No 4333 Woensdag 29 Mei 1929 42ste Jaargang pUPB!S?| Voor Allen die Sukkelen! Mijnhardt's Laxeertabletten Van week tot week Texelsche Berichten smaakt als room ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ a DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIEN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N°. 11 met Verstopping of moeilijken, tragenen onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Zaterdagavond. De verkiezingen in het zicht. ,,De kiezers zullen ras bepalen, Welk voorbeeld het verkeer hun geeft: De eene hoopt „links in te halen", De ander, dat „rechts voorrang heeft." Met dit fraaie puntdicht, dat een onzer weekbladen deze week bevatte, willen we ditmaal van wal steken. Nog luttele weken en de verkiezingen zijn daar. Niet min der dan 36 partijen en groepjes, zullen el kaar bekampen, althans in ons land. Onze buren aan de andere zij van de Noordzee hebben die drukte dan al achter de rug. Nog enkele dagen en Albion's kiezers zullen gesproken hebben. Het zijn er wel 28 miljoen, mannen en vrouwen tezamen, maar tot nogtoe is de actie, door hen ontwikkeld, niet van een omvang als in verband met de belangrijkheid der op handen zijnde gebeurtenis kon worden verwacht. Bedriegers of stumpers of grootsprekers Nochtans ontbreekt het aan verkiezings propaganda niet. Iedere partij voert die op haar wijze. Wilt ge een beeld van de toestand, ge lijk de „Observer" ons die afschildert? Hier is het dan: Conservatieven noemen Lloyd George een bedrieger, wiens opgesmukte, schreeu werige koopwaar wordt uitgestald om de massa te bedotten en dwazen stemmen te ontlokken. De Liberalen antwoorden dat Baldwin een beminnelijke stumper is, die gebrek aan ideeën bedekt met de mantel van overdreven waardigheid. De Socialisten beweren, dat de beide anderen uitgeputte grootsprekers zijn, die met elkaar wedijveren om het kapi talisme te handhaven en de armen uit te sluiten. En die anderen dienen van repliek door te zeggen dat de Socialisten en gros een bod doen op de stemmen der democratie, door haar groote uitkeeringen in contan ten te beloven die uit de zakken der be- betalers van directe belastingen zullen worden betaald. Het zal u niet ontstellen. Ook de ge leerden op het weliswaar uiterst glad en daardoor moeilijk begaanbaar terrein der Hooge Politiek zijn het niet eens. Wat er uit groeien zal, zal de stembus straks leeren. Bij de Chineezen. In China is de oorlogsvlam weer opge laaid en opnieuw zucht er het arme, toch reeds zoo zwaar getroffen volk onder de gevolgen van een vreeselijke burgerkrijg. Tsjang-Kaï-Sjek, de president van de Na tionalistische republiek, zetelend te Nan- kng, wordt door Feng, een oorlogszuchtig en op buit belust generaal, leelijk in het nauw gedreven. Toch is het niet zeer waarschijnlijk, dat hij het loodje zal moe ten leggen, want hij beschikt over een le ger, dat dat van zijn tegenstander in sterkte verre overtreft. Het moet in- lusschen wel zeer de aandacht trekken, dat China alweer op een zware proef wordt gesteld. Aman Oelah strijdensmoe. Trouwens ook in Afghanistan, waar Aman Oelah en zijn lieftallige eega Soerraya eenmaal als koningspaar hoog aangeschreven stonden, maar op hol gebracht na de befaamde Europeesche réis in discrediet geraakten, is het ook niet pluis. Het schijnt dat Aman de strijd maar heeft opgegeven. Donderdag is hij met hutje en mutje te Chaman in Eng. Indië aangekomen. Wellicht zal hij zich uit het politieke leven terugtrekken cn rustigjes zijn verdere dagen op een landgoed slijten. Hij zal strijdensmoe een