Gemengd Nieuws prachtnummer, dat de toeschouwers wist te boeien. De vechtjassen waren daarbij uitgerust met stokken, aan het eene einde van een primitief stootkussen van gonje voorzien, en gezeten op een stellage van plm. anderhalve M. hoog. Het was deze „troon", welke zij elkaar dienden te be twisten. Het ging bij dit spiegelgevecht wel eens verre van malsch toe, maar men had er plezier in en daar ging het toch om? Met de traditioneele stoelendans, nog steeds een geliefd vermaak naar het schijnt, werd het wedstrijdprogramma besloten. Zoowel badgasten als Kooge naars konden van deze gelegenheid ge bruik maken en werkelijk lieten ook ve len zicli niet onbetuigd. Het was een aardig en in dubbele zin „pakkend" slot. Texelsch Fanfare luisterde gedurende de heele middag de feestelijkheden op en droeg er mede toe bij, dat men zich met 't minder fraaie weer eerder verzoende, dan men anders allicht geneigd zou zijn te doen. Gelukkig ging de wind tegen de avond wat liggen, zoodat het vuurwerk, dat de pret op brillante wijze zou bekronen, uit stekend tot zijn recht is gekomen. Men had er groote bedragen aan ten koste ge legd, doch honderden hebben danook ge noten van de talrijke mooie nummers, welke het programma omvatte. Het vuurwerk werd aan de binnenzij van de duinen afgestoken, op een weiland nabij villa „Janneke". Naar we vernamen werd deze plaats wegens kans op brand gevaar verkozen boven het strand, waar het vorige jaar het programma werd af gewerkt. Ook oordeelde men deze plek luwer gelegen. Het vuurwerk leverde een boeiend schouwspel op, dat tot ver in de omtrek kon worden gevolgd. Vooral het slot tafereel muntte uit door rijke monteering. Er scheen aan de bommen en kartetsen, aan de kanonnades geen einde te komen. „Leve Mooi Texel", dat zich in vurige letters tegen de donkere avondhemel afteekende, besloot liet programma en daarmee de feestelijkheden van deze dag, die stellig afgezien dan van de weers omstandigheden aan de verwachtingen hebben beantwoord. In het dorp heerschte nog lange tijd een gezellige drukte. Omstreeks half 12 maakten de meesten zich op om huis waarts te keeren en was het een chaos van menschen met fietsen, auto's en mo toren, die elkander de weg dreigden te versperren, maar zoetjesaan kwam daar regelmaat in. En daar rolden dan al die voertuigen ons dorp uit, zich verderop verspreidend naar alle windrichtingen. Het was een biezonder geval. We hebben de moeite genomen de auto's te tellen, welke de Koog tegen dit middernachtelijk uur verlieten en kwamen de bussen inbe grepen tot het respectabel getal van zeven-en-vijftig! Zouden we hieruit niet mogen opma ken, dat het strandfeest geslaagd mag heeteii De wedstrijd „Zandwerken." Men schrijft ons hieromtrent: Als onderdeel van het strandfeest had Zaterdagmorgen hier een wedstrijd in het maken van zandwerken door de kinderen der badgasten plaats. 't Aantal deelnemers was dit jaar veel grooter dan het vorige. Door de comm. waren zij ingedeeld in drie groepen, n.l. de kinderen van 710' jaar, van 10—13 jaar en van 1316 jaar. De feeststemming zat er al direct flink in, toen vfak voor de aanvang der wed strijden een vliegtuig eenigc malen dicht boven de juichende kinderschare* rondcir kelde. Nadat ieder kind of iedere groep zijn plekje grond aangewezen was, duurde het niet lang of allen waren druk bezig hun ideeën in het zand vast te leggen. Een groote schare van ouders en fa milie-leden stond rondom de afzetting die de meer of minder slagende pogingen hunner spruiten met belangstelling en ook wellicht met eenige vrees gade sloe gen. 