Gemengd Nieuws De nieuwe loting. De Commandant van het Landstormver- Oand Alkmaar schrijft ons: Aangezien mij gebleken is, dat de lo ting, zooals die heeft plaatsgehad voor de jongelieden, geboren in 1911 (lichting 1913) over het geheel niet wordt begre pen, volgen hier eenige nadere inlichtin: gen: Uitgeloot is voor de gemeente Amster dam de naam Keizer, Johannes Petrus. Dit geldt nu voor het heele land. Indien dus in een gemeente (of groep van gemeenten Red.) iemand deze naam draagt, dan krijgt deze persoon no. 1 en is hij raak geloot. Indien niemand zoo heet, dan degene, wiens naam er al fabetisch op volgt, b.v. Keppel, enz. Het gevolg is dus dat in het algemeen raak geloot hebben al die jongelui, die een eigennaam hebben, beginnende met de letters (gedeelte van de K vanaf Kei- zer)L.M.N.O.P.Q.R.S.T.U.V.W. enz en dat eenige kans van vnjloten hebben de jon gelui, wier naam begint met de letters gedeelte K vóór Keizer, l.J.H.O. en F. De naam, beginnende met een J. heeft natuurlijk veel grooter kans van vrijloten dan die, beginnende b.v. met een O. De naam C.D.E. en F. heeft over het alge meen weinig of geen kans, behalve in die gemeenten, waar weinig of geen namen voorkomen, beginnende met de letters H. 1. en J., weinig broederdienst voorkomt en niet veel worden afgekeurd. Dat hangt dus van plaatselijke omstandigheden af. Indien in verband met het bovenstaande jongelieden, geboren in 1911, zich nog willen opgeven bij het vooroefeningsin stituut, wordt hen verzocht dit zoo spoe dig mogelijk te doen bij de Commandant van het Landstormverband Alkmaar, Gast huisstraat No. 1, te Alkmaar. Texelaars naar Terschelling. Eigenlijk is het met dit opschrift niet heelemaal in orde, want met de „Dage raad" welke Zondagmorgen te half ne gen met bestemming naar Terschelling de haven verliet, waren ook een dertigtal Helderschen op weg, of althans dertig personen, die van de vastewal de reis maakten. De boot was meer dan vol (we zullen ons aan een schatting maar niet wagen;) wanneer men bedenkt dat er wel 180 rijwielen aan boord waren, krijgt men „de Dageraad" kennende eenig idee van de ruimte, welke de passagiers, gesteld op een gemakkelijk zitje, nog overbleef. We weten van personen, die van hun uitstapje afzagen, toen zij aan boord ge komen bemerkten, hoe talrijk hun reisge- nooten zouden zijn. Enfin dat pleit toch ook weer voor de aantrekkelijkheid van een reisje, waarvan we hier een en an der willen neerpennen. Omstreeks* half een werd Terschelling bereikt, waar het gezelschap aan het dorp een hartelijke ontvangst van de zijde der bevolking wachtte. De wijze waarop men zijn tijd op Ter schelling doorbracht, liep nogal uiteen. De een srtiepte er genoegen in per auto rond te toeren, om zoo op gemakkelijke wijze eenig denkbeeld van dit aanlokkelijk eiland te bekomen, de ander vergenoegde zich met een wandeling door het dorp West-Terschelling en omgeving en be klom de „Brandaris". Terug ving de tocht te vijf uur aan. Omstreeks half tien liep de boot de Oudeschilder haven weer binnen. Zoowel op de heenreis als terug passeerde men de „Minister Kraus", waarvan we in een ander verslagje in dit nummer schrijven. Het zeereisje was er een van lange duur geweest, maar door het tamelijk kalme water en het gunstige tij, heeft het de meesten geen last bezorgd. Bovendien hic-lp men door wat te musiceeren een man doline-speler en een mondorgelist be hoorden tot het musicale deel der opva renden de tijd bekorten. o Deze merkwaardigheid verdient neg ver melding: Alvorens Terschelling mocht worden betreden, moest een ieder zich in het bezit hebben gesteld van 'n papiertje, bedrukt o.m. met het Terschellinger wa pen en het woord „wegengeldbelasting", en kostende de somma van 10 cent. Wellicht bedoeld als een aanmoediging van het vreemdelingenverkeer? Een vreemde methode, te welker verontschul- DE PETTEN. Penteekening S-. KUPERUS. (verkleinde reproductie). diging alleen kan worden aangevoerd, dat het wegengeld er goed besteed wordt, wijl rijwielpaden en straatwegen er meest in goede conditie