1 Stukgdoopenll iü PUROL SUNG jïSMlij MO 4354 Woensdag 21 Augustus 1929 42steJaarganfe, Zomersproeten verdwijnen Tm; li Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, De origineele pepermunt TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 H POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. De Haagsche conferentie. Oorlogvoeren is geen winstgevend be drijf, ook niet voor degene, die als over winnaar uit het strijdperk treedt. Kijk maar eens naar Engeland b.jv., dat tot over de ooren in de schuld zit. Vooral bij Amerika staat dit land leelijk in het krijt en wel voor 2220 miljoen p. sterling. Van de geweldige toename van deze schuldenlast krijgt men eenig idee, wanneer men be denkt, dat deze som in 1884 maar 900 miljoen p.st. bedroeg. Daar komt nog bij, dat het Engeland de laatste jaren op ver schillend gebied niet voor de wind gaat. We mogen deze droeve omstandigheid niet geheel aan de wereldoorlog toeschrij ven al is deze er ook voor een groot por tie aan debet. We schreven al eens over de groote na deden welke voor de Engelsche handel en industrie uit Duitschland's leveringen in natura voortvloeien. Hier geven we eemge cijters welke daarop 'n zeer duide lijke kijk geven: Bedroeg de uitvoer van steenkolen vroeger van 240 tot wel eens 300 miljoen ton per jaar, thans moet men zich tevreden stellen met een uitvoer van 50 miljoen ton. Momenteel verschaffen de Engelsche mijnen nog 900.000 arbei ders brood, maar de tijd zal spoedig komen, dat 200.000 van hen naar een an dere werkkring moeten omzien. Ook in de katoen- en metaalindustrie wordt niet meer zoo'n goede boterham verdiend als vroeger het geval was. Zoo staat het er met Engeland dus niet rooskleurig voor. We mogen ook niet vergeten, dat in de 225 jaar, welke aan de groote oorlog voorafgingen, door Engeland minder aan openbare uitgaven werd besteed, dan in de jaren 1914—1920 tijdens de wereld branden daarna. Tegen zulke aderlatingen is zelfs een kerngezonde staat op de duur niet be stand. Mogen we er Engeland dan een ver wijt van maken, dat het niet van plan is zich zoo maar bij het Young-plan neer te leggen? In Snowden vinden onze Wester- buren ter Haagsche conferentie een kra nig woordvoerder, die zich niet van zijn stuk laat brengen, maar stevig vasthoudt aan het eenmaal ingenomen standpunt. Engeland staat er op 45 miljoen goud mark meer te ontavngen, dan waarop het voDens het ontwerp aanspraak zou mo gen maken. Het beroept zich daarbij op te Spa gedane beloften. Na veel gepraat, over en weer, waren de overige partijen ten slotte bereid met een bedrag van 18 miljoen goudmark Engeland tegemoet te komen, maar Snowden liet zich met vermurwen en was niet geneigd deze tooi" in ontvangst te nemen. Zod beschouwd, ziet de zaak er nu met biezonder geruststellend uit, maar we kunnen het toch niet met ons optimis tisch gevoelen in overeenstemming bren gen dat de conferentie tot mislukken gedoemd zou zijn. Het besef, dat er voor heel de beschaafde wereld groote belan den op het spel staan, mogen we toch bil de diverse afgevaardigden wel zoo krachtig veronderstellen, dat zij al hun kracht zullen aanwenden, om de bespre kingen tot een goed einde te brengen; Van hier en daar. In korte trekken willen we nog ver melden, dat het aan de Russ.