Ter herinnering Gemengd Nieuws De heer W. Huizinga, die zich met de zijnen aan het strand bevond, was één der eersten, die onraad bemerkten, en begat zich terstond naar de boschwach- terswoning, om de heer Epe te waarschu wen. Met de auto van de heer M.S. Lan- geveld had hij zijn doel spoedig bereikt. Hierop spoedde men zich weer naar het terrein van de brand na vergeefs te heb ben getracht aan de Staatsschuur en elders schoppen te bekomen. Intusschen had de brand algemeen dc aandacht getrokken. Het strand stroomde leeg, ook het „Mierennest". Door slaan met schoppen en overdekken met zand werd het vuur met alle macht bestreden. Een tent, welke gevaar liep en behalve dekens en kleedingstukken eenige kost bare gebruiksvoorwerpen bleek te bevat ten, werd door jongelui uit de Waal verplaatst. De eigenaars bleken zich in zee. te bevinden en toonden later hun erkente lijkheid voor deze gewaardeerde tusschen- komst door de jongens een voetbal ten geschenke te geven. In korter tijd, dan men eerst vermoed de was men het vuur meester, maar toch was nog plm. vijfhonderd vk. M. zwart gebrand. Omtrent de oorzaak van de brand, waarnaar een onderzoek is ingesteld tast men volstrekt in het duister. Al hoewel de brand op betrekkelijk geringe afstand van bovenbedoeld tentje moet zijn ontstaan, kunnen de kampeerders daar part noch deel aan hebben, daar zij zich bij het uitbreken van de brand te water bevonden. Een ooggetuige verklaarde ons bij het begin van de brand een viertal jongens te hebben zien wegrennen, maar zou hen niet gaarne van schuld betich ten. Zeer vermoedelijk hebben zij uit vrees voor het snel voortloopend vuur het hazenpad gekozen. Aan het feit, dat er weinig wind stond en het plantenkleed hier en daar ont- ontbrak of in minder snel brandende duindorens bestond mag worden toege schreven, dat de brand over een betrek kelijk klein gebied zijn vurige klauwen heeft kunnen uitstrekken. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat het terrein behoort tot het jachtgebied van de heeren Van der Schoot. Enkele konijnen konden worden opgemerkt, die in allerijl, door het vuur verrast, een goed heenkomen zochten. Gaarne besluiten we met een dringend verzoek met vuur in de duinen en den nen voorzichtig te zijn. Ter aanvulling van het verslag „Au totocht met ouden van dagen" kan nog worden meegedeeld, dat de betimmering op de auto, waarop Texelsch Fanfare had plaatsgenomen, door gebr. Schoen maker kosteloos werd aangebracht. Even herstellen. Onder „De Koog" is per abuis het hoofdje „Schoolnieuws" met een ander verwisseld, (le blz Verbetering, van het geitenras. Op verzoek van de plaatselijke geiten- fokvereenigingen en na bij dr. Bakker advies te hebben ingewonnen, stellen B. en W. de raad voor 111 de Veeverordening deze bepaling op te nemen: „Het is ver boden in de gemeente bokken van een half jaar of ouder te hebben, die niet staan ingeschreven in een stamboek, ge houden wordende door een rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging of stichting, die volgens haar statuten of stichtingsbrief het verbeteren van het gei tenras ten doel heeft". Landarfce'derswet. Onze plaatsgenoot, de heer W. Doorn, heeft, naar we vernemen, een aanvraag ingediend om ingevolge de Landarbei- derswet f3400,— te zijner beschikking te willen stellen voor de verkrijging in eigendom van een plaatsje aan de Schans- weg onder de Hoogeberg. Van de heei S.C.Eelman kan hij daar voor f 1600. 0.60 H.A. bouwland van behoorlijke kwa liteit koopen. De heer J.Daalder, aannemer, verklaar de zich bereid voor f2200,het woon huis te bouwen. Over Texel. In het Zondagochtenblad van het Han delsblad schrijft Megaleep, de Zwervei (Jan P. Strijbos) over een tochtje naai Texel en zijn kennismaking met de vo gelwereld van het eiland. Een waar- deerend en te waardeeren epistel. Schoolnieuws. De heer Koelman, thans als onder wijzer te Alkmaar, eerst alhier werkzaam slaagde Zaterdag te Haarlem voor hoofd- acte. Halve stulververeeniging. De Hal\e Stuiververeeniglng voor or.