Texelsclie Courant van Zaterdag 20 Juli 1920, TWEEDE BLAD TexeSsche Berichten Gemengd Nleuws Il&llllll^ll lil Directeur Texelsch Fanfare. Voor de functie van dirigent van Tex. Fanfare, welke door het bedanken van de heer G. Smidt vacant komt, hebben zich een vijftal sollicitanten aangemeld en wel de heeren G.H. J. van den Bogaerde, Dol, J. Glabbeek, stafmuzikant K.A4., te vens dirigent van het Fanfare Corps - Kolhorn, Th. C. Lugtenburg, dirigent Hel- dersch Fanfare, en Schenkels, allen van Den Helder. De keuze zal moeilijk vallen, doch naar we vernemen, zal het bestuur onze vroe gere plaatsgenoot, de heer Sam Vlessing, die alleszins deskundig mag heeten, ver zoeken in dezen advies te willen geven. Omtrent half Augustus, zoo deelt men ons mee, zal de beslissing moeten zijn genomen. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Vandaag komen we in ons Zondags blad met een serie prachtige foto's van de sprookjesstad Venetië; ook die op jblz. 3 .genomen aan de oever van Nijl en Barada zullen uw volle belangstelling heb ben. Verder noemen we de opnamen, be trekking hebbende op de autotocht met ouden van dagen, waaraan niet minder dan 225 Wormerveersche luitjes deelna- man; de kranige roeier Gunther, die in Engeland overwon; de begrafenis van de vliegenier Flick, die bij Huisduinen om het leven kwam. Van Texel kon een mooie foto van mcj. Guurtje de Graaf MWd., de straat met hotel ,,de Hoop" (W.Flovenier) te de Cocksdorp worden opgenomen. Sportnieuws. Aan het Alg. Sportblad, ook wel ,,'t Groentje" geheeten, ontleenen we de volledige uitslag van de Adspiranten- wedstrijden van Zondag, te Schagen (le afd.): Sparta—N.V.V. 1-0 Alcmaria—N.V.V. 5—1 FielderAlcmaria 0—0 SpartaHelder 22 Alcmaria—Sparta 0—1 TexelHelder 0—2 SpartaTexel 2—0 N.V.V.—Texel 1-1 AlcmariaTexel 0—1 N.V.V.—Helder 0—1. VACANTIEG ANGERS! PiC-NIC'ERS! HOUDT VIER DINGEN: 1. Fatsoen. 2. Rechts 3. Schillen 4. Papieren. Zomerdagen. Gij, die nu met vacantie gaat, verheugt u. Het weer zal voorloopig wel mooi blijven. De weerkundigen voorzien dat het nog iets warmer zal worden, evenwel zonder dat de warmte in ondraaglijke hitte zal ontaarden. Wel is er sinds Woensdag een kleine kans op onweer ge komen, maar vermoedelijk slechts een z.g. warmte-onweer, dat geen groote in vloed zal oefenen op de daarna volgende weersgesteldheid. —o Woensdag hebben we de warmste dag van het jaar beleefd. Het kwik kwam tot SS gr. Fahr. (Filiaal K.N.M.I. te Amsterdam.) —o De droogte, welke met deze warmte gepaard gaat, leidt op verscheiden plaat sen tot nijpend gebrek aan drinkwater. Niet alleen in ons land. Vooral Engeland heeft er in ernstige mate mee te kampen. In alle gemeenten wordt op de grootst mogelijke zuinigheid met drinkwater aan gedrongen. o— Dat het gevaar voor brand in bosch, duin en heide bij deze droogte aanmerke lijk is toegenomen, Iaat zich gemakkelijk verklaren. Ook wij willen met klem op de grootst mogelijke voorzichtigheid met vuur aandringen bij een ieder, die zijn wandelingen tot de duinen of de dennen uitstrekt.. Verkooping. Het woonhuis aan de Koogerstraat, be woond door en eigendom van Mw. de Wed. Keijser-Koster, is onderhands ver kocht aan de heer K.Roeper, Waalen burg. De autotocht op 28 Juli. Ter aanvulling van het bericht in het eerste blad kan nog worden meegedeeld, dat ook de heer C.D.Bremer gebakjes beschikbaar zal stellen. Met de fa. Alb. Heijn te Zaandam wordt nog gecorres pondeerd. OOST. Schoolnieuws. Ter vervulling van de vacature,welke door het vertrek van de heer B.P.Abbema, hootd der school, hier zal ontstaan, heb ben zich, na herhaalde oproep, thans in totaal drie sollicitanten aangemeld. OOSTEREND. Schoolreisje naar Huisduinen. Dinsdag werd door de leerlingen dei- laagste klassen van de o.l. school in vereeniging met de leerlingen van de o.l., scholen te den Hoorn