Lammeren markt. Ph. Vlessiim, den Burg. A.s. Maandag op alio Manufacturen, Dames- en Heerenconfectie 10 pet. korting a contant. VOOR DS VROÏÏ Doet uw voordeel. Gemengd Nieuws Elck wat wils. getracht hem te verklaren en noemden hem b.v. een duivel in menschengedaante of eerzuchtig of dergel. Maar Groen schreef: hij was de consequentie van zijn beginsel. Hij voerde zijn beginsel streng door en stuwde zijn volk naar de conse quentie ervan. Het beginsel is in het le ven een stuwkracht die zich doorzet en waarvoor al het andere moet wijken. Het beginsel regeert. Het goede en het kwa de. Regeert in het leven van iedere dag. Een tweede voorbeeld ontleent spl^ aan Rusland waar in Lenin het beginsel zijn stuwkracht doet gevoelen en tot de conse quentie gebracht werd, met voorbijgang van wie pleitte voor matige toepassing van het beginsel. Ook hier dus: het be ginsel is de stuwkracht van het leven. Twee polen. Komt nu het gezag uit de mensch op, dan is er bij consequentie van dit begin sel een slingeren tusschen twee polen; Sommigen, die het sterkst zijn, vermeeste ren het gdzag of allen regeeren. De twee poleh dus: tyrannie of anarchie. Want het Igezag dat uit de mensch op komt, kan nooit dienen. Daar tegenover staat de meetiing van Willem van Oranje (te Genève in steen gebeiteld in het mo nument der Reformatie): het volk is er niet om de vorst,' maar de vorst is er om het volk te dienen. Het Recht. Hier staat de zaak precies eender. Komt het'recht uit de mensch op? De A.R. zegt: het recht is van God gegeven. God gaf de normen, de regelen. Als het recht op aarde het verband met God niet hand haaft, leidt dit tot verwording van het recht. Spr. toont dit nader aan voor huwe lijksrecht en het recht op het terrein van de arbeid, om daarna het beginsel te la ten spreken ten opzichte van het Staatspensioen. Daarvoor strijdt men tegenwoordig. Doch de overheid is niet aangewezen om voor het levensonderhoud van de mensch te zorgen. De loonen moeten zoo zijn, dat ieder, niet alleen in gezonde, maar ook in zieke dagen voor zijn onderhoud kan zorgen. Zoo is de toestand nu eenmaal niet, zegt men, dusmoet de staat zorgen. Maar dat is: het kwaad goedkeuren! De fout bij premievrij Staatspensioen is dan ook niet dat er geholpen wordt, maai de fout is dat degenen die helpen moeten, nog minder gaan helpen. Daarom zegt spr., de mensen moet kunnen leven uit cle opbrengst van zijn arbeid. Dat is n'.et het standpunt van: zie maar dat je terecht komt. Zoo stelt men het voor! Geen sprake van! Langs de weg van het recht moeten we komen tot naleving van de verantwoorde lijkheid. De oude van dagen leve uit wat hij verdiende. Zoo wordt de zedelijke verantwoordelijkheid niet geschaad, maar gediend. Als voorbeeld daarvan wijst spr. er op, hoe dege*e die ijverig gewerkt heeft, en zoo tot een verdienste kwam die hem juist buiten premievrij Staatspensioen deed val len, wel moet gaan redeneeren: was ik m.nder ijverig geweest, dan had ik Staats pensioen gehad. Op deze wijze wordt de zedelijke ver- antwoördelijkhe.d geschaad! Ontwapening. De A.R. wordt geteckend als bezeten door oorlogswellust, als iemand die graag sabels hoort rin gelen. Dat is carncacuur. 