No 4341 Woensdag 19 Juni 1929 42steJaarg?n^ TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD&DE ROOIJ li DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Nederlandsch fabrikaat. Duitschland stuurt ons de piano, Anders deugt en klinkt zij niet; Fransch moet onze snijder wezen, Daar de mode zulks gebiedt. Engeland zendt ons zijn „Home Spun" Daar 't puike stoffen heeft (Wist u niet dat men dat laken In Noord-Brabant spint en weeft?) Zwitserland geeft het horloge, Anders loopt het vóór of na, En het zorgt tot hooge prijzen, Voor hoogstaande chocola. Schrijfmachine van de Yankees, Daar die steeds het lichtste liep, Lucifers bezorgt ons Zweden, Spanje importeert de Griep, Waarom hebt U geen vertrouwen In de Nederlandsche Staat? Is het buitenlandsche beter Dan het Hollandsche fabrikaat? „Hollandsch goed is minderwaardig" Maar.... hebt U wel eens bedacht, Dat U zélf óók (nu niet boos zijn) Door dat land werd voortgebracht? De Oostersche Stad. De eerste bouwsteenen. In zijn vergadering van Maandag be sloot het comité Oostersche Stad tot het huren van de noodige tentjes van de heer M.P. Polak (Casino) te den Helder. De heer J. Veldstra zal onderzoeken, in hoeverre de tuin van hotel Texel aan de fancy fair dienstbaar kan worden ge maakt. Omtrent eventueel huren zijner danstent zal met de heer P.Boom wor den gecorrespondeerd. Verder werden 'n voorloopig werkplan opgesteld, alsmede een lijst van commissies, te benoemen door de eerstvolgende algemeene verga dering, welke bepaald is op Dinsdag 2 Juli a.s. Sportnieuws. Men schrijft ons: Dit „Helder"-elftal komt Zondagavond a.s. tegen Texel I in het veld. Men zal van een pittige wedstrijd kunnen genieten. G.Wit. Schokking Bodenstof. Spigt Mulders H. de Boer Helder B.de Boer Reitsma Burgers Bakke: Volgens opgaaf spelen de meeste var hen in Helder 1. Reitsma is een oud spe ler uit Alcmaria. Men houde dus de Zondagavond vrij voor deze wedstrijd, daar het bestuur wat extra kosten ge maakt heeft om (als proef) des avonds te kunnen spelen. Vrachtdienst den Burg—Oudeschiid. Ook de heeren Kievit, ondernemers vat: de vrachtdienst den BurgOudeschiid, hebben hun bedrijf thans gemoderniseerd De paardentractie heeft afgedaan. Een transportauto heeft de plaats van paard en wagen ingenomen. Mogen de onderne mers in deze verandering een groote ver betering ontdekken. DE SCHORREN. (Een Texelsche sage.) III. Want er 2500 te tellen, dat zouden ze wei laten. Ze waren geen schoolmeesters. Neen, als de zwarte er waren dan waren de witte er ook. Iedere zwarte zorgde voor 100 stuks, zichzelf meegerekend. Eentje meer of minder was anders zoo erg niet. Maar het ging nogal gemakke lijk om een afgezworven troep weer op te pikken, want de schorren waren vlak en te paard dreef men ze gemakkelijk bijeen, vooral omdat de honden daarbij hielpen. Baas Jan echter, het symbool van kalmte en overleg, hield hen terug en zei, dat ze eerst maar eens zouden afwachten, wat er van kwam. Hij hoopte, dat het onweer naar zee afdrijven zou Plotseling echter schaterde Klaas het uit. Wel ,wel ,wat een domme kerels; had hij het niet gedacht? Het was een wa gen. Je kon duidelijk het paard hooren. Nu luisterden ze allemaal, en jawel hoor, het was zoo. Boer Krelis met de melk wagen. Allemaal leege bussen, dat ram melde immers zoo. De boeren verkneu kelden zich in Leen's flater. Hun stroeve lippen plooiden zich tot een grijnslach, waarbij de mondhoeken tot halverwege de ooren reikten en waarbij de van pruim tabak grauw geworden tanden even te voorschijn