leven als „vergeten burger" verre verkiezen boven een koningschap, waar van hij zich geen dag zeker kan achten, ja, dat ieder uur van de dag op de meest noodlottige wijze zou kunnen worden af gebroken. G.J.D. Jaarvergadering T.E.S.O. Onder voorzitterschap van haar voorzit ter, de heer A.Wagemaker, vergaderden Zaterdag in Café „den Burg" zes en der tig van T.E.S.O.'s aandeelhouders. o Texel in 'n bevoorrechte positie. Ik heet u hartelijk welkom in deze be kende gezellige localiteit, aldus ongeveer ving de voorzitter zijn openingswoord aan. Mag de opkomst te dezer vergadering niet buitengewoon groot zijn, ik houd mij overtuigd van aller belangstelling jegens TESO, welke onderneming voor 'Iexel toch van het grootste belang kan worden genoemd. Speciaal in de afgeloopen win ter is dit op overtuigende wijze gebleken. Vergeleken bij de andere waddeneilanden heeft Texel die tijd steeds in zeer bevoor rechte positie verkeerd, daar de verbin ding, enkele uitzonderingen daargelaten, steeds kon worden onderhouden. Deze bevoorrechting is zeker voor het grootste deel aan TESO te danken. We behoeven in gedachten maar terug te gaan vóór het bestaan van TESO. Toen zaten we tal rijke malen in de misère en waren we ieder jaar voor korter of langer tijd van alle gemeenschap verstoken. Wat deze winter is gepresteerd, valt niet onder woor den te brengen. De Marsdiep heeft ten volle bewezen voor haar taak geheel en al berekend te zijn, beter wellicht nog dan de Dageraad, waarop we zoo trotsch wa ren. De wijze, waarop de moeilijkheden waarmee men te kampen heeft gehad, overwonnen zijn, heeft veler bewondering opgewekt. Niet alleen de booten, maar ook de directie, technisch adviseur en de heele bemanning met onze kapitein Duin- leer en het machinekamerpersoneel met Pongers aan het hoofd, hebben zich op buitengewoon verdienstelijke wijze door de moeilijkheden heengeslagen. Zij hebben veel bijgedragen tot het bereikt succes. Namens het bestuur en zeker ook namens u allen breng ik hun een woord van lof en dank om wat is gepresteerd, (applaus.) Behalve* op dit succes wijs ik op de fi- nancieele toestand der vennootschap, wel ke in alle opzichten buitengewoon gezond mag worden genoemd, leder heeft er zich van kunnen overtuigen. Bovendien heeft de Texelsche pers zich door het opnemen van een overzichtelijk excerpt verdienste lijk gemaakt. De pers maakt het de hee- ren aandeelhouders echter te gemakkelijk, met het gevolg, dat steeds minder perso nen ten kantore der directie de bescheiden komen inzien. Ditmaal heeft buiten de pers slechts één persoon zich die moeite getroost. Niettemin is het bestuur ook thans nog volkomen bereid, alle gewenschte inlich tingen te verstrekken daar het gaarne vol ledige openbaarheid betracht. Hierop volgt lezing der notulen door de secr., de heer P.Dros. Ze worden on der dankzegging gearresteerd. Rekening. Balans-, Winst- en Verliesrekening wor den zonder discussie goedgekeurd en vastgesteld. Voor nadere biezonderheden verwijzen we naar het nummer van Zater dag 18 Mei. Het dividend werd bepaald op zes procent. Jaarverslag. Aan het jaarverslag, door de heer Stompff, directeur, uitgebracht, ontleenen we het volgende: Van 16 Juli tot 3 September werd van Texel naar Harlingen gevaren in verbin ding met de dienst op den Helder, en wel Maandags Woensdags en Zaterdags. In deze 22 reizen werden vervoerd 1541 pas sagiers, 668 rijwielen, acht auto's en een motorrijwiel. !n de nacht van 4 op 5 Juni werd brand ontdekt aan boord van De Marsdiep, lig gende in de haven te Oudeschild. De