PUSOL g&n&estwn vmfumit de -fouüt Gemengd Nieuws Vraagbaak voor Vreemdelingen. Verschijnt pirn. 25 Juni a.s. Weldra zullen Juli en Augustus, de va- cantiemaanden bij uitnemendheid, aange broken zijn. Daarmee zal dan breeder worden de stroom van vreemdelingen en vrienden van Texel, welke ieder jaar in toenemende mate in de richting van ons eiland golft. We komen thans de verschijning aan kondigen van een „Vraagbaak voor vreem delingen", waaraan naar een ieder weet, die als wij veelvuldig met vreemde lingen in aanraking komt, groote be hoefte bestaat. Ze is bedoeld als een aanvulling van de „Gids van Texel", bevat een kaart van Texel, een van de Dennen, een platte grond van den Burg, tal van penteekenin- gen van Sjoerd Kuperus en houtsneden van J.Ph.Klapmeijer (verkleinde reproduc ties) en verder een schat van inlichtingeri en wenken, welke voor de toerist van groote waarde kunnen zijn. We noemen de volledige autobus- en bootdienstregelingen, ook die van de bus Alkmaar-den Helder en de trein Amster dam-den Helder; de lijst van kerkgenoot schappen en onderwijsinrichtingen; de post- en telegraafdienst (kantooruren). Tot wie moet ik mij wenden om een bezoek aan de broedterreinen op Texel te mogen brengen? Wie kan vergunning geven tot kampeeren in de duinen? Welke bankinstellingen zijn er op Texel en wan neer kan ik daar terecht? Wie vormen het Dageliiksch Bestuur der gemeente? Hoe groot is de gemeente Texel, hoeveel in woners heeft ze? Waar liggen Texels Na tuurmonumenten Wat vind ik daar, hoe groot zijn ze en hoe kan ik er komen Waar kan ik een geneesheer consultee ren? Welk telefoonnummer? Op al deze vragen en op tientallen an dere geeft antwoord: „de Vraagbaak voor Vreemdelingen." Ten einde de verspreiding van deze \raagbaak op groote schaal mogelijk te maken, hebben we de prijs zoo laag mo gelijk gesteld, niettegenstaande met de vervaardiging van cliché's en aankoop van auteursrechten groote bedragen ge moeid waren. De prijs bepaalden we op TIEN cent per exemplaar. (We zenden per post alleen na ontvangst van 15 ct.) Hotel -en pensionhouders en zij, die zich met de verkoop van deze „Vraagbaak" willen belasten genieten bij afname van 'n getalletje bovendien nog een zeer ruime korting. We noodigen hen echter met nadruk uit zich nu reeds met ons in ver binding te stellen. o Een enkel woord nog over de kaart van Texel, welke grootendeels overeen komt met die uit Verkade's Texel-album, welke trouwens mede naar onze kaart (voorkomende in de Gids voor Texel) vervaardigd is en nu voor dit doel mocht worden gebruikt. De heeren J. Tiessen en J. Veldstra, gemeente-opzichter en ad junct-opzichter, waren zoo welwillend de kaart geheel bij te werken, zoodat zij op het oogenblik geacht mag worden de meest geschikte kaart van Texel te zijn. Ouderavond. Dinsdag zal door de o.l. school alhier weer een ouderavond worden georgani seerd. Naar de heer H.J.Kraai, hoofd der school, ons welwillend meedeelt, staan als voornaamste pumen „bespreking schoolreisje" en „benoeming oudercom missie" op de agenda. Overzicht eieren. De vorige week was de vraag naar eieren zeer goed en liepen de prijzen iets omhoog. Men betaalde op de veilin gen en markten prijzen van f4.SO7.20 al naar gelang kleur en gewicht. De aanvoer bij de Coöp. Roermond- sche Eiermijn bedroeg deze week 5.700.000 stuks. Op de veiling van Maandag 10 Juni wer den prijzen betaald voor: kleine eieren f4.S0— 5.50; groote eieren f5.70—7.00; eendeneieren f5.00—5.60. De wolveehandel 6—12 Juni. De vette schapen en zuiglammeren wa ren te Leeuwarden lui-duur. De hooge vraagprijzen drukten daar de handel. Lei den, Rotterdam en Sneek waren voor deze veesoort iets vlugger en iets duurder we-, gens meerdere exportvraag. Groningen was daarvoor evenals voor weidlammeren vrijwel prijshoudend. Delft was voor weid- lammeren stug. Gouda en Schagen w-?ren goed met vaste prijzen, terwijl Leeuwar den en Sneek voor jonge lammeren „iets" vlugger waren met ruim de