Texelsclie Courant van Zaterdag 3 Aug. 1929, TWEEDE BLAD Texefsche Berichten Kampeeren PUR0L Gemengd Nieuws Ingezonden. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Bosch-, heide- en helmbranden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het op 4 Augustus a.s. in werking tredende, door hen op 29 Juli jl. uitgevaardigde „Voorschrift ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- en helmbranden" van lieden af gedurende 3 maanden ter lezing ligt en tegen betaling der kosten ad f 0.25i algemeen verkrijgbaar is gesteld. Krachtens gemeld voorschrift is het ver boden tusschen 1 Maart en 1 October siga ren, sigaretten of pijpen te rooken,- bran dende bij zich te hebben, weg te werpen of aan te steken: a. in de naaldhoutbosschen, liggende onder deze gemeente; b. op de gedeelten van de heide- en duingronden, liggende onder deze gemeente, bij de toegangswegen waarvan van wege Burgemeester en Wethouders van Texel op kenbare wijze borden zijn aangebracht met het opschrift: „Verboden te rooken. Voor schrift van Burgemeester en Wethouders van Texel, d.d. 29 Juli 1929, no. 12." Ingevolge art. 429 van het Wetboek van Strafrecht wordt overtreding van dit voor schrift gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 1Ü0. Texel, 1 Augustus 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Kerknieuws. Op 4 September a.s. zal ds. Kijne, Ned. Herv. predikant te Wageningen zijn 25-jarige ambtsvervulling herdenken. (Ds. Kijne deed zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente alhier op S Sept. 1907; op 28 Juli 1912 nam hij afscheid. Eerder stond Z.Eerw. te Purmerland. Red.) Van oen droge zomer gesproken. Nu we een zoo bijzonder droge zomer beleven en sommigen naar een verkla ring van deze ongewone weersgesteld heid zoeken in de radio en andere mo derne zaken moge hier een uittreksel volgen uit de in 't jaar 1543 „Tantwer- pen" gedrukte vertaling der, tot dat jaar bijgewerkte, kroniek van Joan Carion „Int selve jaer so wast also heeten dro gen somer, dat in menige jaren daer te vooren desgelijcx niet gheweest en hadde dat veel wateren verdroeglulen, prince- palijck den Rhijn die van Cuelen neder- coemtdese was also droeghe datmen daer doer heeft moghen gaen, ende oock so heeft een lantman van nieuwicheyt daer doer ende weder gaen ploegen, ick weet dat dit in 1000 jaer te voren noyt ghebuert en is In dit selve jaer so was die Seyne te Parijs also droeghe datmen daer doer mocht gaen met droghe voeten." Een droge boel in 1543. Zoo kras heb ben we het nog niet beleefd gelukkig. Als het „geweten" spreekt! Sedert de laatste opgave zijn bij de Inspecteur der Directe Belastingen, enz. te Den Helder de navolgende bedragen ontvangen aan gewetensgeld, te weten: f 2027,86 onder letters S.X. - 3500.- W.F. - 334.98 K.E. - 170.— B.C. - 150.— K.A. - 84.02 G.Z. - 400.— G.R. - 200.— E.K. - 100.— G.F. - 600.— P.1J. - 72.18 K.G. - 500.— B.N. Naar de Zuiderzeewerken. Men deelt ons mee: Donderdag brachten op voorstel van dijk graaf J.S. Dijt de leden van de besturen van dc Dertig Polders en Eierland, de beambten en eenige dames een bezoek aan de Zuider zeewerken. De reis ging per s.s. Dageraad, welke te plm. half acht de haven verliet en eerst koers zette naar Den Oever op Wieringen, waar een stel van driemaal vijf sluizen, van twaalf M. breed, in oogenschouw genomen werd. De sluizen zijn nog niet gereed. Ver volgens werd rond Wieringen en langs de z.g. Oude Zeug met zijn omvangrijke water werken naar Mcdemblik gestevend. Aldaar werd het electrisch gemaal bezichtigd, dat voor de Wieringermeer in aanbouw is, en tevens een bezoek gebracht aan de proef- polder bij Andijk, welke, veertig bunder groot en vier M. beneden volzee gelegen, uit zeer goede grond bleek te bestaan. Intusschen ging het meerendeel der dames Medemblik in, waar o.m. het kasteel van Radboud, dateerende