't Vraagstuk ligt zóó: De macht moet het recht dienen. Maar door de zonde is er het conflict: de macht gaat in tegen het recht, inplaats van het reclit te dienen. Als nu de macht zich keert tegen het recht, wat moet de overheid dan doen Wie gehecle ontwapening wil, die moet niet aueen de militie, maar ook de poh'.ie alschafien. Zie maar het militiewerk dat de politie doet; in Berlijn b.v. op 1 Mei. De Engelsche S.D.A.P. zeggen: geen eenzijdige ontwapening, maar wederzijd- sche vermindering van ontwapening. De SDAP ;n ons land wil dat goed praten en zegt: Dat geldt alleen voor een groot land Wat moet de overheid dan doen Zij nceft de roeping met alle geoorloof de middelen het recht te handnaven te gen de aanval van de macht Het con flict dus eerst te beslissen door arbitrage e.d. („moreele" defensie). Het grijpen naar militaire defensie het uiterste mid del Zop is het standpunt der A.R. Dus niet juichen over de oorlog. Wij zijn niet b!ij omdat we de oorlog kunnen verdedigen. Dat zijn spotbeelden, die men van ons geeft Alle macht moet zich beschikbaar stel len om het recht te dienen. Dat is het principieele standpunt. Daarmee staan we sterk, omdat we zeggen: Wat God wil moet beslissen. Zoo wordt het recht tot ontwikkeling gebracht. Zoo wordt de vre de gediend Na een peroratie zingt de vergadering twee coupletten van het Zij zullen het niet hebben Ons oude Nederland Met al hun schoone woorden, Met al hun stout geschreeuw Tenzij het Woord des Zwijgers Moedwillig werd verzaakt 'k Heb met de Heer der Heeren Een vast verbond gemaakt. Voor gedachtcmvisseling geeft zich de heer De Vries op, die zijn blijdschap uitspreekt over de schoone ont wikkeling van het Calvinistisch beginsel, door de spreker gegeven. Maar de heer De Vries heeft bezwaar tegen de houding der A.R.-Kamerleden inzake twee punten: de Zondagsheiliging bij openbare midde len van vervoer en de doodstraf. Dit geeft de heer Schouten gelegenheid in zijn repliek de houding der A.R. te verdedigen onder ademlooze stilte der vergadering, die er ook was onder de vurige, bezielende rede van de heet Schouten. Het was al ver over elf uur, toen we naar huis gingen, nadat de heer Schouten in dankgebed was voorgegaan. (Behalve bovenstaand schrijven, ons welwillend verstrekt, ontvingen we later nog een uitvoerig verslag van onze corr. Red.) Muziek- en zanguitvoering. Donderdagavond werd in de Ger. Kerk eene uitvoering gegeven door de Chr. zangvereeniging ,,De Lofstem", met me dewerking van de Chr. Muziekvereen. „Excelsior". De bijeenkomst werd ge opend door ds. v.d. Leer, waarna de ver schillende nummers van het programma zeer ten genoegen van de aanwezigen ten gehoore werden gebracht. In het bie- zonder verdient vermelding no. 10, Frais Sallon, van Felix Boisson, het verplichte nummer op het concours te Zaandam. De bijeenkomst werd gesloten door ds. Groenenberg, waarna de bezoekers onder het spelen van het Wilhelmus allen zeer oldaan huiswaarts keerden. Examens. Onze plaatsgenoot, de h»er W. J. Lac kin, leerling Z.V.S. alhier, slaagde Dofi- derdag te den Haag voor het examen derde stuurman Groote Stoomvaart. DE WAAL. Zakennieuws. Men schrijft ons: Dezer dagen is bij de heer P.J.Kooger alhier een zaagmachine geplaatst, gedre ven door een electromotor van 5 P.K. De machine is uitgerust met een lint en een cirkelzaag en verder zijn aanwezig een frais- en een boormachine. De ma chines werden geleverd door de firma Roder en Verbeek te Rotterdam, de mon tage geschiedde door de heer Bruin te den Burg. De installatie is de eerste van die aard alhier. Zakennieuws. Blijkens een advertentie in dit nummer opent de heer Jn. Agter, lood- en zink- werker, vandaag in het perceel Wever straat no. 335 B. een zaak in email waren, e'.ectr.