vorige-weeks- prijs. Leverantie gresbuizen. De levering van gresbuizen aan de ge meente werd door B. en W. opgedragen aan de heer L. Bruin en Zonen. Sportnieuws. Men schrijft ons: Zondag 23 Juni krijgt Texel I bezoek van een zeer sterk „Helder"-elftal. Er wordt dan des avonds 7 uur gespeeld, op een mooie tijd voor sportliefhebbers. Na dere berichten komen de volgende week. Naar het Vogcloord Dijkmanshuizen. Woensdag heefteen aantal leerlingen van de „Schooi voor Chr. Volksonder wijs" alhier onder geleide van de heer K. Eelderink, hoofd der school, de onderwij zeres, mej. van der Heuvel, en eenige le den van het schoolbestuur per fiets een tochtje naar Dijkmanshuizen gemaakt. Daar konden tal van vogelnesten worden bewonderd en vond de jeugd een prach tige gelegenheid met het intieme leven der vogels van nabij bekend te raken. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Boumann, arts, geboren in 1902 alhier, is Dinsdag te Utrecht bevorderd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift: „Onderzoekingen over de basale stof wisseling bij psychopathische eri neurolo gische patiënten." o Arie Dros, leerling van de school voor U.L.O., slaagde deze week voor het toelatingsexamen tot de tweede klas der H. B. S. met vijfjarige cursus aan de Mauritskade te Amsterdam. Bazaar-Ned. Herv. Gemeente. De Bazaar ,ten voordeele der Ned. Herv. Gemeente alhier Dinsdag, Woens dag en Donderdag in Eben Haëzer ge houden, heeft een uitstekend resultaat op geleverd. De bruto ontvangsten beliepen omstreeks twee duizend gulden. De drie dagen waren in ieder opzicht blijde dagen. Geen oogenblik dreigde de goede stemming te worden verstoord. Met voldoening mogen de dames en heeren die zich er zooveel moeite voor gaven, op haar (hun) werk terugzien. Donderdagavond omstreeks elf uur moest echter onverbiddelijk de sluiting volgen. Die gelegenheid greep namens heeren Kerkvoogden de heer P.Lieuwen aan om in een gevoelvolle speech aan zijn dankbaarheid wegens het bereikte resul taat uiting te geven. Geachte aanwezigen, sprak hij, Dames en Heeren, nu tot sluiting van deze wel geslaagde driedaagsche bazaar wordt overgegaan, gevoel ik mij gedrongen nog een enkel woord te zeggen, mede namens mijn mede-kerkvoogden. De kerkvoogden zijn blij gestemd. Onze geachte dominee heeft in zijn openingsrede er op gewezen, dat deze bazaar werd gehouden voor de restauratie van onze mooie, oude kerk. Al is het eindcijfer nog niet bekend, we weten nu reeds, dat deze bazaar de verwachtingen heeft overtroffen. Ataar er is meer, dat de kerkvoogden tot blijdschap stemt. Er is een opleven in de gemeente. Vooral het laatste jaar is het kerkbezoek veel vooruitgegaan. Ook de collectes zijn veel beter geworden en vooral: er is samen werking ontstaan. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan de schitterende lezin gen, die ds. Raabe gehouden heeft, ge heel ten voordeele van de kerk. Wat hebben velen van de schoone talenten van ds. Raabe genoten! Verder denk ik aan de Kleine-Meisjes- vereeniging, staande onder leiding van de dames Nelie Bruin en Cor Kikkert. Wat zijn er door die kleine meisjes niet alleraardigste handwerkjes gemaakt en wat was de opbrengst schitterend. Dc preekstoel werd in een heel nieuw kleed gestoken. Toen mevr. Raabe het vorige jaar November plannen beraamde om ciit jaar een bazaar te houden en het Dames- Comité was gevormd, onder leiding van mevr. Raabe, gingen wij die hoopvol te gemoet. Dames, uw werk voor deze bazaar is welhaast ten einde. Het spijt mij dat een lid van het comité door ziekte afwezig moet zijn. Moge zij spoedig beteren. De Kerkvoogdij zegt u allen hartelijk dank voor wat door u zoo bereidwillig voorf onze kerk is gedaan. Vele avonden Leeft u aan de bazaar gegeven en ik weet: u heeft dat met plezier gedaan. Deze da gen hebben echter veel van uw krachten gevergd. Nogmaals onze dank. Tevens onze dank aan de dames, die het comité hebben bijgestaan, hetzij bij de verkoop of bij