Texelsche Courant van Zaterdag 25 Mei 1929, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Vergadering van Hoofdingelanden van het Waterschap de 30 Gemeen schappelijke Polders op Texel dato 22 Mei 1929, 's morgens 10 uur in Café „den Burg,,. Aanwezig: P.BakkerAz., D. Bruin Hz., A.EelmanJbz., Joh.D.Roeper, C. Keijser Hz., P.H.Koning, Jb.Boogaard, Joh. Roe per Nz., G.WittePz., Jac.Keijser Sz., C. Keijser Sz., J.J.Hin, IJ.Lap, Afwezig: S.J.Dijksen, J.J.Bakker met kennisgeving. Voorzitter: J.S.Dijt, Opzichter J. v. d. Pijl, secretaris D.v.d.Oord. Na opening der vergadering door de voorzitter, worden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Aan de orde wordt gesteld: a. Ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. Staten, houden de toezending van een afschrift van het Kon. Besluit van 4 Maart 1929, No. 10 tot herbenoeming van de heer J.S.Dijt tot Dijkgraaf van het Waterschap. b. van Ged. Staten hpudende toezen ding van een goedgekeurd besluit tot het aangaan van een vaste geldleening van f 25000 ten behoeve van de aanleg,be- harding en verbreeding van de wegen. c. van de Ingenieur der Domeinen in Zeeland, houdende mededeeling, dat de levering van Spartina planten voorloopig wat moet worden uitgesteld, aangezien de jonge planten tamelijk erg van de streng* vorst geleden hebben. De stukken a, b en c worden voor ken nisgeving aangenomen. De Rekening. Ter tafel wordt gebracht de rekening. De voorz. verzoekt de commissie, met het onderzoek belast, daarvan verslag uit te brengen. De heer A.EelmanJbz. deelt uit naam van de commissie mede, dat deze de re kening na onderzoek in orde heeft bevon den en stelt mitsdien aan Hoofdingelan den voor de rekening goed te keuren. De voorz. bedankt de commissie voor het onderzoek. De Begrooting. Vervolgens wordt tot de artikelsgewijze behandeling overgegaan en met de uitga ven begonnen. Ten aanzien van de po§t aanleg en on derhoud rijspoor op of onder de dijken ten bedrage van f2337.50, wordt gevraagd of deze post niet wat hoog is. De voorz. zegt, dat er op deze post niets valt te bezuinigen. Daarna worden de verschillehnde pos ten in de ontvangsten bekeken, hetgeen geen aanleiding geeft tot het maken van op- of aanmerkingen. Nadat de lasten worden vastgesteld op f 13 per H.A. wordt de begrooting in rondvraag gebracht en met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst op f 164640,77, in uitgaaf op f 151701,20. Ba tig saldo f 12939.57. Rapport Hoofdingenieur. Vervolgens wordt wederom tot de be spreking van het van de Hoofd-ingenieur der provinciale Waterstaat ontvangen be malingsrapport overgegaan. Daar reeds bij de voorgaande behande lingen gebleken is dat het rapport meer dan 30 fouten en onjuistheden bevat, wordt zonder verdere vorm van proces besloten een dergelijk rapport ter zijde te leggen en de Hoofd-ingenieur voor de betoonde bereidwilligheid te bedanken. Wijders wordt aan het -Dag. Bestuur opgedragen het maken van een bereke ning wanneer wordt overgegaan tot plaatsing van twee machines bij de Schanssluis en 2 machines bij de Waal- dersluis; zoowel voor olie als electrici- teit, en bij een peil van een meter. Eigendommen Buurt Ongeren. Ingekomen is een mondelinge mede deeling van het bestuur van de Buurt Ongeren inhoudende bereidverklaring om de eigendommen van de buurt Ongeren aan het Waterschap de 30 Gem. Polders over te dragen onder voorwaarden, dat dit jaar door de 30 Polders een aanvang wordt gemaakt met het maken van een weg in de Mars ter lengte van ongeveer 800 meter, terwijl het volgend jaar bij Meijerte Bosch wat aan de aanleg wordt gedaan, terwijl de heer Eelman bereid is de meerdere grond ten behoeve van de verbreeding van de weg in de Mars af te staan. Daar dit aanbod van groot belang is in verband met de aan te leggen Mars- weg, wordt bovengenoemd voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Bemaling van het Noorden. Daar aan het Molenbestuur van de pol der „het Noorden" voorgesteld is om de polder het Noorden op algeheele kosten van de 30 Polders te doen bemalen tegen een prijs van f 2.50 per H.A. en deze re geling te doen stand houden totdat de geheele 30 Polders bemalen zouden wor den, wordt thans met algemeene stemmen besloten bovengenoemd voorstel