P. Lissesohg Kistenfabriek Prgiüievrij Staatspensioen LIJST 23 Volksonderwijs. 4 P.K. stationaire beiizinemotor, Noteering (X K. Keijser Co* Bioembolienkisfen en Gaasbakken de kiezerslijsten ~~ADVERT E NTfËN" Notaris Mulder li€§«Dig©was m imgr&s vm Algemeens Vergadering schapenboter. Zanguitvoering „EXCELSIOR". Notaris Mulder hoosgewas en nagras van: Heden ontvangen Prima Schapenkaas, 45 cent per pond. O. HUISMAN, PREDIKBEURTEN fóARKTBERSCHTEN publiek verkoopsn en verhuren 13- 13,50 12,50 15,75 16,50 17,- 9,50 11,- 7,50 7,50 13 25 23 50 23,- 2 25 I ah vaorkoopen en g't rst kunr.cn worden aüi huaid. Als de verkiezingen naderen Wanneer ons volgend nummer de pers verlaat, zijn de verkiezingen daar om in de behoefte aan honderd vertegenwoor digers van de Nederlandsche Staat te voor zien en dit moet voor ons aanleiding zijn om er een enkel woord aan te wijden Stof daarvoor wordt ons ruimschoots ge boden, maar we zullen er slechts een zeer bescheiden gebruik van maken. Laat het ons eerlijk bekennen met de hand op het gevoelige hart dat we lichtelijk beduusd waren, toen we een deel van onze kostbare tijd hadden opgeofferd aan de lezing van een bundeltje pamfletten van allerlei allooi en kleur. Wellicht is onder de bedrijven van deze politieke tragi-comedie de drukker van al dat fraais nog het meest bevoorrechte wezen. De kiezer wordt beleefd verzocht te slikken .gelukkig", schreef onlangs één onzer „groote broersf', „is er in de gansche schepping geen wezen, dat er zulk een maag op na houdt als degene, die men verheerlijkt als Z.M. de Kiezer"" Intusschen laat, naar het schijnt, de heele boel ons volk Siberisch koud. De verkiezingen zijn immers niet meer dan een dorre administratie geworden sind het kiezen zich moest bepalen tot het plaatsen van een statistiekstip .en meer niet. De evenredige vertegenwoordiging is de kinine tegen de stemkoorts geble ken; schuiten krantenpapier met adver tenties en lange verslagen en meters groote affiches kunnen dat niet beteren De veelal slecht bezochte vergaderingen we letten daarbij ook op wat buiten Texel gebeurt leveren daarvan het zon neklaar bewijs. Ter vergelijking met de uitslag van Woensdag laten we hier reeds volgen de aantallen stemmen, bij de Kamerverkie 'zingen in 1922 en 1925 hier op de groot ste partijen uitgebracht, in alfabetische volgorde: 1922 1925 Anti-Rev. Chr. Dem. Chr. Hist. R.K. S.D.A.P. Vrijh. Bond Vrijz. Dem. TOTAAL 324 324 494 330 158 219 722 737 520 597 174 358 557 745 2949 3310 Er zullen ditmaal 37 partijen en groe pen waarvan in de kring den Helder 20 met 644 candidaten aan de verkie zing deel. Pausfeesten te Alkmaar. Op Zondag 30 Juli zullen de R.Kath in N.-Holland boven het IJ te Alkmaar samenkomen om de gelukkige oplossing der Romeinsche kwestie te gedenken en tevens het gouden priesterfeest van de Paus te vieren. (Ingez.) Nieuwe rijwielmerkcn. Met de verkoop van rijwiclmerken, geldig van 1 Aug. 1929 tot 31 Juli 1930, zal 16 Juli worden begonnen. Texels Lokaal Museum. Naar we vernemen zullen de plannen, om nog dit jaar tot de stichting van een lokaal museum te komen, wel op niets uitloopen. Onderhandelingen met de eige naar van het voormalig bankgebouw in de Binnenburg leidden tot geenerlei re sultaat. Een zeehond voor Artis. Door onze plaatsgenoot, de heer Th. Reuvers, is gisteren een levende zeehond van hier naar Artis te Amsterdam op transport gesteld. Daar men in Artis' uit de familie dezer zoogdieren slechts één exemplaar voorhanden heeft, zal de Texelsche gast er zeker een hartelijke ontvangst zijn bereid. Over neerslag op Texel. Volgens o fficieele gegevens behooren de plaatsen langs de kust van ons land tot die met merkwaardig lage regencij- fere. Het sleshtst bedeeld worden Kam pen en Vlieland, n.l. met minder dan 6 d.M., maar daarnaast moet ook Texel ai^ regenaxrm gewest de aandacht trekken. Zeer vermoedelijk zou Texel in een gunstiger positie verkeeren wanneer het rijker was aan bosch. In verband hier mee wendde de heer Th. Reuvers zich reeds tot het betrokken Ministerie, dat een onderzoek toezeide. Teneinde om trent de neerslag op Texel betrouwbare gegevens te bekomen, zal de heer