uit de Se eeuw bezich tigd werd. Omstreeks acht uur 's avonds was het ge zelschap, bestaande uit ruim dertig personen, weer op Texel terug. Het weer liet veel te wenschen over. Er stond een stormachtige wind en op zee was het dientengevolge zeer ruw. Nu en dan plasten ferme"buien neer en het uitzicht werd meestal zeer belemmerd. En toch heeft dit reisje haar doel niet gemist. Men heeft zich eenig denkbeeld kun nen vormen van een waterbouwkundig werk, dat in de geschiedenis van ons land een blijvende plaats zal innemen. Wie rijdt er nog zonder een nieuw be- lastingmerk op zijn fiets? Het volgend nummer van ons Zondags blad vangt met 'n nieuw vervolgverhaal aan. Ter gelegenheid van de 71e verjaardag van H. M. Koningin-Moeder woei gisteren van openbare gebouwen de vlag. Inspecteur der directe belastingen. De Inspecteur der directe belastingen, enz. P.H.Pesman, toegevoegd aan het hoofd van inspectie der directe belastingen enz. te Gro ningen, is verplaatst naar den Helder en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen, enz. aldaar. Waarschuwing! Automobilisten.' We herinneren aan de voor 15 Augustus a.s. door de Min. van Financiën verplicht ge- Dan bespaart ge tijd, „Do it now!" geld en moeite. Overzicht wolveemarkten 25 - 31 Juli. Het heeft geregend! Met veel verlangen is naar dit regentje uitgezien. Geen wonder, want de weiden zijn kaal en aan drinkwater kwam hier en daar groote behoefte. De handel werd door de enorme droogte zeer beïnvloed. Inderdaad heeft het thans geregend, doch algemeen wordt dit voor een goede gras- groei nog onvoldoende geacht. Daarvoor dient er meer water te komen. Op de afdeeling wolvee was de handel algemeen stug. Leeuwarden, Leiden, Zwolle en Sneek waren voor vette schapen bepaald minder. Naar vette lammeren was op bo vengenoemde markten iets meer vraag, zoo dat daarvoor de prijzen iets hooger gingen. Rotterdam was over het geheel iets minder, Purmerend in tegenstelling met andere markten voor schapen vlug en voor lamine ren stug. Dirigent—Texel;ch Fanfare. Nu achtereenvolgens bij wijze van proef de lieeren sollicitanten Van den Bogaerde, Glabbeek, Dol en Schenkels voor Texelsdi Fanfare zijn opgetreden zal in de loop der volgende week een beslissing worden geno men. DE KOOG. De Duinbrand. Naar men ons meedeelt is bij onderzoek naar de oorzaak van de duinbrand op Zon dag 1.1. alhier gebleken, dat het vuur juist bezijden een voetpad door de duinen zijn loop is begonnen. De veronderstelling ligt dus voor de hand, dat een of ander wande laar, die op onverantwoordelijke wijze met zijn brandende pijp, sigaar of sigaret is om gegaan, de brand heeft veroorzaakt. Van schuld bij kampeerders zou geen sprake kunnen zijn. Met ingang van morgen wordt een rook verbod van kracht en wel tot 1 October a.s. In den vervolge zal het steeds gelden van 1 Maart tot 1 Oct. (Zie elders in dit num mer.) Om het strandfeestprogram niet te overvoeren is de oefentocht met de red dingboot tot nader te bepalen datum uit gesteld. DE WAAL. Examens. Onze plaatsgenoote, mej. C. van 't Hooft, slaagde gisteren te Utrecht voor de acte Engelsch L.O. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel ver zonden: 371 schapen, 494 lammeren, 5 koeien, 17 kalveren, 35 varkens. BINNENLAND. Korte berichten. Te Duivendrecht is de 75-jarige Kees Buis, door een trein gegrepen en onmid dellijk gedood. Op 19 Juli stortte het vliegtuig Soes- terberg in het Marsdiep. Zondagmorgen pas is het lijk van vlieger Brugma aan de zeedijk te den Helder aangespoeld. Te Haarlem is in de ouderdom van 69 jaar overleden de heer W.H.J. Oder- wald, commissaris en oud-directeur van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland.1 Te Westerwijtwerd (Gron.) is de met melkbussen beladen auto van Jonk man, in 'botsing gekomen met een trein. De auto werd vernield, de melk ging grootendeels