in te trekken, aangezien het Molenbestuur steeds in gebreke is gebleven genoemd voorstei aan te nemen, zelfs om genoemd voorstel aan orde ter behandeling te stellen, aangezien het voorstel uitslui tend in het belang van de ingelanden van de polder het Noorden is geweest. Rondvraag. De heer Joh.RoeperNz. vraagt namens de heer Boot van de Waal of aan deze toestemming verleend kan worden om met een wagentje aan de Bakkenweg te mogen staan. De voorz. deelt mede, dat de Bakkenweg onderhands verhuurd is geworden, zoodat hiertoe geen toestem ming verleend kan worden. De heer A. Eelman Jbzn. vraagt namens J. Bakker om een stukje harde weg. Besloten wordt hierover met het bestuur van de polder Burger Nieuwland in on derhandeling te treden. Door de heer C. Keijser Hz. wordt de wenschelijkheid uitgesproken om over te gaan tot de aanschaffing van een veeg- machine. Besloten wordt hieromtrent inlichtingen in te winnen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Een nuttige wenk. Inwisseling bankbiljetten. We brengen onze lezers in herinnering, dat een aantal bankbiljetten aan de cir culatie zal worden onttrokken. Het is dus zaak deze zoo spoedig mogelijk te gelde te maken: Het zijn de biljetten gedateerd na 1 Jan. 1890, van f300.—, f200.—, en f 100, aan de voorzij zwart bedrukt op witte ondergrond en boven de tekst in het mid den van de rand een afbeelding van de Nederlandsche Maagd.; van foO.—al leen de voorzij bedrukt op paarse onder grond, en van f 40.alleen op de voorzij bedrukt op groene ondergrond. Tot Woensdag 29 Mei kunnen deze bil jetten aan bank- en postkantoren verzil verd worden. Let hier wel op! Na Woensdag a.s. kan inwisseling al leen geschieden aan het Hoofdkantoor der Nat. Bank te Amsterdam. (Althans gedurende beperkte tijd). Dit geeft ver lies van tijd en geld. Neem dus onze waarschuwing ter harte, lezer. Verblindend licht op rijwielen. Een waarschuwing. De Minister van Justitie vestigt er de aandacht van de ambtenaar van politie op, dat het noodig is scherp toe te zien op voeren van verblindend licht op rijwielen. Vele rijwielen zijn thans voorzien van electrische verlichting. Tegen een goede verlichting kan geen bezwaar bestaan, mits de lantaarn op het rijwiel zóó is ge plaatst, dat door beschijning van het voor liggende weggedeelte ook inderdaad het nuttig effect van het licht voor de berij der van het rijwiel wordt verkregen. Een zuiver verticaal of in eenigszins opwaart- sche richting gestelde electrische rijwiel- lantaarn mist niet alleen dat nuttig ef fect, doch veroorzaakt tevens, daar zij met haar bewegelijk licht tegenkomende weggebruikers kan verblinden, gevaar voor de veiligheid van het verkeer op de weg. Waar vele wielrijders zich blijkbaar nog niet bewust zijn van het gevaar, dat aan een onoordeelkundig opstellen hunner lantaarns is verbonden, zal eerst door veelvuldig waarschuwen en wijzen op het gevaar, moeten worden gepoogd, bedoeld euvel tegen te gaan. Blijkt, dat waarschuwingen niet vol doende helpen, dan zal opmaken van pro cesverbaal niet achterwege kunnen blijven. (Ingez.) V erkade-T exel-kalender. Door de fa. Verkade te Zaandam wordt een kalendertje Juni 1929—1930 verkrijg baar gesteld. Het ligt in haar bedoeling de verbruikers harer producten gelegen heid te geven de overcomplete platen uit het Texel-Album op practische wijze door opplakken op de kalenderbladen te benutten. We mogen bekend veronder stellen, dat dit album twaalf groote fleu rige platen van gelijke afmetingen bevat. Nadere inlichtingen zal uw winkelier gaarne verstrekken. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. N. Lap Adrz., legde deze week te den Haag met gunstig gevolg het machinis ten-examen af. Hij werd te Vlissingen op geleid en zal nu in dienst treden van de K.P.M. UIT ONS ZONDAGSBLAD. We maken u eerst opmerkzaam op de zeer fraaie foto van de heer Jn. Kooij vroeger alhier, thans te Assen woonach tig, die een dezer dagen zijn 80e ver jaardag vierde. Het heeft deze populaire figuur aan tallooze blijken van belangstel ling niet ontbroken (blz. 11). Verder noe men we de welgeslaagde foto's, betrek king hebbende op het Zwarte Werelddeel, de rijstcultuur,; de Katji. Landdag te Lut jebroek; Middelburg, een zeer fraaie lucht- kiek; de bloeiende Betuwe, etc. Foto's van Texel (van personen, toe standen en gebeurtenissen), geschikt voor ons Zondagsblad, door abonnees inge zonden, worden zooveel mogelijk opge nomen. Giften voor het Witte Kruis. R. de Waal f2.50; Wed. B. den Hoorn f5.