No 4349 Woensdag 31 Juli 1929 42ste Jaargang 'MlWS?: Van wee'k tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 H POSTBUS: N°. 11 Beenwonden KI oosterbciLsem TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post éoor geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagore regolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Zaterdagavond. De vloten van Engeland en de Ver. Staten. Engeland en de Ver. Staten hebben het op een accoordje gegooid en beide den volke kond gedaan van hun plannen om eens een eind aan de bewapeningswed loop te maken. Mogelijk is het wat heel kras gezegd en ware beter geschreven, dat de snelheid alleen maar wat vertraagd zal worden, maar de voorteekenen zijn toch niet ongunstig. Washington berichtte van zijn vloot-aanbouwprogramma drie kruisers te zullen laten vervallen; Londen verklaarde twee kruisers, twee duikbooten en een depót-schip niet te zullen bouwen', hoewel hiertoe aanvankelijk welbesloten was. Of hierin grond te vinden is voor een optimistische beschouwing We mogen in ieder geval niet uit het oog verliezen' dat Hoover's plannen op vrij wat vaster grond zijn gefundeerd dan die van Mac Donald; waarmee we bedoelen: wanneer het Labour-bewind in Engeland door een ander mocht worden vervangen, kon er van die bewapeningsbeperking wel eens niets terecht komen. Maar in ieder geval verdienen deze stap pen met belangstelling te worden gevolgd. Het begin is er Hoover heeft een dezer dagen de wensch uitgesproken, dat beide landen als vrienden tot beperking van de bewapening zouden samenwerken. Wanneer deze wensch vervuld mocht worden, zou heel de wereld, maar toch in 't biezonder Europa daarvan de vruch ten plukken. Egypte: „De mail met de ijzeren vuist", Intusschen is Labour bezig zijn ver kiezingsbeloften in te lossen. Ook ten aan zien van Egypte, dat van zijn gouverneur, Lord Lloyd, „de man met de ijzeren vuist", verlost werd. We mogen bekend veronderstellen, dat het optreden van de ze man, die Egypte doodeenvoudig als een wingewest beschouwde, meermalen tot ernstige conflicten aanleiding gaf. Dat hij zichzelf weinig gerust gevoelde tegen over hen, over wie hij „te gebieden" had, blijkt uit het feit, dat hij gewoonlijk per pantserauto döor Cairo reed. Ot het zaakje ook niet pluis was! Thans zal hij door een gematigder man worden opgevolgd, omdat men heeft inge zien het Land aan de Nijl op een andere wijze te moeten besturen dan tot nu toe het geval was. Men hoopt er de rust volledig te herstellen door met de wen- schen der Egyptenaren zooveel mogelijk rekening te houden. Den Haag uitverkoren. Van de verdere kwesties, welke deze week de aandacht trokken noemen we nog de Herstelconferentie, welke na veel tegenspartelen van Frankrijk en België tenslotte nog zal worden gehouden te den Haag. De Engelsche mijnindustrie. Tin verder de moeilijkheden in de En gelsche mijn- en katoenindustrie. Labour beloofde de mijnwerkers de zevenurige werkdag terug te zullen brengen, die Bald win hun had „afgesnoept". Nu zit de re geering echter wel wat met de handen in het haar, want zoo ooit, dan is dit var kentje wei zeer moeilijk te wasschen. De mijneigenaren verklaren zich volstrekt on machtig deze wensch in te willigen. De transportprijzen immers blijven beneden de kostprijzen, terwijl de afzet binnens lands niet voldoende is om het tekort te dekken. Waaraan die slechte toestand is toe te schrijven? De Haagsche Post