Texelsclic Courant van Zaterdag 1 Juni 1929, PuroS bij Doorzitten-Zonnebrand-Stukloopen. Doos 30 ct. 'A TWEEDE BLAD Wj. pïlPB!HG| „Naar 't Kesert". Texelsche Berichten KIEVIT (Houtsnede J. Ph. Klapmeijer) Gemengd Nieuws STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de Smidsweg (derde dwarsweg) in den polder Eijerland van 3 tot en met 22 Juni a.s. voor het ver keer met rij- en voertuigen gesloten zal zijn, in verband met daaraan te ver richten werkzaamheden. TEXEL, 31 Mei 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W.B.OORT, De Secretaris, JONKER. (Slot.) Een rijm in het Texelsch dialect uit het jaar 1S66 door D. DEKKER. Hierna kwam weer 'n are dans, Ik geloot 't hiette op z'n Fransch Galop, maar 't was een rare grap, Teminste, Jawwik lachtte 'm slap. Ze spronge, zoo as Jawwik seit, Net as de kalvers in de weid', Die in 't voorjaar uut de stal Gaan, net zoo wild en net zoo mal. Het danse had vooreerst 'n end, Doe speulde er maar allien ien vent- 'n Lillek deuntje op 't fiool, Ik dacht: „Nou, dat is apekool." 't Was uut en 't manvolk mit mekaar Dat maakte op iens 'n groot misbaar, 't Klapte en stampte al op de grond; les, dat ik 't allergekste vond. Ik vroeg an Prins, de kastelein, Wat ot dat was. Wat denk je, Trijn? Hij zei: „Dat's appels en cement", Aars zei hij niet, die malle vent. Doe volgde er nog 'n dansje weer. Dat was wel mooi, want deuze keer Was 't een effetieve dans, „Kerieltje" hiette 't op z'n Fransch. Dat leek nog veul op onze dans Want dan weer vrouwe, dan weer mans En naderhand weer allegaar En dan weer even paar an paar. Kom, seg ik, Jawwik, nou doen 'k mee. Dat is gemaklijk, jémenee. Dat hebbe wee toch ok nog leerd Zoo mooi as ien 't maar begeert Deer ging Jaap mit mien op de baan We ginge naast mekaar maar staan. En liepe dan weer deur mekaar Mit al die groote juffrouws maar. Eerst ging het goed, maar op 't lest 't Is weer, ging 't niet al te best. Want, O, die speulman riep zoo raar: „Sasseé, Aafdeu, Aafkatwas 't maar Eerst dacht ik, dat-ie op me schold, En dat het mij of Jawwik gold; Maar later hoorde ik wat of 't was: 't Kwam zoo, weet je, in de dans tepas. Doe dat uut was al weer wat aars: Een jonge blaasde 'm bont en paars Op zó'n trompet of zö'n hoeboe: 't Ging al maar zoo: „Hoe, boe, boe, hoe Hij hiew mit blaze nauwlijks op, Of 't was weer net zoo, op zien kop Zó'n leve, weer as de eerste keer, 't Was appels en cement doe weer. Nou, zó'n kesert is errig mooi, As 't deen is 't are jaar mit 't hooi. Dan krouw ik Jawwik weer op zij, Want, mensch, 'k ben er zoo graag ers Maar weet je wat m'er niet beviel 'k Zeg 't ronduut maar, me goeie ziel, 't Was er wel een bietje stief, Maar, aars, ja, was 't er errig lief. Gien ien die praatte ers mit ons mee, Dat 's bee ons aars toch, jémenee. Want as je hier maar 'n vreemde siet, Dan praat j'ers mee, zeg, is 't zoo niet? En dan nog wel op zó'n partij, Nee, 'k seg 't allan en 'k blief er bij: 't Gaat bee ons veul wat frijer, Trien, En 'k mag dat stieve niet graag zien. Met de Meisjesvereeniging uit! Van het driedaagsche uitstapje, dat de oudere leden van de Meisjesvereeniging alhier deze week onder leiding van Mevr. Raabe hebben gemaakt, ontvangen we 't volgende verslag: Blijde, zonnige dagen zijn het geweest, die van de driedaagsche reis der Her vormde Meisjesvereeniging te den Burg. Met het oog op het 50-jarig jubileum der vereeniging, moest het uitstapje dit jaar iets extra's zijn en dat is het gewor den ook. Alles werkte mee, de hartelijke menschen, de mooie natuur, de stralende zon en de opgewekte, eensgezinde stem ming. Van Amsterdam uit ging het per auto door de weelderige Vechtstreek langs schilderachtige buitenplaatsen, schitteren de plekjes, feestelijk in voorjaarsgroen en bloemenpracht, naar Breukelen, waar Me vrouw Ds. Verweijs de gasten wachtte en alle meisjes liefderijk in verschillende gezinnen werden opgenomen. 'sMiddags ■om 2 uur was het aantreden met de pleeg moeders en mocht de oude buitenplaats Kweekhoven en de Sprookjestuin van de heer Matthes worden bewonderd. Men ziet daar een geweldige verscheidenheid van planten en boomen uit alle deelen der wereld, visschen, die uit de hand eten, vogels van allerlei gewesten. 