Zuiderzeewerken Zondag a.s. I i i 8 VOORDE VROUW m i ADVERTENT1EN iiiii linn mill mm mm mm mm in Eick wat wils. PREDIKBEURTEN fóARKÏBERiSHTEN De wegens slecht weer uitgestelde reis naar de zal thans plaats vinden op Vertrek haven 9 uur. DE WIT EN KLEIN. m m m m üüllllüiSlillliËülüll m m m Bankoverval op klaarlichte dag. Te Gloscop is op Amerikaansche wijze een overval 'gepleegd op een bijkantoor van Lloyds Bank, waar men de assistent- directeur bewusteloos gevonden heeft. Op klaarlichte dag had men hem met chlo roform bespoten, terwijl het schrijfbureau en eenige kasten opengebroken waren. Ongeveer 10.000 pond aan bankpapier wordt vermist. De boschbranden op Sachalien. De boschbranden op Sachalien nemen èen rampspoedig karakter aan. Drie ste den zijn verwoest, 000 huizen en gewel dige oppervlakten bosch aan het vuur ten prooi gevallen. Te Moru zijn 40 schoolkinderen gestikt. Zoolang er geen regen valt, valt er aan bestrijding van de brand niet te denken. Proeven met luchtpost op de Leviathan. Op de uitreis van de Leviathan zullen deze week proeven genomen worden met het oppikken van postzakken door een vliegtuig van boord van het stoomschip. Op het schip is een draaibare turbine ge construeerd, die van boven 9 M. wijd is en van onder nauw toeloopt en in welkt het vliegtuig een 50 M. lang touw met een haak zal neerlaten om de postzak te grijpen. Biezondere voorzieningen zijn getroffen tegen schokken en zoodra de haak binnen de mond van de turbine is wordt de postzak er, met een soort cata pult aangeschoten. De turbine is draaibaar om zich naar elke windrichting te kunnen bewegen. Vier menschen verbrand. Te Wilgschütz nabij Cosel in Opper-Si- lezië, brak Zaterdagnacht brand uit in de woning van een slager. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat slechts drie van de zeven leden der familie konden worden gered; de vier anderen, namelijk een 74- jarige grootmoeder en drie kinderen, kwa men in de vlammen om. Het geheele ge zin was door het vuur in de slaap ver rast. De vrouw van de slager, die de brand het eerst ontdekte, sprong uit het raam en kon zich aldus in veiligheid bren gen. De vader redde eerst het jongste kind en poogde vervolgens samen met brandweer nog eens het huis binnen te dringen, wat echter niet meer gelukte; op het oogenblik waarop de grootmoeder met een vierjarig kind op de arm uit het raam wilde springen, stortte het huis in en het geheel verkoolde lijk van de oude vrouw en drie kinderen werden weldra onder het puin uitgehaald. Fabrieksbranden. Bij Berlijn zijn Zondagnacht twee naast elkaar gelegen fabrieken geheel door 'n brand verwoest. De schade bedraagt eeni ge miljoenen mark. Vermoedelijk is er ■brandstichting in het spel. Godsdienstoorlog in Mexico gestaakt. Portes Gil, de president van Mexico, heeft een decreet uitgevaardigd, waarin hij een eind maakt aan de godsdienstoor log. De priesters zullen naar het land kunnen terugkeeren, de godsdienstoefe ningen zullen weer kunnen worden ge houden. Baldwin treedt af. Naar de „Evening Standard" verneeml moet Baldwin besloten hebben af te tre den en niet te wachten tot het parle ment de nederlaag lijdt. Van Lear Black's reis naar Japan. Van Lear Black, de vliegende kranten man, is thans op weg van Londen naar 'lokio via Britsch-Indië, Siam en China en wil mettertijd over Siberië en Rusland terugkeeren. Geysendorffer en Sc'nolte