kwamen. „Wel Krelis" hoe staat het, hei-je olies verkócht Nouw en óf; ze hódde dorst ón de Burg, hoor! maar 't wós ok zok worm weer. Ze gewaagden niet van hun vergissing en Krelis trok al spoedig verder. Nu werd het ook tijd voor de anderen. Leen was allang achter de bakwagen van Krelis langs, naar „moeder de vrouw" ontglipt, en de anderen gingen óók ieder een kant uit naar huis. Janbaas, Krulles en Aucke togen met z'n drieën naar „de plaats". Aucke zei, dat het nu niet meer noodig was de schapen op te jagen, wat baas jan en Krulles beaamden. Het was immers onzin, om de dieren van zoo'n heerlijke nacht te berooven door ze in een kooi op te sluiten. Nouw, genacht baas, genacht jonges. o— 't Was bij tweeën, midden in de nacht Een licht windje deed de bladeren der boomen geheimzinnig ritselen, terwijl er nu en dan eens een vergeeld blaadje af viel,dat de naderende herfst aankondigde. Maar het bleef niet bij een koeltje; het werd al harder en harder. Op 't laatst' floot en gierde het om huis. Angstwek-/ kend klonk het gehuil van de wind. Menige hooiklamp dreigde om te vallen, en menig oud boetje van vermolmde plan ken en rieten dak zou ineenstorten. Maar de storm zou zich niet alleen daarop wre ken. Ook konden takken en twijgen hun „stand" niet ophouden. Zij verdroegen het op-en-neergezwiep op de duur niet. Eerst bogen ze halsstarrig het hoofd, om het daarna met trotsche zwaai achterover te werpen; maar eenmaal uitgeput, gaven ze met een knak te kennen, dat zij on machtig waren tegen de overweldiger, de vernielende storm. Het spookte om huis. De zee was van verre te hooren en bruiste en kookte. De witgekuifde ,schuimspattende golven sloe gen tegen elkaar te pletter, om zich even erder weer tot een afschrikbare hoogte op te zweepen. Ze beukten tegen duin en dijk, en ontzagen niets in hun kokende woede. Strand was er niet meer, maar er zouden spoedig ook geen schorren meer zijn. De schapen spoedden zich dijkwaarts, maar hadden zich reeds te ver gewaagd. Het schuim spatte hun om de ooren er. weldra stond het water hen tot de buik. (Slot volgt.) Lichtbeeldenavond voor Cursisten. De deelneemsters aan de baker- en moe dercursus van het Witte Kruis wordt mee gedeeld, dat de lichtbeeldenavond bepaald is op Vrijdag a.s., aanvang half negen. Verkiezing polder Eierland. In plaats van de heer Nic. Dros Pz., niet-herkiesbaar, is gisteren met 57 van de 112 stemmen de heer A. Garritsen tot hoofd-ingeland gekozen. De heer P. Prins Jnzn. werd herbenoemd met 62 stemmen. BUITENLAND. in het gebergte verongelukt. De 25-jarige Amerikaan Edgar Farmer is bij een poging om een ruim 8000 M. hooge berg in de Himalaya te beklimmen verdwenen en stellig omgekomen. Tien ervaren koelies hadden hem naai de sneeuwstreek vergezeld. Farmer was goed uitgerust, had volop proviand, maai geen zuurstoftoestel. De teruggekeerde koelies die vier dager, op hem gewacht hebben, melden dat hij zijn vierde kamp op 22.000 voet hoogu opgeslagen had en er op een ochtenc door sneeuw, die hem tot het middel kwam, alleen op uit was getrokken om zijn vijfde kamp hier in te richten. On danks waarschuwingen, schijnt hij de nacht in een sneeuwhol doorgebracht te hebben. De volgende morgen zag men hem verder klimmen en daarna is hij ver dwenen. Ongeval met motorloos vliegtuig. Stuhm. De houder van het wereldrecord voor motorlooze glijvliegtuigen Ferdinand Schulz, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Tijdens de inwijding van een oorlogsgedenkteeken te Stuhm Vloog hij op aanzienlijke