Niet meer naar den overkant. E. FRANK opent Warmoesstraat ëSö 2ijn zaak in manufacturen en meubelen voor alle standen. E. FMMK. Alle goederen worden door mij gegarandeerd. ten is te vinden. Spreker wees er op, hoe belangrijk het is dat de blijdschap des geloot's levendig zij in de gemeente en dat deze alleen mogelijk is als de ge meente staat door het geloof. Moge er daarom bij voorganger en gemeente ge bed en verwachting zijn om beide staande te houden in het geloof dan zal men medewerker zijn aan elkanders blijd schap, welke haar bekroning zal vinden als de vrijgekochte zielen in zullen gaan in de heerlijkheid Gods. Nadat Ps. 68:2 gezongen was, volgden nog de gebruikelijke toespraken. Aller eerst richtte Ds. Raabe zich tot ProL Haitjema, zijn bevestiger en zijn vriend, om deze dank te brengen voor de wijze waarop deze hem had ingeleid en de treffende uiteenzetting welke deze gege ven had van sprekers positie als predi* kant van deze Evangelisatie. Voorts richtte Ds. Raabe woorden van hartelijke dank tot het bestuur der Evan gelisatie, dat hem en echtgenoote zoo vriendelijk is tegemoet is gekomen, ook wat de aankoop van de mooie pastorie betreft. Spreker dankte voor al de blij ken van zorg en liefde en hoopte op een gezegende samenwerking. Vervolgens bracht Ds. Raabe een har telijke groet aan Ds. R.B.Evenhuis, zijn voorganger in deze gemeente, waarbij hij wees op diens gezegende arbeid hier en daaraan de wensch vastknoopte, dat hij in zijn nieuwe gemeente met even groote zegen werkzaam mocht zijn. Mede dankte Ds. Raabe hartelijk zijn vriend en studiegenoot Ds. Tichelaar van Groningen alsmede Ds. Okkers van Eextra, die de ringpredikanten vertegenwoordigde alsmede de heeren Verbaas van Heiliger- lee en Bouman van Groningen, voor hun aanwezigheid en belangstelling, beide laatstgenoemden tevens dankend voor het catechistisch onderwijs en gemeentewerk in de vacaturetijd te Winschoten ver richt. Vervolgens richtte Ds. Raabe het woord tot het burgerlijk bestuur der gemeente Winschoten (de burgemeester en beide wethouders), alsmede tot de vertegen woordigers van de Kerkeraad en de Kerk voogdij der Herv. Gem. van Winschoten, over wier aanwezigheid en belangstelling hij zich verheugde en met wie hij harte lijk hoopte te kunnen samenwerken, daar waar dit mogelijk zal zijn. Namens de Evangelisatie werd Ds. Raabe vervolgens toegesproken door de voorzitter, de heer G. Jansen, die de blijdschap van de kring vertolkte over de komst van Ds. Raabe en zijn echtgenoote naar Winschoten. Op zijn verzoek werd de nieuwe predikant en zijn echtgenoote staande toegezongen het laatste gedeelte van Gez. 9b: „Vader sla hen steeds in liefde gade." Door Mr. H. I. Schönfeld, burge meester der gemeente Winschoten, te vens president-kerkvoogd der Herv. Ge meente, werden hartelijke woorden van welkom tot Ds. Raabe gericht, zoowel namens het bestuur der burgerlijke ge meente als namens de beide vertegen woordigde kerkelijke coll. Spr. verklaarde heigeen door Ds. Raabe was gezegd met groote instemming en genoegen te hebben gehoord en dat, bij verschil van richting, rorh de eenheid gevoeld was neergelegd in het derde vers van Gez. 99. Spreker wenschte Ds. Raabe toe, dat diens dienst werk te Winschoten in kleine en groote kring vrucht mag dragen en dat er zegen moge rusten op zijn werk. Door Ds. Okkers van Eextra werd aan Ds. Raabe namens de rechtzinnige ge meenten en evangelisaties rondom Win schoten