nieuw-Zuid-Wales geboren, eenige jaren nadat haar ouders in Australië aangeko men waren. Ze leest natuurlijk nog zon der bril en heeft ruim 290 nakomelingen. Haar gewone grapje is, dat haar verjaar dag over de neele wereld meegevierd wordt, omdat hij op St. Patrick, de natio nale feestdag der Ieren valt. Roofoverval op een bank te Kalgan. Te Kalgan hebben zwaar bewapende roovers een aanval gedaan op een bank. Zij schoten de kassier en de aanvoerder der militaire bewaking neer, terwijl zij de militairen, die met de bewaking belast waren, ontwapenden. Met een buit van 100.000 dollar baar geld wisten zij te ont komen. Een snelle Indiaan. Uit Californië komt het bericht, dat een Indiaan, Chouka, de 6 mijl heeft ge loopen in 28 minuten 44 sec. Deze tijd is alleen door Nurmi overtroffen. Zes personen uit één gezin. Te Sturgis (Michigan) werd een auto op een spoorwegovergang door een snel trein gegrepen. Zes personen, allen uit één gezin, werden gedood. Een roeiboot met negen meisjes. In het stadje Chaltsj (Rusl.) zonk bij een roeipartij een bootje met negen jonge meisjes. Een tweede bootje, dat de meis jes opnam, sloeg om, waardoor allen ver dronken. Al weer: de roode haan. Te Nowosolki (Rusl.) zijn 97 gebouwen door brand in de asch gelegd, waardoor veel levende have en veel inboedels ver loren gingen. Ill Eick wat wils. lil lil Het crediet hangt aan een draad. Als die draad bij ongeluk breekt, is er een reusachtige kabel noodig om hem weer te hechten. „Matin". o— Niemand, van welke rang of stand ook, kan aanspraak maken op beschaving of ontwikkeling, zoolang hij niet tot op ze kere hoogte bezield wordt door de wil om te dienen. Canon Alexander. —o De keerzijde van het ideaal. Het bereiken van een ideaal is vaak het begin van een ontgoocheling. Stanley Baldwin. o— Verscheidenheid in het huwelijk. Huwelijken zijn even verschillend als vingerafdrukken; er zijn er geen twee, die precies gelijk zijn. Miss Stern. o— De leerschool der opvoeding. Het ideëele doel van de opvoeding is, dat ze ons alles leert, wat voor ons van. belang is te weten opdat we kunnen worden, wat het voor ons van belang is te zijn. W.R. Inge. o De Burcht van Onze Kracht. Niet in comediespel en sensatie-gedoe, niet in een beroep op de hartstochten, vooroordeelen en economische naijver, doch in stilte en vertrouwen zal onze sterkte zijn. Ziehier in weinig woorden Churchill's boodschap aan de natie. „Daily Express." o— Ooievaars en sprinkhanen. Het aantal ooievaars vermindert zeer sterk. Prof. Thienemann meent, dat de meesten hun graf vinden in Zuid-Atrika, waar ze omkomen door het eten van sprinkhanen, die door arsenicumbesproei- ing vergiftigd zijn. o Onder het Huwelijksjuk. Wie niet bereid is tot onderwerpen, tot het erkennen van zijn touten en het pogen die te verbeteren, is voor het huwelijk on geschikt. Prot. Kohnstamm. o— lllll Ge moet een schelvischje uit werpen, om een kabeljauw te vangen Adverteer daarom in de Texelsche Courant. Deze bereikte reeds een oplaag van 1650 ex. en wordt gelezen in alle kringen der Texelsche be volking, omvattende nog geen 1900 gezinnen. Lucht is leven. De best gebouwde woning verliest hare bruikbaarheid, als de vertrekken niet doel treffend geventileerd kunnen worden. „Voeding en Hygiëne. Moordende vacanties. Vroeger leefden de menschen dwars tegen alle regelen der gezondheidsleer in en lieten zich in de vacantie opkalefateren. Nu leven zij een jaar lang hygiënisch en trachten zich in hun vacantie te ver moorden. „De Telegraaf". Nuttige wenken. Gist behoort geelachtig van kleur te zijn en aangenaam te ruiken naar fruit; ook te herinneren aan brandewijn of bier, maar zij mag in geen geval zuur ruiken. In water behoort zij spoedig uiteen te vallen. o— Als een uitstekend middel om een vette spons te ontvetten wordt aanbevolen, in een liter water een flinke hoeveelheid si- garenasch goed te mengen en daarin de spons te wasschen. Met schoon water na spoelen. Mocht de spons grijs geworden zijn, dan wascht men haar met zeep na. Ook keizerborax bewijst voor de ontvet ting goede diensten. Het doel kan voorts ook bereikt worden door de spons een tijdlang in ammoniak te laten liggen eo dan uit te wasschen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Apeldoorn, 15 Mei 1929. Verkocht oftewel gegeven. M. de R. Wees zoo vriendelijk het volgende stuk in uw courant op te nemen. In het nommer van 1 Mei jongstleden wordt blijkens een verslag der vergade ring van „het Witte Kruis" door den heef Aor. Boon namens den heer C.Boon iets medegedeeld, dat geheel bezijden de waar heid is; ik zoude namelijk den heer C. Boon, na afloop der markt, in een onbe waakt oogenblik een briefje hebben laten teekenen, waarbij van een schenking een verkoop was gemaakt. Ik moet echter opmerken, dat ik nimmer stukken ter teekening naar de markt heb medegenomen, omdat mijn cliënten dit te recht zouden hebben afgekeurd. Mij is indertijd opgedragen, door wien weet ik niet meer, om van den verkoop eene onderhandsche akte op te maken; was mij medegedeeld, dat het een schen king betrof, dan had ik daarvan een nota- rieele akte moeten opmaken en dan was mijn salaris van die akte met het afschrift minstens twintig gulden geweest, terwijl ik aan een onderhandsche akte van ver koop zuiver ongeveer twee gulden heb verdiend. De waarde van den grond was destijds beslist niet hooger dan f100; ware die waarde een achtste hooger geweest, dan had de ontvanger der registratie wel een waardeering ingesteld, de Minister van Fi nanciën kon dat uit de stukken nog wel nagaan. Ik begrijp den heer Abr.Boon niet, om in een dergelijke zaak op te komen, hij weet toch wel, dat wanneer het een schenking was geweest, dat er dan een spreekwoord bestaat, dat luidt: „eens gegeven blijft ge geven". M. de R. Hartelijk dank voor de plaat sing. Groet de Texelaren vriendelijk van mij. G. DIKKERS, Oud-Notaris. o We stelden de heer Boon in de gele genheid zijn eventueel antwoord op bo venstaand schrijven nog in dit nummer op te doen nemen. Red. Geachte Redactie. Vergun mij naar aanleiding van het in gekomen schrijven van de heer Dikkers eenige plaatsruimte in uw blad. De heer Dikkers begrijpt de heer Abr. Boon niet om in een dergelijke zaak op te komen, hij weet toch wel, dat wan neer het een schenking was geweest, dat er dan een spreekwoord is „Eens gege ven blijft gegeven. Welnu, geachte heer Dikkers, juist omdat ik het niet wist en met mij nog honderden leden van —O

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6