ma chinekamer Drandde uit. Oorzaak tot nog toe onbekend. Verzekering dekte de schade. Op 24 A1ei kreeg TESO een eigen aan sluiting op de waterleiding te den Helder. In de dienst Texelden Helder v.v. werden in 1928 vervoerd: 97056 passagiers, waarvan in Augustus 14752; 17872 rijwielen, waarvan in Aug. 3904; en 1512 automobielen e.d. waarvan 96 voor ziekenvervoer. De overeenkomstige cijfers voor 1927 waren 87984 passagiers waarvan in Augustus 13894; 16141 rijwielen, waarvan in Aug. 3987, en 1315 automobielen, waarvan 117 voor ziekenvervoer. In 192S werden dus plm. negen duizend passagiers meer vervoerd dan in 1927. Door Commissarissen wordt voorge steld het batig saldo 1928 als volgt te verdeelen: 5 pet. aan aandeelhouiders van f76055 f 3802.75 Tantièmes directie en personeel f 1204.14 4 pet. van het restant voor aandeelh. tot 6 pet. f 760.55 Extra reservefonds (vernieuwingsfonds) f 12618.18 Totaal f 18385.62 Het verslag wordt goedgekeurd. De heer H.W.Keesom treedt af. De heer H.W.Keesom, zoo deelt de voorz. mee, heeft als lid van de Raad van Comm. bedankt. Wij zien hem noode ver trekken, daar wij in hem een actief lid verliezen, dat in weerwil van zijn ziekte, nooit op onze vergaderingen ontbrak. Het spijt ons daarom zeer, dat hij ons gaat verlaten. Hij heeft gewerkt zoolang het dag was, ook voor TESO. We hopen, dat hij nog lange tijd van zijn rust zal mogen genieten en nog jaren getuige mag zijn van de welvaart en toenemende bloei van TESO. Uit traditie en zekere piëteit zou ik u willen voorstellen in zijn plaats zijn zoon ,de heer H.Keesom, te willen benoemen, tevens als een groot vertegen woordiger van de handel. Er wordt hierna gestemd. De heer EI. Keesom verwerft 26 van de 36 stemmen (de heeren R.P.Keijser 4, M.Dijt, J.P. Dros, M.Kuip en J.Henkes elk 1, blanco 2) en neemt zijn benoeming.aan. De heer F. Zegel, aftredend, doch her kiesbaar, wordt met 33 van de 36 stem men herkozen en neemt zijn herbenoe- weer aan (1 stem wordt blanco uitge- gcbracht, één op de heeren M.Dijt en J. Vlas Cz.) Alle obligaties aflosbaar. Na 1 Juli geen rente meer! Onder goedkeuring van de vergadering wordt op voorstel van het bestuur beslo ten alle obligaties aflosbaar te stellen en wel per 1 Juli. Op deze wijze worden kosten wegens het drukken van nieuwe couponbladen vermeden. Bovendien is er voldoende geld in kas. Min of meer schert send zegt spreker te vertrouwen, weer niet vergeefs te zullen aankloppen, wan neer TESO weer eens in minder goede conditie mocht komen. Immers vijf pro cents obligaties van TESO vormen een safe bezit. Zoo zijn er in ons land niet veel. In één opzicht spijt het mij, dat we dit besluit nemen, en wel voor de heer G. Dros, die zich nu al 21 jaar met de trek king heeft belast. We zullen hem echter ook in den vervolge het traditioneele grocje, hem steeds verstrekt, niet onthou den, tenzij de vergadering zich er tegen mocht verzetten (hdariteit.) De heer A. v. d. Meulen vraagt, of de termijn van aflossing (per 1 Juli) niet wat kort is. De voorz. meent, van niet en vestigt er nog extra de aandacht op, dat in geen geval na 1 Juli nog rente zal worden betaald. Tot nogtoe heeft nie mand verzuimd aflosbaar gestelde obliga ties in te wisselen. Ook nu zal zeker nie mand dit verzuimen te doen. De tijd, dat we in de misère zaten de wintertijd ligt al geruime tijd ach ter de rug zoo vult spreker nog aan. Maar laat ik er nog even op wijzen, dat de woorden van lof, tot het personeel ge sproken, ook gelden voor het personeel, dat ons aan het Horntje zijn beste krach ten