- en minvermogende lijders aan vallende ziekten ontving in Maart, April en Mc uit den Burg f 61.32; den Hoorn f6.30 Oosterend f54.50; Oudeschild f 13. Ee geenden. Naar aanleiding van het artikeltje over Bergeenden in het vorig nummer deel. de heer Jn. Drijver, onze bekende vogel- kundige, ons welwillend mee, dat deze fraaie vogels ook op Texel voorkomen en wel in toenemend aantal. Deze ver vermeerdering mag in de eerste plaats worden toegeschreven aan het feit, dat bij de Jachtwet van 1924 het rapen van bergeendeiereu verboden werd en verder aan de omstandigheid, dat sinds eenige jaren de jacht op deze vogel het heele jaar door verboden is. Op Texel worden de bergeenden voor namelijk aangetroffen in Muy en Sluf ter, alsook in de duinen achter den Hoorn. De meest bekende broedterreinen van de bergeenden maken echter de Scheurpolder en dc duinen van „de Beer" bij Hoek van Holland uit, waar men deze vogels wel in duizend paren vinden kan. De heer S.dejager, pas weer van zijn standplaats aldaar te den Hoorn terugge keerd, zal een en ander wel kunnen be vestigen. Burgemeester Jhr. Strick van Linschofen. Uit Beverwijk vernemen we, dat namens enkele ingezetenen aan de gemeente een gebeeldhouwde kast is aangeboden ter plaatsing in de werkkamer van de burge meester. De schenkers wenschen in het biezonder door dit geschenk een getui genis te geven van dankbaarheid voor al hetgeen Jhr. J.C.W. Strick van Linscho- ten tijdens zijn langdurige ambtsvervul ling voor de gemeente en haar burgerij heeft gedaan. Onder applaus heeft de raad het kostbare geschenk aanvaard. (Jhr. Strick van Linschoten werd bij K.B. van 28 Dec. 1891 tot burgemeester van Texel benoemd. De installatie had plaats op 30 Januari 1892. Wegens zijn benoeming tot burgemeester te Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin werd hem eer vol ontslag verleend op 4 Maart 1898 met ingang van 15 Maart 1898. Red.) aan de autotocht met ouden van dagen op Zondag 2S Juli FOTO'S ZUIDEMA 20 cent. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. A. Dekker, thans werkzaam te den Haag, is benoemd tot ambtenaresse aan het post kantoor te Schagen, als opvolgster van de heer W.Kerkmeer, die naar den Haag werd overgeplaatst, ingaande 1 Aug. a.s. Naar Texel. Een gezelschap, bestaande uit dames en heeren leden van de Ned. Reisvereeni- ging, afkomstig uit Rotterdam, bracht eenige dagen op Texel door, van Vrijdag tot Maandag. Schoolreisje. De vijfde klasse van de o.l. school alhier, maakt Vrijdag een uitstapje naar Bergen. Lawaai-metneen-Iuchtje. Eenige ingezetenen, wonende aan of nabij de Groeneplaats hebben zich tot de raad gewend met het verzoek, in den vervolge op kermissen aldaar het gebruik van explosiemotoren zoo niet te verbieden, dan toch maatregelen te nemen om de overlast, daardoor aangedaan, te doen opheffen. Zij wijzen er op, dat het lawaai tij dens en tengevolge van de kermis op de Groeneplaats de laatste jaren belangrijk is toegenomen. Hooren en zien vergaal door het oorverdoovend lawaai van ex plosiemotoren, waarbij nog komen de hoogst onaangename geuren, welke de uitlaatgassen (petroleum of benzine) ver spreiden. Mogelijk, zoo veronderstellen adressanten, kan het gebruik van elec- tromotoren worden voorgeschreven.. Het adres werd onderteekend door de heeren v.d. Aakster, Vlas, Visser, Klein Kiouwenberg, Lieuwen, Moerbeek en R. Kikkert en de dames wed. Neijens en Langeveld. Waarschuwing! Wielrijders! Morgen moet ieder wielrijder zich een nieuw fietsplaatje hebben aangeschaft en dat op de gebruikelijke plaats nebben be vestigd. De controle kan dezelfde dag reeds plaats hebben. Past er dus vooV op, dat ge niet wordt bekeurd, want dan kunt ge voor het te koopen plaatje het dubbele bedrag neerleggen. Stroomprijsverlaging T. E. M. In aansluiting op een reeds eerder ge publiceerd bericht inzake prijsverlaging van stroom voor huishoudelijke doelein den (niet voor licht) kunnen we thans mcedeelen, dat overwogen wordt gele genheid te geven stroom af te nemen on der nader te omschrijven voorwaarden te gen vijf ct. per K.W.U. (thans 15 ct.) De machines zijn overdag n.l. gering be'.ast. Verwacht wordt evenwei, dat bij deze lage stroomprijs het electrisch ko- ken hier zoo'n opgang zal maken, dat uitbreiding van de centrale binnenkort noodzakelijk zal zijn. Vermoedelijk za. zoo dit goedkoope tarief van kracht wordt ook slechts gelegenheid worden gegeven om als stroom..;.