Texelsche Courant van! Zaterdag 13 Juli 1929, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten VOORDEVROUW Nieuwe Modeblad ONS KINDERHOEKJE WEET JE. 'k Heb er dukkels, weet je, Op gelet, Wa veur stopwoord, weet je, Ieder het. Ielk herhaolt dat, weet je, len 't gesprek Duuzend keeren, weet je, O zoo gek. Maor 'et gekste, weet je, Van 't geval, Daorvan merkt ie, weet je, Niemendal. Lacht hum iemand, weet je, Daormee uut, Weet ie zelf niet, weet je, Wa 't beduudt. Vaoder zaolger, weet je, Zei altied „Weet je", en eiges, weet je, Wist ie 't niet. En ie leerde, weet je, Da niet af, Veur ze 'em droegen, weet je, Naor 'et graf. Jao, nog sterker, weet je, Oome Jan Sprak er Vaoder weet je, Dukkels van. „Laot 'et", zei die, „weet je, 't Steet zoo gek En hie zelf had, weet je, Dit gebrek. B. VAN MEURS. (Betuwsch dialect). „Gewetensgelden". Sedert de vorige opgave in ons blad zijn bij de Inspecteur der Directe Belas tingen alhier de navolgende bedragen aan gewetensgeld ontvangen. t700 onder letters T.G. 600 - W.O. - 400 G.I. - 400 B.L. .500 - K.N. - 300 B.R. - 600 K.T. 400 - P.W. - 350 H.E. 1010,18 K.I. - 363,78 K.J. -150 - L.S. -200 PT. -200 J.U. 1000 Z.Z. -100 D.F. -150 Z.H. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Ons Zondagsblad van heden bevat o.m. een toto van onze badplaats, met op de voorgrond het kerkje. De middenpagina's geven een aantal fraaie toto's, genomen in en om het Va- ticaan Van de uitgestrektheid en de klas sieke schoonheid van het Pauselijk Paleis geven deze wel een zeer duidelijk beeld. Verder vestigen we nog slechts uw aan dacht op de zeer geslaagde toto op blz. 15, „Maanlicht op de lnn bij Innsbruck (Tirol)". Overzicht eieren. Roermond: Er was in de atgeloopen week nog steeds veel vraag naar eieren,, zoodat de kleine eieren op de markten betaald werden met 5,30—6,— en groote met 6,— tot 7,50, naar kleuren gewicht. De aanvoeren verminder geleidelijk maar verondersteld wordt, dat er voor- loopig in de prijzen vnog weinig veran dering zal komen. De aanvoeren bij de Coop. Roermond- sche Eiermijn bedroeg in de afgeloopen week 4.900000 stuks. Men betaalde voor kleine 5,50—6,10, voor groote 6,20—7,50. Eendeieren 5,50—6,20. Examens. Onze plaatsgenoote, Marie van Twuij- ver leerlinge Ulo alhier, behaalde Don- der'dag te Alkmaar het Ulo-diploma A. Het Palestrina-koor naar Texel. Uit goede bron vernemen we, dat het betaamde Palestrina-koor, dat onder di- rectie van zijn eminente dirigent, de heer los. Vranken op Texel omstreeks half September een uitvoering zal geven, de beschikking heeft gekregen over het kerk gebouw der Ned. Herv. gemeente alhier. De loting voor de dienstplicht. Up vragen inzake de loting voor de diensphcht, welke ons van verscheiden kanten bereiken, deelen we uit officieele bron mee, dat de uitslag voorloopw nog met kan worden gepubliceerd. NU reeds te bepalen, wie zullen vnjloten en wie niet, is op z'n minst yoorbarig, zoo vernemen we ter secretarie, waar men ons welwillend inlichtte. Zij die eventueel uitstel of vrijstelling van dienst zouden willen verzoeken, be hoeven zich niet ongerust te maken te De nieuwste autobus van de heer E. BOEKEL, luxueus en ruim, geheel naar de eisch van de tijd. Iaat te komen. Eerst toch moet de uit slag der loting, waarvan schriftelijk aan de ingeschrevenen bericht wordt gedaan, worden afgewacht. Autorijden met ouden van dagen. Naar we vernemen zal de plaatselijke commissie tot het organiseeren van Volks teesten ook nu weer een autotocht voor ouden van dagen voorbereiden. We juichen dit voornemen hartelijk toe en twij telen er niet aan of op veler me dewerking zal ook nu weer kunnen wor den gerekend. Later bericht: In een gisteravond ge houden vergadering is de tocht bepaald op Zondag 28 Juli a.s. Zie verder volgend nummer. De voetbalwedstrijd Texel -Helder wordt door Texelsch Fanfare opgeluisterd (Zie adv.) Deze week hebben