Lam mere 11 m a rkt. weer 10 pet. korting a contant. Ph. Vlessing, den Burg A. s. Maandag op alle manufacturen Dames- en Heerenconfectie Doet Uw voordeel. Gemeogd Mieyws i Naar Texel! Woensdag maakte een aanta! leerlingen van de Hoogere Handelsschool te den Helder onder leiding van een der leeraren hier een excursie. —o Onder leiding van de heer J. Daal der Dz., onze vroegere plaatsgenoot, heeft Woensdag een gezelschap dames en heeren van elders een bezoek aan Texel gebracht. o— Ook het gezelschap dames van ,,'t Kopje", leerlingen van de bekende heer dr. Jac. P. Thijsse, heeft deze week op Texel voet aan wal gezet. Onder bij uit stek goede leiding van de heer Thijsse werden excursies gemaakt in alle richtin gen van het eiland. Het vertrek is be paald op heden. Morgen zal De Wilde Wingerd, de nat.-hist. club uit de A.J.C. te den Helder, o.m. een bezoek aan de Mui brengen. Bemalingrapport—Dertig Polders. Men schrijft ons: Verbetering verslag Dertig Polders in zake de behandeling van het punt der agen da: Voor't bemalingsrapport v.d. Hoofd ingenieur blijkt de belangstelling van de leden niet groot, daar slechts twee van de leden het hun toegezonden afschrift op de vergadering hadden medegenomen, hetgeen tengevolge heeft, dat de voorzit ter voorstelt, het rapport in deze verga dering niet te behandelen. Na ampele bespreking wordt besloten op voorstel van de heer C.Keijser Sz. de hoofdingenieur dank te zeggen voor de vele moeite aan het rapport besteed, en daarbij mee te deelen, dat er geen gebruik van kan worden gemaakt, daar de in het rapport geraamde kosten van drie gulden per H.A. in strijd zijn met het vroeger genomen besluit, dat overgegaan zpu worden tot bemaling, mits de kosten niet meer zouden bedragen dan twee gulden per H.A. Cns Texeisch dialect. XIll. „Gruzige varkens, varkens die van alles met graagte eten; sjekkie, kort nachtjak: boltebuisies, poffertjes; koudfniester, koudkleum; trol, wankel, b.v. in „trol op de bienen"; flisch, scherp, vinnig; kro- ken, kwaken van kikkers; hiikedöl, heele- maai; kattemunnik, nachtvlinder, „nacht uiltje"; don bee, vlak bij; hieuw, een gat in een lap stof, bij onvoorzichtig knip pen b.v.; je bent een „truul", een sukkel, een stumper, een domoor. Leidsche lammerenmarkt, 31 Mei. Tengevolge van de ger.ngere aanvoer (5885) werden ook ditmaal tamelijk go-de prijzen besteed. Ons werden bedragen ge noemd tot 126,—. Afloop iets minder. Han del redelijk. Stemmh g iets minder dan vorige week. waaraan het gme weer niet vreemd zal zijn. Paard op hol. Gistermiddag is de .met een paard be spannen wagen van de heer Kuiter, van OuJescltild, in de Koogerstraat aangeiedcr. door een luxe auto, welke deO-anjesi gel zou in.-daan. Het paard sloeg op hol cn rende met wagen en al de Oia ijesirtgel in, Nieuweweg over en het Schildereind op. Op de Hoogebeig v erd het d er, dat de heer Goër.ga tevergeefs tot staan trachtte te brengen, geg-epen. De wagen was bij de li eve van P Kooij vastgeioopen De heer Kuiter wist zich bijtijds in veiligheid ie stellen. Persoonlijke ongeva'len hadden niet plaats, hoewel zich verscheiden en op de weg bevonden. Het limoen van de wagen werd geheel vernield. Uitslag verkooping. Onder groote belai gstelling is gisteravond door Notaris Muhler vr.or de erven van de heer A.D Ponger het woon- en winki-lhuif niet schuurtje en erf (4,73 A aan de Bin- nenburg pubbek verkocht. Kooper: Corn. Zijm Sz de Westen, q q voor f 8E00. -. Naar nu-n ons meedeelt zou het perceel plaats maken voor een gebouw tm be hoeve van de Coöp Boerenleenbank. Zeer vermoedelijk zal tie voorgevel in ge-ijke stijl moeten worden opgetrokken. iiiiiüüiiiiüiiiiiiiiiüiiiiüiiiiüiiiiiüiiiiiiiii ||<||j;!!!ll!lilll!illlj BINNENLAND. |||||!!l!ii!ll!liji:!j|| Drinkwatergebrek in Friesland. Door de aanhoudende droogte zijn in vele Friesche dorpen de regenbakken le dig en begint er gebrek aan drinkwater te komen. Doodelijk ongeval te den Helder. Woensdagavond te ongeveer negen uur reed de heer J.M.Bruin, directeur van de broodfabriek De Volharding op zijn mo torrijwiel naar Huisduinen over