Wé^éém PUROL 22 Juli worden d© lessen hervat. 2 paarden, Gemengd Nieuws ADVËRTËNfiÈN Yex. Zwemvereeniging Aigemeene Jaarvergadering TexeSsch Fanfarecorps bekwaam Directeur. mak werkpaard Hel Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met 0-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Paardenkeuring. De gewone keuring van tot dekking be stemde hengsten in liet najaar van 1929, welke alleen door de stamboekcommissie zal geschieden, is voor Texel bepaald op 13 Augustus, alleen voor het type tuig- paard, en zal plaats vinden te den Burg. Zestig vijzels langs de Eugenia. De laatste dagen heeft men andere middelen toegepast om het op de Helder- sche zeedijk gestrande Grieksche s.s. Eu genia viot te brengen. Aan bakboordzijde (aan de dijkkant) heeft men zestig vij zels geplaatst, mei de bedoeling, door het opdraaien daarvan het schip naar zee te doen hellen, zoodat het van de steenen, waarop het geboeid zit, vrij komt. Het re sultaat van het werk van Maandag en Dinsdag is, dat het schip reeds 15 c.M. meer slagzij heeft gekregen. Men hoopt dat het schip van de dijk zal glijden er. eerst dan zullen er weer sleepbooten voor komen. NRC. Een merkwaardig zomertje. De fiets is al ontvet En keurig opgewreven; De spieren van pa's kuit Beginnen op te leven De stoeltjes staan gereed Op bloemige terassen. De kellners wachten al Met groote ijsbeerpassen. De ljscoman staat vreemd In zijnen ljscowagen, Straks komt een kleumeling: Een kop a n ij s m e 1 k vragen Zuivelfabriek „De Eendracht". De vergadering, uitgeschreven door 't bestuur der te stichten coop, zuivelfa briek De Eendracht en gehouden in De Lindeboom op Donderdagavond 1.1., werd door plm. twintig belangstellenden bijge woond. De voorz., dhr C.Stoepker, kon derhalve in zijn openingswoord niet van een groote opkomst gewagen, maar hoop te nochtans, dat de besprekingen tot het 'gewenschte resultaat zouden mogen lei den. Hij zette verder het doel der ver-, gadering uiteen: Zou aanvankelijk de fa briek in Zuid-Eierland, bij de Ruigedjjk op een perceel grond van de heer Keesom worden gebouwd, thans heeft het bestuur definitief besloten de fabriek aan de Schiiderweg te doen verrijzen. Het trans port van melk van Eierland daarheen zal geen bezwaren opleveren. Aan stichting op die plaats zijn groote voordeden ver bonden e i deze hebben tenslotte de door slag gegeven, (zie uitvoeriger het vorige nummerPogingen om met de Waal sa men te gaan, hebben niet tot een gunstig resultaat geleid. Toch hebben deze be sprekingen ons twee maanden bezig ge houden, zeidc de voorz. Deze vergadering heeft ten doel het ledental der vereem- gmg uit te breiden, opdat straks een - groote fabriek kan worden gesticht; deze werkt naar verhouding goedkooper dan een kleine De heer M.Kuip stelde de vraag, welke verplichting de leden bij toetreding op zich nemen. De voorz. deed hierop voor lezing van enkele artikelen uit het reg lement, gelijk we dat in korte trekken reeds publiceerden. Op een vraag naar de kosten, werd meegedeeld, dat met de bouw van een naar de eisch des tijds ingerichte ta- briek, berekend voor zeshonderd koeien, een bedrag van honderd tot honderd-en twintig gulden per koe gemoeid zal zijn. Nog werd de fabriek te den Hoorn ter sprake gebracht; deze wordt zoo met melk overvoerd, aldus de voorz.. dat er dagen waren, waarop niet minder dan 390 kazen werden gemaakt. Opgemerkt werd, dat men toch niet voornemens schijnt de Hoornder fabriek uit te breiden. Nieuwe leden worden cr met aangenomen ;losse leveranciers krij gen twiniig cent minder voor hun melk en men ziet ze liever niet dan wei. De heer M. Kuip stelde nog de vraag ot de kosten niet te hoog komen, wan neer van een enkele boer op eenige af stand de melk per auto moet worden ge haald. De voorzitter zeide, hierin geen be zwaar te zien, daar deze tegemoetko ming de toetreding van leden zeer be vorderen