2. Aanbieding gemeente-rekening over 1928. 7. Vaststelling veeverordening. 8. Regeling uitbreiding netten N. V. Texelsche Electriciteitsmaatschappij. 9. Tarief stroomlevering voor huishou delijke doeleinden door de N.V. T.E.M. 11 Het aanbrengen van een nortonpomp Dhr Kikkert: Dhr Lap moet er rekening mee houden, dat we in den Burg duurder werken, o.m. door het marktwezen. Wat Oudeschild betreft zou ik eerst een kleur loos bericht afwachten. Dhr Boon: De S.D.A.P. is de eenige orga nisatie, welke zich aan de belangen van het dorp wat gelegen laat liggen. Dhr Pisart: Zouden we de zaak niet meteen voor heel Texel aanpakken? De voorz.Dat zal moeilijk gaan. Heeft de raad bezwaar tegen het voorstel, dat BenW eerst met Dorpsbelang overleggen en anders ter plaatse een commissie benoemen? Aangenomen z.h.st. h. van een 9-tal ingezetenen, wonende rond de Groencplaats, houdende het ver zoek maatregelen te willen nemen tegen het toenemend gebruik van explosiemotoren op kermissen. (Zie uitvoeriger vorig nummer.) De voorz.De klacht is begrijpelijk. Er staat echter tegenover, dat men aan het plein heel aardig woont. Maar er is reeds dit jaar al het mogelijke gedaan om de omwoa nenden te gerieven. Ook bij andere gelegen heden zal er op worden gelet. Dhr de Graaf: Een verzoek om algemeene afschaffing van de kermis geloof ik niet, dat het meerendeel van de bewoners van Texel welkom zou zijn. Daarmee wil ik ook nier voor de dag komen. Destijds heeft de R.K raadsfractie ook tegen gestemd. Maar mocht er een dergelijk voorstel weer worden ge daan, dan zullen we, geloof ik, lie,4 TpypJscIi publiek een dienst bewijzen door voor af schaffing te stemmen. Dhr Pisart: Bij een oproep zou wel blijken, dat de meeste Texelaars vóór kermis zijn. Dhr de Graaf: Om zich op de Groene- plaats te laten villen. i. van de heer L.denBraven, te de Koog, inzake tentjes van niet-Koogenaars aan de Koog. (Zie vorig nummer.) De voorz.: Hoewel het schrijven niet op gezegeld papier is gesteld, zijn we niet zoo flauw het niet in behandeling te nemen. Echter lette men er op dergelijke adressen op gezegeld papier in te dienen. Wat het stuk betreft meen ik, dat de zaak verkeerd bekeken wordt Een ingezetene van de gemeen te mag toch de ander niet uitsluiten. Dat is een verward idee. Niet gelukkig is, dat het dorp dit jaar door allerlei tenten wat kermisachtig wordt. Het volgend jaar zullen in ieder geval aan tijdelijke verkoop- gelegenheden veel zwaarder eischen wor den gesteld. Dhr Lap: Dhr den Braven zou het mono polie willen hebben. Ik zou hem wel het monopolie voor het onderhoud van de weg willen geven, want die is heel slecht. Dhr S.Keizer: Kan niet worden vermeden, dat een tent met snoepgoed en sigaren tegen over den Braven komt? Dat is nogal sneu. De voorz.: Daaraan valt niets te doen. Dhr Lap: We hebben er allemaal gelijke rechten. Als we samen niet voor de Koog werkten, kwam er niets van terecht. Dhr Kikkert: Den Braven gaat zelf het heele jaar elders te venten. j. proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van de ontvanger der ge meente. Op de dag van de controle moest zijn en was in kas f 3645,17. k. Provinciaal Blad, waaruit blijkt, dat het deel van de opbrengst der wegenbelas ting aan Texel over 1927 toegewezen f 4150 bedraagt (Dertig P. f S50. De voorz.: Hoe meer men boven de ge wone kosten aan de wegen besteedt, hoe grooter dit bedrag wordt. Dhr Boon: Zou het niet gewenscht zijn dat dit geld nu aan de weg BurgOudeschild wordt besteed, welke tot primaire weg is bestemd? Dat zou voor polderbesturen een prachtig voorbeeld zijn. Voorz.: Deze kwestie heeft sterk onze aandacht. Tegclegenertijd komen we met voorstellen, waaruit onze politiek in dezen kan blijken. 