verloren. J. kwam er met eenige ontvellingen af. De locomotief kwam gedeeltelijk buiten de rails te staan. Zaterdagmiddag is de boerderij aan de Korte Vliet 20 te Koegras, bewoond door M.Gouwenberg, geheel afgebrand. Vermoedelijke oorzaak hooibroei. Ver zekering dekt de schade. Een 18-jarige kellner en een 21-jarige koopman, die te Hillegom 5000 tulpen af sneden en meenamen, werden veroordeeld tot 6 en 8 maanden gevangenisstraf. In de Wittelaan te Wassenaar is een 2- jarig meisje in een gegraven kuil geraakt onder het zand bedolven en gestikt. In O.Noord-Brabant hebben de zwarte bussenbouwers dit jaar een strop, hoewel de oogst overvloedig was. De prijzen waren zoo gering, dat de onkosten van plukken nauwelijks werden gedekt. Heele tuinen zijn niet geplukt en worden waarschijnlijk ge rooid. In alle gemeenten van het Groningsche stakingsgebied is het verbod van samenscho ling afgekondigd. 1 Augustus was het tien jaar geleden dat de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam (Elta) werd geopend, welke ten toonstelling door 800.000 personen werd be zocht. De installatie van de nieuwe burge meester van Bovencarspel, de heer W.C. van Breda, zal vandaag plaats hebben. De landbouwer M. der Kinderen, die bij St. Oedenrode is aangereden, is aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat een weduwe met negen kinderen achter. BUITENLAND. De laatste wagen van de express Nan tesParijs is bij Nantes met een 70 K.M. snelheid van een glooiing gestort. Van de 30 passagiers werden zes zwaar gewond. Een aardbeving in Ecuador, die Moyur- go verwoestte, heeft zeer groote schade aan gericht. Bij het centrum ontstonden kloven, sommige vijf meter breed. Slechts 2 personen werden gedood. Een postauto met 18 menschen is bij Rhodos tegen een muur opgereden. Zeven menschen waren op slag dood. Bij IJsland zou men bij de haringvangst met vliegtuigen goede resultaten hebben be reikt. De vliegers kunnen de scholen gemak kelijker ontdekken en de visschers dan waar schuwen. Aan dc Oostkust van IJsland is dc vangst hierdoor tweemaal zoo groot ge weest als anders. Te Prokuplj in Z.-Servië is een be rucht rooverhootdman gefusilleerd. Hij had 3ü menschen omgebracht. Berouw had hij niet. 's Nachts brak in de handelshaven van Napels een groote brand uit. Verscheidene parafineopslagplaatsen brandden uit. De vlammen sloegen wel 10U M. hoog. Ottawa. Hier zijn. door de droogte op groote schaal boschbranden ontstaan. Het boschbehcer ziet de toestand ernstig in. Zekere dokter Solojev te Charkow heeft 30 ampullen met Siberische bacillen verloren; slechts één werd teruggevonden. Tegen dr. Solovjev is rechtsingang verleend wegens grove nalatigheid. Washington. President Hoover heeft zijn eisch, dat de militaire uitgaven zullen worden verlaagd, hernieuwd. Het aantal pelgrims te Lourdes gaat naar schatting de 20.000 te boven. Een aan tal als nooit tevoren. Te Clermond Ferrant is de bliksem geslagen in een eik waaronder zeven men schen scholen. Vijf werden doodgeslagen, een zesde kreeg ernstige brandwonden. De ontploffing in de zuurstoffabriek te Berlijn—Borsigwalde heeft een schade aangericht van een half miljoen Mk. De Belgische regeering stelde 17 miljoen frs. beschikbaar voor een tele graafverbinding tusschen Engeland en Bel gië i n rechtstreeksch verkeer met Duitsch- land. Parijs. De aviateur Burtin heeft het wereldhoogterecord geslagen, door met een belasting van 1000 Kg. te stijgen tot een hoogte van 8250 M. Sedert 12 Augustus 1927 hield de Duitsche Stein- dorf het met 7907 M. Dortmund, 's Nachts heeft de gym nasiast Delere zijn medeleerling Stein- bach bij een woordenwisseling op straat doodgeschoten en daarna zelfmoord ge pleegd. Bleriot heeft bij Dover het monu ment bezocht, daar te zijner eere op zijm eerste landingsplaats van de overtocht over het Kanaal opgericht. De „Bremen" is met meer dan dui zend passagiers van Brooklyn naar Duitschland vertrokken en zou gisteren Breinen bereiken. In memoriam Roerloos, stil ligt hij terneder Uitgerust, van 't strijden moe. Stil is alles om hem henen, 7"ot zelfs 't kleine jongske toe. Niemand om hem heen zag uitkomst /111e hulpe was vergeefscn Stom zit men terneergebogen Troostloos is nu aller blik. Redding? wat men had verwacht //deiheën! 