en Zuid-Eierland een schoolreisje gemaakt naar Huisdui nen. Na aankomst te den Helder werd eerst langs de buitenhaven gewandeld, waarna in een melksalon eenige verver- sching werd gebruikt. Vervolgens werd langs de dijk naar Huisduinen gewandeld. Na zich aan het strand te hebben ver- trischt, werd de speeltuin bezocht. Dat de kinderen hier volop hebben genoten, behoeft geen betoog. Met autobussen werd naar de Tex. boot teruggereden, waarna de thuisreis werd aanvaard. Te ongeveer halt negen arri veerden de reizigers per auto te Oosterend. OUDESCHILD. Veevervoer. Deze week zijn van Texel verzonden: 1177 lammeren, 473 schapen, 28 kalveren, 11 varkens, 11 koeien, 1 paard. BINNENLAND Lijk aangespoeld. Aan de kust te Hallum is aangespoeld het lijk van een vrouw. Flet verkeerde in staat van ontbinding en is vermoede lijk afkomstig van de vrouw van schipper Terstegen die in een der Novemberstorm- nachten van het vorig jaar met zijn gezin bestaande uit 10 kinderen, op de Wad den bij een schipbreuk is omgekomen. Twee menschen verdronken. Te Rossum zijn in de Waal twe# per sonen verdronken. Een 21-jarige man was aan het baden, toen hij plotseling op een diepere plaats wegzonk. De man kon niet zwemmen. Op zijn geroep schoot een 44-jarige man toe, die zich gekleed te water begat. Deze poging tot redding kostte hem het leven, daar de renkeling zich zoodanig aan hem vastklampte, dat hem het zwemmen belet werd. Beiden verdwenen in de diepte. Do vader en een jonger broertje stonden machteloos aan de kant. De slachtoffers zijn afkomstig uit een in de nabijheid gevestigd woonwagenkamp. Olympische spelen. Het Nederiandsch Olympisch Comité deelt mede, dat aan garantiehouders in totaal 70 pet. van de door hen gegaran deerde en gestorte bedragen kan worden gerestitueerd. Kalf met twee koppen. Bij de landbouwer A.v.d.Sande te Ruc- phen werd een kalf met twee koppen ge boren. Het dier is in het leven gebleven en verkeert in blakende welstand. Hoe wel het slechts met een en dezelfde bek steeds het voedsel tot zich neemt, maakt het toch steeds met beide bekken de kauwende bewegingen. Wel een raar ge zicht. Korte berichten. Bij graafwerk aan de Pieter de Hoogh- weg te Rotterdam is ruim 10.000 kubieke meter grond ingestort. Geen persoon lijke ongelukken deden zich voor. Bij de landbouwer J.K. te Florst kwam een groot varken in het kuikenhok te - recht en verslond in korte tijd tachtig kuikens. Te den Haag is gemiddeld binnen 3% minuut na elke brandmelding de motor spuit ter plaatse van de brand aanwezig. Op de terreinen van „Werkspoor" te Zuilen is thans in aanbouw een vracht vliegtuig voor de K. L. M. De lieer en mevrouw Speenhoft bega ven zich per Statendam naar New-York. In de Paramount studio te New-York zal 'n kleine schets als klankfilm worden op genomen, die eind Augustus bij Tuschins- ki zal worden vertoond. Te Laren (G.) heeft zich bij een leer ling der Chr. school een geval van nek kramp voorgedaan, waaraan de knaap is overleden. Woensdag werden de Zuiderzeewerken door ongeveer tweeduizend personen be zocht. Op de terugreis van een tocht met eeni ge auto's uit Schagen, is een van de auto's te water geraakt. Met groote moei te heeft men de inzittende oude menschen uit de diepe vaart kunnen redden. Op 1 Augustus a.s. wordt te Scheve- mngen aan de Badhuiskade 27 een jeugd- nerberg geopend. In de buurtschap Armhoede te Lochem is de 70-jarige landbouwer N. op het land door de warmte bevangen en aan de gevolgen overleden. BUITENLAND. Korte berichten. De Duitsche omroep heeft meegedeeld, dat het rondzenden van films per radio nog maar een kwestie van korte tijd zal zij n. Bij het beproeven van vuurleidingen op een ürieksche torpedoboot in aanbouw te Caen is een flesc'h met gecomprimeerde lucht gesprongen, waardoor een Grieksch kapitein werd gedood. Door