weer leerlingen van scholen te den Helder en Haarlem een bezoek aan Texel gebracht. Monumentenzorg. Donderdag heeft de heer Kalft, hoofdin genieur-directeur van het Rijksbureauvoor Monumentenzorg, gevestigd te den Haag, zich hier persoonlijk van de waarde der gevels van het perceel aan de Binnenburg, vroeger eigendom van en bewoond door de heer A.Ponger, op de hoogte gesteld. Gelijk bekend, zou het gebouw, welks achtergevel ir. Kalft als „de mooiste van den Burg" beschouwt, plaats moeten ma ken voor een nieuw kantoor met woon huis voor de Coöp. Boerenleenbank, nu gevestigd aan de Molenstraat. Het Bu reau voor Monumentenzorg heeft ge - tracht de gevels te doen behouden, doch is hierin slechts in zooverre geslaagd, dat de achtergevel, dus die aan de kant; van het Park, intact zal worden gelaten. Over de gevels aan de Binnenburg zal 't Bestuur naar goeddunken kunnen be schikken. OUDESCHILD. Examens. Donderdag behaalde onze plaatsgenoot, Wim Mets, leerling Ulo te den Burg, te Alkmaar het Ulo-diploma A. Ongevallen. De heer P. Kaan was deze week met paard en wagen aan het zecgrasrijden, toen plots een der beide paarden begon te slaan. Het dier vernielde het lemoen en gar Kaan een trap tegen de onderkant van zijn voet. Kaan kon dientengevolge eerst niet loopen. De heer J.Kooger, die aan de stuit- dijk werkt, werd zoo aan een zijner bee- nen getroften, dat hij 't werken moest laten. Schoolreisje. Woensdagmiddag gingen de kinderen van de laagste klassen der o.l. school al hier onder leiding van mej. J.Dros per autobus naar de Koog. Men kan zich voorstellen, dat de kleintjes genoten heb ben. Donderdag hebben de kinderen der der de en vierde klasse onder leiding van de heer Zoete een tocht over het eiland ge maakt, welke ook schitterend geslaagd is. Ook de heer Zoete heeft de dank der ouders verdiend. Op school was eenige dagen te voren de route reeds behandeld, zoodat de kinderen die op de kaart pre cies konden aanwijzen. Per autobus werd over de Hoogeberg gereden naar den Burg en verder over de Waal naar Oo sterend en Oost door Eierland naar de Cocksdorp, waar de vuurtoren werd be zocht. Eenige tijd werd aan het strand vertoefd, waarna de tocht naar de Mui ging. Ook daar werd eenige tijd doorge bracht. Naar de Koog ging de reis ver der te voet. Vandaar ging men verde per bus naar de Dennen en vervolge), over den Hoorn en door de P.H.-polde: huiswaarts. Aan versnaperingen had he. op de reis niet ontbroken, zoodat de jongelui hoogst voldaan thuiskwame... Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn ver zonden: 1120 lammeren, 25 varkens, 57 schapen, 19 kalveren, 6 koeien, 12 vaar zen, 5 paarden, 16 biggen, 1 geit en veulen. PRINS HENDRIK-POLDER. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, F. Duin- ker, thans te Hilversum, slaagde Zaterdag voor het eindexamen Chr. Lyceum al daar (driej.-cursus). DEN HOORN. Schoolreisje. Dinsdag 1.1. maakten de leerlingen van de hoogste klassen der o.l. school alhier onder leiding van de heer Riteco, mej. Stikkel en nog eenige dames een reisje. Het doel was Haarlem. Voorspelde men Maandagavond niet veel biezonders voor de komende Dinsdag, 't kwam geheel an ders uit. Te kwart over vijf ving de reis1 begunstigd door mooi weer met de melkauto van A.Slegh aan. Eerst werd een bezoek gebracht aan ruine van Brederode, na bij Santpoort te zijn uitgestapt. Hier werd men rond geleid door een oud-Hoornder, de heer Bruin, die hier met het toezicht belast is. Van Santpoort ging het gezelschap- naar Zandvoort, opdat de jeugd eens een idee kon krijgen van de groote bad plaatsen Per tram ging men verder naar Haarlem om daar het standbeeld van Lau rens Jansz. Coster en andere bezienswaar digheden in oogenschouw te nemen. He laas was het uur van vertrek ras daanj zoodat al spoedig op 't station moest wor den aangestevend. Zeer voldaan arriveerde men te ruim acht uur weer aan den Hoorn. De knap zakken waren toen nóg niet leeg: de krentenbroodjes rolden bij aankomst nog over de straat, hetgeen bewijst, dat moe der de vrouw voor voldoehde proviand had zorg gedragen. UITGAVEN der N.V. BOEKHANDEL en DRUKKERIJ v.h. LANGEVELD en DE ROOY den Burg Texel Naast het Postkantoor. Houtsneden J. Ph. Klapmeijer: 1. Kemphanen. 