kan; de kosten worden over allen omgeslacen. Dat een lid" zoo-maar-niet kan uittre den, spreekt vanzelf. Aan de hand van het reglement zette de voorz. dit nog eens duidelijk uiteen. Wanneer een lid bedankt of ingevolge besluit van de le- demergadering geroyeerd wordt, is hij verplicüt zooveer maal vijt-en-twintig gul den ui de kas te storten, als hij in d- laatste vijt jaar duizendtallen liters melk ter verwerking aan de fabriek aange boden heeft. Over de bouw van de fabriek werd verder van gedachten gewisseld. De voorz. gat op een vraag ten antwoord^ dat verwacht wordt, dat de fabriek in April gereed zal zijn. Het gebouw zal door een bekwaam man, vermoedelijk door de zuivelarchitect Gros, te Leeuwar den in teekening worden gebracht en vervo'gens openbaar worden aanbesteed. Een der aanwezigen gat boven de heer üros aan de heer H. Nieuwland, even eens te Leeuwarden, de voorkeur. Een enkel persoon trad na deze be sprekingen nog toe. Met de mededeeling, dat het bestuur te allen tijde bereid is nadere informaties te verstrekken en dat Alaandag op de markt weer gelegenheid bestaat om op de ledenlijst te teekenen, besloot de voorz. hierop de vergadering. De wolveehandei van 4—10 Juli. De afdeeling wolvee was op de meeste markten deze week - minder goed bezet. De uitgestrekte verdieping der Leeuwar der veemarkt was slechts voor een klein gedeelte gevuld. Over het geheel genomen was de handel daar minder. De vette schapen vooral brachten minder op, terwijl de zuiglammeren niet geheel of met moeite de prijs van de vorige week konden halen. Voor weidelammeren was weinig animo meer. Te Leiden was het bijna evenzoo. De vette schapen waren daar ook iets lager, doen de zuiglam- meren bleven bij korte aanvoer nog prijs houdend De handel in weidelammeren nam een stug verloop. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIÜIIIIIIIIIIIIIIHI BINNENLAND. HIHIIIlllllllllllllll llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Nederlandscli vliegtuig gevallen. Twee dooden. Dinsdagmiddag te vier uur is een vlieg tuig van Soesterberg, tijdelijk in station op de Kooij, in een vrille geraakt en ter hoogte van het badpaviljoen te Huis duinen in zee gestort. Het vliegtuig met eerste luitenant vlie ger Brugma, bestuurder, cn sergeant- vlieger A.Flik, beiden te Soesterberg woon achtig, verdween geheel onder water. Ter hulp gesnelde vaartuigen slaagden er in sergeant Flik te vinden, Hij werd dood aan boord van H.M.Oruno ge - bracht, waar de dood ten gevolge van een schedelbreuk geconstateerd werd. Van marmezijde werden krachtige po gingen gedaan om ook luitenant Brugma te vinden. Beide vliegers waren sinds eenige ja ren bij de vliegdienst en hadden beiden hun militair brevet. Luitenant Brugma was gehuwd, Flik verloofd. Een strop voor blccinboMcnkweekers. Nu de bloembollen gerooid zijn, zoo wordt uit Langedijk gemeld, blijkt dat de strenge vorst in de atgeloopen winter veel schade heeft berokkend. De bollen zijn klein gebleven, vele zijn totaal be vroren. Tai van kweekers hadden reeds op voorraad verkocht en blijken nu niet in staat de gecontracteerde hoeveeTieden te leveren. Sommigen hebben de schade afgekocht, terwijl anderen nog afwachten ol ze mogelijk tegen geschikte prijs bij anderen kunnen koopen. Korte berichten. De 25-j. onderwijzer J. Eijkelenboom uit Schiedam is bij liet zwemmen op de Kra- Imgsche plas verdronken. o Heemschut heeft zich tot de Koningin gewend inet het dringend verzoek de bouw van een kininefabriek bij Oooilust te willen verhinderen. —o Behalve aan de Friesche kust en bij Breezand, is men thans ook op Wielin gen met liet maken van de Zuiderzee-af- sluitdijk begonnen. Een driejarig meisje verbrand. I e Venlo is het driejarig dochtertje van de heer Jentjens met de kleeren met een brandend petroleumtoestel in aan raking gg£komn. Haar kleertjes vatten vlam aan dc gevolgen waarvan de klei