purol STER-TABAK 1 No 4344 Zaterdag 29 Juni 1929 42ste Jaargang EEKSTE BLAD. ¥oor de Zoidag. Voor hoofd en hart. w van Huid en Voelen Texelsche Berichten "iets bouen Éi ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD& DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 J §13 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledero regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagero rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN De Atantel van de Schijn. Wc leven veelal omgeven door een man tel van schijn. Waarom? Omdat de waar heid, de naakte waarheid, nu eenmaal hier geen plaats schijnt te kunnen vinden. .Het ergste is, dat we er volkomen aan gewend zijn geraakt en nauwelijks meer weten dat het zoo is. Een enkele maal wordt het ons plotseling herinnerd, als iemand bijv. in een onbewaakt oogenblik zich een uiting laat ontvallen, die waar is en die, wijl ze rechh uit zijn binnenste komt, scherp afsteekt te gen de rol, die hij zich aangewend heeft te spelen. Op zulk een oogenblik schrikt hij er zelt van en doet hij meestal een poging om de indruk bij hem, tegenover wie hij zich geuit heeft, weg te nemen. Hij haast zich te zeggen: „zoo bedoel ik het natuurlijk niet'' en de ander praat er over heen. Maar beiden, hij en de andere, weten heel goed dat hij het wèl zoo bedoelde, maar dat hij gewoon was zooiets stil in zijn binnenste te verbergen en het voor geen geld van de wereld zou uitspreken als het hem niet plot- ling was ontvallen. Maar opmerkelijk als het is dat ééne, ware gezegde wordt niet vergeten al wordt er nog zoo overheen ge praat; integendeel, het werkt nag want het werd niet als zooveel andere gemeenplaat sen met de stroom meegevoerd. Het was meer waard dan zij allen, eenvoudig omdat 't waar was, uit de diepte oprijzend, getuigenis afleggend van het onverbloemde standpunt daar binnen. Het heeft voor de ander het effect van een openbaring gehad; hij be grijpt volkomen en zegt bij zichzelf: „dus zóó is het er mee gesteld!" O, we willen zoo graag dat anderen goed over ons denken. Om dat te bereiken is het ons met te veel om een rol te spelen, die' meestal gemakkelijk wordt aanvaard en die er in slaagt hen zóó over ons te doen den ken als wij wenschen dat ze over ons den ken zullen. Zondag 30 Juni 1929. ZONDAO. Het wel willen is bij velen, maar het volhouden is bij weinig menschen. MAANDAO. ben hard woord, dat w.iji uitsprekeni, geeft een klein oogenblik van voldoening, maar een lange tijd van verwijt. DINSDAG. Die u veel nieuws in uw huis brengt, draagt er gewoonlijk veel nieuws uit. WOENSDAG. Hoe meer men de lasten van anderen verlicht, hoe lichter de onze worden. DONDERDAG. Keer uw gelaat met anders naar het ver leden, dan om te leeren, hoe gij de toekomst moet ontmoeten. VRIJDAG. Voorzichtigheid en angst zijn buren, die men goed van elkander moet onderscheiden. ZATERDAG. Haastig oordeelen is meestentijds vrucht van gemakzucht; nauwgezet ontleden kost veel inspanning. Lichtenberg. en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzachf en geneest men met 5hj Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten Verkorting van eerste oefentijd voor lo- telingen, lichting 1931. De Verbandscomm.