een hartelijk welkom toegeroepen en zegen toegewenscht op zijn werk. De laatste spreker was Ds. Evenhuis van Noordhorn, die vóór Ds. Raabe pre dikant der Evangelisatie was en zich ver blijdde over de komst van de nieuwe Her der en Leeraar in deze kring, waarin hij zelt zooveel zegen ervaren had. Spr. richtte tot slot nog een hartelijk woord van gelukwensch tot de gemeente. Hierna werd deze plechtige ure be sloten met het uitspreken door Ds. Raabe van de zegen. Was bij de bevestiging de groote Ned. Herv. Kapel reeds dicht bezet, bij de in trede was de belangstelling zoo groot, dat nog heel wat stoelen moesten wor den bijgeplaatst om allen plaats te ver schaften. Het Marsdiep en de afsluiting van de Zuiderzee. Twee m'ljoen gulden besteed aan de werken van het Hornije en de kop van de Stuifdijk. Re sultaten? De heer A.T.van Veen, oud-opzich ter bij Rijkswaterstaat schrijft: Dat de werking der getijden door het Marsdiep en achter Texel nog steeds van gevaarlijke aard is moge blijken uit de jaarverslagen over de Openbare Werken, welke telkens vermelden, dat langs de Z.O.-kust van Texel de hoofdstroomgeul op de oever blijft aandringen en dat de aanzienlijke diepten in 't Marsdiep steeds reden tot waakzaamheid blijven geven. Medegedeeld kan worden dat de opper vlakten der profielen van het Marsdiep in 1911, 1917 en 192b respectievelijk waren 47600, 50150 en 55750 M2. bene den L.W. (gemiddeld laagwater 1890— 1900). De profielen geven bovendien aan, dat het juist de zuidelijke helft van het zee gat is, dus voorlangs de Heldersche Zee wering, die aan verdieping onderhevig is en waar de voet van het onderzeesch beloöp met ontgronding wordt bedreigd. Verder blijkt, dat de hoek van de Z.O.- kust van Texel in nog meerdere mate door zware stroomen wordt bedreigd. De stroomgeul, die in 1760 zijn groot ste diepte, nl. 325 d.M.—L.W. bereikte op 800 M. Z.O.-waarts van de toenmalige (onverdedigde) oever, heeft thans zijn grootste diepte van 311 d.M.—L.W. op 200 M. uit de zwaar met zinkstukken ver dedigde oever van het Horntje. Bedenkt men, dat omstreeks 1870, toen de hoofdstroom om het, in 1892 ver zonken, oeverwerk kolkte, zuidwestwaarts hiervan een stroomkuil bestond, waarin meer dan 570 d.M.L.W. werd gepeild, dan laat het zich aanzien, dat als over eenige jaren die hoofdstroom langs het Horntje kookt, een dergelijke kuil aan de Z.W.-zijde eveneens zal ontstaan door de werking van de neerstroom, die zich aan stonds na de eerste bezinking in 1905 reeds vertoonde en jaar op jaar eenigszins in sterkte toenam. In 1920 deed hij de eerste oeverver zinking ontstaan, die zeker wel niet de laatste zal zijn. Het zal wel zoo lang du ren dat de calmiteit onherstelbaar is, en men weer voor een verplichte afstand van terrein zal staan, uit onmacht even als in 1892. In November j.l. ontstond mede een verzinking naast het westwaarts nabij gelegen strandhoofd voor de kop van de Stuifdijk. En dit gebeuren moet worden aan vaard, ondanks de groote offers, die sinds 1905 werden gebracht, daar'namelijk al leen aan de verdediging van het onder* zeesch beloop der Heldersche Zeewering reeds een miljoen en aan de werken van het Horntje en de kop van de Stuifdijk rond twee miljoen gulden werd besteed. Groote calmiteiten zijn in de naaste toekomst te verwachten, want de afslui ting van de Zuiderzee zal een belangrijke versterking van de normale, maar nog meer van de stormvloedgetijden tenge volge hebben. De