Heden Vraagbaak foor Vreemdelingen g 1 Voor de inmaak. bruin rieten wieg I V 3 Ingezonden ADVERTENTIEN Prima zachte stoksnijhoonen en slaboonen, mooie roode bessen. opvouwbaarwandelwagentje een beste pasafgekalfde tweejarige koe, gemeubileerde zit- en slaap kamer met gebruik van keuken. tegen 10 ct. per ex. '|2 H.L Crocussen, 8 kop Sneeuwklokjes, 5 mud dubbele narcissen, Goedkoope SERVETTEN. Chr.' Bewaarschool te den Burg. een Onderwijzeres, loonploegen. zaaimachine beschikbaar. Groenten- en Fruithandel Steenenplaats. Spercieboonen slechts 10 cent per pond. Kroosjespruimen .slechts 25 cent per pond. 3l'4 blik fijne Ananas slechts 43 cent. Groote flesschen Limonade slechts 75 cent per flesch Mooie bananen slechts 30 cent per pond. A. v. d. VIS. I' iiiüi mill mui mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm Elck wat wils. wat een alleraardigst gezicht, zoo'n rijtje goedgekleede kinderend jfe BINNENLAND. Deze week is het achtste slachtoffer van de ramp te Veendam ter aarde be steld, de 30-jarige ongehuwde R. Luken, een zeer oppassende man, eenig kostwin ner van zijn moeder, die een weduwe is. Door het schrikken van een auto is een paard, voor een wagen geséannen, bij Veere op hol geslagen. De landbou wer Klap sloeg van de wagen en overleed aan de gevolgen. De Haagsche tram maakte Dinsdag sedert precies een kwart eeuw gebruik van electrische tractie, gevoed door bo- vengrondsch dradeiinet, welk feit feeste lijk is herdacht. Deze week zijn op een middag 2 dames en 5 heeren van Hornhuizen over de Wadden naar Schiermonnikoog ge gaan. De wadden lagen geheel droog, wat in jaren niet is gebeurd. De tocht duurde drie-en-een-half uur en had een goed ver loop. De terugreis ging per boot. BUITENLAND. Vriendschap. Drie Zwitsersche Alpinisten beklommen tijdens prachtig herfstweer de Wetterhorn. Op de terugtocht staken zij een zich voortbewegende ijsmassa over met de be doeling tijd te winnen. Tijdens het over steken gleden al steenen voorbij, die tot spoed maanden. Reeds waanden de berg beklimmers zich in veiligheid, toen plot seling zonder eenig waarschuwend geraas een enorme steen van groote hoogte op heer W. viel en hem de schedel verplet terde. De twee anderen verbonden hun vriend zoo goed en zoo kwaad als het ging, hoewel er op het eerste gezicht weinig te redden viel. Daarna ging een van hen naar beneden om hulp te halen. In de tijd dat hij weg was, bleef de ander bij de gewonde kameraad. Niet minder dan negen lange uren bleef hij alleen met de stervende vriend, om hem moed in te spreken. Het was acht uur 's avonds voordat de ongelukkige de laatste adem uitblies. Eerst daarna bracht de trouwe vriend zichzelf in veiligheid. Heldenmoed. Als een ware held gedroeg zich de gids Charles uit Chamonix bij een onge luk op de Mont Blanc. Ongeveer midden Juli daalde een gezelschap, bestaande uit een Duitsche toerist, een Brusselsche dame met een bediende, drie gidsen en nog een man van de top van de Mont Blanc naar het dal. De sneeuw was zeer zacht en groote voorzichtigheid was na tuurlijk geboden, die dan ook inderdaad in acht genomen werd. Na vier uur bereikte men tenslotte de onderste rand van de gletscher en men ontdeed zich van het touw, waarmee men aan elkaar gebonden was. Het kleine troepje ging langs het ijsveld verder naar beneden, toen men plotseling een ver schrikkelijk lawaai hoorde. Het klonk net alsof een sneltrein met veel geraas uit een tunnel te voorschijn kwam, maar dit geluid was veel sterker. Op hetzelfde oogenblik riep een der gidsen, als man van ervaring: ,,Een lawine! Wij zijn alle maal verloren." Inderdaad had zich op eenige afstand van de plaats waar onze bergbeklimmeis zich bevonden, een ijsmassa losgemaakt, welke nu met bliksemsnelle vaart naar omlaag kwam. Aan vluchten viel niet te denken.. Er bestond slechts één middel om aan het gevaar te ontsnappen en dat was plat op de buik te gaan liggen. Na de eerste aanval" der lawine was het even kalm in de natuur. De Duit- scher zag nog juist de lawine op de gletscher terecht komen, maar op dat oogenblik werd hij door de luchtdruk een eind meegesleept, tengevolge waarvan hij het bewustzijn verloor. Hij werd tot aan zijn hals onder sneeuw en ijs bedolven. De anderen kwamen er gelukkig beter af, echter niet zonder dat de gids Charles ongekende heldenmoed aan de dag had gelegd. Op het meest kritieke oogenblik tiok hij mevrouw M. naar een rotsblok en beschermde haar met zijn eigen lichaam, met het gevolg, dat hij verscheidene won den opliep. De vrouw kreeg daardoor niet het geringste letsel. Te Willemstad in W.