Gemengd Nieuws Door Zon Verbrande Huid, Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met Doozco 30-60 cn 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten Autotocht mei ouden van dagen. De heeren K.Koelemeij en P.C.Koorn hebben eik een kist met 23 fl. bier ter beschikking van het comité gesteld, dat voor 28 Juli een autotocht voor ouden van dagen organiseert. Door de heer O.Buis zal de oudjes in zijn Lunchroom Bosch en Duin" thee worden aangeboden. Snelheids-controle. Zondagmiddag is op het middendeel van de Koogerstraat de snelheid van mo tor- en autorijders opnieuw van politie- wege gecontroleerd. De max. snelheid van 20 K.M. bleek in vele gevallen met één tot acht K.M. te worden overschreden Schoolnieuws. in aansluuing op het andere bericht deelt men ons nog mee, dat aan de Z.V.S.- leerlingen J.H.v.'tHooft en R.W.M.Zan der als blijk van waardeering wegens be toonde vlijt een exemplaar van Indië in woord en Beeld", een fraaie platenatlas aangeboden door de heer J.C.J.Knegt te Amsterdam, is uitgereikt. De heer J. Koelman werd benoemd tot onderwijzer te Alkmaar. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer W.Oort Wz. legde aan de Middelb. Techn. School te Dordrecht met gunstig gevolg het eind examen af (hoofdvak „scheikunde). Schoolreisje. Maandag heeft een R.K. School uit Alkmaar met Boekel's grootste autobus een rondrit over Texel gemaakt. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door architect Schermer de verbouw van het woon- en winkelhuis van de heer P.Bakker aanbesteed. Uitslag: I. Bakker en Koorn f 1690Gebr. Schoenmaker f 1346; Du Porto f 1290. II. L.Bruin f 1629; C.Keijzer f 1390. III. Vonk f 435. IV. P.Oele f 349,75; J.Agter f 292. Gegund aan de laagste inschrijvers. Een jubileum. Onze plaatsgenoot, de heer J. P. S t a n- d a a r t, herdacht Maandag de dag, waar op hij voor twaalf-en-een-half jaar bij dc N.V. Goederenhandel v.h. Ph. Vlessing als stoffeerder in dienst trad. Het heett de geachte jubilaris, die zich deed kennen als een plichtsgetrouw en bekwaam wer ker, aan belangstelling in gecnendeele ont broken. Door de uirectie werd hij als blijk van waardeering met een fraai ca deau vereerd, terwijl het personeel door het aanbieden van een bloemstuk van zijn s_, mpatme deed blijken. Geen wondei dat deze dag bij de heer Standaart en dt zijnen nog lang in prettige herinnering zal voortleven. De „Lutine"-schatten. Door vroeger in ons blad en elders ge publiceerde berichten is de lezer reeds op de hoogte met het feit, dat wederom po gingen in het werk worden gesteld om het goud en zilver uit de „Lutine" te ber gen. Hetzijn de firma's Dros en Doeksen die van Lloyds voor vijf jaar, ingegaan November 1.1., concessie kregen om net bergingswerk uit te oefenen. Zij rekenen drie seizoenen werk te hebben Hierbij bedenke men, dat het wrak 16 M. diep zit en dat eenige honderdduizen den kubieke M. zand moeten worden ver werkt eer met het eigenlijke bergingswerk kan worden begonnen. Bovendien is men in hooge mate afhankelijk van wind, tij en stroom. Naar schatiing zal honderdduizend gld. per seizoen noodig zijn. Voor de eerste drie jaar is althans f300.000 uitgetrokken. Van wat aan goud en zilver geborgen zal kunnen worden ontvangt Lloyds 30 pet., waarvan tien pet. nog aan een combinatie van vroegere bergers ten goede komt. Van de resteerende 70 pet. komt tien aan het gezamenlijke personeel van de heeren Dros en Doeksen en 60 pet. zou ter ■^Heeling onder de ondernemers over blijven. De concessionarissen geven thans de gelegenheid voor derden om zich tot een totaal bedrag van f 150.000 bij deze ber gingsonderneming te interesseeren en heb ben 22 pet. van de te bergen waarden verkocht aan de heer A.Bremer te Voor burg, die als promotor optreedt en f 110.000 van het benoodigde kapitaal voor het werk in aandeelen van f25 heeft gesplitst. Nader wordt gemeld, dat de bergers met de nieuwste vinding, de z.g. Radio Metal- and Mineral Finding Machine zijn