's Avonds werd een feestelijke bijeen komst gehouden onder leiding van Ds. Verweijs. De tweede dag kon men 's morgens nog een wandeling maken in de bosschen van het oude kasteel Guntersteijn en werd het gezelschap ontvangen in de bijen stand van de heer Hans Matthes. Hier zag men, hoe de zoete honing door de miljoenen bijtjes wordt vervaardigd, maar menig bezoekster kreeg met een potje honing ook een steek cadeau in neus of hand, waardoor ze „pijnlijk getroffen" werd. Per auto en na hartelijk afscheid van de Breukelaars vertrok men naar Maarssen, waar 't gezelschap door Me vrouw Notaris James werd verwelkomd en ondergebracht bij de leden der Meis jesvereeniging aldaar. 's Middags werd door beide vereenigin- gen een bezoek gebracht aan de Kunst aardewerkfabriek St. Lucas, zeer interes sant en leerzaam en met een beeldig vaas je als geschenk en herinnering, trok het gezelschap naar het Meisjeshuis voorver- waarloosde kinderen van het Leger des Heils. Een lieve attentie wachtte daar, toen bij het binnentreden der hall de kleintjes op de breede trap opgesteld, den gasten een lied toezongen. Onder diepe ontroering werd geluisterd naar 't gezang der meiskes, waarin van haar droevig le ven verteld werd, maar dankbaar klonk telkens het refrein: „Maar ik vertrouw op mijn Hemelsche Vader, Ik weet, Hij zorgt voor mij." Na bezichtiging van dit huis der barm hartigheid werd 's avonds een feestelijke bijeenkomst gehouden met de Maarssen- sche vereeniging, waarbij Mevrouw Ja mes op ernstige, hartelijke wijze de meis jes toesprak. De derde dag was voor Utrecht be stemd. 's Morgens werd de stad bezich tigd en de Dom, de hoogste toren van ons land, beklommen, 's Middags bracht men een bezoek aan 't bureau van het Nederlandsche Chr. Meisjesverbond, waar juist het Hoofdbestuur vergaderde. De dames juichten de ondernemende Texel sche leden toe met een: leve Texel! En vol dank voor al die heerlijke dagen ging 't 's avonds weer naar Texel, dank baar aan al die hartelijke menschen, die allen de reis zoo gemakkelijk en gezellig gemaakt hadden, bovenal vol dank aan God, Die op zoo milde wijze Zijn zegen geschonken had. Wol veehandel 23—29 Mei. De wolveehandel was te Delft en Leeuwarden lui duur. Leiden was voor vette schapen iets flauwer evenals Rotter dam. Sneek was dit ook zoowel voor vette schapen als voor zuiglammeren. Naar melkschapen was daar iets meer vraag. De weidlammeren waren te Leiden iets meer in trek evenals te Gouda, Zwolle en te Sneek. Groningen daarentegen was voor lammeren traag met iets teruggaande prijs. Autodienst den Burg—de Koog. Naar men ons meedeelt zal de auto- dienst van den Burg op de Koog met in gang van Zaterdag 13 Juli a.s. belangrijk worden uitgebreid (Zomerdienst.) Eindexamens Zeevaartschool. De aanvang der eindexamens aan de smaakt als room Zeevaartschool alhier is bepaald op Vrij-' dag a.s. Aanmelding van nieuwe leerlingen kan geschieden tot 14 Juli; het toelatingsexa men zal plaats vinden op 17 Juli. A.J.P.'s Premieplaten. De bekende puddingfabriek A.J.Polak te Groningen heeft een zestal platen laten vervaardigen naar schilderijen van Joz. Israels. Deze prachtige platen, gedrukt in vier kleuren en gevat in passepartout, vormen een sierraad voor elke huiskamer. Bons, bij alle soorten A.J.P.-pudding in gesloten, geven gebruikers gelegenheid in het bezit van deze platen te komen. OUDESCHILD. Van 25 29 Mei zijn verzonden: 123 koeien, 1473 lammeren, 36 kalveren, 33 varkens, 11 paarden en een schaap. Op 30 Mei met drie stoomschepen en 4 motorschepen: 5411 lammeren. BINNENLAND. Ned. Ver. tot Bescher. v. Vogels. De Ned. vereeniging tot bescherming van Vogels houdt vandaag de algemeene vergadering te Zierikzee en daaraan wordt verbenden een excursie langs de eenig mooie broedplaatsen op de hillen in de bekende Schouwsche inlagen en de duinen van Wester-Schouwen. Het zal een herha ling zijn van de in 1921 daar ondernomen tocht, toen met welwiilende medewerking van autobezitters de tocht uitmuntend slaagde. Hoofd eener school en leerling verdronken. Dinsdag was het tijdelijk hoofd van de Oostelijke Openbare School te Papen- drecht, de