de zee dijk, schrijft de Heldersche Courent.. Vol gens ooggetuigen moet de heer B. met groote snelheid hebben gereden. Bij de ringmuur moest hij uitwijken voor een passeerende auto, waardoor zijn motor slipte en hij tegen een paaltje op de dijk- glooiing reed. Door de geweldige slag sloeg de motorfiets eenige meters achter uit. De heer Bruin werd zeer ernstig ge wond en bloedde hevig. Oogenblikkelijk werd het Marinehospitaal opgebeld en na korte tijd was een ziekenauto ter plaatse, waarmee hij naar het Hospitaal werd vervoerd. De motorfiets was totaal vernield. Hedenmorgen vernamen we dat de heer Bruin aan de gevolgen van dit ongeluk is overleden. Hij was eerst 25 jaar oud. Autorijden met ouden van dagen. Amsterdam: Woensdag is met ongeveer honderd en zestig ouden van dagen een autotocht gemaakt naar het buitenhuis van de vereeniging „Zomers Buiten" te Soestduinen. De stoet, welke uit veertig automobielen bestond, vertrok om 11 uur uit Amsterdam. Bij aankomst te Soest duinen werden eenige ververschingen ge bruikt, waarna een maaltijd plaats had, die aangeboden werd door genoemde ver eeniging. Na de maaltijd werd buiten thee gedronken en kregen de mannen si garen. De stemming was zeer opgewekt. Zonder de minste stoornis kwam de ge- heele stoet te half zeven weder hier aan. Kindje ontler een stoomwals geraakt. Te Godiinze, gern. Bierum, is het vier jarig zoontje van de arbeider Vos, dat met zijn oudere broertje op de weg speelde, onder een stoomwals geraakt waarmee men bezig was de weg te herstellen. Het kind werd verpletterd. De Tijd. Arme poes. Op een der zijwegen in de Buitericlijk- sche Buitenveldertsche Polder is een er gerlijk staaltje van dierenmishandeling oorgekomen. Door eenige kwajongens is een kat, toebehoorende aan een bewoner aldaar, gelokt, en daarna met petroleum ingesmeerd en in brand gestoken. Toen eenige bewoners op het geschreeuw van liet dier kwamen toesnellen, waren de ongens verdwenen, biet dier is aan de oekomen brandwonden overleden. I!l!ii;!!l!!]ll!llliillllliliiilllll!iilll!li!il!ilili .iiililüiiiiilülüiill BUITENLAND. |l!l!::i|ji|jj|l||lli||| lli!iiili!ll!ii|!ll!iiltli!lilliiiillltl!illlll De Engelsche verkiezingen. Vo-t zoover gisteravond bekend gekozen 286 arb. (126 meer), 245 cons. (134 minder), 44 lib. (12 meer), 7 onafh (1 meer) en 0 comm. (eerst Dorpsbranden in Polen. In het Gailicische plaatsje Nizniow is een groote brand uitgebroken waaraan in totaal 200 gebouwen, w.o, het raadhuis, .iet postkantoor en het station ten prooi vielen. In de tijd van drie uren is bijna, net geheele dorp afgebrand. Op dezelfde dag zijn 39 boerenhofste den met in totaal 93 gebouwen in het lorp Rulewicze een prooi der vlammen geworden. Slechts een zeer gering ge deelte van de inventaris kon gered worden. Vreemdelingen in Turkije. Konstantinopel. Aan vreemdelingen is Ie uitoefening van een rjeeks beroepen .echoden, daaronder behooren o.a. dat van arts, tandarts, apotheker, advocaat, makelaar in effecten en dagbladdirecteur. I'wee brcersbij het zwemmen verdronken. In het Germaniabad te Hamni in West- alen de.ieu twee broer duikoefeningen. Een eer jongens kreeg kramp en sirkic veel water. Zijn broer, die hem te hulp kwam werd door de radelooze jongen vastgegrepen en verdween met hem in de diepte. De lijken van de jongens zijn later opgehaald. De jongste burgemeester. De jongste burgemeester in Frankrijk is Charles Malvy, een jongmensch van ruim vijf-en-twintig jaar. Zijn gemeente is Cazillac in het Lof-departement. De vader van deze jeugdige burgervader is de be kende staatsman Louis Malvy, die in dertijd in dezelfde gemeente burgemeester was. Geheimzinnige schoten. Een raadselachtige zaak houdt thans de aandacht van Scotland Yard bezig. Er zijn namelijk tot tweemaal toe geheimzin nige schoten gelost op de woning te Londen van een hoogleeraar in verschil lende talen, de heer Wilden-Hart, die tij dens de oorlog belangrijk werk heeft gedaan voor de Britsche geheime dienst. Beide malen gebeurde het terwijl hij aan het middageten zat. De heer Wilden-Hart snelde de tuin in doch vond