uitgerust, zoodat het vertrouwen gewet tigd is, dat het werk succes zal hebben, mede op grond van dc rijke ervaring der ondernemers op dit gebied. De bekende Hollandsche duiker, Jan van Drimmelen, zeide althans er vast van overtuigd te zijn, dat de lang gezochte schat eindelijk toch wel boven water zal komen, als het werk met sterk zuigerma teriaal en een ervaren duiker wordt aan gepakt. (Voor uitvoeriger biezonderheden, o.m. (net betrekking tot de geschiedenis van de „Lutine" verwijzen we naar eerder verschenen nummers. Red.) OUDESCHILD. Door de bliksem gedood. Tijdens een kort onweer, dat Zondag middag op enkele plaatsen boven onze gemeente hevig woedde, werd op de Vin kenbaan een schaap van de heer P.Kik kert door de bliksem getroffen en on middellijk gedood. Naar we vernemen is te Dijkmanshuizen een schaap van de heer D.Hin door de bliksem gedood. DE KOOG. Een gevaarlijk spelletje. Ernstige waarschuwing! Zondagmiddag omstreeks half vijf heeft zich aan het Koogerstrand benoorden het Koogerslag, ter hoogte van het wrak van de „Hoydal" een tafereel afgespeeld, dat voor een tweetal jongemannen zeer nood lottig had kunnen besluiten. Omstreeks gemeld uur hadden drie jongelui, B., H. en W., allen uit den Burg, van wie alleen eerstgenoemde de zwemkunst eenigszins machtig was, zich in badcostuum te water begeven op een vlot van plin. twee bij twee meter, dat zich nabij de „Hoydal" al sinds eenige dagen op het strand bevindt. Dc vloed kwam langzamerhand opzetten, doch geen hunner schonk er aandacht aan, met het gevolg, dat het vlot in korte tijd zoo ver uit de wal was gedreven, dat het de beide jongemannen, die niet zwemmen konden, onmogelijk werd zonder hulp veilig het strand te bereiken. Toch werden de opva renden zich hun hachelijke positie niet eerder bewust, dan toen een tweetal zwemmers, Nic. Verstegen, uit den Burg, en Piet Vlas, „Burgzicht',' zich opmaak ten naar het vlot te zwemmen, en, nader bij gekomen, de vraag stelden: „Kunnen jullie wel zwemmen? Je moet weten, dat je hier al lang niet meer kunt staan." (Naar onze zegsman verzekert bevond het vlot zich op dit moment ter hoogte van de derde zandbank boven meer dan twee meter diep water.) Beducht voor het gevaar, dat dreigde nu het vlot meer en meer zee in dreef;, plonsde B. te water om te trachten vaste grond onder de voeten te krijgen, na eerst vergeefs te hebben gepoogd de aan dacht van strandbezoekers te trekken. Door het kantelen van het vlot raakte H. te water; hij werd echter door de zwemmers tijdig gegrepen en behouden aan wal gebraent, evenals W., die even eens hulp noodig had. Naar het schijnt hebben de jongelui van dit avontuur geen hinder ondervon den, maar dat het hun lang zal heugen staat zeker vast. Laat 't ook voor anderen een les zijn. Overschat uw vaardigheid, uw zwemkunst niet. Let op de stroom. Waag u als bader niet te ver uit de kust. Verraderlijke kuilen en stroomen, waarop ge niet bedacht kunt zijn, heb ben menigeen het leven gekost. 'hu ten slotte nog dit: Hoe men zich ook kan weren, zwem mers! Bedenk toch dit, Dat een mensch toch steeds een mensch blijft Zoolang hij geen kieuwen bezit. lllll BINNENLAND. Boven Vaals en omgeving heeft een zwaar onweder gewoed. De bliksem sloeg ook in een der cassa's van de H.I.N.T. De cassier Simons werd gedood. Te Waubach (L.) woedde een hevig onweer. Bij een landbouwer sloeg de bliksem in en het geheele dak brandde af. Een schaap, verscheidene kippen en ganzen werden gedood. Tijdens een kort onweer werd in Dueno, gemeente Lonneker, de 73-jarige .andbouwer L. Egberink door de blksern getroffen en onmiddellijk gedood. Thans is ook te Alkmaar een jeugdher berg geopend en wel aan het Zeglis. Er bevinden zich twee slaapzalen, de eene bevat 18 en de andere 22 bedden. Te Deventer is de 42-jarige echtgenoote van D.J.Hoving uit een raam gevallen van de eerste verdieping harer woning aan de le Weerdsweg. Zij overleed spoe dig. Het verhitte departement. Het Algemeen