ïemer volge..s het nieuwe tarief toe ie treden zoo iang de centrale geacht moet worden de noo- tiige stroom te kunnen opwekken. Over eventuêele uitbreiding van het net van de T. E. M., waartoe alleen uit Eierland verzoeken bij de Mij. inkwa men, schrijven we in het volgend nummer. DE MOK. Officier-vlieger Vethake teruggekeerd. Oft.-vlieger M. Vethake, die deel uit maakte van de bemanning van een der vliegbooten, welke van Texel naar Java zijn gevlogen, is per mailboot terugge keerd. Hij werd door de Min. van Defe- sie ontvangen, aan wie hij verslag uit bracht. DE COCKSDORP. Een merkwaardig geval. Dezer dagen werd ons door iemand een stuk grond getoond, dat naar zijn meening nog in üevroren toestand ver keerde. Bij het uitdiepen van een sloot in Eierland was hij n.l. onder een dikke laag modder op een stuk harde grond gestooten, waar hij met zijn graaf niet doorheen komen kon. Het was een laag zandgrond vermengd met schelpen. We stonden echter eenigszins scep tisch tegenover dit geval en besloten daarom de proef op de som te nemen. De brok aarde, geruime tijd aan een vrij hooge temperatuur blootgesteld, wilde niet „ontdooien", werd droog, doch bleef hard; werd zelfs nog harder. Van bevroren grond kon dus geen sprake zijn en zoo zal het ook wel geweest zijn met een soortgelijk geval ergens in het oosten van ons land, dat onlangs door enkele groote dagbladen gemeld werd. (Het zou ook meer dan wonderlijk zijn: een „Nova Zembla" op 53 gr. N.B. en in de maand Juli nog wel. Red.) Zeehond voor Artis. Door de heer K.v.d.K. werd vorige week een zeehond levend be machtigd. Het dier was aan een der vin-i pooten gwond. Het werd naar Artis op gezonden. OUDESCHILD. Jb. Dekker, f Maandagmiddag te twee uur is hier on der groote belangstelling het stoffelijk over schot van de heer Jb. Dekker, op 36-jarige leeftijd aan de gevolgen van ernstige long ontsteking na een zeer korte ongesteldheid overleden, ter aarde besteld. Een zevental kransen, van familie, buren en eenige corporaties, dekten de baar. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren Jac. Bruin en J. Zoete en mw. Dekker, de moe der van de overledene. Het was een diep ontroerende plechtig heid. Dekker was ook bij velen geacht en bemind. De schoonvader van de overledene dankte, diep bewogen, voor de belangstelling. In de Noorderhaaksgronden gestrand. Maandagmiddag is aan de Noordkant van het Kapermolengat het Zweedsche kustbootje Patria gestrand. Van de vuur toren te Huisduinen, schrijft de Held. Crt., zag men het bootje vastloopen en gaf men het bericht door naar het ha venkantoor. Spoedig kozen Drente en As sistent en de reddingboot Doris Rijkers zee. De kapitein wenschte echter geen assistentie. Hij dacht bij hoog water op eigen kracht vlot te kunnen komen, wat hem ook gelukte. Omstreeks half elf de zelfde avond kwam het plm. 1100 ton groote scheepje vlot; het zette toen zijn reis voort. Schoolnieuws. De heer R.Schreuder, vroeger onder wijzer alhier, werd benoemd tot hevrtd der school te Katwoude en te Obdam. Eerstgenoemde betrekking werd door hem aangenomen. De heer Schreuder stond eveneens no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Apeldoorn. Zaterdag geslaagd te Haarlem voor de hoofdacte de heer W.Winter, te Bergen, vroeger tijdelijk onderwijzer alhier. Vuilnisophaaldienst. De afcl. Texel van de S.D.A.P. zal bij de raad nog eens met klem "aandringen op het instellen van een vuilnisophaal dienst, waarover in de laatste raad ge sproken is. Het afd. bestuur verwacht, dat de bewoners van Oudeschild wel voor een deel in de kosten zullen willen bijdragen. DE KOOG. Een Kooger klacht. Naar we vernemen heeft de heer L. den Braven zich met een adres tot de raad gewend waarin hij verzoekt maatregelen ie willen nemen tot bescherming van d< neringdoenden-ingezeten van de Koog, die groote schade ondervinden van hen, die van elders komende hier in hun tenten artikelen te koop aanbieden welke ook de Koogenaars ten verkoop voorhanden hebben. De Koog, aldus adressant, moet het voornamelijk van het badseizoen hebben. Daar wordt op gerekend, omdat de om zet buiten die. tijd om met veel beduidt. den georganiseerd en wel op Zaterdag a.s. Het feest bestaat o.m. in diverse wedstrijden, een reddingde rr.onstratie met de reddingboot, en wordt besloten bij gunstig weer met schitterend vuur werk en opgeluisterd door Texelsch Fan fare. (Zie uitvoeriger de adv. in dit nummer). T.B.C.