niemand. De omgeving van het huis wordt thans door de politie bewaakt. Gedacht wordt aan een wraakneming van iemand, die het tij dens de oorlog inet de professor aan de stok heeft gehad. Alg. H. B. Lindbergh getrouwd. De vlieger Lindbergh is in het huwe lijk getreden met de dochter van Dwight Morrow, de Amerikaansche ambassadeur te Mexico. Meteoorsteen waargenomen. Te Stoke on Trent is een meteoorsteen waargenomen die ongeveer 30 M. boven de aarde met een scherpe knal uiteen sprong. Kleine stukken harde steen vlo gen door de lucht en de daken waren met een fijn sneeuwwit poeder overdekt. Geen gevaar voor oorlog volgens lord Cushendun. Londen. Lord Cushendun zeide dezer dagen in een rede: „Met alle verantwoor delijkheid van het ambt dat ik bekleed, zeg ik dat er volstrekt geen gevaar voor oorlog is. Niet alleen is er geen gevaar voor oorlog voorzoover het dit land be treft, maar de wereldvrede is thans ook veel steviger gevestigd dan toen wij vier en een half jaar geleden aan het bewind kwamen." Bombardement van New-York. Duizenden New-Yorkers hebben de ma noeuvres van een legervliegtuig gade ge slagen, dat van groote afstand komende, beproeven moest het Wallstreet-district met de skyscrapers te bombardeeren. Het vliegtuig was te Fairfield in Ohio opge stegen en heeft na een vlucht van 1000 K.M. zijn doel bereikt, zonder door af- weerkanonnen getroffen te zijn. Het op nieuw vullen van de benzinevoorraad uit een tweede toestel gelukte echter niet al te best en het vliegtuig zou, in een werke lijke oorlog, door de batterijen op Go vernors en Staten Island buiten gerecht gesteld zijn, na slechts enkele bommen te hebben kunnen neerwerpen. N.R.C. Juweelendiefstal te Berlijn. In een juwelierswinkel Unter den Lin den heeft een echtpaar een kostbare agraat met smaragden en briljanten ter waarde van 30.000 mark gestolen. De dief stal werd ontdekt, toen zij de winkel had den verlaten. Een typhoon op de Filippijnen. Een typhoon heeft het Zuidelijk gedeel te der provincie Manilla getroffen. Tien personen werden gedood; 33 worden ver mist. Aanhoudende regens zetten de dor pen onder water en berokkenden veel schade aan de oogst. Ruzie om een weidepad. Tusschen twee dorpen bij Warschau is een formeele oorlog uitgebroken om het gebruik van een weidepad. Van beide kan ten rukten de mannen, gewapend met dörschvleg'els, mestvorken en Jtnuppels, tegen elkaar op. In het gevecht, dat volg de, werden elf boeren zwaar en een groot aantal licht gewond. Er was een heele politiemacht noodig, om een eind aan het gevecht te maken. Er werden negen vech tersbazen in hechtenis genomen. Trotski weer naar Rusland? Trotski heeft aan de sovjetregeering ge vraagd naar Rusland te mogen terug- keeren en zou deze hem dat tegen 1 Juli hebben toegestaan. De mogelijkheid be staat ,dat de vergunning op het laatste oogenblik wordt ingetrokken. Times. Boschbranden op Sachalin. Uit Tokio wordt gemeld, dat bij een boschbrand op het eiland Sachalin acht tien menschen om het leven zijn gekomen. De materieele schade is groot. Verdronken tijdens een onweer. Tijdens een hevig onweer in de streek van Cassini in Italië, werd een kolenbran dersgezin van acht personen, dat in een grot een schuilplaats had gezocht, plots door een overstrooming verrast, tengevol- waarvan het verdronk. Men is zonder nieuws omtrent het lot van twee andere personen, die elders een schuilplaats had den gezocht. Een aanslag op Habiboella. fe Kaboel heeft zich een krachtige ont ploffing voorgedaan, toen emier Habi- boella de troepen inspecteerde. Een sol daat werd daarbij gedood en verscheide ne zwaar gewond, rlabiboella ontsnapte ter nauwernood aan de aanslag. Men heeft een bom gevonden, die op het exer citieterrein begraven was en denkt daar om te doen te hebben met een aanslag op Habiboella. Wat films opbrengen. D. W. Griffith, de bekende regisseur van de United Artists, is op het oogenblik twintig jaar werkzaam in cle filmindustrie. In deze twintig jaar heeft hij 430 films gemaakt, welke hem f32.0S5.000 gekost hebben. De bruto-opbrengst dezer films waarvan tweederde