Zuiderzee zal dan niet meer als een spuikom voor de zeegaten Marsdiep en het Vlie dienst doen, doch zij zal minder bezwaarlijk blijken dan de spuikom Wad denzee, zooals een volgende beschouwing zal leeren. Men leze zijn studie „Het Marsdiep", in druk verschenen met verscheiden teeke- keningen en verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat tegen 60 ct. (fr. p.p. 63 ct. De verkiezingen van Heden. Na wat we in dit en de vorige nummers over de verkiezingen voor de Tweede Ka mer schreven, kunnen we op deze plaats nu met eenige korte mcdedeelingen vol staan. In dc eerste plaats willen we er de aandacht op vestigen, dat we ons ook nu weer zullen beijveren, de uitslag van cle stemming in onze gemeente met spoed aan ons bureau op duidelijke wijze be kend te maken. Zoodra de uitslag uit een ot ander dorp ons bereikt, doen wij daarvan mededeeling en wanneer van de zeven stembureau's de eindcijfers binnen zijn, wordt een bulletin afgedrukt, (ver meldende dc volledige uitslag, voor zoo ver het onze gemeente betreft) en zoo spoedig mogelijk over heel Texel ver spreid. Ter vergelijking met de uitslag van heden publiceereii we aan ons bureau nog de uitslagen van de verkiezingen voor Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeen teraad in de laatste jaren. Zooals we Zaterdag reeds meedeelden leverde dc verkiezing voor de Tweede Kamer in 1922 en 1925 deze resultaten op. (We noemen slechts de zeven par tijen, die hier de meeste stemmen ver- wierven) 1922 1925 Anti-Rev. 324 324 Chr. Dem. 494 330 Chr. Hist. 158 219 R.K. 722 737 S.D.A.P. 520 597 V rij h. Bond 174 358 Vrijz. Dem. 557 745 TOTAAL 2949 3310 De laatste hier gehouden stemming was die voor c'e Raad in 1927 en leverde deze getallen op: Anti-Rev. 310; Chr. Arb. 255; Chr. Hist. 330; R.K. 724; S.D.A.P. 495; Vrijz. Kiesver. 842; Vrijz. Dem. 494; Econ. Groep 74. Wat de uitslag van de 2e K.-verkiezingen over het hcele land betreft deelen we mee, dat we ons beste beentje zullen voorzetten om deze reeds morgenochtend Donderdag aan ons bureau bekend te maken, zij het pok in grove trekken. Het zal ons wel niet vergund zijn dan reeds over de volledige gegevens tot het bepalen van de definitieve uitslag te be schikken, maar van belang kan onze pu blicatie toch wel zijn. We vestigen ten slotte uw aandacht op onze lijngrafiek, welke op duidelijke wij ze het aantal Tweede-Kamerzetels aan geeft, door de zes groote partijen in den lande verworven in de loop der laatste dertig jaar. Pastoor Nagel naar Assendelft. Omtrent de „blijde incomste" van pa stoor Nagel te Assendelft vernemen we, dat Z.Eeerw. daar een feestelijke ont vangst werd bereid. Van alle huizen wap perde de driekleur. De schoolkinderen zongen de nieuwe pastoor een welkomst lied toe, terwijl mede het R.K. Fanfare corps zijn deel had in dit blij huldebe toon. Nadat pastoor Nagel op het bordes der pastorie plaats genomen had, werd hij door kapelaan Franse hartelijk toege sproken. Spr. verzekerde hem, dat hij van allen volle steun en medewerking zou mogen verwachten en besloot met een „Lang zal hij leven", waarmee mu ziek en publiek luide instemden. Hierop sprak pastoor Nagel een kort woord, waarin hij zijn vertrouwen in zijn nieuwe parochianen uitsprak opdat hij de zoo zware en moeilijke taak, hem door de Bisschop op de schouders ge legd, zou kunnen volbrengen. Vervolgens stelde de heer v.d. Zeijden als voorzitter der K.S.A. de besturen der diverse