verkeeren. Naar de directeur van Teso ons mee deelt heeft Zondag een gezelschap van 282 personen een bezoek aan Terschel ling gebracht. Den Helder. In een week tijds is dt achtersteven van de Eugenia wel zes me ter meer naar zee gebracht. Men hoopt danook het schip nog deze week vlot te brengen (Held. Crt.) Examens. De heer H. J. Kraai, hoofd der o.l. school alhier, slaagde Maandag 1.1. te den Haag voor de acte Duitsch l.o. Een voorbeeld om na te volgen. Veevoeder duur en hooi schaars. Zo is het komende winter, zo is het dikwijls. Een veehouder met hoofdzakelik scha pen en daarnaast wat koeien ging land scheuren: 2 H.A. 15 A. Hiervan gaat nog een rijweg naar ander land. Hij had bovendien nog een stukje oud bouwland van 44 Are. 65 Are van 't ge scheurde land werd bezaaid met bonen. Opbrengst 371/2 x 75 Kg. 65 Are haver, opbrengst 51 H.L. De rest of 85 Are werd met bieten bezaaid. Opbrengst 120 karren van 560 Kg. Ook groeiden hier nog 15 H.L. aardappelen voor eigen gebruik. Het stukje oud bouw land gat 37x70 Kg. gerst. Gezamenlik van al 't graan 198 pak stro. Dit was in 1928. Gedurende de lange winter 192S-'29 was hier geen gebrek aan voeder voor het vee. Haver-en gerste stro kon hooi voor. een deel vervangen. Het bonestro was van de beste kwaliteit. Het overgrote deel van het stro kon te gen zeer hoge prijs worden verkocht, want deze landbouwer verkeerde ook nog in het gunstige geval, dat hij zijn schuur tot de nok toe vol hooi had. Gevolg van het gebruik van voldoende kunstmest. Wie zich de moeite gunt, om de gelde- like opbrengst van de boven genoemde oogst te berekenen, zal merken, dat er zo heel wat meer van het land wordt ge haald, dan met schapen nrogelik is. Bo vendien was het niet eens nodig de vee stapel in te krimpen. Er zijn boerea, die eigen land hebben en niet willen scheuren. Dat is hun zaak, maar ook niet geheel. Ook zij zijn verplicht er voor te zorgen, dat het land zo veel mogelik opbrengt. Er zijn ook boeren, die niet mogen scheuren. Dat verbiedt de eigenaar. En toch wil die zijn pacht ontvangen. Hoe moet dat geld bij elkaar worden ge bracht? Willen de eigenaars eens vertel len, hoe? Ais 't nodig is, dan moet het bedrijf in een andere richting worden gestuurd. Er is bovendien veel weiland, dat heci wat zou opknappen, als 't eens enige ja ren werd gebruikt als bouwland en zo nodig daarna weer groen gemaakt. Als verschillende halsstarrige eigenaars dat maar eens wilden inzien. Bij sommi gen is het hopeloos, maar misschien zijn er ook, die nog tot beter inzicht te bren gen zijn. Laten ze het door mij aange haalde voorbeeld maar eens goed bestu deren. H. K. Paardenkeuring. Blijkens een daartoe geplaatste adver tentie zou*de jaarlijksche keuring door de Prov. Regelingscomm. van de Paarden fokkerij in Noord-Holland van het type tuigpaarcl en van stamboek- en premie- hengsten plaatsvinden op 13 Aug. te 8 uur v.m. Op en omstreeks gemeld uur was ecliter op de Groeneplaats, waar de keuring zou plaats vinden, geen paard te bespeuren. Te Oudeschild. vanwaar de Comm. naar Terschelling zou vertrek ken, werd slechts één paard aangeboden en nog afgekeurd ook. Het gaat met deze keuring blijkbaar de verkeerde kant uit. Wij herinneren ons uit vroeger jaren althans, dat de Comm. met meer succes naar Texel kwam. Van de 1S79 gezinnen op ons gl eiland bereikt de Texelsche Cou- fg Ê8 rant met haar oplaag van 1660 m ex., verspreid in Alle Kringen, SU verreweg de meeste. Als regel gj fgj is de Texelaar abonnee of rnede- Ë3 lez.er. §3 De nieuwe directeur van Texelsch Fanfare (Van onze biezondere correspondent v. T. Klokslag acht uur stapte ik bij de heer Th. C. Lugtenburg, Dinsdag door Texelsch Fanfare tot directeur benoemd, het huis binnen. „Het zou ons", zoo be gon ik, „buitengewoon aangenaam zijn als we de Texelaars, in het biezonder de bewoners van den Burg, eens in kennis konden stellen met een en ander, dat op uw musicale loopbaan betrekking heeft". „Feitelijk doe'k 't niet graag", gaf de heer Lugtenburg meteen ten antwoord, „want die krantenmenschen maken meest zoo'n