Texelsche Courant van Zaterdag 29 Juni 1929, TWEEDE BLAD iexelsehe Berichten Een dam van Texel naar Friesland STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 3 Juli 1929, van des morgens acht uur tot des namiddags vijt uur zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der der Staten Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd vvordt aan de verplichting, opgelegd bij art. 72, tweede lid, der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming be paalden tijd ter uitoefening van zijn kies recht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aange wezen stemdistrict. Art. 150 der Kieswet luidt De kiezer, die niet voldoet aan de ver plichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, ge straft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaar zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de des wege opgelegde boete vrijwillig is be taald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Geen straf wordt opgelegd, wanneer de kiezer ten genoegen van den Kantonrech ter aantoont, een geldige reden van ver hindering te hebben gehad of te vallen in de bepaling van art. 61. De uitspraak' is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Het bewijs, dat de kiezer verzuimd heeft de verplichting, opgelegd bij art. 72, 2de lid, na te komen, wordt geleverd door overlegging van de lijst, houdende de namen, bedoeld in art. 91. i Tevens wordt de aandacht gevestigd op het art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met een gevange nisstraf van ten hoogste een jaar. Texel, 27 Juni 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Wolmarkt. Alkmaar. In tegenstelling met 't vorige jaar toont de handel zich in de scheertijd zeer lusteloos. In Friesland en Groningen wordt een doorsnee prijs van f 1.40 ge noemd terwijl in Holland f 1.50 wordt geboden. In Engeland hebben vooral ook de fijne wollen te lijden gehad van de prijsdaling; zoo noteerde Bradford van 1 1.36-1.85. „Óp een oor na gevild". We willen er mee zeggen: het is bijna weer met de kermis gedaan. Nog luttele uren en Ker mis 1929 behoort tot het verleden. „Op een oor na gevild" mogelijk gaat 't ook op voor degene, aan wiens: portemonnaie de laatste dagen wel wat zware eischen zijn gesteld. De verlok kingen zijn vele. Op de meest uiteenloo- pende manieren biedt de kermis gelegen heid om wellicht in maanden zorgvol be spaarde dubbeltjes van eigenaar te doen verwisselen. Men kan ze in oliebollen of nougat beleggen, maar ze ook ten offer brengen aan Schouwburg of Bioscoop. En dan heb je nog van die vermakelijkheden als cake walk, draaimolen, auto-carrous- sel en luchtschomrnels. En trekt niet die tent met „Alles kost een duppie" de jeugd met zoo'n onweerstaanbare kracht 'pan, dat papa en mama zich in het on onvermijdelijke van een aderlating moeten schikken? Maar genoeg hiervan. Het einde is in het zicht. o— Een enkel woord over „de Witte Non", Dinsdag in de Schouwburg opgevoerd voor een aandachtig publiek. Dit tooneel- spel in zes bedrijven, vrij naar het film werk „The White Sister" van George Mentone bewerkt, werd over het geheel coed vertolkt, in het biezonder door haar haar die de titelrol speelde (Mies Pey- ters"), haar zuster (Tine v.d. Werf) en kap. Sévéri (Joh. Langenaken). „De Witte Non" is een spel van liefde en plicht, van strijd en loutering en zal bij menig toe schouwer een goede indruk hebben ach tergelaten. van een geheel ander genre was „Lik en Dun", een revue welke Woensdag en Donderdag op de planken werd gebracht. De liefhebbers konden genieten van de traaie costumes en decors. De zant* was over het geheel verdienstelijk. De Gebrs. Schakels, een stel ras-komieken, hebben er slag van hun auditorium een avond van humor en schets te bezorgen. Naar het luid en herhaaldelijk applaus te oor- deelen, viel het gezelschap wel in de smaak. Vermeld mag worden, dat de mu zikale illustratie in goede handen be rustte en heel de revue vlot van stapel liep, hetgeen voor een revue met haar decorveranderingen