corporaties aan de nieuwe her der voor ,die tot elk hunner een hartelijk woord richtte. Na deze plechtige ontvangst en harte lijke begroeting trok de Pastoor zich met Kerk- en Armbestuur in de pastorie terug, hoogst voldaan over de schitterende ont vangst, die hem was bereid. Loting voor de dienstplicht. We deelden reeds in ons vorig nummer de uitslag van de op Vrijdagmiddag te den Haag gehouden loting voor de dienst plicht mee. Gaarne hadden we in dit num mer de lijst van ingeschrevenen in onze gemeente met hun rangnummer laten vol gen. Echter de meeste gemeenten zijn met betrekking tot deze centrale loting tot groepen met 200 of meer ingeschrevenen samengevoegd. Van de 1078 gemeenten bleven er van de groote 45 zelfstandig. De overige zijn in 178 groepen inge deeld. Hieraan is toe te schrijven zoo verzekert men ons van bevoegde zijde dat voorloopig geen bericht over de definitieve uitslag gegeven kan worden. Overzicht eieren. Roermond: De aanvoer loopt langzaam maar regelmatig achteruit. De productie is echter goed te noemen. Daar de orders voor koelhuiseieren langzamerhand uit geput raken, was de handel in de vorige week niet zoo vlug, maar de prijzen kon-, den zich handhaven op 57 gld. Wij gelooven niet, dat de prijzen nog dalen, maar verwachten ook weinig ver andering. Deze week was de heele aanvoer te Roermond 5.200.000 stuks. Prijzen van 5—5,50 voor kleine; van 5,60—7,50 voor groote eieren. Eendeieren 55,50 gld. Wolveehandel 20 26 Juni. Op de afd. wolvee was te Leeuwarden de stemming algemeen flauwer, alleen de beste enter-slachtschapen waren duurder. Zutlen en Schagen waren beide matig. Ook Leiden was dit voor vette schapen, maar naar zuiglammeren was daar meer vraag. Voor export, waarschijnlijk voor Denemarken, was daar meer kooplust. Zwolle was voor vette lammeren iets duurder, doch voor schapen vrijwel on veranderd. Rotterdam was iets vlugger en iets duurder, ook Purmerend. Hier vlotte de handel Maandag vrij wel. Het is volstrekt geen schande, om: 's Zomers niet op reis te gaan. Derde klasse te reizen. Hard te moeten werken. Zijn kinderen een ambacht te laten leeren. Handen te hebben, die ruw zijn door eerlijke arbeid. Geen schoonheid te zijn. Met een pakje over de straat te gaan. Zijn schoenen zelf te poetsen. Een deel van zijn huis te verhuren en ge- gestopte handschoenen en een ge keerd costuum te dragen. Dat is allemaal geen schande; waarom schamen de menschen er zich dan zoo vaak voor? A.H.B. Kostelooze Rijwielpïaatjes. Ten vervolge op ons bericht van Zater dag deelt men ons mee, dat zij, die in het afgeloopen jaar niet in de Rijksin- komstenbelasting werden aangeslagen, kos teloos een rijwielplaatje kunnen beko men ten kantore van de Rijksontvanger, Warmoesstraat, na 15 Juli: op alle werk dagen van 9—2 uur en verder Dinsdag 16,23 en 30 Juli en Vrijdag 19 en 26 Juli 's avonds van acht tot tien uur. —Vrijdag werden te Leiden 2106 lam meren aangevoerd; prijzen 12—26 gld. Handel in vette schapen vlug; prijzen 3452 gld. We zitten op een droogje! De Bilt meldt ons: De maand Juni was evenals haar vijf voorgangsters, te droog. Er viel n.l. 48 mm. regen tegen 6S gemiddeld. De nat ste maand Juni kwam voor in 1927 met 166 mm. Bijna het geheele jaar 1928 en a.s. Zaterdag 6 Juli in perceel Damesjurken vanaf f 1,95 tot f5,— Damesstoffen o.a. Crêpe raye geheel wol per el fO,Q5 Dames onderjurken f 1,50 Heeren costuums (confectie) maat 52 f 14,- Heerencostuums naar maat