zijn ook op deze tocht zijn vliegers. Een pale's afgebrand. Zondagnacht is het paleis van de ge wezen minister Angelopoulus waarin zich thans de redacticbureaux en drukkerijen van eenige groote Atheensche bladen be vinden, geheel 'door brand vernield. De gewezen minister ontkwam ternauwernood aan de dood. De schade wordt op ettelijke miljoe nen geraamd, de oorzaak van de brand is een weggeworpen sigaret. Brand in de St. Pieter. Rome. Gedurende de plechtigheden der Zaligverklaring van Don Bosco brak brand uit op het hoog-altaar in de Sint Pieter. De brandweer slaagde er echter spoedig in het vuur te blusschen. Des avonds was de St. Pieter geïlumineerd met 5000 lichten. De Tijd. Prins Leopold en Prinses Astrid terugge keerd. Kroonprins Leopold en prinses Astrid zijn hedenmorgen te Brussel van hun In dische reis teruggekeerd. Onweer aan de Moezel. Het heeft rond Trier hevig geonweerd. In het dal van Ruwer, een zijrivier van de Moezel, is in de wijnbergen en op de velden groote schade door hagel aange richt. Een vrouw werd op het veid door de bliksem getroffen en gedood. Ook de wijnbergen aan de Saar hebben groote schade opgeloopen. Van de nog geen 1900 gezinnen op Texel bereikt ge met de Texelsche Cou rant, wier 1650 ex. grootendeels op Texel in alle kringen, worden verspreid, verre weg de meeste. Ill III III III Uitbreiding van de Grieksche vloot. De opperste marineraad heeft de leve ringsvoorwaarden van de bouw van twee torpedobootvernielers bekend gemaakt. Zij moeten een inhoud van 160U ton heb ben en een snelheicLvan 38 knoopen per uur hebben. Tijger uit een trein ontsnapt. Vlak bij Petersburg is uit een trein uit Moskou een tijger ontsnapt en in de bos- schen verdwenen. Terstond gingen poli tie, troepen en jagers er op uit, om het dier te vangen. Het werd het eerst gezien door een herdersjongen, op wiens waar schuwing gewapende boeren ook de ver volging ondernamen. Zij slaagden er in, het dier op 75 a SO schreden te naderen en het bij het eerste schot te wonden. Het dier zette het op een loopen, maar eeri volgend schot doodde het. Het had een kalf meegesleurd en een paard gewond, dat toevallig toebehoorde aan de man, die het doodelijke schot gelost heeft. De Amerikaansche drankwet. Vierentwintig voorname Amerikaansche Burgers, onder wie Henri Ford, hebben een boodschap gericht tot het Ameri kaansche volk inzake de handhaving van de drankwet. Zij halen daarbij de woorden van Hoover aan en zeggen, dat men de drankwetten eerst een eerlijke proef moet gunnen. Afschuwelijke misdaad. Te Plewa heeft 'n afschuwelijke moord plaats gehad, lezen we in „de Tijd". Een bakker had een achtienjarig rondreizend gezel uit medelijden onderdak verleend en wilde de jonge man, die zeide bakker te zijn, de volgende dag werk geven. In de nacht echter vermoordde de onverlaat met een bijl de bakkersvrouw, haar twee kinderen, de schoonvader van de bakker en twee bakkersleerlingen. De bakker zelf ontkwam, doordat hij reeds aan de arbeid was gegaan. Na een strijd op leven en dood met de bakker zag de moordenaar toch nog kans de vlucht te nemen. Hij werd echter spoedig gearresteerd en be kende alle bewoners te hebben willen ver moorden om de bakker te berooven. 