geeft het antwoord aldus Volgens het algemeen oordeel en vol gens een paar uitgebrachte rapporten, onbekwaamheid, vadsigheid, koppigheid, onredelijkheid en oudervvetschheid der mijneigenaars. Deze mijneigenaars kunnen niet in de schaduw staan van hun Duitsche colle ga's, die hun bedrijf op de meest moder ne, wetenschappelijke, economische en ra- tioneele wijze hebben ingericht. Dit zijn feiten en tengevolge van deze feiten gaat het de Engelsche mijneigenaars en de Engelsche mijnarbeiders slecht. Intusschen heeft deze mijnwerker met Labour nogal kassian, in afwachting blijk baar van wat de conferentie met de mijn- bezitters opleveren zal. O.J.D. N/4len -£>i-i.Kv<(2len jaren. lo.ng met verouderde been. Wonden, die r-naar niet genezen willen. IsJeerr» daarvoor nu eens AKtOérS „Cieen cjocid zoo goed'.' (Adv. in blokschrift) Autotocht met Ouden van Dagen. „We hadden onze wagen volgeladen...." (Variatie op een oud thema.) Onder dit motto zetten we ons met veel genoegen aan het schrijven van een ver slagje met de autotocht met de ouden van dagen, welke Zondag zoo bovenst-best „van stapel" liep. Het was de tweede maal, dat Texel een dergelijke onderne ming te aanschouwen kreeg en ook nu vult de beschrijving daarvan een der zon nigste bladzijden in onze analen. Geen mensch zal het tegenspreken. Het was 'n schoone dag, die lang zal bijblijven. Het heeft weinig zin nog eens de heele route uit te stippelen. Liever venvijzen we daart9e naar ons vorig nummer, waarin we het reisplan opnamen, waarvan Zon dag niet is afgeweken. I e twee uur had de afrit plaats. De reeks auto's was inmiddels met nog een drietal vermeerderd: twee gasten, in een van wie we een oud-Texelaar, de heer no taris Rab, thans te Utrecht, herkenden, werd onmiddellijk bereid gevonden hun auto voor deze tocht beschikbaar te stel len. "De heer Haydn sloot de stoet. Als chet-monteur van Dros' Autocentrale had hij zich belangeloos ter beschikking ge steld om bij eventueele motordefecten on middellijk in te grijpen. Een monteur zou hem daarbij behulpzaam zijn. Eenig mate riaal werd meegenomen. De belangstelling, van de zijde der bur gerij voor deze autoreis, voor deze Texel sche zeven-dorpen-tocht, aan de dag ge legd, was groot en algemeen, wat ook al weer verklaarbaar was. Hier werden bij het vertrek de passagiers door vele nieuwsgierigen en belangstellenden om stuwd en zoo was het op alle dorpen, doch in het bijzonder onder de Dennen, bij pension Bosch-en-Duin, waar de au to's een kwartiertje werden verlaten ten einde gevolg te geven aan het vriendelijk verzoek van de heer O.Buis om bij hem een kopje thee te komen drinken, en te de Cocksdorp, waar eveneens een kwar tiertje werd doorgebracht. U hadt de vergenoegde gezichten moe ten zien, toen vijf dozijn oudjes van beiderlei kunne zich in de serre van Pension Bosch-en-Duin genesteld hadden en zich daar te goed deden aan een heer lijk kopje thee, een dito taartje en een lekker sigaartje (dit laatste natuurlijk voor de mannen alleen). Texelsch Fanfare zorgde intusschen, dat de prettige stem ming geen oogenblik werd verstoord en besloot hier zijn programma met een „Lang zal-ie leven", niet in het minst aan het adres van de gulle gastheer, wiens welwillendheid algemeen waardeering vond. Door de Dennen en langs Hermans hoeve en vervolgens over de Koog en door Waalenburg ging de tocht nu verder naar de Cocksdorp, waar wederom verver- schingen werden