wolkbreuken zijn bij Trebizonde groote overstroomingen ontstaan, waar bij 500 personen verdronken zouden zijn. In Devils Lake (North Dakota) lieett een wervelstorm groote schade aange richt. Er zijn dertien menschen gewond, van wie 15 uit een trein, waarvan acht wagens uit de raits werden geblazen. Een wolkbreuk heeft in El Pasco (Texas) een schade aangericht, die op een kwart millioen dollar wordt geschat. Bij de kanalisatiewerken aan de rand van Erlenbach stortte een stuk terrein in, waardoor vier jonge arbeiders omkwa men. Op een kweekschool voor onderwijzers te Quimper heeft een aantal leerlingen geweigerd deel te nemen aan de ver plichte militaire voorbereiding. De schilder Sassy verkocht in 1906 stukje voor 85 francs, flij heeft het nu bij een kunsthandelaar teruggevonden, geteekend „Whistler". Twee kunstlief hebbers vochten er om voor 150.000 fr. Engeland ontvangt iedere week 2000 tot 3000 kisten eieren uit Marokko. Elke kist bevat 1440 stuks. Het was 130 jaar geleden veiliger on der de Indianen en wilde dieren op Man- hattan-eiland dan thans op dezelfde plaats in New-York. De burgeroorlog in Mexico loopt op zijn eind, maar heeft in 19 jaar tijd 1.200.000 menschenlevens gekost. In een vuurwerkfabriek te Ridyefield (New-Yersey) had vermoedelijk door 'u dynamietaanslag een geweldige ontplof fing plaats. Slechts weinig personen wer den gewond. De Italiaansche spoorwegen hebben proeven gehouden met een locomotief, in staat met een flinke trein achter zich nog een snelheid te ontwikkelen van 135 K.M. per uur. Een zware ontploffing heeft plaats ge had in de munitiebewaarplaatsen te Yun nan in Zuid-China. Naar verluidt zijner over de 1000 slachtoffers. Er heerscht ernstig gebrek aan water in verschillende deelen van Engeland ten gevolge van de langdurige droogte en de regeering zal daarom een beroep doen op de bevolking om zoo zuinig mogelijk met het gebruik van water te zijn. Te Stuttgart zal een Duitsch luchtvaart museum worden gesticht, waarin de ge- heele inventaris van het Zeppelin-museuir te Fnedrichshafen zal worden opgenomen. Volgens latere berichten over de over stroomingen rond Trebizonde zijn 700 menschen om het leven gekomen; 500 menschen zijn dakloos. Rond Trebitonde hebben nog steeds aardverschuivingen plaats, welke een ernstig gevaar zijn voor de bevolking. De schade te Soermene wordt alleen reeds op 700.000 Turksche ponden geschat. Het Engelsche Kabinet is ongerust over de sterk toegenomen bolsjewieksche be drijvigheid in Britsch-Indië. In vele Engelsche kerken wordt om regen gebeden. L De diamanthandelaar Neimann, die te Hatton Garden woont, is met hoofdwon den overdekt gevonden op de trap van zijn kantoor. Hij zou aangevallen zijn door een man ,die hem diamanten heett ontstolen ter waarde van 15000 pond. De „Miva", een door Franciskaansche monniken geleide organisatie, is de eerste missie die bij haar werk in Afrika ge bruik maakt van vliegtuigen. Tijdens een storm is het Chileensche transportschip Abtao voor de haven van Valparaiso gezonken; 39 man van de 40 kwam om. De Perzische regeering maakt bekend, dat bij de aardbeving in Shirman 2553 personen zijn omgekomen. Te Chicago is een gezin, bestaande uit man, vrouw en kind, dood in zijn woning gevonden, vermoedelijk door gas, dat u. een automatische koelinstallatie ontsnapte In Bandoeng zijn nu weer een inlnnd- sche vrouw, een inlander en diens zoon aan pest overleden. In het Engelsche Lagerhuis is meege deeld, dat tusschen Londen en Berlijn een openbare dienst voor de overbrenging van platen, foto's, enz. per radio zal wor\ den ingesteld. In Perzic lijden van de 10' miljoen inwoners ruim vier miljoen aan oogziek ten; 31.125 personen of 2.4 pet. zijn blind. De wereldreis van de Graf Zeppelin vangt tegen Augustus aan. De motoren hebben bevredigend proef gedraaid. Bij Windsor