1. van de heer C.BoonPz., deels aan de raad, aan BenW en aan de Wethouders al leen, houdende talrijke verzoeken om ruiling en koop van grond. De voorz. meent deze adressen na sluiting der openbare vergade ring te moeten behandelen. Dhr Pisart: Ik stel voor deze zaken in een vergadering op een regenachtige dag, op kosten van de heer Boon, maar eens onder het oog te zien. gelach.) Dhr Kikkert: Ik vind het niet netjes daar om te lachen. Dhr Lap: Ik wil de zaak in comité behan- len. Bouwplannen hebben altijd mijn belang stelling, ook wat de heer Boon er over schrijft. Aldus besloten. Tot rekeningnazieners worden benoemd at heeren de Graaf, Dros en Pisart. 3. Benoeming commissie van onderzoek rekening Algemeen Armbestuur over 1928. Benoemd worden de heeren Kikkert, Le ber en Henkes. 4. Benoem:ng commissie van onderzoek rekening Alg. Weeshuis over 1928, Benoemd worden de heeren Lap, Epe en Vonk. 5. Intrekking verordening regelende de verkoop van sterke drank in het kiein op de openbare weg. Wegens het opnemen in de nieuwe politie verordening kan deze verordening verval len. Goedgekeurd. 6. Verstrekking gelden aan W. Doorn krachtens de Landarbeiderswet. (Zie ook het vorig nummer.) Gevraagd wordt f3400. Men heeft het oog op 0.60 H.A. grond van behoorlijke kwaliteit, welke de heer S.C.Eelman voor f 1600 wil verkoopen. Eerst was de vraag prijs f 1800, f 100 voor afheining door verkooper te plaatsen inbegrepen. Het woonhuis komt op f 2200, de heining, door kooper te plaatsen op f65. Totaal f 3S65. Bij inwilliging van de aanvrage zal de aan vrager de eerste drie jaar aan rente f 136 moeten opbrengen en dan nog over 30 jaar aan rente en aflossing telkens f 195.50. Thans betaalt hij aan land- en woninghuur f ?14 's jaars. Bij inwilliging krijgt hij 46 f 214 Are meer land en dichter bij zijn woning. Na ruim 30 jaar zal het plaatsje zijn onbe zwaard eigendom kunnen zijn. BenW wijzen er verder op, dat bedacht moet worden, dat hoogst moeilijk grond voor een plaatsje los te krijgen is. Aanvrager voldoet aan de eischen bij de landarbeiderswet gesteld, mede op grond waarvan BenW zijn verzoek ondersteunen. Dhr Dros: Ik vind de prijs te hoog. Er is op Texel wel goedkooper 60 A. grond te bekomen. Voorz.Dhr Eelman wil niet lager gaan. De ligging van de grond zou de prijs moeten billijken. Doorn wil er wel aan, maar wij zijn in dezen zijn voogden. Dhr Leber: We moeten de prijs bekijken in verhouding tot die der omliggende per- ceelen. Dhr Eelman verkoopt het slechtste deel. Dhr Lap informeert naar het land van de heer Hin, waarop Wetli. Keijser antwoordt, dat het voor f 1000 per bunder ging. Voorz.: Ik voel, dat het land te duur is, maar de vraag is of we in het belang van Doorn handelen door zijn verzoek niet in te willigen. Dhr Kikkert: Aan de andere kant van de tuinwal zou men bij Brouwer mogelijk goed kooper terecht kunnen. Voorz.: Dan zouden we de beslissing kun nen verdagen. De vraag is echter, of Brou wer verkoopen wil. Dhr Vonk: Dc grond van Eelman mag voor die prijs wel „goed" en niet slechts „behoorlijk" zijn. De voorz.: Het zal voor Doorn een te leurstelling zijn. Dhr Epe: Door duur koopen bindt men zich voor het leven een strop om de nek. Ik zou tegenstemmen. Voorz.: Het algemeene gevoelen van de raad is dus, dat de grond te duur is. Dhr Lap: Zou de gemeente geen oproep kunnen doen van personen, die grond voor dit doel