bombarie, als je hun iets vertelt'. Daarmee wil ik nu niet zeggen, dat ik U niet te woord wil staan. Zoo is het niet, maar in de krant te koop te worden gezet vind ik nu juist niet aardig". We spraken af, dat we zijn woorden niet zouden aandikken en alleen de lezers wat van zijn leven zouden vertellen, voor zooverre dat hun belang zou kunnen in boezemen. „Hoe was uw musicale opleiding „Daarmee kan ik kort zijn. Toen ik omstreeks elf jaar was, meende ik iets voor de muziek te gevoelen en ik werd lid van Helder's Flarmonie, toen onder lei ding staande van de heer G.J.H. v.d. Bo- gaerdc. Van hem ontving ik de algemeene muziekkennis, welke noodig is om in de muziekwereld vooruit te komen. Van de heer G. Krijger, onder-kapelmeester van de Stafmuziek te den Helder, ontving ik les, speciaal in het bespelen van de trom bone, toen al mijn liefste instrument. In de mobilisatie moest ik in dienst en werd ik als eerste trombonist bij het 10e regiment geplaatst. Daar heb ik mijn bes te opleiding genoten. De theorie werd daar als een apart vak behandeld. Uit de dienst gekomen, heb ik mijn musicale studie, trots de weinige tijd, waarover ik destijds maar kon beschikken, geheel zelfstandig voortgezet. Ook nu weerhield ik mij voor een groot deel bezig met het verzamelen van theoretische kennis".' „En hoe staat het nu met uw erva ring op dit gebied „Kijk eens hier. Je hebt met alles rekening te houden. Ervaring doe je na tuurlijk onder de bedrijven zeer veel op. Maar ik heb wel ervaren, dat je zéér veel voor de muziek moet gevoelen, om door te kunnen zetten, wanneer je de heele dag zwaar werk hebt verricht. De meeste er varing heb ik opgedaan, toen ik mede- hielp de Harmonie „Voorwaarts" te Zeist op te richten en deze vereeniging dirigeer de". „Heeft U dan nog een corps gedi rigeerd „Ja, zeker, dat was in Zeist. Latei- was het Heldersch Fanfarecorps, waarvan ik nu nog directeur ben. De laatste twee jaar was ik ook directeur van een fanfare te Callantsoog. Te Zeist richtten we een harmoniekapel op met hoofdzakelijk leer lingen. Allemaal menschen, die de A van de muziek wel eens gehoord hadden, maar deze niet konden aanwijzen. En toch mocht ik na eenige maanden liet genoegen smaken om een paar marschen uit te voeren. In 1923 verzocht de Heldersche Bestuurdersbond mij te trachten voor den Helder een corps te vormen. Het lukte en na weinige maanden, ik meen van drie, Dracliten we het Statenlid A.W. Michels, die naar Haarlem ging verhuizen, onder musicaal geleide naar het station. Toen ging dit corps, dat ook uitsluitend uit menschen werd gekweekt, die nooit een muzieknoot hadden Ieeren onderscheiden, naar het Nationaal Concours te Alkmaar. We behaalden daar, na een bestaan van plm. 81/2 maand een le prijs in de marsch en een 2e prijs in de concertwedstrijd. Uit wees mij er op, dat er van dit corps iets gemaakt kon worden. En zie nu. In Juni van dit jaar gingen we naar het con cours te Amsterdam en daar behaalden we onder zeer moeilijke omstandigheden eu een st renge jury een le prijs in de marsen- en een 2e prijs in de concertwed strijd. We kwamen uit in de afd. Uit muntendheid. O, als je liefde voor de muziek hebt, dan is er altijd iets van een corps te maken. In 5 jaar dus bracht ik 't Field. Fanfare van niets tot de afd. Uit muntendheid. Ik kan U meedeelen, dat ik vooral als trombonist heel veel er varing heb opgedaan bij de Koninklijke Harmonie te Zeist en als solo-trombonist bij het Stedelijk Muziekcorps te den Hel der. Hoe het gehalte van ons corps is, hebt U kunnen beoordeelen, toen wij op Texel waren. Doch een typeerend beeld geeft ook de uitslag van het solistencon cours te Wijdenes, waar twee kwartetten van ons een eerste prijs behaalden. Ikzelf speelde solo-trombone in een der kwar tetten, drie solisten behaalden een le pr. en twee een 2e pr. Ik kwam op dit conn cours uit in de hoogste afdeelmg en be haalde een le prijs. De ervaring, die je op dergelijke concoursen opdoet, is van onschatoare waarde voor je musicale ont wikkeling". „Kunt U mij ook zeggen, wat uw plannen zijn met