vanaf [f 33 tot 110 Zijden dassen f0,49 Werkmansgoederen prima kwaliteit o.a. Blauwe werkpakken maat 52 f7,— Blauw Simson pakken maat 52 f8,— Slagersjassen f 3,— B ikkersjassen f 2,95 Bakkerspantalons f 4,30 Schildersoverall maat 54 f5,30 Overalls voor Technisch personeel maat 52 f5,40 kwaliteit A Ziet mijn prijzen in de etalage. Alleenverkoop van „Glück auf"-Drie Kabouter wol, alle soorten voor breiwerk, haakwerk, kelimwerk, borduren, Smyrna, enz. geen betere en goedkooper wol. Hoe kleiner bedrijfsonkosten des te goed kooper kan verkocht worden, de kwaliteiten blijven altijd dezelfde. Alleen het kijken in mijn etalage is de moeite waard. Beleefd aanbevelend, de eerste zes maanden van 1929 zijn te droog geweest. Op verzoek deelen we mee dat in de zaal van „Belle vue" te de Waal een electrische ventilator is aangebracht. Zoiidagd gaf het Dubb. Mannen- kwartet „Excelsior" een uitvoering in Eben Haezer, welke uitstekend slaagde en door een aandachtig publiek werd bijge woond. Verder verwijzen we naar in dit blad van uitvoeringen door „Excel sior" elders verschenen verslagen. OOSTEREND. Het Kamerlid van den Heuvel. Het Tweede Kamerlid Chr. van den Heuvel hier een paar maal als spreker voor de Anti-Rev.-Partij opgetreden is Donderdag bij een auto-ongeluk in de Haarlemmermeer niet ernstig gewond. Hij bekwam een bloeduitstorting in een zijner armen en moest per auto naar zijn wo ning te Heemstede worden vervoerd. OUDESCHILD. „Het Klein Toonccl." Donderdag j.l. gaf bovengenoemde too- neelvereeniging een uitvoering in de „Ze ven Provinciën" welke goed slaagde en best bezocht was, wat de leider der too- neelclub, voor wat het laatste betreft, met genoegen constateeerde. In afwijking van de regel om meer ernstige stukken op te voeren, had men nu in studie geno men „Gebroeders Kalkoen", vroolijk spel in drie bedrijven. De kermisweek was zeer zeker een goede tijd om zoo'n stuk- ten tooneele te voeren. Er werd zeer mooi spel gegeven. De gebroeders Hendrik en Jacoo Kalkoen (respectievelijk Jacob Pool en C.Bakker) waren een paar oude vrijgezellen, echte vrouwenhaters, die een gruwelijke hekel hebben aan alles wat modern is en dit ook in huil zaak doordrijven, waardoor deze begint te verloopen. Hun neef, Leo Nieuwland (J.Visman), tracht hen wel tot andere denkbeelden te brengen, doch het lukt hem niet. Hendrik Kalkoen is zeer opvliegend van aard, Jacob daarentegen doodkalm, wat beide spelers danook wel degelijk deden uitkomen. Mooie momen- menten gaven zij ook met stil spel. Leo had ook een meisje, Fientje van Elzen, (T.BoonKalis), doch aan trouwen konden zij niet denken, wegens het lage salaris, dat de ooms aan neef uitkeerden. De Gebroeders kregen een schrijven van de bond van winkelbedienden om de salarissen te herzien. Toen een vertegen woordiger Reeser (P.Dogger) van die bond kwam om hierover te spreken, joeg ffendrik hem het kantoor uit, hij wond zich zoo op, dat hij bijna in zijn woorden stikte. (Bijzonder mooi spel van Hen drik). Horstman (FI.Blom) een goede vriend van de Kalkoentjes is ook met de trouw plannen van Leo bekend en zegt we.zul len probeeren ze beet te nemen. Wie moe ten zien, dat je meisje een tijdje in da winkel komt en als zij dan goed voldoet, en de zaak loopt weer beter, dan stel je haar als je meisje voor. Horstman zal trachten een en ander voor elkaar te brengen. Hij doet de Kalkoentjes het voor-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2