-lndië is een inwoner wegens beleediging der konin gin door het uiten in het openbaar van zeer beleedigende woorden veroordeeld tot zes maanden celstraf. Tokio. Het reddingswerk in de Soe- mitomo Bantanmijn, op het eiland Flok- kaïdo, wordt voortgezet, doch men koes tert weinig hoop de 24 arbeiders te redden. 52 Lijken zijn reeds geborgen. mill LANDBOUW EN VEETEELT. Invoer bloembollen in Amerika. De Senate Finance Committee zou voor stellen de rechten op de invoer van bloem bollen in Amerika, die oorspronkelijk be langrijk verhoogd waren, ir. het biezonder de tulpen van 2 tot 6 dollars, terug te brengen op het oorspronkelijk recht dat geheven werd volgens de wet van 1922. KIEVIT. Verkleinde reproductie van de afdruk eener houtsnede van J. Ph. Klapmeijer. Origineele afdrukken te bekomen in Boekhandel Parkstraat. In een krantje uit de Fransche loop graven werd de volgende definitie van een soldaat gegeven. „Om een goed sol daat te zijn, moet men de beencn van een hert, de maag van een vloo, de moed van een leeuw en het geduld van een engel hebben". o— !n de leeraarskamer van meer dan een H.B.S. wordt in het „Bokkenboek" aan- teekening gehouden van vermakelijke domheden van leerlingen. Het bokkenboek is onderhoudende lectuur. Ziehier een paar voorbeelden, die historisch zijn. Op het eind-examen werd een leerling gevraagd wie Bacchus was. Hij antwoord de: Bacchus was wat men nu zou noemen een socialist. Hij bedoelde Gracchus. Een ander moest vertellen wat Dante geschreven had. Hij antwoordde: Een lang gedicht in drie deelen getiteld „La Medina Sidonia". Heb je wat van Van Lennep gelezen? vroeg de examinator. Ja, De Roos van Jericho, zei het slacht offer. Wie hielp Vondel in zijn winkel? P.C. Hooft, antwoordde dezelfde candidaat. Een drenkeling. (Vereenvoudigde spelling.) We komen aanpeddelen over de Groene dijk, vervolgens het kronkelend pad langs dat ons door vette weiden brengt naar het Sneker meer. Zon en bloemen tinten de aarde met diepe kleuren, een veelver- vige rok gelijk. Een tjerk op het pad trekt onze aan dacht. Het dier blijkt onrustig: het drib belt zenuwachtig heen en weer, onder angstige keelgeluidjes. We stappen af, ogen hem na. „Kijk 's," zegt mijn vriendin, „een jong eendje. Moet je's zien, wat fijn ge tekend". We bekijken het dingske, ter grootte van een kipei, lichtbruin met zwarte streepjes. Als het ons ziet, laat het zich pardoes in het water vallen, en loopt meer dan het zwemt over de water planten naar de overkant. Een stap of wat van ons af zien we de tjerk en be seffen meteen alles. Wee ons, wreedaards! Onze brutale nieuwsgierigheid is ruw ingebroken in een heiligdom van teer geluk. De arme tjerkemoeder is als lamgeslagen, flad dert in blinde angst over de sloot, waar ze haar kind in gevaar weet. In 't lange gras zien we gele wormpjes zich aarzelend bewegen. We ontdekken nog twee tjerkjes, sinds een paar dagen uit de dop. Verderop zwalkt de vierde, een avonturier, 't Is roerend om te zien hoe de radelooze moeder telkens dicht over het water vliegt, waar haar kind vergeefs poogt de steile kant op te klauteren. We moeten het zien te redden. Mijn vriendin zal naar de overkant om lopen en trachten het te grijpen. Ik wacht. Beiden voelen we ons schuldig. Ik sla aandachtig de moeder gade. Ze heeft bijna geen geluid meer, 't kropt in haar K-Reltje, ze zit een ogenblik als versuft ineengedoken. Maar als ze 't hulpeloos piepen uit de sloot verneemt, ontwaakt ineens weer feller de wanhoop. Wild fiaddert ze over de sloot, dan begint ze driehoeken te maken. Van de beide ach tergelaten kleinen naar de onbezorgde avonturier, en zo weer naar de sloot, waar het einde nadert. Maar mijn maat nadert ook. Wat ik nu zie, mag een voorrecht he ten. Flet drenkelingetje is doodmoe, de tere kracht is gebroken, vooral als de moeder dichtbij is worstelt het niet meer, 't is op het punt van overgave. Dit brengt de moeder schier tot waanzin. Alles voor dit ene vergetend, doet ze een uiterste poging tot redding.' Berekenend, schijnbaar in tiere rust, Iaat ze zich met uitgebreide vleugels op de kleine zakken, haar poten omklemmen het sidderende lijfje, haar snavel boort ze onder 't ver zien, is het af en toe opdonzen derklei- lamde wezentje. Ze blijkt te zwak. Twee maal herhaalt ze de poging; het mag haar n.et gelukken. 