Texelsch Fanfare „!n de eerste plaats zullen we pro- beeren het zoo hoog op te voeren als Held. Fanfare. Speciaal zullen we ons toe leggen op vergrooting van het ledental en daarnaast zullen we o.m. trachten een tambour-maitre en meer tambours te kweeken. Dat geeft altijd een betere in druk als je langs de straat marcheert. En natuurlijk zullen we met man en macht pogen de concertmuziek op te voeren". „U had het zoo even over concour sen. Is het Uw plan, daaraan met Tex. Fanfare zooveel mogelijk deel te ne men „Zeer zeker Dat is nuttig, ja nood zakelijk, want eens per jaar zoo'n exa men doen geeft je leden meer steun en vertrouwen. Ze hooren en zien wat meer van de muziek. Ze voelen en weten waar het op aankomt. Ze krijgen meer zelfver trouwen. En dan is het van veel belang, dat Texelsch Fanfare zich in wijde kring een goede naam verwerft en eenmaal in de rij van meer bekende corpsen zijn plaatsje inneemt". „Mijnheer Lugtenburg, ik dank U voor uw inlichtingen. Voorloopig hebben we hieraan voldoende. Ik geloof wel, dat deze mededeelingen onze lezers zul len bevredigen". We namen afscheid; de woorden van de heer Lugtenburg hadden ons gesterkt in het vertrouwen, dat Texelsch Fan fare wel een zeer goede keus heeft ge daan. Maandagavond heeft Held. Fanfa recorps een serepade gebracht aan de heer Th. C. LugtenbuTg, Goverstraat, den Hel der, in verband met zijn benoeming tot dirigent van Texelsch Fanfarecorps. (Held. Crt.) DE CQCKSDÖRP. Schoolnieuvvs. De heer S. de Zee, onderwijzer aan de o.l. school alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzer aan de o.l. school in het Tuindorp te Haren, bij Groningen. DEN HOORN. Texel rondte voet. De dames Duinker en Drijver, van hier, zeven in getal, zijn in twee dagen tijds Texel rondgewandeld. De eerste dag ging de tocht het strand langs, van de Mok tot de Cocksdorp, waar in hotel De Hoop is overnacht. De tweede dag hield men de dijk en ging de wandeling over Oost en Oudeschild naar hier terug. Een kranige prestatie Frisch als een visch kwam 't gezelschap in het dorp terug, door velen toegejuicht. En dat heet nu „het zwakke geslacht". OUDESCHILD. Te water geraakt. Maandagmorgen geraakte de jongeheer B.Beumkes waarschijnlijk door duize ling bevangen in de haven. De heer Jn. Bruin Pz. bemerkte het ongeval en daar het dicht bij de „Texelstroom" ge beurde, stak een van de leden van de bemanning 'n haak toe waarmee de jóngen naar de wal werd getrokken. Het was wel een heel gelukkig toeval, dat er geen vletten of schuiten bij de kant lagen. BINNENLAND. BEDE OM VREDE. Namens het Internat. Congres van oorlogsinvaliden, gehouden te Warschau, werd aan de afgevaardigden ter confe rentie te den Haag het hier volgende schrijven gericht: „De vertegenwoordigers van drie mil joen oorlogsinvaliden en frontsoldaten, behoorende tot 10 verschillende volken, richten zich tot de afgevaardigden der regeeringen die aan de conferentie te Den Haag deelnemen met de dringende wensch, dat derzelver werkzaamheden mogen bijdragen tot de regeling van alle nog onopgeloste strijdvragen en tot behoud van de vrede. De slacht offers van de oorlog hopen, dat de deelnemers aan de Haagsche conferen tie^ bij het nemen hunner besluiten zullen denken aan het lijden van invali den, zieken en nabestaanden en dat zij om dat lijden te verzachten en een herhaling 'te voorkomen, alle hinder nissen uit de weg zullen weten te rui men teneinde tien jaar na het einde van de oorlog een toestand van werkelijk onbeperkte vrede te doen ontstaan."' Korte berichten. Voor de betrekking van havenmees ter te Katwijk, hebben zich reeds meer dan 100 sollicitanten aangemeld. De oude molen, de „Olde Kastre" tusschen Zelhem en Hengelo, dreigt door bouwvalligheid te moeten verdwijnen. Een comité tracht voor restauratie f2200 bij een te brengen. Rotterdam: Het havengeld voor zee vaartuigen bracht in Juli 1518.000 op, over zeven maanden f 3.005.000, tegen over 12.960.000 in dezelfde periode van 1928. Een autobus uit Frieseveen met een

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2