hoogte met zijn sportglijvliegtuig „Marienburg" heen en weer boven de plaats van de plechtigheid, toen plotseling de beide draagvlakken van het toestel loslieten en de romp tot ont zetting van eenige duizenden toeschou wers omlaag stortte. Een der draagvlak ken kwam in het water terecht terwijl 't andere draagvlak achter de huizen dei- stad verdween. De inzittenden Schulz en Kaiser waren onmiddellijk dood en vree- selijk verminkt. Amerikaansche snelhcidskoning gedood. Ray Keech, de Amerikaansche snel heidskoning op automobielgebied, werd, gedood toen zijn auto eeti snelheid had van 200 mijlen (bijna 322 KM.) per uur. Cliff Woodbury, een ander bekend racer, werd gekwetst. Hij zal er het le ven niet afbrengen. Het ongeluk gebeurde in een bocht van de baan. Er heerschtc groote verwarring op de baan na het ongeluk, dat te wijten was aan het feit, dat een der auto's het hek raakte en drie andere auto's op de overblijselen inreden. Een porseleinen oorlogsmonument. De porseleinstad Meissen in Duitschland heeft, ter nagedachtenis van de gesneu velden in de wereldoorlog, een eigenaar dig gedenkteeken gesticht. Het is geheel van porselein en als zoodanig het groot ste ter wereld. Het bestaat uit 88 groote figuren van vrouwen en kinderen in rouw gewaad, die langs de koorwand en de daarmee verbonden zijwanden van de 13e eeuwsche St. Nicolaaskerk geplaatst wer den. Een kolosale triumfboog, opgericht tusschen het koor en liet schip der kerk, is eveneens van porselein. Een oude sjeik overleden. Te Mosoel in Britsch-Indië is een hon- der-en-30-jarige sjeik overleden, die 4 we duwen en meer dan honderd kinderen en kleinkinderen heeft achtergelaten. De man had tot eenige jaren geleden zijn vermo gens behouden en men beweert, dat zijn jongste kind nog maar tien jaar is. We tenschappelijk gestaafde gevallen van menschen die ouder dan 110 jaar zijn geworden, ontbreken tot nog toe. Bandieten terecht gesteld. In Mexico zijn de rebellenleider Roma- ro en 19 leden van zijn bende terechtge- gesteld. Zij hadden een aanslag op een trein gepleegd. De bandieten werden daarop door cavalerie achtervolgd; veer tig bandieten werden gedood en Romaro en de overigen werden gevangen geno men. Giftmengsters voor het gerecht. In het stadje Pancsova in het Banaat begint binnenkort een sensationeel pro ces tegen giftmengsters. Er zullen terecht staan een 92-jarige vrouw, Anna Pislova genaamd, die beschuldigd wordt tientallen jaren lang aan erfenisjagers en ontevrede nen diensten te hebben bewezen als sluipmoordenares, alsmede talrijke vrou wen uit de aanzienlijkste familiën, o. w. de weduwe van de burgemeester. Het pro ces moest op het laatste oogenblik wor den uitgesteld, daar nieuwe aangiften van misdaden der beschuldigden werden ge daan. Het chemisch onderzoek van hel lijk van de burgemeester heeft als doods oorzaak de aanwezigheid van plantaardig vergit aangetoond, opgraving van andere lijken leverde hetzelfde resultaat op. De weduwe van de burgemeester hgeft een bekentenis afgelegd. Misbruik van vertrouwen. De vroegere New-Yorksche staatsin- specteur voor de banken Frank R. Wai -er werd gearresteerd wegens ongeoor- oofde relaties met de City Trust Com pany, welke failleerde voor zeven miljoen dollar. Warder is tegen 12.000 dollar borgstelling weer op vrije voeten gesteld. Diamanteigcnaar opgelicht. In Antwerpsche dtamentkringen is een groote oplichtingszaak ontdekt. Een ma kelaar maakte kennis met drie vreemde lingen, die beweerden diamanthandelaren te zijn. Zij kochten eenige