- en sanitaire artikelen. BINNENLAND. Radio-bevelen aan vliegtuigen. Een radio-auto van het leger, die met een zend- en ontvanginrichting werkt, heeft op Scheveningen een demonstratie gegeven, door verbinding te onderhouden ;r.et een legervliegtuig, dat zich boven de badplaats bewoog. Viieger Koppen bestolen. De bekende vlieger, kapitein G. A. Koppen, commandant van het vliegstati- on Tjililitan, is voor een paar duizend gulden aan sieraden bestolen. Hij woont n het Matramanplantsoen. Er is daar niet veel verlichting en er wordt nog ge Louwd in die buurt. De heer Koppen had bovendien een raam opengelaten. Geen scoren van braak werden gevonden. De dief heeft zich toegang verschaft door het open raam of liet zich insluiten en nam rustig de gelegenheid waar om juweelen uit een kast te nemen, waar de sleu tel nog op stak. Oude munten. Te Beesterzwaag kwam bij het afbre ken van een oude woning een pot tq voorschijn. Eerst schonk men hieraan geen aandacht, doch toen de pot later stuk werd geslagen, rolde daar een aantal oude munten uit. Het bleek, dat in totaal een 75 oude muntstukken, dateerende van 1500 tot 1600 in de pot waren. Vermoede lijk is er cén gouden munt bij, de rest is van zilver. De munten zijn ter hand gesteld aan de eigenaar der woning, mr. j. Bieruma Oosting. Prins Hendrik naar den Helder. Men meldt ons ,dat Prins Hendrik a.s. Dinsdag een bezoek aan den Helder zal brengen, meer speciaal aan de marine. De volgende dag zal Z.K.H. met de torpedo jager Kortenaer naar Amsterdam varen. N.R.C. Door een leeuw aangevallen. Te Arnhem is tijdens de voorstellingen van Hagenbeek de dresseur Kaden door de leeuw Pacha aangevallen. Zijn bo venarm werd geheel opengescheurd. De verwonding ontstond juist naast de hoofd slagader. De dresseur behield zijn kalmte en bracht het nummer geheel ten einde. Maar na afloop moest hij zich onder ge neeskundige behandeling stellen. BUITENLAND. De cijns van de opstand in Mexico. Uit Mexico wordt gemeld, dat de cijns van de opstand 400U dooden en 11000 gewonden heeft bedragen en dat de kos ten een bedrag van 120 miljoen gulden in Holl. geld hebben overschreden. Een dure postzegel. Op de internationale postzegeltentoon stelling, die te Havre wordt geopend, wordt van Engelsche zijde een postzegel tentoongesteld, waarvan de waarde óp 10.000 pond wordt geschat. Ernstig bedrijfsongeluk. in de suikerfabriek Bernstadt in Silezië is een ernstig ongeluk gebeurd. Negen arbeiders waren aan de ijzeren transport band aan het werk. Plotseling werd de band onder stroom gezet, doordat de iso- leering van de electriciteitskabel scheur de. Drie arbeiders waren onmiddellijk dood; zes werden ernstig gewond. Twee piloten gedood. Een militair vliegtuig is nabij Bras- schaet in de omgeving van Antwerpen neergestort en in Drand geraakt. De bei de inzittenden waren op slag dood. Een 136-jarige. In het dorp Nemesdéd (Hong.) woont een oude vrouw, Juliana Deak, die vol gens de officieele inschrijving in de bur gerlijke stand 136 jaar is. Eenmaal in in haar leven, toen zij 91 jaar was, is zij ziek geweest. Thans is zij echter nog ge zond en kan zelfs nog werken. (N.R.C.) Gevaar voor Kanton niet geweken. Volgens officieele berichten hebben de troepen van Nanking bij de strijd in de nabijheid van Kanton zes duizend man gevangen genomen, waaronder de minis* ter van Oorlog, die werd doodgeschoten. Niettemin is het gevaar, dat Kanton dezer dagen weer in handen der troepen van Kwangsi zal vallen, niet denkbeeldig. De grootste reddingboot ter wereld. Te Cowes is een nieuwe reddingboot te water gelaten, die de grootste ter we reld is. Zij biedt plaats voor 200 perso nen. De boot is 61 voet lang en 15 voet; breed en van dubbele teakhouten plan ken gebouwd. Zij heeft een waterverplaat sing van 45 ton. Zelfs als zij 70 ton wa-> ter binnenkreeg, zou zij nog bestuurbaai blijven. De beweegkracht wordt door twee mo toren van 80 P.K. geleverd. De boot heeft twee kajuiten, waarin 50 of 60 menschen