Hdbld. schrijft: Het Correspondentiebureau heeft den volke gemeld, dat het departement van Defensie dezer dagen wegens (natuurlijk stond er „in verband met") de hitte zijn werkzaamheden om acht uur des mor gens begint, met dien verstande, dat de werkzaamheden om één uur 's middags besloten worden. Gewoonlijk zet dit de partement zijn arbeidsvermogen van be weging in vuur voor de landsverdediging om, maar „in verband met" de weersge steldheid schijnt het nu een warme sym pathie voor de vijfurige arbeidsdag of dertigurige werkweek te hebben gepro duceerd. Maar misschien kunnen de heeren het werk dat zij gewoon zijn te verrichten, in vijf uur ook wel af. BUITENLAND. Korte berichten. Te Kaboel zouden Hidajat Oella, een haltbroer van Aman Oella, en nog drie anderen op last van Habib Oella doorwor ging zijn gedood. Te Queenstown is de Garthpool, het laatste der grootste Engelsche zeilschepen - na een reis van 130 d. van Australië met 5500 ton tarwe aangekomen. Door droogte en rupsen wordt in N.O. (Belg.) Brabant en Z.O. Antwerpen ern stige schade aangericht, vooral aan tui nen en aan de oogst. Japan is ten zeerste geneigd deel te ne men aan een conterentie tot positieve ver mindering der bewapening (Alg.H.B.) De Vlaamsche letterkundige Karei van deWoestijne, die reeds zeven weken ziek ligt, is weer ingestort; zijn toestand dreigt zorgwekkend te worden. In Z.O.-Frankrijk worden door een rup- senplaag verwoestingen aangericht in het geboomte. Het uitroeien van nuttige vo gels, zou de oorzaak van de treurige toestand zijn. Lijsters worden jaarlijks bij duizenden gedood en zijn er welhaast uitgeroeid. De toestand in de katoenindustrie te Lancashire is thans zóó, dat indien de arbeiders ot de regeering geen nieuwe stap doen, meer dan een halt miljoen personen op 27 Juli zullen worden uitge sloten (alle arbeiders.) Maandag is de telefoondienst tusschen Londen en Buenos-Ayres geopend. We vernemen thans dat de tocht van de Zeppelin naar Amerika begint op 2 Augustus. In het laatst van die maand begint de reis om de wereld. Aan de Russisch-Chineesche grens is de brug over de Amoer, tusschen Sachal- jang en Bogowjesj, door de Chineezen opgeblazen. De 76-jarige prins Frans van Lichten- stein, regeerende over het dwergstaatje tusschen Oostenrijk en Zwitserland, zal huwen met baronnesse üuttmann. Aan een brand te Angora zijn 500 win kels en 100 woonhuizen ten ofter geval len. Men heett zes verkoolde lijken ge vonden. Te Buenos Aires heerscht Spaansche griep onder reeds meer dan 50.000 per sonen. Te Lockfort in Manitoba zijn 's nachts bij een auto-ongeluk 4 kinderen gedood en 3 gewond. Het jacht „Winonah" van de multi- millionnair Stillmann, dat in Hampstead Harbour lag, is door een ontploffing ver meld tijdens het bijvullen van benzine. Een matroos kwam om. Stillmann was niet aan boord. Te Vigo Rendena zijn 33 huizen door brand vernield. Ongeveer 400 personen zijn dakloos. Bij het baden in de Donau zijn 15 per sonen verdronken. Op Rügen sloeg de bliksem in een schapenstal. De stal met de vijfhonderd schapen verbrandde geheel. Nabij Duisburg zijn vijf menschen bij het baden verdronken. Te Talaverilla a.d. Taag is in de oude parochiekerk een beeldwerk van de be roemde schilder El Greco ontdekt. Aan boord van Ned. s.s. Gemma te Bremen heeft een Chinees een landsman van hem met een bijl vermoord; hij is daarna overboord gesprongen en ver dronken. Habib Oella, de emir van Kaboel, is beducht, dat Amanoella van Italië uit een poging zal doen om op de troon terug te keeren en laat daarom op hem een waakzaam oog houden. Bij Berlijn is een vliegtuig van hondert meters hoogte neergestort op een trein, die net op het station Tempelhof reed. Het werd geheel vernield, de bestuurder gedood, de monteur zwaar gewond. De echtgenoote van de bestuurder was ge tuige. Noord-Bohemen wordt door droogte geteisterd. In vele steden moeten de wa terleidingen op enkele uren per dag na, worden afgesloten. De Koning en de Koningin