Motorschip Maria, Lanéboaw m Veeteelt. I Tis iiiDEEHOÊiji" C. K. Keijser Co. BIGGEN. 33 Vermist een lam een dagmeisje. VOORDE VROUW m§ ADVERTENTIEN JNoteermg vaart Maandag 3 Juni naar Parmerend, Afvaart 1 nnr. Donderdag 6 Juni naar Leiden. Afvaart 8 cur. Zoo sprak p>-es. Hoover. Meer dnn 9000 menschcn komen elk jaar in de Vereenigde Stalen door inis- dai'.J om her leven. Weinig meer dan de helft arrestaties volgen daarop. Minder ck.ii eea zesde van die moordenaars wor den veroordeeld en slechts een gering percentage daarvan ontvangt een straf, evenedig aan hun misdaad. Ernst!?; spoorwegongeluk. Eij Kalgan in China is op het station Foelsiau cie Chineesche Noord Express ontspoord. Negen wagons zijn totaal ver woest. De machinist werd gedood. Tot nu toe v erden 21 dooöen en 60 gewon- getcld. Oorzaak onbekend. Da Engels she Koning wéér ziek. Naar Reuter officieel mededeelde, lijdt de Koning aan een aanval van koorts en moet hij te bed blijven. Een angstig oogenhlik. Te Eiko in Nevada hebben de zeven passagiers en de beide vliegers van een groot vliegtuig een' angstig oogenblik doorgemaakt, liet toestel geraakte in de lucht in brand zoodat een noodlanding noodig was. Het kwam goed op de grond en de inzittenden konden er allen zonder ernstige kwetsuren; uitkomen. Doch het vliegtuig brandde totaal uit. Rijke vischvrngst. Uit Cannes wordt gemeld dat daar aan kust sinds cenige tijd de sardijnen in over vloed voorkomen. Dagelijks worden er op de reede en in de golf van Napoule duizenden kilo's gevischt. De prijs is reeds van twaalf tot twee frank per kilo ge daald. Ontploffing bij de bouw van een brug. Een in aanbouw zijnde brug over een rivier in de staat New-Yersey is tenge volge van een ontploffing door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Een groep arbeiders werd onder de puinhoopen be dolven; vijf hunner konder ernstig ge wond geborgen worden en naar een zie kenhuis worden vervoerd. Van deze vijf arbeiders verkeeren twee in levensgevaar. Veertien arbeiders zijn nog steeds onder de puinhoopen bedolven en het is zoo goed als zeker dat deze veertien allen zijn gedood. ltaliaansch vóór alles... Een bericht uit Rome meldt dat voor taan in Italië voor uithangborden met opschriften in vreemde talen een vijfmaal hoogere belasting dan voor borden met Italiaansche opschriften moet worden be taald. EIck wat wils. Uitvindingen waarom men gelachen heeft. Toen Benjamin Franklin de bliksemaf leider uitvond, stond men in bewondering over deze uitvinding, maar men lachte de man hartelijk uit. Hetzelfde lot onderging ook de Fran- sche ingenieur Lebon, die Parijs van gas licht wilde voorzien. Men noemde hem een domme vent, die niet eens wist, dat een lamp zonder katoentje in het geheel niet kon branden. Toen hij later beweerde, dat hij gas kon'stoken uit de boomen van het woud, twijfelde men oprecht aan zijn verstand. De uitvinder werd helaas op de dag van Napoleon's kroning tot Keizer der Fran sehen, vermoord, en daarom duurde het nog tot 181-8 eer Parijs zijn eerste straat lantaarns kreeg. Dertien jaar vroeger had de stad Birmingham reeds een gasver lichting. Over vliegen heeft men in vroeger da gen herhaaldelijk gelachen. De Weensche tooneeispcler Rudolf Fyroli vertelt, hier over eea fraaie historie, waarin Graaf Zeppelin betrokken was. Toén ik in 1899 een uitnoodiging had aanvaard om als gast op te treden in het Hoftheater te Stuttgart, 'zat ik 's middags aan de table d'hote in het hotel Mar- quardt. Iri een hoekje van de eetzaal zat iaan een apart tafeitje een levendig oud mannetje druk te gesticuleeren tegenover eenige officieren. Hij scheen hun iets te verklaren. Ik vroeg aan mijn tafelbuur man, of hij die heer kende. Deze, een van de meest op de voorgrond tredende regeeringspersonen uit Baden, fluisterde mij toen goedmoedig en op medelijdende toon toe: „Dat is een gek! 't Is Graaf Zeppelin. De goeie man meent, dat hij door de lucht kan vliegen Runderhorzèlbestrijdiiig. Dr. 