beschikbaar hebben? Ik maak mij sterk, dat er veel aanbiedingen zullen ko men. (Instemming.) Voorz.: Ik zou dit aan het voorstel tot schorsing willen toevoegen. Weth. Vlaming: (tot dhr Leber): BenW werken dc hooge grondprijzen zeker niet in de hand. We hebben dhr Eelman bewogen lager te gaan, maar vinden ook nu de grond nog te duur. Weth. Keijser: We zijn met dit geval al drie kwart jaar bezig. Dhr Pisart: Laten we dhr Doorn niet aan de lijn houden, maar er nu over stemmen. Z.h.st. wordt besloten behandeling te ver dagen en het voorstel van dhr Lap over te nemen. (Zie ook vorig nummer.) Deze verordening wordt met het oog op eventueele wijziging buiten de Politiever ordening gehouden. Een tiental dagen ge leden, aldus de voorz., hebben we met de L.T.B. en de beide afd. van de H.M.v.L, een bespreking gehad, waarvan de resulta ten in deze verordening zijn neergelegd. Verboden zal zijn rammen in de weide los. te laten loopen van 1 Oct. tot 25 Oct. (eerst 1 Nov.) Rekening is gehouden met de wensch van afd. Eierland van de H.M.v.L. om het aan de roop hebben toe te laten. Van het verbod kan in biezondere gevallen ontheffing worden verleend, maar alleen bij voldoende afheining. Over het houden van stamboekbokken schreven we reeds in het vorige nr. Ingevolge art. 7 kunnen BenW de invoer van herkauwende dieren, paarden en var kens verbieden wanneer daardoor gevaar voor besmetting met mond- en klauwzeer kan ontstaan. Onder bepaalde voorwaarden kunnen BenW vergunning tot invoer ver- lccncn. Overgelegd moet dan worden de verklaring van een veearts, waaruit blijkt, dat het dier bij het verlaten van de markt niet door een besmettelijke veeziekte is aangetast en een verklaring, waaruit de plaats van herkomst van het vee blijkt. Overtredingen kunnen met hoogstens f 25 boete en verbeurdverklaring van het dier gestraft worden. Met ae inwerkingtreding dezer verorde ning is die van 6 Oct. 1923 vervallen. Dhr de Graaf: Er valt over deze zaak niet veel meer te zeggen. Alle organisaties hebben er hun aandacht aan geschonken. Aangenomen z.h.st. Inwoners van Eierland hebben aanvragen om levering van elecir. gedaan. De Raad van Comm. stelt nu voorop, dat de rentabiliteit van de T.E.M. niet in gevaar mag komen. Billijkheid moet worden betracht tegenover wel- en niet-aangeslotenen. De uitkomsten van het bedrijf stemmen tot tevredenheid. Maar een vernieuwingsfonds ontbreekt, 't eerste jaar is de post „onderhoud" gering terwijl door de pensioenverzekering de per- soneelkosten hooger zullen worden. Boven dien bestaat geen zekerheid omtrent de re sultaten van de TEM bij uitbreiding. Van daar dat niet rendabele netuitbreiding ach terwege moet blijven. Voor verdere uitbreiding van het net om de aanvragen te kunnen inwilligen kan plei ten, dat de betrokkenen als inwoners van i exel toch ook het risico dragen uit liet bedrijf voortvloeiende. Inderdaad hadden zij, die indertijd de electr. plannen verdedigden, de overtuiging dat het bedrijf rendabel zou zijn. Bestaat deze overtuiging ten opzichte van Eierland, dan behoort tot uitbreiding te worden overgegaan. Als de raad destijds slechts eenigermate getwijfeld had aan de rentabiliteit, dan zouden de plannen niet aan genomen zijn. Daarvoor is de tegenactie te heftig en te scherp geweest. De Cocksdorp, de Koog en Oost werden eerst aangesloten toen vaststond, dat de aanleg met inbegrip van transformatoren en gratis lichtpunten rendabel zou zijn, als een H.S.