en diverse danstafe- reelen nogal wat beteekent. o Over het Woensdagavond-programma van de Jongs Bioscoop het volgende: Het glanspunt voor menig toeschouwer was vermoedelijk wel het huwelijk van de oud-Texelaar en motorrenner Jan Rijk te den Haag, welke plechtigheid van A. tot Z in beeld is gebracht. Het biezondere van deze trouwpartij was, gelijk de lezer kan weten, dat zij door een lange reekS( motorrijders opgeluisterd werd. De film gaf een getrouw verslag van heel deze illustere gebeurtenis; het opstellen van de stoet, de tocht door de stad, de aankomst bij het raadhuis, het teekenen in de regis ters tot zelfs de eerste kus in de „houj welijcke staet" toe. Het hoofdnummer was „De slagboom" geheeten en gaf ons de tragedie van een kapitein, die er naar het scheen vermaak in schepte zijn medemensch aan de rand van de afgrond te brengen; een film vol spanning. Met een film van het bekende en veelal geliefde soort „Gooi-en-smijt-maar-raak" besloot het programma. —O Tot slot nog een samenvatting van wat komen zal: In de Schouwburg: Hedenmiddag voor de jeugd „Dik Trom", hedenavond „De opgaande zon", een spel van de Midden stand door Herm. Heyermans; Zondag „Rooie Sien" van M.Spree. In de Bioscoop: Hedenavond „Vredes- helden" ,de groote brandweerfilm; Zon dag „De schreeuw in de Nacht". Het bioscoop-program voor Maandag wordt vóór en in de tent bekend gemaakt. Voor persbeoordeelingen zie men vo rige nummers. o— We ontvingen nog eenige persbeoordee lingen van Rooie Sien, o.m. van de Enk- huizer Crt., welke schrijft: „De tragiek van dit leven, welke vooral in het laatste bedrijf zoo aangrijpend wordt, wordt uit stekend gespeeld; in 't bijzonder door mej. D.Minke en de heer Joh. Langena ken. Ook bij de andere spelers waren de rollen in heel goede handen, zoodat het langdurig applaus alleszins verdiend was Nog verzoekt men ons vooral te wil len wijzen op de kindervoorstelling „Dik Trom", bewerkt naar het bekende boek van C. Joh.Kievit, dat tot de beste jeugd lectuur mag worden gerekend. Waarschuwing aan heeren hengelaars. Men schrijft ons: De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in het belang van de bescherming van de snoek verboden om van 1 Juni tot en met 31 October 1929 te visschen met een hengel, geaasd met visch, in alle binnenwateren. Dit verbod geldt niet voor het visschen met de hengel, geaasd met visch, in een binnenwater, waarin het vischrecht ge pacht is door hengelaars of hengelaars- vereenigingen. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Zeventig Texelsche foto's in de eerste jaargang. Met het nummer van heden is de jaar gang van ons Zondagsblad compleet. In no. 52 brengen we niet minder dan drie Texelsche foto's, te weten: een kiek van bestuur en werkende leden der R. K. Tooneelvereeniging I.L.B. alhier, geno men in de tuin van hotel „de Zwaan" ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging; van ds. J.A.Raabe, Maandag na een herderlijke arbeid van zes jaar alhier naar Winschoten vertrokken, en van Pension „Zeerust"—Lolkema te de Koog. We laten hierop onmiddellijk volgen, dat we aan verzoeken om toezending van losse nummers NIET kunnen voldoen. Belangstellenden geven wij in overweging een abonnement op ons Zondagsblad te nemen. Dit wordt toegezonden voor 70 cent per dertien nummers (in den Burg 50 ct.), doch uitsluitend aan abonnees op de Texelsche Courant. Reeds nu lig gen tal van foto's voor de tweede jaar gang gereed. Wanneer u zich nu ver zekerd van de toezending van ons geïll. weekblad met zijn fraaie foto's uit bin nen- en buitenland, zijn feuilletons en complete verhalen, zijn pagina's Voor dc de Vrouw, Voor de Jeugd en Humor, be hoeft u geen enkele Texelsche foto te missen. In de eerste jaargang v/erden omstreeks zeventig foto's, betrekking hebbende op Texelsche personen, toestanden en ge beurtenissen gereproduceerd. We hopen ook bij de verzorging van de tweede jaar gang woord te kunnen houden en dus te geven: „Texelsch nieuws in woord en beeld." Prentbriefkaarten. Tot