de spelletjes. Mej. Gr. Kalf voor de pianomuziek, mej. Vermaere vertegenwoordigster der firma de Wed. van Nelle. Maar laat ik ophouden namen te noe men, want het zijn er nog zoovelen en allicht zou ik er een vergeten. Allen die hebben medegewerkt, om deze bazaar zoo schitterend te doen slagen, onze dank. Dan heb ik nog iets, maar ik hoop dat ik niet beticht wordt als een ontevredene of een onvoldane, want ik ben meer dan voldaan. Ik zou de dames in overweging willen geven het comité niet te ontbin den. Vrouwen, we hebben het gezien, zijn zulk een groote steun in de huishou ding en vooral in een groot gezin als onze kerk mag en kan de vrouw niet ont breken. Dames en Heeren, ik heb in enkele woorden de zonnige kant laten zien, maar er is ook al weder een scha-; duwzijde. Nu alles goed gaat, is onze dominee elders geroepen. Geachte domi nee en mevr. Raabe, nog enkele dagen en u gaat óns verlaten. Met genoegen moogt u beiden op uw werk, uw bijstand aan de kerkvoogdij, terugzien. Wij zeggen u "bei den hartelijk dank en hopen, dat het u in uw nieuwe standplaats goed moge gaan. Vele vrienden laat gij hier achter, maar ik twijfel er niet aan of u zult die ook in' Winschoten vinden. Hierop sprak ds. Raabe een slotwoord Waarin hij nogmaals dank bracht aan al len, die hulp en steun verleenden bovenal aan Hem, die hun werk zoo overdadiglijk gezegend had. o— Omtrent de uitslag van diverse wed strijden en verlotingen deelen we nog mee, dat de pop Nora heette. De naam werd door niemand geraden, waarop de pop bij opbod aan mevr. Boswijk werd verkocht. De koperen kano, geschonken door de heer Jn. Maat, werd door Gerrit Maat gewonnen. Het pronkstuk blijft dus in de familie! Deflesch zuurtjes bevatte er 1035 en viel ten deel aan Jan Huisman. De troostprijs kwam aan mw. Geus-Krij- nen. De koek viel ten deel aan ds. Raabe en mw. Kok Julianastraat. Met de luier mand met inventaris werd Melle Zegel (Oudeschild) opgeknapt. De vier spreien zijn gevallen op A 143 (wie?), B 51 (wie?), C 80 (J. G. Dros) en D 22 (mevr. A. Dros, Weverstraat.) De overgebleven artikelen zullen op 'n nader te bepalen avond worden verloot. OUDESCHILD. Vee ver voer. Van 812 Juni werden van Texel ver zonden: 1608 lammeren, 50 koeien, 24 varkens, 31 kalveren, 6 schapen. 13 Juni: met 2 stoomschepen en 3 mc< torschepen 3651 lammeren. De Roelfina II aangekomen. De Roelfina II, welke Maandag van Hamburg vertrok, is Donderdag met 200 ton veekoeken, bestemd voor de fa. C.R. Keijser en Co., alhier aangekomen. Schoolnleuws. In aansluiting op ons vorig bericht, kan worden meegedeeld, dat de .heer B. P. Abbema, hoofd der school alhier, Dins dag benoemd is tot onderwijzer aan de Ulo te den Helder. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiii lllllllllllllllliinilll BINNENLAND. lllllllllüllllllllllllllllllllllllilllülllllil Een laffe streek. Te 's-Heer-Arendskerke (Z.) heeft men het water in een put van een landbouwer door het ingooien van petroleum bedor ven. De Zaandijker tol blijft. De door de raad van de gemeente Zaandijk opnieuw vastgesteld verorde ning op de heffing van tolgelden is bij K.B. goedgekeurd tot 1 Januari 1931, on danks het petitionnement van 12000 hand- teekeningen uit de Zaanstreek de Minister aangeboden. Verdwijnende molens. De beide spinnekopmolens in de Pot- margapolder (Fr.) worden, wegens ver vanging door een electrisch watergemaal voor afbraak verkocht. Droevig ongeval. De 13-jarige G. te Druten is zoo onge lukkig met zijn fiets gevallen, dat de rem hem door het rechteroog is gedrongen. De jongen is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan hersenschudding overleden. Kind verbrand. Een driejarig meisje speelde in de ouderlijke woning in de Drieluststraat te Beverwijk met lucifers. De kleeren van 't kind geraakten in brand en toen op het geschreeuw van de kleine de moeder toe snelde, was het kind al zoo hevig ver brand dat het kort daarna overleed. Gebrek aan leerkrachten voor Slöjd. B. en