't Was inderdaad een allergenoege- lijkst gezicht die ijverig bezig zijnde peu ters, dit ''met groote ernst spittende en figuren vormende troepje aan het werk te zien. Fotografen konden dan ook niet nala ten, enkele groepen en kunstproducten op de gevoelige plaat vast te leggen. Na plm. anderhalf uur kon de jury, bestaande uit de dames Prakken, Sanders en Koning en Mr. Jordens hun kriti- seerende rondgang maken. Na eenige becijteringen kon de jury de prijzen als volgt toekennen: Groep 7—10 jaar: le. Hans Rekker met het onderwerp Paardenkop; 2e. Jan Dekker, onderw. Vliegveld; 3e. Aat v. Dusseldorp, onderw. Kerk; 4e. Bertus Bernhard en Iwan Ver kade, ont'erw.: Autobus; 5e. Flans en Bob v. Schelven, onderw.: Cano. Groep 1013 jaar. '!6r le. Bob Mollema, onderw.: Vuurtoren; 2e. Liesbeth Pické en Frits Jordens on derw.: Rijksdaalder; 3e. Gerben Bouma en Louise Reich, onderw.: Onderzeeboot; 4e. Kitty v. Dusseldorp en Mieke Jor dens, onderw.: Kikvorsch. Groep 1316 jaar. le en 2e Idsard Tinga en Tommy Scha de v. Westrum, onderw. Burcht Gerthen- fels; te samen met Frank Groneman en Hans Jordens, onderw. Krokodil; 3e Max Leeuwenberg, onderw. Druipsteengrot. Na afloop reikte op 't Strandpaviljoen de voorzitter de prijzen uit, waarbij hij de opmerking maakte, dat de totaal-in druk van de gewrochte kunstwerken dit jaar ondanks 't grootere aantal deelne mers ver beneden dat van het vorige jaar gebleven was. Ieder der gelukkige prijs- winners nam zijn prijs na een enkel voor hem bestemd woordje in ontvangst, ter wijl tenslotte alle overige 70 deelnemers een kleine belooning kregen voor de door hen gedane moeite. Opgetogen en voldaan trokken allen huiswaarts. De uitslagen van de overige wedstrij den volgen hier: Jongens 68 jaar: (op handen en voe ten loopen): 1. Egbert Jacobs, 2. Harm Smit, 3. Johan Valk. Meisjos 6—8 jaar: (bal op lepel ren): 1. Eusje v. Delden, 2. Duwi de Wit, 3. Dora Schrama (aan de moeder ter hand stellen.) Jongens 8—10 jaar: (zakloopen): 1. Reindert Karei, 2. Jan Leber, 3. Hendrik Dob. Meisjes 810 jaar: (kussentje loopen): 1. Jelva Kloek, 2. Marretje Woudt, 3. Marietje Roeper. Jongens 10—12 jaar: (touwtrekken:) 1. Gerrit Coevert, 2. Nico Zoetelief, 3. Arie Nieuwland. Meisjes 10—12 jaar: (aardappelloop): 1. Bertie Cremers, 2. Neeltje Bakker, 3. Liesbeth Pické. Jongens van 12—14 jaar: (hardloopen met hindernissen): 1. Dirk Doyer, 2. Albert Taapken, 3. Toon Doyer. Meisjes van 12—14 jaar: (achteruitloo- pen)1. Reus Meiroos, 2. Jannie Boon, 3. Kitty van Dusseldorp. Jongens van 1416 jaar: (hardloopen met hindernissen): 1. Jan Houwing, 2. Meijerson, 3. Dirk Naaf. Meisjes van 1416 jaar: (achteruitloo- pen): 1. M. Moolenaar, 2. H. Winns, 3. Sus Bossaw. Meisjes van 1620 jaar: (kinderwagen race): 1. H. Willems, 2. Jo Giclis, 3. Koos Slot. Het lansgevecht bleef onbeslist. De partijen gaven geen kamp. Van de stoe lendans konden we de uitslag niet be machtigen. Mogelijk kan de betrokken scriba ons voor het volgend nummer nog even bericht doen? De uilgestelde oefentocht met de red dingboot is bepaald op hedenmorgen elf uur. Voor plantenvrienden. In een geïllustreerd artikel in de „Groene Amsterdammer" van Zaterdag 1.1. schrijft dr. Jac. P. Thijsse over de plantengroei aan het Texelsche strand, in het biezonder over de verspreiding en de opeenvolging der planten bij de telkens wisselende