heer H.C.Sterkman, met zijn klas in de Merwede aan het zwemmen. Een van de schoolmeisjes, de ongeveer 10-jarige Jannetje Blokker, geraakte in 'n draaikolk en verdween in de diepte. De heer Sterkman sprong haar na doch kwam evenmin boven. Eenige tijd later zijn bei der lijken opgehaald. De grootste sluizen ter wereld. Om een beeld te geven van de afme tingen van de in aanbouw zijnde Noord zeesluizen te IJ muiden, welke in Septem ber voor het scheepvaartverkeer zullen worden geopend, laten we hieronder een staatje volgen van de afmetingen van deze cn andere groote sluizen in de wereld. De sluizen te IJmuiden hebben een lengte van 393.90 meter en een breedte van° 49.2 meter, die van Bremerhaven, wel ke thans in aanbouw zijn, 350 meter lang en 45 meter breed; in het Kaiser Wilhelm kanaal 330 meter lang en 45 meter breed, de Gladstonesluis te Liverpool 326 meter lang cn 40 meter breed, terwijl de sluizen van" het Panamakanaal een lengte van 305 meter en een breedt evan 33.5 meter heb ben. De sluizen te IJmuiden zijn aldus verreweg de grootste, terwijl de tweede sluis van groote afmetingen is die te Bremerhaven, waarvan de bouw niet groo te spoed wordt voortgezet in verband met het steeds grooter worden der transatlan tische schepen. Ongeluk bij militaire oefeningen. Ie Groningen heeft bij de militaire oefeningen van het 12e regiment infan terie in de Appelbergen tijdens een z.g. stormloop een soldaat een bajonet in het hoofd van een kameraad gestooten. In ernstige toestand is de man naar het aca demisch ziekenhuis gebracht. Een kellner, die pech had. Meer dan tien dagen geleden heeft een kellener in'n pension aan de Schiedamsche singel te Rotterdam een colbert-costum en een overjas gestolen. In het jasje had hij een loterijbriefje gevonden en deze week besloot hij te trachten het briefje te verkoopen. In een danszaal bood hij het briefje aan een bezoeker aan. Deze be zoeker was nu juist een vriend van de benadeelde en hij wist, dat in het gestolen jasje een dergelijk briefje had gezeten,. Het nummer klopte en spoedig was de kellner aangehouden en opgesloten. Dat is gemeen! „Dat doene wie altied!" Op 25 April zag de commies der be lastingen H.Mulder op de schapenmarkt te Nunspeet, dat een koopman uit Barne- veld een lam van een week of zes beet pakte, het tusschen zijn knieën klemde en toen met zijn handen een stuk van de staart afdraaide met been en al. Het afge draaide stuk van de staart wierp hij weg. Natuurlijk liep het bloed uit het stompje van de staart en het lam wrong zich van de pijn. Het eenige antwoord, dat de koopman gaf, op de verontwaardigde pro testen was, dat ze dat altijd zoo deden en dat je van die lange staart niets dan last had. De gemeente-veearts G.Geerdink, als deskundige gehoord, verklaarde dat dit een buitengewoon ruwe en pijnlijke ma nier was, maar dat het gelukkig, voor zoover hem bekend was, anders nooit voorkomt. De verdachte werd veroor deeld tot f 20 boete. Te Scheveningen is, 54 jaar oud, over leden de heer G. J. v. Vliet, directeur van de N.V. Scheepswerf „De Merwede" te Hardinxveld, waar ons s.s. Marsdiep ge bouwd werd. De teraardebestelling zal geschieden Vrijdag a.s. te 2 uur op de be graafplaats te Neder-Hardinxveld. Te Maastricht is de heer Wherleman, scheikundig ambtenaar aan de zinkwitfa- briek, dood in het laboratorium gevonden. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft uitgemaakt, dat gasvergiftiging oor zaak van de dood is geweest. Begrafenis Jacob Duit. In alle eenvoud is Woensdagmiddag op het kerkhof te Huisduinen ter aarde be steld het stoffelijk overschot van Jacob Duit, gepensionneerd lichtwachter en een van de oude redders, wier geslacht met Dorus Rijkers en anderen thans aan het uitsterven is. Ook Duit heeft in zijn jonge jaren talloos veel schipbreukelingen van de verdrinkingsdood gered; hij kreeg als erkenning voor dit werk de eere-medaille van Oranje-Nassau. Aan de groeve is niet gesproken. De burgemeester van den Helder legde na mens het gemeentebestuur een krans neer. Duit was in October 80 jaar geworden. N.R.C. bij G. J. van Vliet, f Gasvergiftiging.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5