't Afgetobde kleintje tuimelt willoos te len de walkant, en wordt door een and gegrepen. Als ik het ontredderde hummeltje overneem, is het een armzalig vies hoopje, naakt op een paar natte plekjes na. Maar het leeft. Terwijl ik het zo op mijn hand houd, sirkelt de moeder om me heen, in al nauwer wordende kringen. Ze geeft geen geluid meer, maar haar vlucht is rustiger. Ze vertrouwt ons blijkbaar. Was ik langer zo blijven staan, ik denk ze was op mijn arm komen zitten. Maar ik mag haar niet langer pijnigen. Ik zet de kleine in 't gras, en samen drijven we de tjerkefamilie daar heen. Als het plekje bijna bereikt is, trekken we ons bescheiden terug. Wat we nog ne kleuters, die in korte rukjes zich voort bewegen door bloemen en gras, en een innig ziciï nelgen van de moeder, met uitgebreide vlerken. Ginder lopen 'de maaiers; in ferme, re gelmatige streken snijden hun zeisen door het sappige gras. Te midden van zoveel donker gevaar moet het tere jonge leven opgroeien. A. E. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 3 tot en met 9 Aug. 1929. GEBOREN: Martinus Albert, zv Arisjan Langeveld en Friederike Karoline Ida Auguste Krampe; Lena Marie, dv. Daniel van der Werve en Hendrica Hermina Barhorst; Trijntje, dv Roe' lot Stoepker en Willemina Maria Druif. OVERLEDEN: Aafje Smit, 58 jaar, wed van Dirk Maas. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 portemonnaie, 1 horlogeketting, 1 roze- krans in etui, zes mantelknoopen; 1 zak mes; 1 paardedek. De Heer en Mevrouw VAN DER HE1J DENDijt zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij de ge boorte van hun dochter ontvangen. Heemstede, Augustus 1929. tevens^nog J. N. RIJK, Koogerstraat. TE KOOP: Een goed onderhouden en een zeer solied Adres te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP genegen te ruilen voor jong vee. P. KEIjSER, Harkebuurt. ECHTPAAR zonder kinderen vraagt Brieven onder no. 39S bureau van dit blad. ZOMER 1929. Uitgave: BOEKHANDEL PARKSTRAAT Alom op Texel verkrijgbaar Franco per post 15 cent. Bevat o. m. drie> kaarten: van Texel, de Dennen en den Burg en bovendien tien tallen bijzonderheden en wenken, welke den vreemdeling van groot nut kunnen zijn TE KOOP: Sions, goedgekeurd. C. BRUIN Jz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Voor deze school wordt gevraagd Ned. Herv. van beslist Chr. beginselen. Zich aan te melden vóór 15 Augustus bij den voorzitter van het Bestuur, K. EELDERINK, Wilhelminalaan. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor Komt desgewenscht met één of twee paarden. Aan hetzelfde adres een A. HUISMAN, hoeve „Schiller", Spang. Bloemkool, postelein, komkommers, roode kool, snijboonen, sla, andijvie, uien, wortelen. Appelen, peren, meloenen, druiven, perziken, klapbessen, groote roode bessen. Blikken perziken, ananas, appelmoes, asperges. Noten, hazelnoten, Valencia pinda's. Groote voorraad sardine, zalm, makreel, enz. enz. Beleefd aanbevelend, De Uwe kunnen oei) goed en goedkoop ge kleed gaan ais U zich abonneert op Het Nieu ■wo Modeblad, tegen den abonnementsprijs van 93 cents per kwdriaal van 6 nummers. Elk nummer bestaat uit IS groote bladzijden meI); overvloed van alle soort bleeding. In iedere afle vering zyjn twee bladzjj- 7- den gewpd aan hinder-*) bloeding. Ook de rubriek handwerken bevat her- haaldelijk alleraardigsti gebreide' sft gehaakts bindermodellen, k 'Abonneert U bij de Uit- pevers dezer courant op Het Nieuwe Modeblach Verschijnt tweemaal per, maandtelkens met 9 gratis knippatronen bladen. Prijs 95 cents per kwartaal, f 1.95 franco per wet. Zendt even een Irrief kaart.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2