leende. Prcmievrij-pensiocn. Ten slotte heb ik nog een verrassing Op Terschelling heeft het gemeentebe stuur aan hen, die zich in de barre win-i terperiode verdienstelijk hebben gemaakt, gouden medailles toegekend. Reeds voor de Terschellingers, vervolgt spr., hadden wij het plan opgevat van onze waardee- ring jegens het personeel te doen blijken. Wij hebben sinds geruime tijd voor de be manning een pensioenfonds in het leven geroepen, een fonds, dat niet zoo goed is als we wel wenschcn. De bemanning be taalt voor dit fonds een zekere premie, maar thans willen wij voorstellen een premie- vrij pensioen te willen toekennen. Met ingang van 1 Juni zou de bemanning van premiebetaling daii vrij worden gesteld. Dit is in de gaest van de tijd, overeen komstig de democratisch lijn waardoor die zich kenmerkt. Op een vraag van de heer Epe ant woordt de voorz. dat thans elk lid van de bemanning 20 pet. van de premie betaalt. De kas draagt voor het overige bij, maar zou voortaan het heele bedrag voor haar rekening nemen. De heer R.P.Keijser informeert naar de grootte der pensioenen, waarop de voorz. meedeelt, dat de bedragen variceren van drie tot vierduizend gulden, naar gelang van het salaris, dat de gepensionneerde geniet, uit te keeren op 65-jarige leeftijd. De heer Keijser herneemt, dat het be stuur pensioenen van zulke bedragen dan wel beter naar de democratische geest des tijds mag regelen. Bedragen als nu worden uitgekeerd komen hem zeer on voldoende voor. Wij kunnen niet verder springen, dan onze stok lang is, licht te voorz. toe. f Vroeger kende TESO heeletnaal geen pensioenfonds. En kijk eens naar andere instellingen, die niets uitkceren. Mogelijk kunnen later, als de inkomsten liet ge- doogen, de bedragen worden verhoogd. Ik ben met de heer Keijser eens, dat de pensioenen niet buitengewoon hoog zijn. Laat men echter niet uit het oog verlie zen, dat het. hier een particuliere onder neming geldt. Op het oogenblik komt onze houding ons gerechtvaardigd voor. De heer R.P.Keijser houdt vol, dat de zaak zoo gunstig staat, dat er tot ver hooging der pensioenen aanleiding is. De voorz. wijst er op, dat de pensioen- kwestie een interne aangelegenheid is, waarvan de behandeling op deze vergade ring niet thuisbehoort. De heer Epe zegt, zich met de gcdach- tengang van de heer Keijser te kunnen vereenigen. Ook ik kan uw houding ten opzichte van het personeel niet bewonde ren. U heeft het zooeven mooie woorden naar het hoofd geslingerd, maar als wijlen schipper Koopman niet over ecnige geld middelen had beschikt, zou hij hulpbehoe vend zijn geweest. Het spijt mij, antwoordt de voorz., dat u ons niet bewonderen kunt. Maar had u met uw voorstel voor de dag gekomen, wanneer wij het pensioenfonds niet had den aangeroerd? De heer Epe protesteert. Het is een Texelsche eigenschap, gaat de voorz. verder, om eerst een afwach tende houding aan te nemen en met cri- te komen, als alles goed gaat. Ik redeneer van mijn standpunt, u van het uwe. Het gaat er om, zegt de heer Keijser, dat u gezegd heeft de democratische lijn te willen volgen. U geeft slechts 20 pet. van de premie cadeau. Maar wanneer we de zoo winstgevende zaak bekijken en weten hoeveel er van het personeel ge- elscht wordt, mag het bestuur wel wat aeter voor de dag komen althans wan neer u van democratie spreekt. De heer P.Dros: Wij 'eggen het in d> mo.ratie voor de heer Keijser af. TEXELSCHE COURAN DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokend. Bij abonnement lagere rogelpri|s. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1