— K.K. Laagte fl. DEN HOORN. Tien-jarig bestaan Meisjesvcrecniging DORCAS. Reeds lang was het hier een ieder be kend, dat de C.M.V. zou jubileeren. Dinsdag was de dag dan daar, dat het tien-jarig bestaan feestelijk zou worden herdacht. Op uitnoodiging van mevr. Os kamp hebben we een dankbaar gebruik gemaakt van de ons geboden gelegenheid om de feestavond bij te wonen. Alvorens met de nummers van het pro gramma een aanvang werd gemaakt, ging ds. Oskamp voor in gebed, waarna Z.E. enkele feiten uit het verleden naar vorejn bracht; voorlas een gelukstelegram van de zustervereeniging Lydia te de Cocks- dorp, zoomede een brief van de gewezen leidster, mevr. Brummer. Daar ds. Os kamp maar slechts een jaar in deze gemeente woonachtig is, meende Z.Eerw. niet te veel gewag te kunnen maken van de bloei der vereeniging; liever liet hij dit over aan één der beide leden, die vanaf de oprichting lid zijn, zoodat mej. M. Lap Rdr. een heele levensbeschrijving van de vereeniging gaf. Als pionierster werd mevr. Visser genoemd. Tijdens de leiding van mevr. Brummer nam liet aantal leden dusdanig toe, dat de vereen, in twee afd. moest worden gesplitst. En thans, nu de leiding in handen van mevr. Oskamp berust, is datgene, wat gepresteerd wordt geenszins te onderschatten. Noemen we slechts de groote pakketten met goederen, welke jaarlijks naar de Martha-stichting worden gezonden. Na deze opening werd er door een sextet zang „Looft den Heer" ten gehoo- re gebracht. Hierop volgde een tableau. Tevens werd het bondslied gezongen. „Van tien kleine nikkertjes", een leuke voordracht verwierf een daverend applaus. Men beschikte zeker óver een grimeur, die door een vakman niet zou kunnen worden geövenaard. „De schoonste feest dag", van Cath. van Rennes, werd heel mooi weergegeven. Verschillende dames stelden de vier jaargetijden voor. Zang en vertooning kwamen geheel tot hun recht. Tot slot werden voor de pauze gegeven „Avondliedje" en „Zilverdraden" op schitterende wijze door een duet ge zongen. Tijdens de pauze werd een ver loting gehouden met evenveel prijzen als loten, zoodat niemand teleur werd ge steld. K Als eerste nummer na de pauze werd een tableau in zeven tafereelen met zang gegeven: „Ons dagelijksch brood". Men krijgt hier achtereenvolgens het ploegen, eggen, zaaien, oogsten, dorschen en tot slot het brood op tafel te zien. De voor drachten „Bezoek uit Japan" en „Lin- tenspel", beide met zang, waarvan het eerste vooral een niet te oversreffcn lach- nummer was, viel zeer in de smaak, zoo* als vanzelf spreekt. Het drietal zangnummers „Vreest niet", „Ga niet alleen door het leven" en „Je zus, de zondaarsvriend" waren, hoewel het al naar middernacht liep, even boei end als de eerst enummers. Voor piano begeleiding droegen mevr. Oskamp en mej. M.Brans zorg. Aan het slot dankte de heer K.S.Lap, namens de aanwezigen, en dat waren er zeer velen, mevr. Oskamp voor het groo te succes dat deze hiermede had geoogst. Op verzoek van ds. Oskamp werd staan de de avondzang gezongen, waarna ieder zeker zeer voldaan huiswaarts keerde. Thans heeft „Dorcas" gejubileerd. Wanneer de leiding in handen blijft zoo als in die van mevr. Oskamp thans en op de wijze van haar voorgangsters, dan be hoeft men zeker geen optimist te zijn om aan een volgend jubileum te denken. OUDESCHILD. Veevervoer. Van 18 tot en met 22 Mei zijn van Texel verzonden: 62 koeien, 31 kalveren, 23 schapen, 188 lammeren. Op 23 Mei met 3 stoomschepen en 3 motorschepen 3711 lammeren. Visscherij. Gedurende deze week is in de haven aangevoerd ruim 6500 garnalen. De vang sten zijn middelmatig, de prijzen laag. Op enkele dagen wordt er een beetje tong bij gevangen, doch de uitkomsten zijn niet hoog. Uit de vogelwereld. Door éen der Gebrs. v.d. Sterre werd op hun landerijen een nestje gevonden van een tureluur met zes eitjes. Dit is zeker wel een zeldzaamheid, want het is wel zoo goed als zelden dat de eieren van één vogel zijn. Het nestje ligt in een greppel en is heel lastig te vinden. (In zijn „Hoe heet die Vogel" schrijft Jan P. Strijbos: „De Tureluur legt vier, zeer zelden vijf eieren. Legsels van zes en acht eieren zijn van twee tureluurs". Maar, wagen we met G.A.Bredero te veronderstellen, „Het kan verkeeren".