diamanten van hem en vroegen hem vervolgens grootere partijen diamant te toonen in een hotel, Waar zij hun intrek hadden genomen. Zij wilden een bod doen op een groote par tij. In 'n andere kamer onderzochten zij de partij en gaven die de makelaar in een enveloppe terug. De makelaar trad mét de eigenaren der diamanten in overleg; toen bleek hem dat de steenen door waarde loos glas waren vervangen. De politie stelde een onderzoek in, en arresteerde drie vreemdelingen, die beweerden, de diamanten beleend te hebben. Het gaat om een waarde van een miljoen frs. Dc Italiaanschc vloot. Binnenkort zullen in Italië vier kruisers op stapel worden gezet, waarvan er twee 10.000 ton met kanonnen van 8 inch zul len zijn. Voorts is de aanbesteding ge schied van vier destroyers van 1450 torf en vijf onderzeeërs van 600 ton. Al deze schepen waren opgenomen in het verleden jaar ingediende aanvullende program, dat openlijk bedoeld was als een antwoord op de Fransche vlootuitbreiding. Italië heeft thans twaalt nieuwe vol tooide, op stapel staande of goedgekeur de kruisers. Zij vormen de snelste krui- sersvloot ter wereld. Een brutale streek. Kiiine, de ondergouverneur van Idaho, is door vier bandieten, die zijn huis kwamen plunderen, overmand en, in zijn eigen auto meegevoerd. De boeven brach ten Kinne een flink eind weg, maakten de auto onklaar en lieten de onder-gouver neur aan een boom gebonden achter. Twee mannen, die hem te hulp hadden willen komen, werden ook aan een boom gebonden, en één van hen kreeg zelfs een schotwond in het been. Er wordt naar de bedrrijvers van het stuk gezocht. De herdershond uit Australië. De regeering van Australië besloot de invoer van herdershonden voor vijf-jaar te verbieden omdat zij geneigd is de scha pen aan te vallen en het gevaar bestaat dat zij zicli vermengt met dc dingo, de wilde hond van Australië. Fietsen te Londen. Rijwielen die te Londen vooral zeld zamer waren geworden, komen opnieuw in zwang. Odo Cross, die zich pas een roodgelak te fiets met alluminiumvelgen heeft aap- geschaft, waarop hij overal rondrijdt, Ver klaart: „Ik merk dat ik op een fiets tus-i sclien het drukke verkeer veel gauwer vooruitkom dan in een auto." Een groote dwaasheid. In het Land der Onbegrensde dwaas heden werd aan de kust van Hermosa in Caiitornië een wedstrijd gehouden, waarbij de deelnemer dag en nacht moes- visschen zonder te slapen. Ieder uur kwam de dokter om de toestand van het hart na te gaan. Zou 't niet nuttig zijn geweest, zoo vragen wij ons als nuchtere Hollanders-Texelaars af, wanneer de dok' ter ook de hersens van die idiote lui aan, een hartgrondige inspectie onderwierp Een kras voorstel. New-York. Het Huis van Afgevaardig den werd verrast door het voorstel van de republikein Hastings, de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te breken, tot een definitieve regeling van de betaling der schulden gemaakt zou zijn. De galei van keizer Caligula. De waterspiegel van het meer van Nemi in Italië is door uitpompen zoover ge daald, dat dc het dichtst bij de oever liggende galei van keizer Caligula voor twee derden boven water steekt. Het ruhn van het schip, dat half vol modder en waterplanten zit, is reeds aan een inspec-' tie onderworpen en daarbij moet prof. Giglieli de slaapkamer van de keizer ge vonden hebben. In de buurt werden een TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. ledoro regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere regolprljs ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1