stukken in één en twee bedrijven zijn vóór 1912 vervaar- vaardigd, heeft op het ooger.biik reeds het reusachtige bedrag van f 140.132.509 bereikt. Indien wij zijn vijf laatste films als basis nemen, bedraagt de gemiddelde opbrengst van een film van Griffith f 3.250.000, wat ongeveer f 1.10Ö.000 méér is dan de gemiddelde opbrengst der flans van iedere andere regisseur. De netto-O; >- brengst der 430 films bedraagt f 62.500.000. Van een parelsnoer en een doode muis. Te Würzburg heeft de 64-jarige schrij ver en kunsthistoricus Alexander baron von Gleich-Russwurm, 'n afstammeling van Schiller terecht gestaan. Hij had in 1925 op het postkantoor te Bonn een pa relsnoer, dat hij tevoren verzekerd had voor 65.000 mark naar Munchen gezon den, waar het door een juwelier zou wor den veranderd. Toen men in Munchen het pakket opende bleek dit geen paarlen, doch eendoode muis te bevatten. De baron wordt thans beschuldigd niet het parelsnoer doch een doode muis te heb ben verzonden. Zware onweders in Frankrijk. De groote hitte, die ook in Frankrijk heeft geheerscht, heeft zware on.veders tengevolge gehad. Te Straatsburg sloeg de bliksem in de wasfabriek Yavor-Metz, die geheel afbrandde. Twee sergeanten van een compagnie soldaten, die door 'n onweder overvallen waren, werden toen zij onder een boom gevlucht waren, dooi de bliksem gedood. Een derde man werd zwaar gewond. Zware regens vielen te Clermont en in de omgeving. Water en straatvuil drong vele woningen binnen, die ontruimd moesten worden. Te Cha- malieres werden de straten door snelle beken meer dan drie meter overstroomd. Ook hier moesten verscheidene huizen worden ontruimd. Door een adder gebeten. Een bewoner van Chattam werd dezer dagen door een adder in de hand gebeten. Hij doodde het dier en zoog de wond uit, doch binnen een half uur was de hand geheel opgezwollen. Hij werd in een na burig ziekenhuis behandeld, doch het zwellen hield aan en de behandelende geneesheer ried aan een serum tegen slangenbeet toe te passen. Blijkens telefo nische navraag te Londen was op dat oogenblik in heel Engeland het bedoelde serum niet te krijgen en daar het geval zich ernstig liet aanzien, werd er getele grafeerd naar elders, waarop een vlieg tuig redding bracht. Door de bliksem getroffen. Tijdens een uitstapje naar het Unter- spreewald zijn drie Berlijners door ecu onweer overvallen. Om zich te beschutten tegen de hevige regen zochten zij dek king in een hooiberg. Plotseling sloeg de bliksem in, 2 hunner werden op slag ge dood, de derde kreeg levensgevaarlijke brandwonden. ADrie Spaansche officieren ter dood ver oordeeld. Het „Journal" meldt uit Madrid, dat de Krijgsraad na een beraadslaging van 24 uur in het proces van de opstandige artil lerie-officieren te Siudad Real drie offi cieren ter dood veroordeelde en acht tot levenslange tuchthuisstraf. Alle andere be klaagden werden vrijgesproken. Men ver moedt, dat de regeering de koning een amnestievoorstel zal doen, zelfs jvanneer de hoogste militaire autoriteiten het von nis handhaven. Zoo sprak Mussolini. „De Staat moet de man voorbereiden op de strijd. Als de moderne wereld niet de wereld was van roofgierige wol ven hoewel zij hooge hoeden dragen en begrafenisjassen dan zouden wij de methode van opvoeding kunnen opgeven. Maar zooals de toestand nu is, heeft de burger een opvoeding noodig, die hem tot een strijder maakt." Een salaris van meer dan lOö.QÜO gulden. In de Ver. Staten is Mabel Wilie'orandt, die benoemd is tot rechterlijk raadsman van de Aviation Corporation der Ver. Staten te Washington op een salgris van in Nederlandsch geld 120.009 gulden net- jaar. Dit salaris is in Amerika het hoog ste ooit betaald. Haar taak zai bestaan in het instellen van een uitgebreid onder zoek van de wetten van de Linie en de afzonderlijke staten voor zooveeel zij cie vliegindustrie raken. Zij deelt de mee ning dat Amerika aan het begin staal van een snelle uitbreiding van de leen, t, waartoe uniformiteit en stabiliteit in óc wet en haar toepassing noodig zijn.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6