geborgen kunnen worden. Aan dek is voor 250 personen plaats. De bemanning zal uit negen tot elf koppen bestaan. Geen Miss Itaiië meer. V.D. meldt dat de minister van bin- nenlandsche zaken Mussolini alle schoonheidswedstrijden heeft verboden. Kranig! Tijdrecord voor vliegtuigen. New-York. Het vliegtuig Ford Worth, dat een poging doet om het wereldtijd record te verbeteren, bevindt zich thans reeds 60 uur in de lucht en de bestuurder schijnt nog niet voornemens te zijn te dalen. Een ontaard vader. Ie Mannheim trachtte een tramconduc teur zijn 7-jarig zoontje dood te schie ten. De revolver ketste echter; de vader verwondde daarop zijn zoontje met mes steken zoo ernstig, dat deze in een zie kenhuis is overleden. Tenslotte heeft de snoodaard een tweede zoon ernstig ge wond. De motieven van de daad zijn nog osbekend. De dader moet dronken zijn geweest en is gevlucht. Auto in diepte gestort. Te Revere in N.Am. zijn vijf jongeman nen gedood, toen hun auto door een ijzeren afsluiting van een steile helling heenreed en 16 meter diep neerstortte. Zestig slachtoffers bij boschbranden. Bij de reusachtige boschbrand waar door de staat Guerrero werd geteisterd, zijn 40 kinderen en 20 volwassenen om het leven gekomen. Bij het aanbreken van de dag hadden de vlammen reeds 'n heel dorp aangetast. De meeste slachtof fers verbranden, terwijl zij te bed lagen. Vier dooden bij een vliegongeluk. Uit Algiers seint Belga, dat een water vliegtuig bij zijn opstijging aldaar voor de vlucht naar Marseille, is omgeslagen. De bestuurder wist zich zwemmende te redden, vier passagiers verdronken. Bomaanslag op een gerechtsgebouw. In Sleeswijk is een bomaanslag op het gerechtsgebouw gepleegd. De uitwerking was groot. Alle ruiten in het gebouw en in de geheele buurt werden vernield, als mede een groot aantal deuren. Men neemt aan dat met een groote bom is geworpen, welke met dynamiet was geladen. Nuttige wenken. Reiniging van een gipsenbeeldje. Is het beeldje geparrafineerd, dan kan liet met koud zeepsop afgedaan worden. Is dit niet het geval, dan is reinigen met een niet te hard borsteltje of kwastje het eenige middel. o- Geschilderd houtwerk reinige men nim mer met zeep, doch met water en azijn; dan behoudt de verf haar glans. o Inktvlekken wegnemen uit ivoor. Her haaldelijk bedekken met citroenzuur en afspoelen neemt ijzerhoudende inkt weg; aniline-inkt gaat er uit met waterstof-su- peroxyde. Voor de gemiddelde moeder is het ge makkelijker een kind toe te geven, dan 't te straffen, gemakkelijker de slavin van het kind te worden dan het te dwarsboo- men of het te doen schreien. George A. Dorsey. o Een oorlog zooals die in de toekomst zal zijn, zou bijna even vernietigend zijn voor de overwinnaar als voor de over wonnene; hij zou eenvoudig een gezamen lijke zelfmoord beteekenen. Dean Inge. o— De tevreden vrouw. Dwingt haar de mode om te dragen De lokken, rokken, mouwen kort. Nooit zal de vrouw er over klagen „Dat zij zoo „kort gehouden" wordt. o Leenings-kater. Het gaat met leenen net als met drin ken: ge kunt er niet eeuwig mee door gaan en vroeger of later volgt onvermij delijk de kater. Baldwin. o— Elk mensch fabrieksarbeider. Het leven is altijd moeilijk. Juist om dat het mooi is is het moeilijk. Het le ven is geen speelplaats, het is een school; het is geen Lido. het is een fabriek. Dr. Morrison. o— De verraderlijke lach. Een lach kan meer onthullen dan het gesproken woord. o— Maar hoeveel geld is er voor noodig? Enkele jaren geleden werd gezegd, dat er vier schapen noodig waren om een vrouw te kleeden; tegenwoordig kan één

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6