aangeboden en be- aoeft het vermelding? gretig geconsu meerd. Ook voor de Cocksdorp water deze auto's met haar vele goede en oud:, „ekenden een welkome verschijning. He was er een gezellige bedrijvigheid, nog prettiger, daar intusschen de zon, zij hei ook voor korte tijd, door de wolken was komen gluren om dit blij geval eens gade te slaan en zoo mogelijk meer luister bij te zetten. Fotograaf Jild Zuidema deed er goed aan dit eenig tafereel op de gevoelige plaat vast te leggen. Langs de loswal bij Oost en verder over Oost, Oosterend en de Waal ging de reis huistoe. Omstreeks zes uur bereikten we weer ons uitgangspunt. In totaal was plrn zestig K.M. afgelegd, zonder dat ook eenig defect vertraging gaf. (Het verdient echter overweging in den vervolge de reis wat te bekorten. De tocht zal er niet minder aantrekkelijk door zijn, ter wijl men tevens vermijdt, dat voor een enkel oudje, zooals nu, de rit te vermoei end wordt. Zoo ergens, dan moeten we hier hoeden voor overdrijving. We be doelen hier een vriendelijke wenk te ge ven, op de noodzakelijkheid waarvan ons van eenige zijden werd gewezen). Aan het slot van ons verslagje gekomen kunnen we met enkele woorden volstaan. Of de ouden van dagen htm verwachtin gen in vervulling hebben zien gaan? We meenen deze vraag, op grond van wat velen ons spontaan te kennen gaven, met een volmondig „ja" te mogen beantwoor den. Men was opgetogen en dankbaar we gens het genot, dat deze autotocht zoo ruimschoots heeft gegeven. Gaarne geven we gevolg aan het ver zoek van de comité-leden en de ouden van dagen om oprechte dank te brengen aan allen, die hun medewerking ver leenden om deze tocht zoo goed te doen slagen, in het biezonder aan Texelsch Fanfare, dat er niet tegenop zag op een open vrachtwagen gezeten de lange réis mee te maken en met versaagde telkens weer zijn blijde muziek te doen hooien wanneer de bebouwde kom van eenig dorp werd bereikt. Maar ook past een woord van hulde jegens de heeren, die de autotocht dia we het vorige jaar voor het eerst op de proppen brachten zoo keurig hebben vooroereid en die eveneens reden hebben met voldoening op hun werk terug te zien. Make zoo'n autoreis een bron van jaar lijks terugkeerend genot uit. Naar we vernemen heeft het R.K. Arm bestuur flO,en de heer P. Maas f5,— voor eventueele kosten, met deze tocht gepaard gaande (aanschaffing vlaggen, sigaren, enz.) ter beschikking van liet comité gesteld. Sijz. Vrijwillige Landstorm Afd. Texel. Men schrijft ons vanwege het afdec- lingsbestuur: De schietoefeningen en -wedstrijd van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, al hier, behooren alweer tot het verleden. De deelname aan de oefeningen was grooter dan in 1928 en geen wonder;, want dit jaar zou geoefend worden vol gens de nieuwe schietregeling, die de schutters, verdeelt in vier groepen, n.l. A. Koningschutter. Eischen: een totaal aantal punten van minstens 195 (van de 200). Belooning: zilveren medaille bene vens brevet. B. Scherpschutter. Eischen: een totaal ;aantal punten van minstens 180. Beloo ning: brevet. C. Schutter le klas. Eischen: een totaal aantal punten van minstens 155. D. Schutter 2e klasse voor hen, die be neden 155 punten blijven. De eerste 40 patronen, door de schut ter verschoten mochten gelden voor de beoordeeling van zijn indeeling. De be- oordeelmg geschiedde op grond van bet resultaat van twee opeenvolgende oefe ningen van 10 