't Hoen schrijft: De winler- en voorjaarscampagne is thans weer achter de rug. in alie provincies wordt de bestrijding nu flink aangepakt. De nuttige gevolgen zullen niet uitblijven. Het is'bekend, dat in de maanden Mei en juni de meeste larven tot ontwikkeling komen en dan de behandeling met hor zelen !f algemeen moet toegepast worden. Op kei oügerib-ik is dit het beste middel dat arnjevolea kan worden. Het komt er echter vooral op aan uitsluitend open wormknobbels er mede in te smeren. Wan neer ze nog niet behoorlijk geopend zijn, d n kan men met deze zalf de larve on mogelijk bereiken en wordt maar al te gauw tie meening verkondigd dat het mid del niet afdoende geholpen heeft. Maar ten onrechte, want ninnncr is deze zalf aanbevolen om er nog gesloten worm- bulten mede te behandelen. Minder narcissen naar Amerika. Amerika heeft een verdere beperking /an de invoer van bloembollen op special permit aangekondigd. Het blijkt dat de bloembóllenkweekers in de V.S. nu voldoende gelegenheid heb ben gehad om narcisbollen te importee- rtn in voldoende hoeveelheid om te vol doen aan de behoefte der cultuur-uitbrei- c'ing en dat er geen verdere behoefte be staat aan de tegenwoordige leiniet van 100,000 bollen per variëteit. Om het ziek tegevaar tot een minimum te beperken, is bepaald dat, aanvangende met het seizoen 1929, de importaties van narcisbollen be perkt zullen zijn tot een totaal van 25000 bollen per jaar, welk totaal zal mogen omvatten elk aantal variëteiten én per- mits. Deze beperking heeft geen betrek king op de Chinese sacred Lily (narcis-1 sus); de hoeveelheden van deze verschei denheden, die worden toegelaten, zullen in het permit worden aangegeven. Permits zullen worden geweigerd voor de volgen de variëteiten: Glory of Sassenheim, Lou- rens Coster, King Alfred, Paperwhites, Sir Watkin, Soleil d'Or en Spring Glory. Uit ernstige aanwijzingen is voorts ge bleken, dat er geen behoefte bestaat aan verdere importaties van plantgoed van Gloriosa, Minister Talma, Pheasant-eye (Poeticus recurvus) en Tresserve, na het import-seizoen 1929. Op de basis van aan vragen, die nu ter beschikking staan of later zullen worden ontvangen, zullen zoo spoedig mogelijk special permits voor in- invoer van narcissenbollen gedurende de de herfst 1929 worden afgegeven, reke ning houdende met de bovenstaande be perkingen. Bloemcntentoostelling. In het Kweekersblad van deze week tref fen we behalve een verslag een tweetal fraaie reproducties van de foto's door de heer A.v.d.Meulen op de Bloemententoon stelling hier genomen. 'Gv: FF? Pi® Nuttige wenken. Uitgebloeide azalea's nooit in het volle zonlicht plaatsen. Wel goed bemesten om een volgend jaar bloemen te krijgen. o Vetvlekken uit papier verwijdert men als voigt: Bestrooi de vlek met magnesia- poeder, bedek haar daarna met een stuk dun vloeipapier Met een heet strijkijzer gaat men eenige tijd over het vloeipapier keen, en de vlek zal verdwijnen. o— Als men het waschgoed vochtig in de kast legt of als het te lang in de kast blijft, ontstaan dikwijls donkergrijze spik kels, die er door wasschen niet uitgaan. Neem een groote lepel salmiak, los dat op in drie lepels water. Bevochtig hiermede de vlekken, hang het goed in de buiten lucht en wasch het daarna uit. Geen spoor van vlekken blijft er dan tneer in. o— Bedenk, dat vleesch in warme dagen, vooral bij ondoelmatige bewaring, spoe dig in bederf kan overgaan. dat zulks meer geldt zoowel voor ge kookte als voor versche levers, ook al zijn deze bij de keuring tegelijk met het ge slachte dier goedgekeurd; dat het eten van bedorven vleesch en van bedorven levers zeer ernstige onge steldheden, soms met doodelijke afloop, tengevolge kan hebben. Oplossingen der laatste raadsels. 1. Peer, zeer, veer, beer. 2. Baar, Baarn. 3. Ka, baal. 4. Violist. Nieuwe raadsels. 1. Je vindt mij in de meeste tuinen^ maar alleen in Zuid-Amerika, wanneer jé de laatste letter van mijn naam verandert. Wie kan mij wel vinden? 