-bestrijding onder het rundvee. Naar we vernemen ligt het in de be doeling van enkele plaatselijke landbouw organisaties in het najaar de Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst uit te noodigen om in het najaar in een verga dering alhier het nut van T.B.C.-be strijding onder het rundvee uiteen te wil len zetten DE WAAL. Kerknieuws. In Augustus a.s. hoopt ds. van 't Hooft Ned. Herv. predikant te de Koog en al hier, de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar het herderlijk ambt aan- vaardde. OOST. Uitdieping vaargeul. Vrijdag is men hier van gemeentewege begonnen de vaargeul, in het biezonder die voor de steiger, uit te diepen. Er, wordt met beugels gebaggerd. Van de fa. Stoel is met dit doel een platboom- schuit gehuurd. BINNENLAND. Strandfeest 1929. Evenals het vorige jaar zal ook nu door „Mooi Texel" een strandfeest vvoi- Bij het baden verdronken. Zaterdagavond heeft bezuiden den Hel der bij paal 8 een droevig ongeluk plaats gehad. De 17-j. A. Snel, wonende op de Achtergracht W.Z. was op weg naar fa milie te Callantsoog. De jongen ging bij paal 8 een bad nemen en heeft daar waarschijnlijk kramp gekregen met het gevolg, dat hij verdronk. Toen hij om twaalf uur 's avonds zijn bestemming nog niet had bereikt, ging de vader met eenige familieleden op on derzoek uit. Zij vonden zijn lijk op het strand, aldus de Held. Crt., en brachten het over naar den Helder. Droevig vergiftigingsgeval. Bij de Leidsche familie W.Zwart heeft zich een geval van vergiftiging voorge daan. Toen de familie op de Kagerplas- sen vertoefde, werden drie kinderen plotseling onwel. Aanvankelijk werd het geval als niet ernstig beschouwd, maar toen de toestand der kinderen eer ver ergerde dan verbeterde, achtte de inmid dels ontboden Leidsche geneesheer het noodzakelijk de kinderen naar het Diaco- nessenhuis te vervoeren. Het tweejarig zoontje en het negenjarig dochtertje zijn daar overleden. Het derde kind ver keerde in levensgevaar, maar de toestand is nu vooruitgaande Omtrent de oorzaak der vergiftiging tast men nog volkomen in het duister. gen bollenschuur afgebrand. Te Hillegom is des nachts ongeveer halt vier brand uitgebroken in de nog in aanbouw zijnde bollenschuur van \XA T. Huizebosch aan de Leidsche vaart. De brandweer was met nieuw materiaal uit gerukt, maar de slangen bleken voor het werk niet geschikt, zij sprongen stuk(!) A4en moest terugkeeren om andere slan gen, maar toen de brandweer andermaal verscheen, was het gebouw intusschen af gebrand. De aangrenzende perceelen konden behouden worden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door de kachels waarmee gestookt werd, omdat de cen trale verwarming nog niet gereed was. De schade, die door verzekering ge dekt is, wordt geschat op f 100.000. Kind uit de trein gevallen. Donderdagmiddag is uit de stoomtrein van Leiden naar Haarlem ter hoogte van Warmond een jongetje van vier jaar ge vallen. Het jongetje, dat met zijn ouders en drie andere kinderen in de coupé waa had aan de kruk van het portier gedraaid; de deur vloog plotseling open en het kind sloeg er uit. Onmiddellijk werd aan de noodrem getrokken. De vader, een me dicus, verzorgde het kind in de goederen wagen, waarna de trein verder reed Vóór de aankomst te Heemstede was het kind echter overleden. Korte berichten. °P de Westersingel te Amsterdam is n sleeperswagen met pruimen in tweeën gebroken en omgevallen op de tramrails riet verkeer werd een half uur gestremd. Te Amsterdam is overleden de heer K. de Hartogh, oud-luitenant-kolonel. Ruim 'n kwarteeuw was hij hoofdredacteur van „De Prins". Te Epe werd een 17-jarige jongeman uit Arnhem door een auto overreden. De jongen is overleden. De dijk den Oever—Medemblik kwam gereed, zoodat de Wieringermeer- polder thans nog water afgesloten is. De afwerking zal nog eenige tijd nemen. Naast de dijk WieringenVan Ewijksluis is thans deze tweede dijk vol tooid.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2