schoten. "Voorbeeld, ochutter X schiet in vier oefeningen 94 879389 punten. Voor zijn indeeling geldt 9389=182 p., waardoor hij scherp schutter is. De eischen voor klasse A.: Koning- schutter, zijn werkelijk zwaar te noe- .nen. loch mocht er verwacht worden, dal et enkelen gelukken zou een plaats in Jie klasse te veroveren. Die verwachting 's niet beschaamd geworden. Hier volg" -iet totaal verslag. Koningschutter; Worth a crown De origineele pepermunt lOcta per rol Eitgros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar 1. H. C. A. Kievits: 99-96-99-96 195 (2 maal) wedstrijd: 96 punten. 2. H. Zijm: 97-97-98-95 195 p. wed-, strijd 93 punten. 3. P. B. Riteco: 90-9S-97-94 195 p. wedstrijd 96 punten (loten met no. 1.) Scherpschutter: J.v.Heerwaarden: 191 p. wedstrijd 97 p. Jan Zijm Sz.: 1S9 wedstrijd 87 p. D.Trap: 1S9 wedstrijd 97 (loten m. no. 1.) J.H.Schraag Jz. 188 wedstrijd 95 p. 3epr. N.Ran 185 wedstrijd 94 p. S.Zijm Mz. 185 wedstrijd 89 p. Q.Bakker 1S5 wedstrijd 81 p. C.Buijsman 184 wedstrijd 91 p. S.Lap Kz. 183 wedstrijd 83 p. M.J.Bremer 183 wedstrijd 91 p. C.Bakker W.Cz. 183 wedstrijd 88 p. W.v.d.Slikke 182 wedstrijd 91 p. C.Eelman 182 wedstrijd 88 p. C.Vceger 181 wedstrijd 95 p. D.Bakker 181 wedstrijd 92 p. A.deVisser 180 wedstrijd 78 p. Schutters le klasse: 17 personen,waar van aan de wedstrijd hebben deelgeno men 15 personen: 1. S.Troost 93 p. 2. S.Lap Bz. 92 li* 3. P.Vlaming Pz. 92 j loten" Schutters 2e klasse: 7 pers. wedstrijd 3 personen. J.C.Witte Hz. 73 p. De beoördeeling is geschied vol gens reglement: le het hoogste aantal punten; 2e. het beste laagste (voorlaagste enz.) schot; 3e. bij volkomen gelijkheid beslist het lot. Het meerendeel der schutters is op de wedstrijd niet gelukkig geweest. De scliiet- uitkomst van verscheidene is beneden hun gemiddelde. Toch is, wat dit laatste betreft, vooruit gang te bespeuren. Er zijn er, die bij 1928 maar even 10 punten of meer per oefe ning zijn vooruitgegaan. Er werd geschoten met K.S.O. gewe ren (6 mM. patronen) op 12 M. afstand, knielend of staande, vrije hand. Dat zij, die steeds thuisblijven in dit verslag een prikkel vinden, in 1930 ook eens hun krachten te beproeven. Kerknieuws. Naar men ons meedeelt is onze vroe gere plaatsgenoot, de heer pastoor H.W. J. Hoosemans te Amsterdam (O.L.Vr. v. de Allerh. Rozenkrans) de eer te beurt gevallen benoemd te zijn geworden tot lid van het comité tot huldiging van Z. Em. W. M. Kard. Van Rossum ter gele genheid van zijn gouden priesterfeest. DE KOOG. Zakennieuws. De neer A. C. Thurków, hoofd der school alhier, werd benoemd tot hoofd eener openb. lagere school te Heemstede. DUINBRAND. Alom wordt in deze dagen van groot© droogte, waaraan de regen van Maandag een eind scheen te willen maken, de waar schuwing herhaald: „Weest voorzichtig met vuur, vooral waar droge hei of helm of dennen het gevaar voor brand zoo aan merkelijk hebben vergroot. En toch leest men telkens weer van branden, waaraan en gevolge van roekeloosheid of zelfs kwaadwilligheid groote oppervlakten ten gronde gaan. Zondagmiddag omstreeks één uur brak In de duinvallei tusschen de eerste en 'weede richel brand uit op plm. 150 a 200 M. benoorden het Koogerslag, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. Het vuur greep in de droge vegetatie zeer snel om zich heen, zoodat in minder dan geen tijd verscheiden vk. M. waren weg gebrand.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1