-kabel in die richting zou worden ge legd. In Eierland en N.W.Waalenburg liggen 85 boerderijen, plm. 127 arb.woningen, 5 bur gerhuizen, 2 scholen, 3 smederijen, een paar winkelhuizen en een postkantoor; 86 per- ceelen hiervan liggen te afgelegen en val len hier buiten. Er blijven er dan 139 over, die kunnen worden bediend vanuit transfor mators op hieronder aangegeven plaatsen. Om het punt Hoofdweg-Vianenweg te berei ken, is 1300 H.S. kabel noodig, op kosten van f 3500 voor de TEM. De overige kos ten zijn op f 55000 begroot. Bij aansluiting van alle perceelen en ver bruik van 70 KWU per perceel, zijn alle L.S-netten met transformatoren rendabel a. voor de stroombetrekkers uit de zuil bij dc Cocksdorp zonder extra-bijbetaling; b. voor afnemers uit het voedingspunt Ruigendijk bij aansluiting van alle 13 aan het net gelegen bewoonde perceelen met bijbetaling van elk f 9.25 per jaar en bij aansluiting van het geraamde 12-tal percee len w.o. 5 boerderijen van f 11.50 per jaar; c. voor afnemers uit het voedingspunt Zuid-Eierland, in geval alle 25 langs het net gelegen bewoonde perceelen worden aangesloten, met bijbetaling door elke af nemer van f 7.48 per jaar. Bij een 23-tali waaronder 7 boerderijen, elk f 10.55 per jaar; d. voor de afnemers uit het punt Post- weg-Wageningsche weg, indien alle 38 be woonde perceelen worden aangesloten, met bijbetaling door elk van f5.15 per jaar en bij aansluiting van 31 perceelen waar onder 12 boerderijen van f 10.10 per jaar; e. voor de afnemers uit het punt Hoofd weghoek Vianen-weg, wanneer alle 57 langs het net gelegen bewoonde perceelen wor den aangesloten, met bijbetaling van een extra-bijdrage van f 0.90 door ieder en bij aansluiting van het geraamde aantal "an 42 perceelen waaronder 17 boerderijen met bijbetaling door elk van een extra-bij drage van f 10.S5 per jaar. In deze berekeningen is opgenomen bo ven rente en afschrijving op netuitbreidingen, transformatoren, stroomverliezen en opwek- kingskosten 5 ct. per K.W.LL voor inning stroomgeklen en reserveering voor algemee ne uitbreiding op gelijke voet als betaala wordt door de overige stroomafnemers, zoo dat op deze wijze geenerlei bijdrage wordt ge vorderd in de bestaande kapitaalslasten van de centrale en de kabelnetten met toebelioo- ren, noch in de personeelkosten van het bedrijf. Mocht het stroomverbruik hooger zijn dan zou bij het 15 cents tarief de uitbreiding de TEM voordeel opleveren. Wegens het vor deren van een extra-bijdrage kan de raad van commissarissen er in mede gaan, dat voor elke K.W.U., in eenig jaar afgenomen, boven de 70 K.W.U., aan de afnemer zeven ct. per K.W.U. wordt gerestitueerd, te ver rekenen in het daarop volgende jaar. Met een dergelijke vrijgevige regeling welke men elders te vergeefs zal zoeken is de uiterste grens bereikt, aldus de teclin. comm. Verder te gaan zou in strijd zijn met behoorlijk financieel beleid. De reserve is gemaakt, dat tot uitbreiding van het H.S.-net voor rekening van de TEM alleen mag worden overgegaan, voor zoo ver de netto-winst zulks toelaat na jaar lijksche reserveering voor vernieuwingsfonds en de noodige afschrijvingen en dividenduit- keeringen. BenW sluiten zich hierbij ten volle aan, Wil de gemeente een standpunt innemen van verdere strekking, dan zuilen de daar uit voortvloeiende kosten voor rekening dei gemeente komen. BenW meenen deze weg niet te moeten gaan omdat alle belastingbetalende burgers daar in zouden bijdragen, ook zij, die door hun afgelegen woning nimmer aangesloten zul len kunnen worden. Ook oordeelen zij hef verkeerd voor de verstrekking van een ge woon gebruiksartikel een deel van de alge meene belastingen te