een der middelen welke tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer kun< nen worden aangewend, behoort stellig de verkrijgbaarstelling van prentbrief kaarten, welke in ieder opzicht zoowel wat uitvoering als prijs betreft aan de eisch voldoen. Stellig mogen we daarom uw aandacht vestigen op de nieuwe reeks welke door 'Boekhandel Parkstraat deze week in de handel is gebracht en binnen kort over heel Texel bij wederverkoopers voorhanden zal zijn. De collectie is thans uitgebreid tot 120 soorten en zal er spoe dig 140 omvatten. Het meercndeel der kaarten werd naar zeer goede foto's, ge nomen op de meest aantrekkelijke plekjes vervaardigd, zoodat ze er in niet geringe mate toe kunnen bijdragen Texel in den vreemde gunstig bekend te maken. Ter beteugeling van het Mars diep na afsluiting der Zuiderzee. De drooglegging van de Zuiderzee heeft al heel wat monden en pennen in bewe ging gebracht, nu eens om toe te juichen, dan weer om af te breken. Veelal klopte de ernstige spreker of schrijver niet aan doovemansdeur, want over het geheel mag immers worden aan genomen, dat de voortgang van het mil- joenenwerk met belangstelling wordt ge volgd. We kwamen onlangs in het bezit van een studie van de heer A. T. van Veen', waarop we gaarne de aandacht onzer lezers willen vestigen. De schrijver heeft de getijbeweging in het Marsdiep in de loop van tientallen jaren aan een aan dachtige beschouwing onderworpen en komt daarbij in verband met de afslui ting der Zuiderzee tot een zeer ge wichtige conclusie, die ons, Texelaars, be lang moet inboezemen. In korte trekken verteld, komt het be toog van de heer van Veen hierop neer; le. Het gemiddelde zomergetij wijzigt zich als volgt: De aanvoer van het eerste of Zuider vloedgetij zal van 434 tot 850 eenheden stijgen, met een gemiddelde maximum snelheid van 158 c.M./sec. Het tweede of Noorder-vloedgetij zal in kracht afnemen. De ebstroom wordt eenigszins zwaar der. De aanvoer van „Doove Balg" en „Oude Vlie" zal 4 maal sterker worden en de afvoer 1,6 maal. 2e. Gevolgen voor de stroomgeulen: Het Schulpengat zal door de bijna tweemaal zwaardere vloedstrooin verwijd en/of verdiept worden; Het Molengat neemt in beteekenis af. Marsdiep en Texelstroom zullen in be duidende mate verdiepen en verwijden, zoo ook Doove Balg en Oude Vlie. De Boontjes zal in verband met de Oostelijke ombuiging van de afsluitdijk geheel verdrogen. Het Zuidoostrak zal wellicht grooten- deels verdwijnen. Het is zeer waarschijnlijk, dat een eenigszins beduidende stroomgeul door de Vlakte van Kerken achter Texel ont staat. 3e. Gevolgen voor de oevers en dijken: Het middeldeel van de Heldcrsche Zee wering, de Stuifdijk en het Horntje op Texel zijn ten ondergang gedoemd; Evenals na 1892 de polder Hoornen burg onder water liep, zal daarna thans de Prins-Hendrikpolder verloren gaan. De afsluitdijk krijgt, door de zware zeeën vanuit het Marsdiep, het zwaar te verantwoorden. Op grond van het bovenstaande, komt hij tot deze conclusie: Een hoogwaterdam tusschen Texel en Friesland, (thans aansluitende tegen de Afsluitdijk, bewesten de Middelgronden) reikende tot ongeveer 1 M. boven H.Wvy met overlaten ter plaatse van de Doove Balg en het Oude Vlie, tot ongeveer H. W., zal er toe leiden, dat normaal geen' doorstrooming van Helder naar Harlin- gen en omgekeerd plaats vindt, en dat na een stormvloed, een beperkte stroom snelheid door het Marsdiep verzekerd is. Het na een stormvloed afleiden van de hoofdstroombaan van uit Texelstroom en het richten daarvan in de strekking van het Marsdiep kan bevorderd worden door het baggeren van een geul door de Lut- jeswaard, waardoor tevens voorkomen wordt dat zich eenigszins belangrijke geu- i len langs de afsluitdijk gaan voimen. De hier ontworpen waterscheiding, zoo veronderstelt hij, zou in de naaste toe komst goede diensten bewijzen om groote calmiteiten langs het Marsdiep en Texel stroom, en dit zeegat nog machtiger te te laten worden, te voorkomen. voorkomen. Voor een