2. Kievit. 3. Kluut. 4. Lepelaar. 5. Scholeksters. 6. Zilver meeuw. Prijs f0,60 per stuk. 7. Kerk te den Burg. 8. Kerk te den Hoorn. 9. Havenhoofd te Oudeschild. Prijs f0,60 per stuk. 10. Hoeve „de Weezenplaats" (groo- ter formaat) Prijs f 1,20. Penteekeningen Sjoerd Kuperus: 1. Texelsch Boerenerf. 2. De Petten bij den Hoorn. 3. De Bol bij Oost. 4. De Molen in „Het Noorden". 5. De Koog. 6. Kemphanen. Prijs f0,30 per stuk. Oud-Tetelsche Prenten, reproducties van gravures van den kunstschilder Pieter van Cuijck: 1. Den Burg (1753). 2. De Waal (1760). 3. De Weezenputten (1823). 4. Oudeschild (1759). 5. Voor de haven te Oudeschild (1781). Prijs f0,30 per stuk. (Alle worden geleverd op een royaal, bijpassend passepartout). DE WAAL. Examens. Deze weck slaagde onze plaatsgenoote, B. van 't Hooft, voor het eindexamen H.B.S. met driejarige cursus te Zetten. F.L. van 't Hooft slaagde vyor liet over gangsexamen naar de vierde klas van liet gymnasium te Utrecht. We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin derkleeding, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knippatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op de Texelsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. Nuttige wenken. Als men nieuwe gordijnen maakt, is het aan te bevelen de zoom bovenaan even breed te maken als die aan de onderkant; Wanneer het patroon het toelaat, kan men ze dan later zoo noodig onderste boven hangen. o— Steenkool moet bewaard worden in een droge, goed geventileerde plaats. Zij zal langer branden en een helderder vuur geven dan wanneer zij wordt geborgen in een gesloten kelder, waar geen lucht kan toetreden. o Vuile flesschen kan men heel gemak kelijk schoonmaken met wat koffiedik en een weinig groene zeep. Van de nog geen 1900 gezinnen op Texel bereikt ge met de Texelsche Cou rant, wier 1650 ex. grootendeels op Texel in alle kringen, worden verspreid, verre weg de meeste. Nieuwe raadsels. Wie kan van de letters van het woord „tevreden" de naam van een stad in het oosten van ons land maken 2. Met m een gewicht, met p kan je om mij lachen en met s groei ik buiten. 3. De naam van een deel van een schip en de naam van een lichaamsdeel vormen samen de naam van een stad in Limburg. 4. En nu nog een goochelkunstje. Op een partijtje liet ik een cent uit mijn portemonnaie nemen en ik beloofde daar bij onmiddellijk te zullen zeggen welk jaartal op die cent te lezen stond. Het kunstje lukte uitstekend. Een van mijn neefjes nam een cent en zonder dat ik die bekeken had zei ik: 1887 en zoo was het ook. Wie weet, hoe ik dat klaarspeelde? Je moet weten, dat ik wel een dozijn centen in mijn portemon naie had. Oplossingen der laatste raadsels. 1. Vink, vin; 2. Olifant. 3. P-aar-s. Brievenbus. Martha Gomes, die tien jaar is, mag natuurlijk ook briefjes insturen. Oom Ko vindt het steeds prettig, die te lezen ern zal zijn kleine vriendjes en vriendinnetjes steeds gaarne helpen, waar hij maar kan. Martha wordt wel bedankt voor haar aar dige briefje. o— Gerard Bakker heeft mij weer een mooi briefje gezonden, heel netjes. Ik dank je hoor. Is zusje al beter geworden, Ge rard Ik hoop maar van wel. o Wanneer er neefjes of nichtjes zijn, die plaatjes of postzegels willen r 1 en, dan moeteir ze mij dat eens sch j en. Noem dan duidelijk naam en adi .s en vertel precies, wat je wilt ruilen. Je moet dan maar eens afwachten, wat ik dan ga doen. Tot zoover maar weer voor vandaag: een stevige hand va:i OOM KG. CC- Trifu^rttouw.—

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5