ne is overleden. Een schaap als weervoorspeller. (Een historische anecdote). Prof. Buijs Ballot, de bekende weerkun dige, was op een middag op de Veluwe cn maakte daar een praatje met de sche per, die hij aantrof bij zijn kudde. Deze ried hem huiswaarts te keeren, omdat her hard zou gaan regenen, en spoedig ook. De prot keek de lucht eens aan, ver gewiste zich van de windrichting en zet te, zonder zich aan de waarschuwing van de schaapherder te storen, zijn wandeling voort. En kletsnat kwam hij thuis Nu wilde hij weten, waarop de zoo goed uitgekomen voorspelling van de schaapherder berustte en dus maakte hij zich een paar dagen later op om de man nog eens op te zoeken. Hij vond hem, herinnerde aan het gesprek van voor een paar dagen en vroeg toen: „Hoe wist D, dat het zoo spoedig zou gaan rege nen Alles wees er toch op, dat we mooi weer zouden houden.". „Ja," zei de scheper, „dat kan wel, maar als dat zwarte schaap daar zoo met zijn staart zwaait, komt er vast re gen. Dat komt altijd uit". Buijs Ballot was geslagen. lllllllllllllllinillllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIII! Illllllllllllllllllllill BUITENLAND. lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Korte berichten. Maandag is te Willemstad de staat van beleg opgeheven. De Kortenaer is Woensdag vertrokken. o De sneltrein CheltenhamLonden heett het Europeesche snelheidsrecord heroverd door 11 K.M. in 68 mnt. af te leggen. o— Te Pont-Avon in Frankrijk is 's nachts een hotel atgberand. De hotelhouder, z'n zoon en twee kinderen van resp. vier jaar en vier maanden kwamen daarbij om het leven. o De Italiaansche koning, de koningin en de prinsen zullen 16 Juli een bezoek aan Z.H. de Paus brengen. o Het vliegtuig Padvinder, van de Ver. St. op weg naar Rome, met Yancey en Williams, is op het strand in de Spaan- sclie provincie Santander geland. o Bij Oigon is een Spaansche visschers- boot door een ontploffing gezonken. Vier personen werden gewond en 6 gedood. o De Grieksche regeering is voornemens ook vrouwen kiesrecht te geven. o Door een landverschuiving aan de Ja- pansche kust bij Kagosjima is een heel visschersdorp in zee verdwenen. Reeds zijn dertig lijken aangespoeld. o— Twee Japansche torpedojagers zijn bij manoeuvres met elkaar in botsing geko men; drie personen werden gewond. o— Te Baranowitz is bij schietoefeningen een granaat te vroeg ontploft, waardoor twee soldaten gedood en vier gewond zijn o— Te Bracedon in Somersett zijn door het neerstorten van een kooi drie mijn werkers omgekomen. o Bij Largo in Noord Dakota is bij een sportteest een tribune ingestort. Hon- derd-en-vijftig inenschen werden gewond. o— Dicht bij Los Angelos, naast zijn ver melde toestel, is het lijk van de Japan-i ner Goto gevonden, die een vlucht om de wereld zou doen. Miljoenen tonnen radiuinerfs. Er wordt, schrijft het Handelsblad, een BritsclvAmerikaansche vennootschap ge vormd, die ten doel heeft, radium te win nen uit erts, in Zuid- en Z.W.-Afrika, Men hoopt het radium belangrijk in prijs1 te doen verlagen. De ertsen in liet Gor- doma-district in Beetsjoeanaland zouden voor miljoenen tonnen aan radiumerts be vatten. Het grootste vliegtuig ter wereld. Vertegenwoordigers van de pers heb ben te Friedrichshafen de Do X, het door Domier gebouwde grootste vliegtuig ter wereld kunnen bewonderen. Het toestel is veertig meter lang heeft een span wijdte van acht-en-veertig meter en een hoogte van tien meter. Het is voor zien van twaalt motoren met totaal 6200 P.K en zal een snelheid van 250 K.M. per uur kunnen bereiken. De tanks zullen 16000 liter benzine en 1500 liter olie kunnen bevatten, 't Toestel zal 51 ton wegen, met inbegrip van be manning (12 man) en passagiers. Herleving van de slavenhandel. De slavernij in Arabië, Soedan en Abes synië is weer aan het opleven. Men ver koopt er jaarlijks meer dan twee dui zend negerslaven. In