't Was al vervlogen Deez' beste vriend! Hij ruste zacht! M. K. Texel, 30 Juli 1929. Meer dan 17 dagen in de lacht. De vliegeniers Jack en O' Brien zijn met hun vliegtuig de „Robin" geland. Zij vertoefden 420 uur 21 min. zonder Ie dalen ia de lucht, zij verheugden zich in een uitstekende gezondheid. Zij hebben een afstand van 41.250 K.M. (40.000 K.M. is de omtrek van de aarde), afgelegd en 13.375 L. benzine verbruikt. Gedurende hun vlucht werd hun ben zinevoorraad 47 maal in de lucht bijge vuld. Als belooning voor hun prestatie ont vingen de vliegers samen 31.255 dollar. o 't Menschdom overwint de luchten, Is beheerscher van de zee. Hooger, sneller klieft het vliegtuig Voert de overwinnaar mee. 't ls een jachten zonder einde 't Een na 't andere duurrecord. 't Wordt nog vliegen zonder dalen Voor de ed'le vlicgersport. Zoo las ik na weken wachten De „Robin" hij is geland. En thans denk ik bij mezelve Die had echt aan 't landen 't land. Want hun plan was niet: te dalen Zij toch gaven het niet op. Doch de motor ging 't begeven En dat werd voor hen een strop. Wat niet kon is toch gebleken Op het rijke vlieggebied. Theorie, zij is bezweken 't Menschdom kent de grenzen niet. Wakk're jongens, luchtpiloten, Strevers, i miner hooger op. Voer de luchtvaart voor ons allen Naar de overwinningstop. DIES T. Ter verzachting en genezing van stuk- gcloopen voeten, zadelpijn, zonnebrand, ontvellingen, muggebeten, schrijnen en smetten, moet men steeds voorzien zijn van een doos of tube Doos 30 60 ct. Tube 80 ct. Zondag 4 Augustus. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Waal, 'sav. half 8 ds. v. 't Hooft. Koog, 's av. 8 uur ds. Groenenberg. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug. den Hoorn vm. half elf ds. Oskamp. Maandcoliecte. Doopsbediening. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp nm. 3 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vin. 10 uur ds. v. d. Leer 's av. half 8 dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 3 ds. Buskes. nm. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur cs. Vis. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Purmerend, 30 Juli 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 90552 kipeieren 70/80 K.G. f 7,40 k f 8.60 65/66 7,- 7,30 63/64 6,70 7, - 60,62 6,30 6,80 58,59 6,30 6,70 56 57 6,10,, 6,40 53/55 5,80 6,10 50 52 5,20 5,70 92013 eendeieren 5.60 k 5,80 Afdeeling Pluimvee, oude kippen f 1,40 a f 1,70 p. st Jonge hanen 0,- a 1,90 Oude eenden 0,25 Prijs per KG Oude kippen 0,70 a 0,75 Jonge hanen 0,70 a 0,90 Schagen, 1 Aug. 110 vette koeien 250 a 420 12 kalfkoeien 240 a 360 18 Gelde koeien mag. 140 a 21% 30 Vette varkens 0,90 a 0,93 151 Biggen 25,— a 35, Boter 1,80 a 2,— a 0. - Eierveiling Schagen Kipeieren aanvoer 100492. Bruin ongewogen f 6,30 a f 7,— per 100 Wit 5,86 f 6.40 Vragenbtis. Hoe ver zijn heeren bestuursleden van liet plaatselijk Ziekenfonds gevorderd in hun besprekingen met heeren dokters inzake de stichting van een gez/nsziekenfonds te den Burg op de voet van dat te Oudeschild en te Oosterend? Een lid van het Ziekenfonds. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 27 Juli tot en met 2 Aug. 1929. GEBOREN: Kasse, z.v. Kasse Beumkcs en Trijntje Bonne; Johannes Hendrik, z.v. Jan Hendrik Schraag en Eva Smit. GETROUWD: Cornelis van der Knaap en Trijntje Vlaming. OVERLEDEN: Jacob Dekker, 35 jaar ge huwd met Frouwtje Dogger.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5