187 Naties met 151 verschillende talen. Volgens de laatste volkstelling der Sov jet-Unie telt het geheele Sovjetrijk 144 /nillioen inwoners; deze behooren tot 187 naties en spreken 151 verschillende talen. Een duizendjarige stad. Meissen, bekend om zijn porselein-fa- brieken heeft zijn duizendjarig bestaan gevierd. Tal van extra-treinen hadden zooveel duizenden belangstellen den aangevoerd, dat in de nauwe straten een levensgevaarlijk gedrang ontstond. Een kistenfabriek afgebrand. Te Rosslau aan de Elbe heeft een brand gewoed in de kistenfabriek van de sui kerraffinaderij Holland, die gelegen is bij de brug over de Elbe, vlak aan de spoor weg. Binnen een uur tijds was de heele fabriek in de asch gelegd. Het spoorweg verkeer moest twee uur gestaakt Wprden omdat de heftig oplaaiende vlammen over de spoorweg heensloegen en er dus ge vaar bestond dat de treinen in brand zou den geraken. Leert Esperanto. Er worden in Europa 587 verschillende talen gesproken. o— De blonde verliest het. Men heeft ontdekt dat donker haar ster ker is dan licht haar. Een donker haar km een gewicht van 113 gram dragen, terwijl een licht haar breekt als cr een zwaarte van 75 gram aan hangt. o Een land met veel bibliotheken. De Vereen'gde Staten staan bovenaan wat het getal eti de uitgebreidheid der bi bliotheken betreft. De openbare boekver zamelingen van geheel Europa bevatten enjeveer 21 miljoen deelen, die van Ame rika bevatten 50 miljoen deelen. o Zeeslakken soep. In de Torrestraat en omstreken houdt men zich onledig met het visschen naar zeeslakken, een artikel waarop de Chi nezen zeer verzot zijn. Er wordt in het Hemelsche Rijk f 1250 a flSOO betaald voor 1016 Kg. zeeslakken. Men droogt ze, waarna de smaak (zelfs volgens Euro pe; nen) vrij lekker is. Een soep van zee slakken moet vrijwel gelijk zijn aan schildpadsoep. De Amerikaansche bison. Volgens schatting is de Amerikaansche biscn bijna uitgestorven; er rnoeten nog slechts 1500 exemplaren dezer diersoort in leven zijn. o— Diamanten en metcoorijzer. Men heeft diamanten ontdekt in mete oorijzer. Zij zijn klein, maar duidelijk zichtbaar. Zij zijn van de hardste zelf standigheid. Men heeft er zwarte en witte in gevonden. o— Wij kunnen feitelijk in het geheel niet meer leven zonder de liefde, deze laatste en eenig eeuwige aller illusies in onze vermechaniseerde tijd. Greta Garbo. o— Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat welvaart niet het product van weldadig heid is, maar van nijverheid, niet van ontvangen, maar van produceeren. Henry Ford. o Het is de plicht der vrouw, te zorgen voor de inwendige man en die der man nen om te zorgen voor de uitwendige vrouw. Lord Dewar. —o Het is een ongelukkige omstandigheid, dat er menschen zijn die zich niet bevre digd voelen, wanneer ze iets niet weten. Sir Arthur Keith. —o Uit Japan. In Japan draagt nagenoeg elk werkman op zijn hoofddeksel en op zijn rug een opschrift, 't welk zijn handwerk en de naam van zijn meester te kennen geeft; de onderlinge rang dier lieden wordt aan geduid met een cijfer. o— Uit de Engelsche hoofdstad. Iedere dag worden te Londen 400 kin deren geboren, 75 huwelijken gesloten, 250 kinderen voor het eerst naar school gezonden en 200 jongelieden van beide geslachten als leerlingen in dienst geno men. Nuttige wenken. Geprepareerde bloemen en bladeren welke stoffig zijn, worden weer schoon wanneer men ze in een neteldoeksch lap je wikkelt en ze daarna boven de stoom van kokend water houdt. o Om bloemvazen met een nauwe hals schoon te krijgen kan men er warm wa-t ter met wat