hoogwaterlijn. Waterstaat plaatst van tijd tot tijd een nieuwe reeks palen langs de hoogwaterlijn en nu komt men bij opmerkzame beschouwing van de strandvegetatie en de plaats van de palen tot in'.eiessante ontdekkingen. Zakennieuws. Tot opvolger van de heer J.G.Ph. Pisart, die weldra de apotheek gaat verlaten, is bestemd de heer W.Bakker, thans als ass. apotheker werkzaam te Santpoort. Ook in de slagerswinkel van de heer J.G.Dros alhier is thans een Frigidaire- apparaat in werking gesteld, een vernuf tig uitgedacht toestel, dat automatisch voor de juiste temperatuur in de koel kast zorg draagt. Woningbouw. Naar we vernemen zijn B. en W. voor nemens de raad voor te stellen hun mach tiging te vcrieenen tot de bouw van ambtswoningen voor de directeur van de landbouwschool en voor het hoofd der Ulo. Eiectrische slijpinrichting. Door de heer M. Dalmeijer is in zijn. smederij aan de Weverstraat een slijp steen opgesteld, gedreven door een 1 P. K. electi o-motor en vervaardigd doorz'n zoon, de heer P. Dalmeijer, thans als chef in de smederij van Gebr. van Keu len in de Haarlemmermeer werkzaam. We hebben het toestel, uitgerust ne.' een steen van plm. een M. diameter, gis teren een oogenblik in werking gezien, en meenen, dat het vermoeiende en tijd- roovende slijpwerk met behulp van deze e.ectrisch gedreven steen op zeer gemakke lijke wij.e kan geschieden. Een pluimpje verdient zeker de vervaardiger, die met deze midline, de eerste op Texel, een mooie proeve van bekwaamheid heeft af gelegd. De e'ectrische aanleg geschiedde dooi de heer Knopperts. Een n 'cuwe bolienstoomerij. Maandag a.s. wordt aan de Koogerweg op het te. rein van de heer J.C.Kager door door de heeren J.C.Kager, M.Koorn Pz. en W.Sniit Jz., een bloc in b o 11 e n s t o om e lij geopend. We deelen hier omtrent dit bedrijf een en ander mee, nadat we op een daar toe strekkend verzoek er deze week eens een kijkje hebben genomen. In de geheel van steen opgetrokken en met asbest gedekte schuur is een tweetal bloembollenketels opgesteld, elk berekend voor het stoomen van 10 H.L. bloembol len. Tusschen beide ketels in bevindt zich de kachel, welke het water verhit, dat via buizen circuleert in de kookketels. Deze ketels, eveneens met water gevuld, verkrijgen aldus geleidelijk een hooger temperatuur en kunnen met behulp van vernuftige meetinstrumenten gemakkelijk op de vereischte warmtegraad worden ge houden. De bollen worden in speciale zakken in de ketels geplaatst en verblijven daar in twee a drie uur, al naar hun aard. Het doel van deze behandeling is het weren van al zulke kwalen, welke de bol len in hun groei en bloei kunnen belem meren. Het zijn wel voornamelijk de z.g. aaltjesziekte en de narcisvlieg, welke onberekenbare schade kunnen veroorza ken, maar afdoende door „stoomen" kun nen worden bestreden. De capaciteit van dit bedrijf wordt geschat op 70 a 80 H.L. per dag. De behandeling geschiedt geheel en al volgens het algemeen als juist er kend systeem-Prof. van Slogteren en wordt door deze deskundige ten volle ge garandeerd. Gezonde en zieke bollen worden streng gescheiden. Dit spreeKÏ trouwens vanzelf. De voor het stoomen benoodigde hoe veelheden water zijn in ruime mate voor handen. De kwaliteit laat niets te wen- schen over. Aldus ingericht zal deze bloembollenstoomerij zeker levensvatbaar heid hebben, vooral daar de bollencul- tuur in onze gemeente dagelijks grooter omvang aanneemt. We vermelden nog, dat de installatie geleverd werd door de heeren Gebr. Schouten te Lisse, en door de heer W. Smit Jz. bedrijfsvaardig is opgesteld. Een advertentie in dit nummer verschaft na dere biezonderheden. Meer propaganda voor de Noordzee badplaatsen. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer, te den Haag, is voornemens in 1930 in het Engelsch en Duitsch een prospectus uit te geven, bevattende een korte beschrijving van de Noordzeebad plaatsen, alsmede een lijst van namen der deelnemende hotels en pensions, ten ein de daarmee in het buitenland propaganda te maken. Op onze informatie gaf de heer bur gemeester, tevens voorzitter van „tylooi Texel" ons te kennen, dat ook deze ver- eeniging wel aan deze actie zal deelne men. (Voor Huisduinen, zoo verna men we, is de bijdrage in de kosten op f150,bepaald, waarvan de hotelhou ders aldaar f80,— voor hun rekening nemen. B. en W. van den Helder zul-- len de raad voorstellen de resteeretide f70,bij te passen). Naar men ons meedeelt zou de heer Joh. Roeper bereid zijn een perceel land aan de Koogerstraat voor de volksspelen kosteloos in bruikleen willen afstaan. DEN HOORN. Van een velduil. Op 12 Maart j.l. werd te Perck, in België, op 265 K.M. afstand van hier, een velduil gedood, welke blijkens de ring om een der pooten op 20 Mei 1928 hier tus schen den Hoorn en de Westen geringd was. Kerknieuws. Onze vroegere plaatsgenoot, ds. F.W.J. Brummer, eerder predikant in de Ned. Herv. Gemeente alhier, thans te Hans- weert (Zeeland), werd beroepen te Hen gelo (Overijsel.) OOSTEREND. Maatschappij Ziekenfonds „Helpt Elkander". Dezer dagen hield het bestuur van bo vengenoemd fonds haar halfjaarlijksche vergadering in 't Wapen van Amsterdam. Behalve de heer Jb.Burger, commissaris was het bestuur voltallig. Na opening door de voorz., werden door de secreta ris de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De ze notulen bevatten eenige aanteekenin- gen, naar aanleiding eener gehouden ver gadering van het bestuur in combinatie met de aan het fonds verbonden huisart sen en dr. Pinkhoff tot vaststelling van het afdeeiingsreglement van het Maatsch. fonds tot bevordering der Geneeskunde. Hierna werd door de penningmeester verslag gedaan van het finantieel beheer, waaruit al spoedig bleek dat het eerste halfjaar voor het fonds niet voordeelig was geweest, doch dat er voor het voort bestaan van het fonds geen ongerustheid behoefde te bestaan, zooals men bij ge ruchte van tijd tot tijd al eens hoorde opmerken. Verschillende posten, die be- hooren tot de kosten van oprichting, als het aanschaffen van boeken, enz. komen voorloopig niet meer voor. Bovendien komt de 1 pet. voor het reservefonds pas op de jaarvergadering ter tafel, waar door zeer zeker het tekort van het eerste halfjaar kan worden gedekt, terwijl de reserve uit het oude ziekenfonds zoo noo- dig mag worden aangesproken om even- tueele tekorten tijdelijk te dekken. Het aantal betalende leden bedroeg op 1 Juli 747, van wie, met inbegrip van f 26,70 aan reglementen, aan contributie en in- leggelden was ontvangen f2899,91. De ontvangen gelden van het oude zieken fonds bedroegen f644,93, zoodat het to taal bedrag der bezittingen van het fonds f3544,84 was. De uitgaven hadden in het le halfjaar een bedrag gevorderd van f 3655,41, te weten aan huisartsen voor geneeskundige behandeling f2759,85, aan specialisten f379,—, aan brillen f62,15, aan breuk banden, enz. f38,30, aan verlosk. hulp f25,—, aan verbandmiddelen f 10,50 en aan