bestemmen. Ook achten zij het onbillijk de extra-bijdrage voor een deel voor gemeenterekening te nemen, omdat voor sommigen ook het resteerend deel te hoog zal blijken. Trouwens, luidt liet prae- advies, wanneer electr. in Eierland behalve voor huishoudelijke doeleinden ook in be drijven wordt aangewend, is de extra- bijdrage zoo gering, daj zij geen gewicht meer in dc schaal legt. Op grond van het bovenstaande stellen BenW voor te besluiten: lo. dat door de gemeente Texel gestemd zal worden voor het zoo noodig aangaan van een of meer geldleeningen voor netuitbrei dingen op de grondslag als hierboven is uiteengezet; 2o. de N.V. TEM onder nader vast te stel len bepalingen in de gelegenheid te stellen de sub 1 bedoelde geldleening(en) met de Gemeente aan te gaan. Voorz. Ik kan niet, anders zeggen, of het prea-advies zit netjes in elkaar en zou nu willen verzoeken te stemmen voor het zoo noodig aangaan van een of meer geldlee- nigen ten behoeve van de TEM.- Het gaat om het principe: de TEM betaalt de H. S.- kabel en de transformatoren en gaat tot aan leg over wanneer de afnemers het werk, onder betaling van een extra-bijdrage, ren' dabei kunnen maken. Dhr de Graaf: Ik getuig ook, dat het stuk goed in elkaar zit, maar geheel bevre digt het mij niet. Een meer tegemoetko mende houding van de TEM zou het be drijf voordeel brengen. De arbeidersbevol king in Eierland is niet aan een vaste plaats gebonden. Veel huurboereii zullen de kosten niet kunnen voorschieten. In het hartje van Eierland staat het er beter voor. Zou de af nemers niet in uitzicht kunnen worden ge steld dat zij niet alleen genoemde restitiitie van stroomgelden maar ook de gestorte hoofdsom eens terug ontvangen? Ook min der gegoeden moeten we kunnen aansluiten. Dhr Lap: Maakt aansluiting van Eier-' land uitbreiding van de centrale noodig? Voorz.: Niet onmiddellijk, maar we zullen er daardoor wel eerder toe moeten over gaan. Ook zonder Eierland trouwens. We zijn nu aan de top van de capaciteit van één machine. In de winter moeten beide machi nes draaien in de sper-uren. Zonder uit breiding kunnen we nu ook Eierland nog be dienen. Dhr Lap: De grondslag bevalt mij, de be palingen lijken mij soepel, maar met dhr de Graat ben ik eens, dat er arbeiders zijn, wiei de kosten te hoog loopen. Echter mag een .NV. zich daaraan niet te veel gelegen laten liggen. Ik hoop maar, dat de TEM in haar plannen mag slagen en Eierland spoedig ge heel geclectrificeerd zal zijn. Dhr Dros: Ik geloof, dat er veel aanslui tingen zullen komen op deze voorwaarden. (Wie 150 KWU 's jaars verbruikt, wat ook normaal afgenomen wordt op Texel, ontvangt 80 maal 7 ct., dus 5.60 terug.) Voorz. hoopt, dat het zoo moge gaan. Dhr Leber: Als Eierland rendabel blijkt kooals de Koog en Oost, kan dan de extra- bijdrage niet vervallen? Voorz.: Dit kunnen we overwegen als het eenmaal zoover is. Uit financieel oogpunt zou de TEM beter doen Eierland niet aan sluiten. Bovendien: „rendabel" wil niet zeg gen „winstgevend". Dhr de Graaf: De rentabiliteit is wel ver zekerd. Over die andere bezwaren moeten we maar heenstappen. Dhr Lap: Straks kunnen Z.-Haffel en N.