2. Een meisje heette S o ra Klop en hield veel van bloemen, maar vooral van die, waarvan je de naam met dezelfde letters schrijft. Raad deze naam eens. 3. Welke diernaam ligt in deze zin ver scholen: „Heb je gelezen, dat Jan zijn raadsels goed heeft opgelost?" 4. Wie kan zwart schrijven met een blauw stuk krijt? PREDIKBEURTEN Zondag 2 Juni. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Bevestiging N. Leden Doopsbediening. Maandcollecte. nm. 7 uur ds. Raabe H. Avondmaal. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Koorgezang van de Cocksdorp. Oudeschild, vm. 10 uur ds. J. N. Drost gepens. Ind. predikant, den Hoorn, vm. half elf ds. Oskamp. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. half 11 ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. Ferwerda van Amsierdam. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 3 ds. Buskes nm. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. B. v. d. Goot van Apeldoorn. MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Purmerend, 28 Mei 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 130.723 kipeieren 70,85 K.G. f 7,90 af 8.20 65/66 6,20 6,60 63/64 6, 6,40 60,62 5,60 6,— 58 59 5,50 5,90 56 57 5,30 5,60 53,55 5,10 5,40 50 52 4,80 5,— 252161 eendeieren 4.90 k 5,10 Schagen, 30 Mei 70 Vette koeien 250 a 450 35 kalfkoeien 210 a 380 70 Gelde koeien mag. 140 a 320 49 Vette varkens 0,85 a 0,87 186 Biggen 20,— a 28,— Boter 1,70 a 1,90 a 0. - E i e r v e i1 i n g Schagen Kipeieren aanvoer 133394. Bruin ongewogen f 5,50 a f 5,70 per 100 Wit 5,20 f 5.40 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 25 tot en met 31 Mei 1929. GEBOREN: Catharina Maria, dv. Adri- aan de Porto en Klaasje Kalis; The- resia Maria, dv. Jacob van Heerwaar den en Adriana de Porto; Geertrui- da Johanna, dv. Johannes Hendrikus Bakker en Maria Catharina Boersen; Nancy, dv. Picter Willem Koning en Hiltje Kuijter; Jan, zv. Frans Hop man en Geertruida Ridder. GETROUWD: Jan Kersemakcr en Catha rina Maria Barhorst. OVERLEDEN: Cornelis Koorn, 68 jaar, gehuwd met Reinoutje Lap. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 rijwielplaatje, 1 portemonnaie en 1 sleuteltje. GETROUWD: 1. DAMSTÊ arts, en TINE OVER, arts, die mede namens wederzijdsche familie bedanken voor de betoonde belangstel ling. Utrecht, 31 Mei 1929. GETROUWD: J. KERSEMAKER en CATH. M. BARHORST, die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de belangstel ling bij hun huwelijk ondervonden. Den Burg—Texel, 29 Mei 1929. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming, betoond tijdens de ziekte en de teraarde bestelling van onzen innig geliefden Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader HERMANUS SMIT, Echtgenoot v. wijlen Klaasje Bakelaar, betuigen wij onzen oprechten dank. In het biezonder aan dokter Boswijk voor zijn onvermoeide hulp en liefde rijke behandeling, aan Ds. Raabe voor zijn troostwoorden, aan dragers en klecd- oplegsters voor de laatste eer den over ledene bewezen. Verder aan lien, die hulp en bijstand hebben verleend. DE FAMILIE SMIT.. Den Burg, Weverstraat, Texel 1 Juni 1929. merk duistere teerstip op de staart en tusschen de ooien. Inlichtingen verzocht door Gebrs. BAKKER, Spijk. van AF OUDESCHILD Am. Mixed Mais f 10,25 Laplata Muis nieuwe oogst 10,25 Chevaliergerst 12,50 Gemengd kippenvoer 12,75 Prima Canadagerst 11, Ochtend voer 14,50 Bertels kunstkorrel 16,50 Haver 11,50 Kuikenrijst 15,50 Inlandsche tarwe 12,50 Voorslaglijnkoeken 13,25 Am. koek 13,50 Grondnotenkoek Duyvis 13, Murwe lijnkoek W.L. 16, - Bertels Suikerkoekjes 17,- Kalvermeel Duyvis 17,50 1NL. RIJSTVOÈRMEEL 9,50 Gedroogde Spoeling 10,50 Tarwezemelen 8,25 Tarwegrint 8,25 Delftsche Phosphorzure kalk 13 25 Carnarina vleesch-diermeel 23,50 Vischmeel 23 Turfstrooisel fijn 2,25 Den Burg, Texel 3 Juni 1929. GEVRAAGD: voor Juni en Juli H. KEESOM. "Fe KOOP: D. ROEPER, Akenbuurt GEVONDEN VOORWERPEN. Mevr. v. d. ZEE, de Koog.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 7