specialité's (geneesmiddelen, die niet in de apotheek worden klaar gemaakt) f 65,97. Dit laatste bedrag betreft alleen het eerste kwartaal, daar vanaf 1 April deze door de patiënten zelf moeten wor den betaald. De verdere uitgave'n bedroe gen aan extra ritten f123,—, aan schrijf behoeften. drukwerken, enz. f45,09, aan kosten van vergaderingen f46,55 en aan salarissen van penningmeester en Docie r i00,— De ontvangsten van het verplegings- fonds, drie cent per week voor ieder lid boven de 18 jaar, bedroegen f370,50, waar tegenover een uitgave staat van f232, 50. Bij de rondvraag werden enkele perso nen genoemd, wier inkomen werd geacht de in het reglement genoemde welstands- grens zoover te boven te gaan, dat zij als lid behoorden te worden afgeschreven tenzij door hen het tegendeel kon wor den bewezen. Hieraan dient door het be stuur streng de hand te worden gehou den, teneinde moeilijkheden met de Mij. tot Bevordering van de Geneeskunde te voorkomen. Gesproken werd verder over de toelagen aan Witte Kruis en Wijkver- piegmg. Deze konden dit jaar niet worden toegestaan, daar hierover eerst in de te houden algemeene jaarvergadering moet worden gestemd, waartoe dit punt op de agenda moet worden geplaatst. Na dat er nogmaals op was gewezen, dat nieuwe leden alleen bij het begin van een niéuw kwartaal kunnen worden aangeno men, werd de vergadering door de voorz. gesloten met de wensch, dat de eerstko mende tijden voor het fonds goede resuf- taten mogen opfeveren. DE COCKSDORP. Naar we vernemen heeft thans ook een ingezetene zich voor de vaceerende be trekking van dirigent van Texelsch Fan fare aangemeld, nl. onze plaatsgenoot, de heer A. van der Grijn. Examens. De heer M.J.Oele, hoofd der school alhier, slaagde Maandag te Utrecht voor de acte Engelsch L.O. Uitslag verkcoping. Maandag is hier door notaris Mulder het woonhuis met erf en schuur van de erven der wed. Jn. Buis verkocht. Koo- per: J.Barends, voor f2450,— PRINS HENDRIK-POLDER. Vliegongeval. Gisteren werden in de namiddag bewo ners bij het Horntje opgeschrikt door een luide knal. Men begaf zich op de dijken zag een vliegtuig met tweepersonen erop in zee drijven. Van de Mok, waar men het ongeval had bemerkt, voer in allerijl het bootje uit, dat de beide mannen op pikte. Zij bleken geen letsel te hebben bekomen. Nadere biezonderheden ontbre ken. Door de heer T. Dogger werd een in goede staat verkeerende torpedo opgevischt. HET DIENT NERGENS TOE. de wereld met wantrouwen aan te kijken uw booze bui op anderen te luchten; uw slechte geweten met allerlei drog redenen in slaap te sussen. anderen ongelukkig te maken omdat gij uzelf niet gelukkig gevoelt; Korte berichten. Te Aalten heeft men bij graafwerk voor een huis geraamten gevonden van 'n man en twee paarden. Bij Wartena zal weer een watermo len worden afgebroken. Binnen tien jaar is het aantal daar van 35 tot 5 gedaald. Te Bergen wordt 7 Augustus een verlichtmgsavond georganiseerd, waar voor de V.V.V. 10.000 lampions bestelde en de verlichting om de Ruïne- zal ver zorgen. De vorige week telden Bergen en Ber gen aan Zee bijna 3500 gasten, thans is cut aantal tot over de 4030 gestegen, dat is ruim 1900 meer dan een jaar tevoren. Ook de heer Colijn heeft zijn be noeming tot lid van de tweede Kamer aangenomen. Alle gekozenen hebben dus- hun benoeming aanvaard. Bij oe prijsvraag voor de bouw van een nieuw raadhuis te Katwijk werd aan

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2