in Nieuw-Schotland is een auto op een overweg door een trein ge grepen. De vijf inzittenden zijn gedood. Te Cornwall in Ontario zijn vier men schen gedood en vijf gewond door een ontploffing van een petroleumkachel. De vader van een knaap van acht jaar is tot een boete van tien shilling ver oordeeld, omdat hij zijn zoontje, welks naam per abuis op de kiezerslijst stond, te Londen toch liet stemmen. Voor de afschaffing van de duikboot. De eerste Lord der Admiraliteit, die te Sheffield het woord heeft gevoerd, ge waagde van de ramp met de duikboot aan de kust van Wales en betoogde dat hij gaarne zou zien dat de duikboot als oorlogswapen zou worden prijsgegeven. Hij hoopte dat er in de toekomst een internationale overeenkomst zou komen, waarbij alle duikbooten zouden worden afgeschaft. Eenige jaren geleden heeft üroot-Brittannië een voorstel van deze strekking gedaan, doch het was nog niet mogelijk tol een algemeene overéénkomst te dier zake te komen. Ilij hoopte noch tans dat men er niet voor het laatst over zou hebben gehoord. Behalve de omnen- schelijkheicf van het duikbootwapen zou zijn afschaffing een groote besparing meebrengen. Granaat ontploft. Te Poperinge in West-Vlaanderen is "oij net lossen van een wagen met oud ijzer een granaat ontploft. De koopman werd zwaar gewond; beide beenen en oogen werden letterlijk uitgerukt. Een voorbijganger werd eveneens getroffen en was bijna onmiddellijk dood. N.R.C. Amerikaansche ingenieurs vermoord. Een expeditie van Amerikaansche inge nieurs en geologen, die in Venuzuela naar petroleumbronnen zoeken, is daar door leden van een dwergstam vermoord. De expeditie in de jungle omgekomen, is gedood door vergiftige pijlen. Ze be stond ten deele uit beproefde ingenieurs met tropische ervaring, ten deele uit jongelieden, die zich er bij hadden aan gesloten uit avontuurlijke overwegingen. Naar de maan.... Uit Worcester in de staat Massachus- sets (V.S.) wordt gemeld, dat prof. üod- dard, hoogleeraar aan de Universiteit al daar een poging zou doen om uit een speciaal voor dit doel gebouwden toren en raket af te schieten naar de maan. Het raket vloog ongeveer 1000 voet hoog en ontplofte toen met een knal, die mij len ver in de omtrek hoorbaar was en tengevolge waarvan alle ruiten van de Universiteitsgebouwen sprongen. De res ten van het raket vielen brandend naar beneden, zonder echter op plaatsen neer te komen, waar zij schade konden aan richten. De stad geraakte in groote op winding en politie en brandweer spoedde zich naar de plaats, van waar het pro jectiel was afgeschoten. Zij vonden ech ter slechts de professor en zijn assisten ten. Het raket was 9 voet lang en had een doorsnede van 2S inch. Het bevatte een gas, dat de explosies moest veroor zaken, welke het projectiel de vereischte snelheid moesten geven. Het meest geduchte schip ter wereld. De Nelson, het geduchtste linie-schip van de wereld, heeft in het Kanaal schiet oefeningen gehouden, waarbij het oude linie-schip Centurion als drijvend doel diende. De Centurion had geen levende ziel aan boord, maar werd door draadlooze golven bestuurd, stoomde met een snel heid van 14 knoopen, wendde naar bak boord ot naar stuurooord en verrichtte elke manoeuvre van een ten volle bemand schip. De Nelson schoot op zeer groote afstand, maar kon het doel verscheiden malen treffen, zelfs toen torpedojagers eerst een rookscherm over dc Centurion hadden uitgespreid. Toen vuurde de Nel- sou, afgaande op aanwijzingen van ver kenningsvliegtuigen. Menschen die de Centurion bestuurd door ee:i kracht, die op een mijl afstands te Shikari in het werk werd gesteld, zagen manoeuvrecren, kregen de indruk van een spookschip. Snelle torpedo-jagers waarschuwden c'e scheepvaart om buiten de gevaarlijke zone te blijven. N.R.C.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5