van België gaan naar Zwitserland. De Koning is voornemens ook ditmaal weer verscheiden Alpentoppen te beklimmen. Te Moskou is een aantal personen ten gevolge van de hitte overleden. In totaal zijn er Zondag veertig personen bij het baden vertrokken. Een automobiel, bij Dayton (Ohio) waarin zich zeven personen bevonden, werd door een sneltrein gegrepen. Alle personen werden gedood. De medewerker van het „Soer. Hbld." heeft het over het afluisteren van parti culiere kruisgesprekken Holland—Indië. Iemand heeft zich twee toestellen aange schaft om de kruisgesprekken geheel te kunnen volgen; onkiesch gedoe. Overstroomingen hebben in Bombay ernstige schade aangericht. Het aantal dooden bedraagt dertig. De Japansche s.s. „Tatsoemo Maroe" (700 t.) en „Hsingkong" (2000 t.) zijif in de mist bij Kaap Sjantoeng in aanva-i ring gekomen. De „Hsingkong" zonk, 60 personen kwamen om. De „Tatsoemo Ma- roe" kon opstoomen naar Kobe. Het nieuwe Duitsche s.s. „Bremen" is te New-York aangekomen, na een reis Van 4 dagen, 18 uur en 17 minuten, waar mee het record dat op naam van de „Mauretania" stond, met 8 uur 17 minui ten is geslagen. Brand op een petroleumschip. Een vreeselijke ramp heeft op de Zwarte Zee plaats gehad. Een Egyptisch stoomschip, dat te Batoem petroleum had geladen, ontplofte plotseling door onbe kende oorzaak. De vlammen breidden zich met een geweldige snelheid uit over het schip. In hun angst sloegen de matrozen aan het muiten, waardoor de toestand nog erger werd. Het grootste gedeelte van de bemanning is verdronken of verbrand. Slechts weinige mannen, waaronder de kapitein slaagden er in de reddingbooten te bereiken. Ze werden door een Rus sisch stoomschip opgenomen en naar Ba toem teruggebracht. Op een mijn geloopen. Er zijn S.O.S.-seinen ontvangen van het Russische s.s. „Wolga" (2000 t.), dat op 16 Juli met passagiers en vracht goed uit Noworossisk is uitgevaren. Het vaartuig was op een drijvende mijn ge- stooten en seinde om 1 uur 's nachts, dat het zonk, en dat reeds 17 man equi page en 14 passagiers verdronken waren. H.B. Vliegongeluk. Nabij Chartreuse stiet een toestel, dat drie sergeants en een marconist aan boord had, bij het landen heftig op de grond. Hef sloeg over de kop, met het gevolg, dat de benzinetank in brand raakte. De drie sergeants konden zich tijdig uit de toestellen redden, doch de marconist raakte in de draden van zijn installatie verward en liep zoo hevige brandwonden op, -dat hij kort na. aan komst in een ziekenhuis overleed. Warenhuis door ontploffing vernield. Hammouth (Indiana). Een drie verdie pingen hoog warenhuis in de buitenlan- derswijk werd door een ontploffing vol komen vernield. De schade wordt op 300.000 dollar geschat. De politie ver moedt dat de ontploffing verband houdt met heerschende gisting onder de arbei ders. Een nieuwe vlucht Rome-New-York. De nieuwe vlucht van Italië naar de V. S. is beraamd tegen medio Augustus. Een der piloten zal zijn de Italiaansch- Amerikaansche miss Roseta Valenti uit New-York. Het watervliegtuig, het groot ste, dat Italië ooit heeft voortgebracht, zal behalve de 2 piloten nog zes passa giers medenemen. Aan boord bevindt zich een speciaal door Marconi geconstrueerd radio-apparaat, waardoor de vliegers in staat zullen zijn kort na de start reeds met New-York in verbinding te komen. Een Egyptisch jacht vergaan. Het jacht van prins Ibrahim van Egypte waarmee hij een rondreis langs de Euro- peesche kust deed, is bij Drontheim op een klip geloopen en in 8 minuten tijds gezonken. De prins, de leden van zijn gevolg en de gasten lagen nog in hun kooien. Om zich te redden moesten zij zich meteen te water begeven. Te hulp schietende booten gelukte het de schip breukelingen te redden, een matroos uit gezonderd, die met net jacht in de diepte verdween. De bevolking hielp de schip breukelingen aan kleeding en voedsel. De prins is met zijn gevolg naar Drontheim vertrokken.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2