Reu vers zich met desbetreffende waarnemin gen belasten. Met dit doel zal hem door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te de Bilt een pluviometer worden verstrekt. d.M. maar daarnaast moet ook Texel ai. De Eugenia 32 c.M. naar zee. Naar we uit den Helder vernemen is van de Eugenia, het Grieksche stoomschip dat in Nov. 192-3 op de Heldersche zee dijk st.andue, dank zij onvermoeide pogingen het voorschip 32 c.M. zee waarts gebracht. Men heert nu gegronde hoop, dat het schip binnen korte tijd viot zal worden gebracht, vlot zal komen. De heer A.Dros Bz., Eierland, slaaagde Di lid ig te Delft voor Propaedeutisch exa- me i, 2e deel. Kerknieuws. Pastoor J. Nagel is Donderdagmiddag te half zes van hier naar Assendelft ver trokken, uitgeleide gedaan door heeren kerkmeesters, die de volgende morgen te elf uur aanwezig waren, toen past. J.v. Ruijven, van Amsterdam, arriveerde. Monumentenzorg. Donderdag heeft namens de Comm. voor Monumentenzorg 's-Rijks-architect't perceel van wijlen de heer A. Ponger in de Binnenburg, onlangs aangekocht door de Boerenleenbank voor de bouw van ee? nieuw kantoor met woonhuis, aandachtw bestudeerd en voor een gedeelte in tee- kening gebracht. Het zou, naar ons van voegde zijde wordt meegedeeld, in de be doeling liggen een plan te ontwerpen, volgens hetwelk de verbouw rriet behoud van de oude gevels (welke dan zouden moeten worden gerestaureerd alleen) mo gelijk zou zijn. Of het bestuur en de Raad van Toezicht daarvoor te vinden zouden zijn, is een tweede vraag. Volgens de architect zou de achterge vel, welke van -de grootste waarde wordt geacht, dateeren uit het begin van de zestiende eeuw, maar nog verrassend goed intact gebleven zijn. Gisteren werd door Rijkswaterstaat aanbesteed het herstellen van stormschade voor de kop van de Stuifdijk op de Hors. Laagste inschrijver C. Daalder te Alkmaar voor f 79,928.—. -Gisteren is te den Haag voor het heele land uitgemaakt, dat voor de loting 1930 de nummering der ingeschreven aanvangt bij hem, wiens naam in het alfabetisch re gister luidt of volgt op Wijnand Marie Mor ren (geb. 30 Oct. 1909); voor 1931 luidt deze naam Johannes Petrus Keizer (geb. 22 Jan. 1909). Zij, wier namen kort aan deze namen voorafgaan, zullen vermoedelijk vrij- loten. Men deelt ons mee, dat een onder zoek naar de oorzaak van de brand op Westergeest heeft aangetoond, dat de kunst moeder er wel geen deel aan heeft. Men tast in het duister. Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Texel herinnert personen bij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uur des morgens en vijf uur des namid dags daartoe gelegenheid vinde: dat zij volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, het grootste of wel in meer dan één ar beidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen en door hen of van hunnentwege onder- teekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat volgens art. 151 der Kieswet over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen ot geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algetneene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. Be sluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 (thans 54) der kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, die uit hoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tus schen de in vermeld art. genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereen- gende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voor gaand art. wordt vooris verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijn de personen, alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingenen ordernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in artikel 56 der Kies wet bedoeld, zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Texel, 27 Juni 1929. De Burgemeester voornoemd, W.B.OORT, GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 tompouce, 4 portemonnaies, 1 kip, 1 sleutel en 1 medaille. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 22 tot en met 28 Juni 1929. GEBOREN: Trijntje, dv Johannes van der Bij en Grietje Doldersum; Anna Petronella, dv Cornelis Willem Bak ker en Maartje Kuip; Elisabeth, dv Klaas de Ridder en Catholijntje Geertrui Verberg; Cornelis, zv Jacob v. Heerwaarden en Anna Maria Witte; Theo, zv Pieter van der Vis en Pietje van der Vis. ONDERTROUWD: Jacobus Hendricus Kalis en Anna Cornelia Vermeulen. Zondag 30 Juni. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Oskamp. Koog, vm. 10 uur ds. R. Hoek Evangelist te den Helder. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Groenenberg, den Hoorn 'sav. 8 uur ds. Oskamp. Oosterend urn. 3 uur ds. Groeoenberg. Cocksdurp vm. half elf ds. Plug. Maandcollecte. Zuid-Eierland nm 5 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer H. Avondmaal, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 10 ds. Buskes. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg' vm. 10 uur ds. Vis. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A, Puunerend, 18 Juni 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 108.124 kipeieren 70/85 K.G. f 7,70 a f 8.50 65/66 6,30 6,80 63/64 6,20 6,50 60,62 5,80 6,40 58,59 5,70 6 56 57 5,60 5,80 53/55 5,20 5,60 50,52 5,- 5,40 191461 eendeieren 5.20 a 5,70 Schagen, 27 Juni 6 kalfkoeien 220 a 340 9 Gelde koeien mag. 160 a 310 69 Vette varkens 0,84 a 0,86 Biggen a Boter 1,70 a 1,90 a 0. - E i e r v e i1 i n g Schagen Kipeieren: aanvoer 11453. Bruin ongewogen f 5,90 a f 6,40 per 100 Wit 5,20 f 5.80 DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde echtgenoote, moeder, behuwd-, groot en overgrootmoeder, BAAFJE KIKKERT, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie A. DALMEIJER. Oost, 26 Juni 1929. zal bij verhuring op Dinsdag 2 Juli a s. in café den Burg te den Burg ook nog publiek verkoopen en vei huren voor de erven van den heer Anth. Dalmeijer 3,39,40 HA de Geelvink in Waalenburg. HOOIÜEWAS van plm. 2 HA Kooistuk aan de weg. NAGRAS van plm. 4 HA Kooistuk tot het Molentje. Afd. TEXEL. op Donderdag 4 Juli, 's avonds 8 uur in café „Den Burg". Het Bestuur. van de Dir. Hugo P. Zwetsloot zijn wederom voorradig bij den N. V. HANDELSRAAD L.T.B. Oudeschild—Texel. Vraagt prijscourant. TE KOOP GEVRAAGD Joh. D. BAKKER, Warmoesstr. 589. -Zondag a.s. 30 Juni, 8 uur n.tn. in het gebouw „Eben Haëzer", door het Chr. Dubb. Mannenkwartet Programma's niet verplichtend. ALLEN WELKOM! zal op Woensdag 3 Juli 1929, des avonds 8 uur in „het Wapen van Amsterdam" te Oosterend A. voor mej. C.E.Gollards: 1.93.50 H.A. Dijkstal in polder Oosterend. 1.93.50 Dukoog aldaar. 0.97.— Lageveld A. Keijser. 0.95.24 Onder de Fan aldaar. 0.85.20 Ootjes Lageveld. B. voor den heer W.Jongeboer: hooigevvas van: 1.13.H.A. de Krapvoet C. voor den heer Th.Witte Pz. hooigewas en nagras van: 0.90.90 H.A. Dijkstal in polder Oosterend. 0.85.50 Hopkes aldaar af te maaien voor 10 Juli a.s. hooigewas van: 1.60.20 H.A. Voorste Berg. af te maaien voor 12 Juli a.s. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, maakt bekend, dat vanaf 1 tot en met 14 Juli a.s. bedoeld in art. 5 der Wet op da Kamers van Koophandel, vóór een ieder ter inzage zijn gelegd ter Secretarie der Kamer en ter Secretarie van elk der Gemeenten binnen het gebied der Kamer. Van de S.D.A.P. kunt gij den krach- tigsten strijd hiervoor verwachten. Van de Chr. partijen nooit. Stemt ook niet op den Vrijheidsbond, deze bedriegt U, wanneer hij zich als krachtig voorstander aandient. Mannen als Prof. van Gijn en Prof. Eerdmans' willen er absoluut niets van weten. (Zie de off. Kamerverslagen.) Stemt daarom No. 1 (J.E.W.DUYS) van Billijk te koop met koelwatervat op zware wagen. Inlichtingen bij DROS INGENIEURSBUREAU en AUTOCENTRALE. Weverstraat. van AF OUDESCHILD Laplata Mais Chevaliergerst Prima Canadagerst Gemengd kippenvoer Ochtendvoer Bertels kunstkorrel Kuikenrijst Haver Inlandsche tarwe Buitenl. voertarwe Voererwten Voorslaglijnkoeken Grondnotenkoek Murwe lijnkoek W.L. Bertels Suikerkoekjes Kalvermee! Duyvis INL. RIJSTVOERMEEL Gedroogde Spoeling Tarwezemelen Tarwegrint Delftsche Phospnorzure kalk Carnarina vleesch-dierrneel Vischmeel Turfstrooisel fijn Den Burg, Texel 1 Juli 1929 10,F0 11,25 30,— 12,50 14,50 16,50 15,- 11, 12,25 9,50

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6