- Schild wel komen, maar de kosten van de L.S. moeten gedekt kunnen worden. De H.S. kabel mag alleen naar rendabele stukken worden gelegd, als liet kan deels uit extra- bijdragen bekostigd. Ik stein in dezen vol mondig voor. Dhr Pisart: Ik ook. Aangenomen z.h.st. (Zie ook het vorig nummer.) We herhalen nog even dat de TEM ver wacht dat door prijsverlaging van de stroom voor huishoudelijke doeleinden (andere dan voor licht) uitbreiding van de centrale spoe diger urgent zal zijn en na verloop van tijd de belasting tusschen 11 en 1 uur dc avond belasting zal overtreffen, niet onmiddellijk, maar op de duur zeker wel. Het ligt in de bedoeling de tegenwoordige tarieven in tact te laten, doch bij afname volgens vertrekkentarief de keuze te laten tusschen het bestaande vertrekkentarief en het ondenverpelijke 5-cent-tarif. Om te ont komen aan de aanschaffing van dubbel-ta- rief-meters, die aanmerkelijk duurder zijn dan de thans in gebruik zijnde meters, is voor elke groep van afnemers (de groepen ge rangschikt naar het aantal vertrekken) het bestaande vastrecht verhoogd met 2 cent per KWU, dat gemiddeld iedere afnemer van elke groep in het afgeloopen jaar aan electriciteit gebruikt heeft; het gemiddelde moet hierbij eenigermate naar boven worden afgerond, terwijl om tot een gelijkmatig stij gende tabel te komen enkele correcties moes ten worden aangebracht. Op deze wijze be taalt hij die de electrische stroom voor huishoudelijke doeleinden wil aanwenden, 'n hooger vast recht dan tot dusverre, doch is daarboven voor elke afgenomen KWU 5 ct verschuldigd in plaats van 15 cent, zooals tot dusverre. BenW stellen voor te besluiten, dat de TEM zal worden aanbevolen op deze wijze de afnemers in de gelegenheid te stellen voor huishoudelijke doeleinden, anders dan verlichting, electriciteit af te nemen voor 5 cent per KWU. Op de vraag van dhr Lap antwoordt de voorz., dat het verbruik van stroom bij elec- trisch koken op 300 KWU per jaar per, persoon kan worden gesteld. Naar aanleiding van een vraag van dhr Dros wordt opg^ merkt, dat het verlaagd tarief ook voor stroom, door waschmachinc-tnotoren af te nemen, geldt. Dhr Lap meent bij al deze becijferingen op de techn. comm. te moeten vertrouwen; als tariefverhooging nu maar niet volgen zal. De voorz. vindt hierin aanleiding op te merken, dat het plan voornamelijk van de gcm.-secretaris afkomstig is. Dhr Lap: Dan draagt die de verantwoor delijkheid. Maar hij zal ook de eer oogsten, aldus dhr Pisart. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. 10. Financieele regelingen, dienst 1929. Ter vaststelling wordt aangeboden een ontwerp-besluit tot wijziging van de ge- mcente-begrooting 1929 met een verhooging van inkomsten en uitgaven tot een bedrae van f 171636.67. Goedgekeurd. Op voorstel van de voorz. worden twee punten aan de agenda toegevoegd. Vooz.Het is gebleken, dat hier waterge brek bestaat, wat vervelend is voor particu lieren niet alleen, maar ook, bij brand b.v., noodlottig kan zijn. Zijn we verantwoord wanneer we de boel laten slieren? Dc vraag is, of we bij de aanwezigheid van een wa terleiding in onze gemeente klaar zouden zijn. Dan was de druk waarschijnlijk onvol doende. We zouden daarom op de Groene- Plaats een nortonpomp willen laten maken en vroegen daartoe aan de fa. Tjaden te Haar lem reeds prijsopgaaf. De put met pomp zou een capaciteit moeten hebben van 30 a 50 kub. M. per uur. Met inbegrip van wateronderzoek, houten buizen, pomp en f 450 onvoorziene uitgaven zou bij een pijp- Iengte van 30 M. naar schatting f 2500 benoodigd zijn. Dhr Lap komt de prijs te hoog voor, waar om hij adviseert ook bij anderen eens offerte te vragen. Op een vraag van dhr Pisart deelt de voorz. mee, dat de andere pompen niet zul len vervallen. De nieuwe pomp zou bij de reiniging van de markt goed te pas komen De voorz. merkt nog op dat de boorwijdte voldoende moet zijn om er de motorspuit

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2