-B.V.L. schrijft ons: Ingevolge wijziging dienstplichtwet wordt dit jaar voor het eerst, niet meer door de lotelingen zelf geloot, maar cen traal uitgemaakt, welke naam in de ver schillende gemeenten nu no. 1 is. Dit zal officieel bekend worden gemaakt. Vermoedelijk zal loting lichting 1931 op zoodanig tijdstip plaats hebben, dal jongelieden, geboren in 1911, ook na de loting nog een verbintenis kunnen aan gaan bij het vooroefeningsinstituut, ter verkrijging van verkorting van diensttijd. Gelegenheid tot aanmelding bestaat tot en met 21 September a.s. Bij een met goed gevolg doorloopen van de oefeningen, welke zooveel moge lijk in overleg met belanghebbenden, hoofden van scholen en werkgevers wor den geregeld, krijgt men een verminde ring van eerste oefening van 4 maanden. Belanghebbenden kunnen de meest uit gebreide inlichtingen krijgen voor wat betreft de provincie Noordholland be noorden het IJ, bij de Commandant van het Landstormverband Alkmaar, Gast huisstraat 1, (v.rn. R.O.G.) te Alkmaar. Het Heldendicht van de Roomsche Daad. Voor „Het Heldendicht van de Room sche Daad" we bedoelen de propagan distische film, uitgebracht door de Katho lieke Sociale Actie te Leiden en vertoond in het St. Janshuis op Dinsdag en Woens dag j.I. werd groote belangstelling aan de dag gelegd. Beide keeren waren de beschikbare kaarten finaal uitver kocht, zoodat de R. K. Kiesvereeniging welke de vertooning mogelijk maalde, alle reden heeft om op deze avonden met voldoening en dankbaarheid terug te zien. De projectie berustte bij de heer Groll, vertegenwoordiger van de K.S.A., uit Haarlem, die zich daarbij van een zooge naamde koffer-kino bediende. Tusschen de vijf afdeelingen kortte de heer R. Boom Pz. de pauzen met piano-muziek. De film is samengesteld in opdracht der R. K. Staatspartij door P. Hyacinth Hermans en draagt als ondertitel „Een film van geestdrift en liefde Een halve eeuw katholiek leven". De opname ge schiedde door Pax-filmfabriek te Amster dam en wel in de donkere maand Novem ber, toen mist en regen en duisternis de operateur geducht gedwarsboomd heb ben. De film is geen speel- of fantasie film, maar geeft te aanschouwen, wat Katholieken op het gebied van kerkelijk leven, katholiek onderwijs, charitieve en sociale actie hebben gepresteerd. De rolprent vangt aan met een dank bare en eerbiedige herinnering aan de groote voortrekker en emancipator Dr. Schaepman en geeft verder te zien hoe de katholieken vroeger ter kerk gingen en nu. Vroeger kerken achter huizen ver scholen, thans ruime bedehuizen en ka- aznanfsafeui ap suo ubajbbaa 'uaiB.ipaq; St. Bavo ten voorbeeld wordt gesteld. Met de kerkbouw hield de schoolbouw gelijke tred. Achtereenvolgens passeeren de revue de R.K. H.B.S. te Roldue, de oudste in ons land, het eerste R. K. gymnasium, eveneens te Roldue, de R.K. Universiteit te Nijmegen, de R.K. Han- delshoogeschool te Tilburg, enz. De diocesane retraitehuizen wijzen op het voortdurend streven van verdieping van het R.K. geestelijk leven. Ook ge waagt de film van de geestelijke verzor ging onzer Koloniën (Flores). Eenige tafereelen uit het contempla tieve leven der Trappisten te Tilburg, die als echte communisten naar het Evan gelie leven, en beelden uit de H. Land stichting te Nijmegen (Past. Suys) be sluiten de eerste afdeeling. De tweede afdeeling is getiteld: „Wat wij doen voor de zieken, lijders, armen, ouden van dagen en misdeelden des le vens". Ons land telt 250 gestichten van liefdadigheid en 100 R.K. Ziekenhuizen. We noemen de Broeders van Joannes de Deo, de R.K.Ziekenverpleging, het Wit- Gele Kruis, de St. Julianastichting, het Doofstommeninstituut te St. Michielge- stel, de Blindengestichten te Grave, de scholen voor zwakzinnigen te Udenhout, het St. Bavogesticht te Noordwijkerhout voor zenuwzieken en geesteskranken. Verder mogen genoemd worden de Te huizen voor weezen, ouden van dagen en ongeneeslijk zieken. „Liefde, die tot sociale daden dringt" is de titel van de derde afdeeling. Ach tereenvolgens wordt onze aandacht be paald bij de asylen der „Zusters van de goede Herder", de St. Anna-stichtir.g te Gen Haag, de tehuizen der R.K.Meisjes bescherming, de stichtingen der St. Vin- centius-vercen. voor jeugdige peLsonen, LichteOeurkie ROOKTABAK R00DE-STER THEOOORUS GRONINGEN die van het goede pad zijn afgedwaald. Ter bestrijding der T.B.C. verrezen o.m. de sanatoria „Dekkerswald" te Groesbeek, „Het R.K. Groene Kruis" te Horn, „Berg en Bosch" te Apeldoorn. Voor T.B.C.