krantensnippers in doen en dan flink schudden. De snippers halen het vuil er uit. o— Oude lucifersdoosjes vol afgebrande lu cifers vormen prachtige vuurmakers. o— Om eiwit snel tot schuim te slaan voege men er een mespunt zout aan toe. o Bij het bakken legge men een stukje boter in de pan: dat voorkomt het spat ten van vet of boter over het fornuis. o Pannen, waarin iets is aangebrand, rei nigt men door ze te vullen met een litei' water, waarin een eeVepel borax is op gelost en deze oplossing tien minuten te laten koken. o Vóór het wasschen van borstelwerk ver- wijdere men alle vezels, haren, etc. Men wascht dan het fijne borstelwerk in lauw water met ammonia; het grove in water met soda. Zijn de borstels erg vuil, dan neme men ook een weinig zeep. Daarna spoelen in koud water. Men lette er op, dat het houtwerk zoo droog mogelijk blijft. Zondag 2 Juni. HERV. GEMEENTE. Burg, vm 10 uur ds. Raabe. Waal, Geen dienst. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft Bevestiging van Nieuwe Leden. H. Doop. nm. 8 uur ds. v. 't Hooft. Bediening H. Avondmaal. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Groenenberg den Hoorn, vm. half elf ds. Oskamp. Maandcollecte. Oosterend, nm. 3 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. half 11 ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. J. C. Dagevos v. Ouderkerk a d. Amstel. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 10 de heer Kok Theol. Student, nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg' vm. 10 uur ds. Vis. Alkmaar, 31 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 854 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 10.a 11,75 Haver 10. a 10,50 Gerst chevalier 11,60 a 12.— Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 1 Juni. Kipeieren. Aanvoer 225.000. 50.54 KG. 0,—a 0 56/58 K.G. 5,40 a 5,70 100 stuks 58/60 K.G. 5,50 af 6.— üe iuustuks 60,62 5,70 h 6,20 62,64 6,10 a 6,30 t ruin 6,a 6,70 Eendeieren. Aanvoer 70000. 4.90 A 5,10 Eierveiling Texel, 3 juni. Aangevoerd werden partijen, 116748 stuks Kipeieren 46-50 K.G. f 0,— a f 0,— 50-54 5,10 5,30 54-58 5,10 5,60 58-62 5,30 5,70 62-66 5,70 6,10 66-70 6, 7,20 780 eendeieren f 4,80 a 5,10 Texel, 3 Juni 1929. 25 koeien 9 Pinken 22 nuchtere kalveren 1 Kalf 6330 lammeren 37 Schapen 2 Varkens 37 schrammen 34 Biggen 1 Paard 2 korf Jonge hanen 1 korf oude kippen Purmerend, 4 Juni. Runderen waaronder 210 vette koeien f 0,80 a f Gelde koeien Melkkoeien 51 vette kalveren per KG 4('8 Nuchtere kal eren 295 Vette varkens per KG 31 Magere varkens 197 Biggen 201 Schapen 932 Lammeren Kipeieren Eendeieren 250 a 350 100 a 125 9, a 15- 16, a 21,50 30,— a 40,— 28,- a 40, - 20,— a 30,— 0,10 a 0,25 0,80 a 1,10 524 1,10 p. KG 175 a 375 175 a 375 1,20 a 1,30 10,— a 36, - 0,84 a —,92 38,— a 50, - 24,- a 32 28,- a 42, 15.a 26, 5,20 a 6,20 4,80 a 0,— De heer en Mevrouw BAKKER— Langeveld geven met blijdschap kennis van de ge boorte van hun zoon MARCO CORNELIS JAN. Stadhoudersplein 60, den Haag, 2 Juni 1929. IHSI!lll!ülllillli!! Heeft U reeds besteld: VAN 't WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS Duizenden lazen het reeds. Leest de critieken Koopt het in Boekhandel Parkstraat PRIJS: ing. t2,50; geb. t3,50. in het Duitsch: geb. t3,60. I ll!:i!^ll!!il^ll!i!lgi:i!!!^i:ii!i^l!i|j;^illli!^!|| UIT VOORRAAD LEVERBAAR.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2