— Red.) s": DE MOK. r WPQ Begratcnis van luit. Everts te Rijswijk. Naar we van bevoegde zijde vernemen zal het stoffelijk overschot van de bij het vliegongeluk bij Bagdad omgekomen of ficier-vlieger Everts van regceringswcge naar Nederland wordenovergebracht en op het R.K. kerkhof te Rijswijk ter aarde worden besteld. (A.H.B.) Duitsch vliegtuig in nood. Buitengaats in N. O. richting van de lichttoren Schiermonnikoog verkeerde Donderdag een vliegtuig in nood. De be manning bevond zich boven op het vlieg tuig. De reddingboot Insulinde voer ter redding uit, van de Mok vertrokken twee vliegtuigen om assistentie te verleenen. Later berichtte men, dat de redding boot het vliegtuig op sleeptouw had ge nomen en er mee koerste naar het Frie- sche gat. Ffet bleek een vliegtuig van Duitschc nationaliteit te zijn, op weg van Frie- drichshafen, waar het gebouwd werd, naar Norderney. Het maakte zijn eerste reis en was bemand met twee personen. Door benzinegebrek moest een nood landing worden gemaakt op de Noord zee. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij die landing niet voorgedaan. Er werd op Oostmahorn benzine ingeladen en toen werd op eigen kracht weer vertrok ken naar Norderney, waar het voor pas- sagicrsvluchten zal worden gebruikt. OOSTEREND. Propaganda-avond Anti-Rcv. Partij. Men schrijft ons: Dinsdagavond trad, op uitnoodiging van de Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging al hier op, de heer J. Schouten, lid dei- Tweede Kamer. Na opening op de gebrui kelijke wijze door de waarn. voorzitter, ving de heer Schouten zijn rede aan. Inleiding. De A.R.-Partij heeft een taak naar de zijde van de regeering en naar de zijde van het volk. Sommigen zien de taak van 'n politieke partij alleen ten opzichte van de regeering. Echter moet zij ook het volk overtuigen van de juistheid der beginse len. Zoo deed Groen van Prinsterer: hij sprak bij voorkeur tot het volk achter de kiezers. Spreker zal nu handelen over de de grondslagen van de A.R.-partij en be gint met het gezag. Allen zijn het er over eens: er moet ge zag zijn; maar wanneer de vragen naar oorsprong, omvang, roeping van het gezag aan de orde komen, gaan de meeningen uiteen. Oorsprong van het gezag. Velen zeggen: net gezag komt op uit de mensch. De mensch heeft gezag. Maar daar toch niet allen tegelijk het gezag kunnen uitoefenen, draagt men het gezag aan eenige personen over, die nu namens allen het gezag in handen hebben (Leer der volkssouvereiniteit). Deze leer wordt door de A.R. verwor pen. Wij belijden: God is de schepper van hemel en aarde. Dus is heel de wereld Gods eigendom en aan God onderworpen. Het gezag op aarde komt van God (Ge zag bij Gods gratie). Omvang van het gezag. Volgens de leer der volkssouvereiniteit wordt de omvang van het staatsgezag bepaald door het volk, dat het gezag overdraagt. Echter zijn er meer gebieden: arbeid, gezin, wetenschap, kerk. En de A.R. zegt: ook het gezag op deze gebieden is van God. De begrenzing van het overheidsge zag is dus niet willekeurig, maar wordt bepaald door die andere gebieden die er naast de staat zijn. Roeping van het gezag. God al leen heeft gezag. Wordt dus niet door de mensch aangewezen. De roeping is: het leven te dienen, te leiden. Roeping van het gezag op het gebied van de staat: het recht te beschermen en tot ontwikkeling te brengen. Hebben zulke beginselen nu wel betec- kenis voor het leven van iedere dag? We hebben daarom goed in te zien, wat be ginselen zijn. Beginselen zijn oordeelen, overtuigingen, grond- oordeelen waarvan men uitgaat bij zijn spreken en handelen. Ze hebben iedere dag invloed op iemands doen. Ze zijn niet gelijk een spade die men hanteert, in de nand houdt. Neen! Wij hebben het be ginsel niet in onze hand; maar de begin selen beheerschen uw leven en daden. Spr. geeft als bewijs daarvan twee voor beelden. Uit de Fransché revolutie: Robespierre. Verschillende geschiedschrijvers hebben

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5