-bestrijding werd vóór 1918 220.000 gld. uitgegeven, onder het min. Ruys-Aalberse vijfmaal zooveel. Tenslotte brengt deze afdeeling ons nog voor oogen op welke wijzen voor volkswelzijn en volksgezondheid wordt gezorgd. Op het witte doek verschijnen dan o.m. de R.K. Vroedvrouwenschool te Heerlen, de vereen. R.K. Kraamver- verzorging en het Wit-Gele Kruis, „Moe derlied" te Ginneken, het „Liefdewerk van de woonwagenparken", Huize Pa dua" te Rotterdam, R.K. Consulatie- en Reclasseeringsbureau's. De vierde afd. bepaalt zich voorname lijk tot de groote sociale priesters en voorgangers, van wie in de eerste plaat9 Z.D.H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent genoemd moet worden eii ver der wijlen Mgr. Ariëns, de stichter van het R.K. Werkliedenverbond; de groote volksredenaar Pater Borromaeus de Greeve; de Boerenapostel, Pater v.d. Ei sen, die 40.000 katholieke boeren vrede en welvaart bracht; Mgr. Evers, hoofdaal moezenier van Leger en Vloot. Van de zeer vele instellingen op soc.- economisch gebied, waarop deze afd. onze aandacht vestigt willen we er enkele noemen: „Herwonnen Levenskracht" tot bestrijding der T.B.C., de Centr. Volks bank, het Centr. Weerstandsfonds, het Zielkundig Beroepskantoor, de Levens- verz. Mij. Concordia, de Centr. Zieken kas, de Noordbrab. Chr. Boerenbond, de R.K. L.T.B. met 116 afd. en 4880 leden, enz., enz. Ook de R.K. Vredesbond moest zijn plaatsje hebben in de film. In de Andes, op de grens van Chili en Argentinië, verrijst 13000 voet boven de zeespiegel, het reusachtige bronzen Chris tusmonument, 50 voet hoog, als herinne ring aan het feit, dat twee bisschoppen in 1900 de oorlog tusschen beide staten hebben kunnen voorkomen. De kanonnen van de grensforten werden tot een grootsch Christusbeeld versmolten, waar onder geschreven werd: „Eer zullen de bergen ineenstorten en tot stof vergaan, dan dat de volkeren van Chili en Argen tinië hun plechtig verdrag zullen bre ken". Aan de andere zijde staat: „Hij is onze vrede, die beide tot één maakte". De film wijst er op ,dat dit het symbool der katholieke vredesgedachte is. De vijfde afd. is aan R.K. Staatspartij en Pers gewijd. De Kath. Pers wordt in hoofdlijnen gememoreerd om daarna de beeltenis te brengen van de beproef de leider, Mgr. Nolens, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, voorz. der R.K. Staats partij, oud-min. Aalberse. Onder indruk wekkende stilte rollen de herinnerings beelden met betrekking tot de groote Katholiek Dr. Schaepman voorbij. Ver manend klinkt als zijn laatste levensles een stem uit het gewijde graf op het stille „Campo Santo dei Tedeschi" te" Rome: „Blijft vrij, blijft waar, blijftéén!" Met het portret van Mgr. Aengenent, wordt de vertooning van dit „Helden dicht", van deze leerrijke, documentaire film van meer dan tijdelijke propagandis tische waarde beëindigd. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat- de toeschouwers bij herhaling door tek sten en beelden op het witte doek wer den uitgenoodigd het Dr. Schaepman- fonds wel te willen gedenken. Het Fonds bedoelt oprichting en instandhouding van een partijbureau der R.K. Staatspartij en groeide in tien maanden tot f 400.000. Er zal in totaal f700.000 benoodigd zijn. Vóór de laatste afd. werd afgedraaid stond de heer W.H.Willemsen op om als voorz. van de R.K. Kiesvereeniging doel en beteekenis uiteen te zetten. Allereerst bracht hij hartelijk dank aan allen, die het bestuur bij de organisatie van deze zoo geslaagde avond ter zijde hadden ge staan met raad en daad, in het bijzonder aan de geestelijken, die mede in het suc ces zulk een voornaam aandeel hadden. Spr. vertrouwde, dat in de toekomst meer dere avonden als deze zouden kunnen gegeven worden De proefneming was im mers uitnemend geslaagd en spoorde tot herhaling aan. Met een krachtig woord ter opwekking om op Woensdag 3 Juli te stemmen op de R.K. Lijst, besloot de heer Willemsen zijn korte, doch kernach tige rede, welke een dankbaar applaus verwierf. OOSTEREND. Propaganda-avond Anti-Rev.-Partij. Maandagavond 8 uur trad in het gebouw v. Chr. belangen alhier op voor de Anti- Kevolutionaire partij de heer Ch. v.d.Heuvel. Na opening door de voorzitter II.P.Bolt met gebed en het lezen van Mattli. 5:38— einde verkreeg de heer v.d. Heuvel, Lid der '1 weede Kamer het woord. Spreker begon met de opmerking, dat de belangstelling voor de politieke strijd met slechts in verkiezingsdagen maar ook in nor male tijden grooter zou zijn, indien werd in gezien om welke groote dingen het in de staatkundige strijd gaat. Heel algemeen gezegd gaat het naar spr. oordeel in de staatkundige strijd om 6 din gen: gezag en vrijheid, vrede en recht, de welvaart van ons volk en ons gezin. Slechts bij een paar van deze dingen kan spr. echter stilstaan. In de eerste plaats staat hij stil bij onze strijd voor het recht. De eigenlijke Overheidstaak is het recht te bestellen en te handhaven. In een tijd waar in de Staat heel veel andere dingen ook als zijn taak opvat is het noodig dit krachtig op de voorgrond te stellen. De Overheid heeft recht te doen in het sociale leven. De strijd tusschen de Linksche partijen en de Rcchtsche groepen over Staats pensioen en verplichte verzekering is in de diepste grond een strijd over de vraag of de uitkeering die gegeven wordt genoten zal worden in de vorm van bedeeling gelijk hét Staatspensioen, dan wel als een recht, voortvloeiende uit de arbeid. Scherp stelde spr. in het licht het misleidende in de voor stelling, die men voortdurend aantreft, alsof de Linksche groepen oud en arm wel willen' helpen en de Rechtsche groepen niet. Dit is een verdraaiing der feiten. De strijd loopt niet over de vraag o t er wat moet gebeuren, maar hoe het zal geschieden. Als een strijd voor het recht Irbben we ook te zien de opvatting der anti-rev. partij, wanneer groepen in het economisch leven door buitenlandsche tarietmaatregelcn in moeilijkheden zijn, geholpen moeten worden. Voorts dat er geen achterstelling van het land bij de stad mag zijn. In dit verband besprak spr. het dwaze streven van. de Rlattelandersbond, welke in de heer Braat optreedt. Overtuigd toonde spr. aan dat dit streven voor de boerenbe- belangen zelf nutteloos, schadelijk en ge vaarlijk is. Voorts stelde de heer v.d.Heuvel in het licht, dat liet ook een strijd voor recht is, te waken tegen achterstelling van bepaalde deelen des lands. Met name de eilanden staan voor zulk een achterstelling, zij het dikwijls onbedoeld en onbewust. 'Ier illustratie noemde spr. de wegenbelasting. Alle auto's en fietsen op Texel moeten in die wegen belasting betalen zonder dat zij er ooit iets van protiteeren. Spr. Betreurde dat niettegen staande de ernstige waarschuwing die hij hiertegen in de Tweede Kamer heeft doen hooren, nochtans deze onbillijkheid is be gaan. Wat het recht betreft stond spr. ten slotte stii bij het beginsel wat aan onze rechtspraak ten grondslag moet. liggen naar an.i-rev.. beginsel. in de tweede plaats stond spr. stil bij

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1