minder bezwaarlijke en kost bare uitvoering is het echter noodig, dat de aanleg van deze waterscheiding tot stand kotne, nog vóór dat de afsluiting der Zuiderzee een feit is geworden. Wegenbelasting. Weging van Motorrijtuigen. In het belang van houders van motor rijtuigen verzoekt de betrokken Inspec teur der Dir. Bel., inv. en acc. er op te wijzen, dat in het vervolg in meerdere mate dan tot nu toe controle op het aangegeven gewicht van de motorrijtui gen zal worden gehouden. Deze weging zal op ongeregelde tijden worden toege past. Teneinde houders van motorrijtuigen oponthoud en tijdverlies te doen bespa ren wordt nogmaals gewezen op de ge legenheid tot vrijwillige weging, waarbij een relaas van weging kan worden ver kregen. Lagere Landbouwschool. In tegenwoordigheid van dc voorzit ter en secretaris van het bestuur, de com missie van toezicht en de heer Volders, leeraar aan de Landb. winterschool te Schagen had op Vrijdag van de vorige week de overgang der leerlingen plaats naar een hoogere klasse. Van de 2e naar de 3e klasse werden be vorderd: K.LapPz., C.Commandeur, J.Beumkcs, A.LapJbz., C.P.Drijver, G.V.Groningen, J.deVisser, P.Kikkert, P.Gecnse, K.Mantje, M.W.deGraaf, J.RoepcrJz., C.RocperJz. Van dc le naar de 2e klasse: M.Vlaming, K.Zuidewind, J.Klippel, J. Witte Dz., P.LapAz., P.Bremer, A. Wilis, J.Commandeur, R.Bremer, S.Zijm, J.Kuip, K.Lap Jbz. De lessen zijn voorloopig gestaakt, om de leerlingen in de gelegenheid te stel len, geheel in het bedrijf mee te werken. De laatste week van Augustus begint de school weer. Er zal worden getracht een, nieuwe eerste klas te vormen, waarvoor de leerlingen kunnen worden opgegeven aan de heer H.Klimp te Den Burg. Het is te hopen, dat de ouders het belang van hun kinderen inzien, en ze, nadat ze do lagere school hebben doorloopen, op geven voor de lagere landbouwschool. OUDESCHILD. T ooneeluitvoering. Onze corr. deelt mee van de Tooneel- uitvoering in de „Zeven Provinciën" in ons volgend nummer verslag te zullen uitbrengen. Visscherij. Van 2326 Juni zijn van Texel ver zonden: 716 lammeren, 22 schapen, 10 kalveren, 9 koeien, 2 paarden. Op 27 Juni met 2 stoomschepen en 2 motorschepen: 1357 lammeren, 23 scha pen, 3 koeien, 3 paarden. Schoolreisje. De kinderen der o.l. school alhier hebj ben een tweedaagsch reisje gemaakt en niettegenstaande er bij het vertrek Dins dagmorgen veel regen viel, hebben zij het op de reis best getroffen,. Het doel der reis was een bezoek aan Leiden en Haarlem. Na een stukje brood gegeten te hebben in een speeltuin, werden nog eenige ge bouwen bezichtigd, ook de Burcht en Hortus, waar de kassen met uitheemsche gewassen onder deskundige leiding be zichtigd werden. Na de inwendige mensch te hebben versterkt, (middagmaal), werd het station opgezocht en in de trein, plaats genomen naar Haarlem om daar in de Jeugdherberg te overnachten. 's Morgens waren allen weer vroeg present en werd op de tram gestapt naar Bloeinendaal, waar het Wilhelminaduin werd beklommen en een mooie wandeling werd gemaakt door Bloemendaal en Santpoort. Het doel was een bezoek te brengen aan de ruïne van Brederode. De bewaker (vernemende dat de kinderen van Texel kwamen) vertelde zelf ook een Texelaar te zijn, leidde allen rond en vertelde de geschiedenis van het Kasteel. Daarna werd weder teruggewandeld naar het eindpunt der tram om weder naar Haarlem terug te keeren. Na een boter ham gegeten te hebben in de Jeugdher berg werd een wandeling gemaakt door Haarlem en den Hout. Daar werd de Her tenkamp bezocht. Half vijf moest de trein weer worden opgezocht en met de laatste boot kwamen allen hoogst voldaan op Texel aan, opgewacht door ouders en be langstellenden. De kinderen hebben vol op genoten en de heer Kruger (hoofd der school, ontwerper van dit mooie reisje) bijgestaan door de heer Zoete en mej. J.W.Dros, kunnen zeker met voldoening op deze twee voor hen inspannende, doch voor de kinderen genotvolle dagen terug zien.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5