Hedjaz bestaat een belasting van driehonderd franc op de verkoop van iedere slaaf. In de haver, van Djeddah bevindt zich de slavenmarkt in de onmiddellijke nabijheid van de con sulaten der Europeesche mogendheden. Koning Ibn Soead zou zelf eenige hon derden slaven bezitten ,die op zijn lan derijen werken. In het gebied van Yemen zou de sla vernij reeds dusdanig verbreid zijn, dat het aantal slaven er grooter is dan dat' der vrije mannen. Elk Mohammedaan zou minstens één slaaf bezitten. Honderdrniijoen dollar te kort. De Amerikaansche Bondsposterijen zijn over het atgeloopen boekjaar honderd miljoen dollar te kort gekomen. President Hoover, die een voortreffelijk zakenman en een goed rekenaar is', zou nogal ge schrokken zijn, toen hij van dit bedrag vernam-; hij zal nu krachtige pogingen in het werk stellen om tot een gezonder postadministratie te komen. De rijkdommen van John D. Rockefeller. John D. Rockefeller is één dezer da gen negentig jaar geworden;hij wordt voor de rijkste man in de wereld ge houden. Hij werd 8 Juli 1839 als de zoon van 'n marskramer geboren. Na te Cleveland een volksschool te hebben bezocht, werd hij in 1854 paardejongen en houthakker op een boerenhoeve. In 1855 wordt hij klerk in de haven van Cleveland op een wekelijksch salaris van vier dollar. In 1856 had hij een vermogen van hon derd dollar overgespaard. Twee jaar Ia- ter, in 1858, wordt hij aandeelhouder in de commissiezaak „Clark en Rockefeller" te Cleveland. In 1859 doet Rockefeller zijn eerste petroleumzaken. In 1865 be schikt hij over een kapitaal van tien dui zend dollar en in hetzelfde jaar sticht' hij de Standard Oil Works bij Cleve land. Drie jaar daarna koopt hij de eer ste petroleumterreinen. In 1S70 is zijn vermogen tot een miljoen dollar aange zwollen en sticht hij de Standard Oil Com pany. Een jaar later aanvaardt hij de strijd met de Amerikaansche spoorweg magnaten, waarbij hij de Pensylvanië-lijn verwerft. In 1S75 is zijn vermogen tot vijf miljoen dollar gegroeid. In 1882 be- heerscht de Standard Oil Trust de petro- leummarkt. Rockefellers vermogen be - draagt in 1900 24 miljoen dollar en in 1909 bij zijn zeventigste verjaardag meer dan het dubbele. Bevrijd u van die rugpijn. 126 Rugpijn waarschuwt u dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat ge een specifiek niermiddel dilenf; te gebruiken, om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan, uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit mid del kan aan de nieren nieuwe krachten geven, zorg dragen voor goede bloedzui- vering, en rugpijn, blaasstoornissen, wa terzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrichten, nfttheid, vermoeidheid, ze nuwachtigheid, duizeligheid en urinestoor- nissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van getuigden dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet! De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rug pijn Nieren Pillen dan ook algemeen aan bevolen tegen rheumatiek, lendepijn, is chias, rugpijn en andere ernstige gevol gen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 31 Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GERDINA N. KEIJSER Wed. D. Keijser Hz. betuig ik ook namens verdere familieleden mijn hartelijken dank. Uit aller naam HERMAN J. KEIJSER Dz. Alolenbuurt, Texel, Juli 1929. op DONDERDAG 18 JULI a. s. nam. 8,30 uur in café „Den Burg". Het Bestuur. vraagt Gegadigden gelieve zich te vervoegen bij den secretaris N. Kortenhoeven, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. voor piano, orgel en mandoline J. VISSER, Organist, den Burg. TE KOOP: zwarte ruin 13 jaar oud, bruine ruin 6 jaar Platte wagen met hekken, Bakwagen met hekken en lichte Boerenwagen. F. D1JKSEN, de Cocksdorp. TE KOOP GEVRAAGD liefst A4ERRIE, niet ouder dan acht 'jaar. QEBR. KOORN. "De Koog.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2