W. van Middelburg deelen mede, dat zij thans niet tot uitvoering van slöja als leervak kunnen overgaan, wegens ge brek aan voldoend aantal bevoegde leer krachten. Zij stellen zich voor, bij even- tueele vacatures aan die scholen aan sol licitanten de eisch te stellen dat zij een diploma voor slöjd-onderwijs moeten hebben. Gevaarlijke vondst. Drie schooljongens vonden in de Huy- genslaan een revolver en wilden het wa pen probeeren. Een elfjarige knaap haal de de trekker over, doch de revolver bleek geladen en een der jongens werd in het onderlijf getroffen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Gem. Zieken huis overgebracht. De Duitsche boot op Zandvoorts strand. Ten Zuiden van Zandvoort ligt sinds November een Duitsche stoomer bijna tegen de duinrand aan. Het spreekt vanzelf, dat door de onge wone houding van deze schuit menig bad gast zich een verre wandeling getroost om het geval nader te bekijken. Men denkt een verlaten schip te vinden, doch er is nog leven aan boord en zelfs kan de stoompijp soms lustig dampen, een bewijs dat er nog wordt gewerkt. De kapitein is dan ook nog steeds met eenige helpers aanwezig. Men gaat druk zandzuigen en als alles meeloopt zal de boot eind Juli vlot komen. Overtreding bouwverordening. Wegens de vele overtredingen van de bouwverordening, hebben B. en W. van Hoogeveen besloten strenge maatre gelen te nemen. Zoo is dan ook het huis van D. Groote, zonder vergunning en bo vendien in strijd met de bouwverordening gebouwd op last van B. en W. grooten deels afgebroken. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ongelukken op de Canadeesche overwegen Een groot gedeelte der ongelukken, die het vorige jaar op de overwegen der spoorwegen in Canada gebeurd zijn, was te wijten aan de verregaande onachtzaam heid van de automobilisten. Het volgen de staatje geeft daarvan een overzicht: 44 auto's reden een zich in beweging be vindende trein van terzijde aan; 38 reden een stilstaande trein van terzijde aan; één trachtte, tevergeefs, tusschen twee rangeerende spoorwegrijtuigen door te glippen; 12 bleven te dicht bij de rails staan; 7 gebruikten de strook langs de rails als rijweg, met het gevolg dat zij met een trein in botsing kwamen. Een bestuurder liet zijn wagen op de spoor weg staan en ging slapen. Een liet zijn auto op de rails staan om iets te zoeken, dat hij onderweg verloren had. Toen hij terugkwam, was er niets meer van zijn wagen te ontdekken. Een bestuurder stop te op de overweg om de lading vast te zetten. Elf kwamen, helaas te laat, tot de conclusie, dat hun remmen nief in orde waren. Veertig persent der ongeluk ken die op de overwegen gebeurden, wa ren aan verregaandé roekeloosheid te wijten; 325 auto's reden gesloten over- wegboomen aan en vernielden ze. De Canadeesche automobilisten zijn derhalve goed op weg, om de Ameri- kaansche autobestuurders te evenaren, wat het ten toon spreiden van een in Europa ongekende roekeloosheid betreft. Een zeventigjarige veroordeeld. Te Norfolk is Wallace Benton, een man van 70 jaar ter dood veroordeeld. Het vonnis moest, omdat hij stokdoof is, door een hoorbuis aan hem worden mee gedeeld. Benton, een boertje uit een dorpje bij King's Lynn, was schuldig gevonden aan de moord op zekere Williamson. Hij had zijn slachtoffer in een stal doodgescho ten. Benton was in financieele moeilijk heden geraakt en van zijn boerderij ge zet en Willamson, een gehuwd man met. drie kinderen had daarna de boerderij" overgenomen. Aan de politie zei Benton dat zijn wapen bij ongeluk afgegaan was. Het slot van een Rimboe-drama. Magelang. De luitenant der infanterie die tijdens een patrouilletocht in het Ta- rakansche de dood van een dwangarbei der veroorzaakte, door hem met het hoofd omlaag op te hangen, omdat de arbeider uit de veldflesch van de officier had gedronken, is door de krijgsraad tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. OOST.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2