-Chineesche grens nog niet zuiver is, en het oorlogs gevaar nog steeds niet is geweken; dat Grat Zeppelin na een tweede schitte rende vlucht van en naar Amerika, thans op een wereldreis is, in Oostelijke rich ting en op deze Zaterdagavond zich bo ven de onmetelijke vlakte van Oostelijk Siberië moet bevinden; dat de staking in de jute-industrie in Calcutta, nu de werk gevers verscheiden eischen van de arbei ders hebben ingewilligd, geëindigd is en Maandag weer 200.00U man de arbeid zal hervatten. De bezetting aan de Rijn. Over de ontruiming van het Rijn and is de laatste tijd weer veel gesproken. Engeland is er „vierkant" voor en zal tegen Kerstmis zijn soldaten weer naar huis laten komen. Frankrijk en België voelen daar minder voor, tenzij een Com missie in het leven wordt geroepen om een oogje in het zeil te houden, waarop echter Duitschland allesbehalve gesteld is. Over het resultaat misschien de volgende maal nader. G.J.D. Schoolnleuws. Naar we vernemen, zal de heer Thiir- köw als leeraar in de Engelsche taal aan de Z.V.S. alhier wegens zijn vertrek naar Heemstede, vermoedelijk door mevr. Vis, leerares M.O., worden opgevolgd. Kerknieuws. Ds. Beerenkamp, te Molkwerum, die voor het beroep naar den Burg bedankte, ontving toezegging van beroep te Door- werth en Heelsum. Hoe staat het met de wolmarkt Men schrijft uit Alkmaar: Op de reeds gedrukte stemming na de Mei-veilingen te Londen, is ten gevol ge van de vrij scherpe daling in de Juli- veilingsserie een prijsdaling ingetreden, welke het meest de fijne wollen betreft. Wel is op dit verlaagde niveau de han del iets levendiger, doch in ons land kan van een geregelde afname, zooals ge woonlijk onmiddellijk na de scheerperiode plaats vindt, niet worden gesproken. In de meeste provinciën is hier en daal de tusschenhandel, soms ook de grootere producent met de schere 1928 blijven han gen en thans vaak ongeneigd het groote verlies te boeken. Op Texel is een moment f 1,60 besteed, om terstond weer op f 1,50 terug te val len. De Volksfeesten te den Burg. Op Donderdag 5 September. De volksfeesten welke hier op de eerste Donderdag in September zullen worden georganiseerd, zullen zich in meer dan een opzicht van die bij vorige gelegen heden onderscheiden. Het voorloopig pro gramma ziet er immers als volgt uit: 1. Wedstrijden voor kinderen 's mor gens en voor de rijpere jeugd 's middags op het land van de heer Joh. Roeper aan de Koogerstraat. 2. 's Middags ringsteken met paard en kar op de Koogerstraat. De deelnemers zullen dan door Witte-Kruislaan en Waal- derstraat kunnen omrijden. 3. Zoowel Woensdag als Donderdag zullen de feestelijkheden 's avonds be staan in bal champêtre en openluchtbios coop. Een en ander natuurlijk behoudens toe stemming van B. en W., voor zoover dit college daaraan zijn goedkeuring zal moe ten hechten. We noemen de voornaamste punten slechts. Er zal meer geboden worden Als het weer wat meewerkt, zal den Burg zeer zeker men vergeve ons de traaie beeldspraak onder de voet wor den geloopen. o— Zaterdagavond heeft de feestcommissie over een en ander in „de Oranjeboom.' beraadslaagd. Eerst over de te leggen dansvloer. Ingekomen was een viertal biljetten met prijsopgaaf: Oebr. Geus: 60 ct. per vk. M. P. Boom: t49 voor 100, f64 voor 150 vk. M. Bakker en Koorn: f70 voor 100, f105 voor 150 vk. M. Jb. Bakker f110 voor 150 vk. M. De heer P.Boom, reeds min of meer op het leggen van een dansvloer gepre pareerd, daar hij zijn tent tijdens de kermis gebruikt nog in den Burg heeft opgeslagen, deed dus de voordeeligste aanbieding. Ingeval het bal champêtre- plan mocht worden uitgevoerd, zal hem danook verzocht worden de dansvloer tr leggen. Deze zal vermoedelijk 150 vk. M beslaan en gelegd worden op het land van de heer'joh. Roeper aan de Kooger straat, de commissie kosteloos ter be schikking gesteld. Vandaar, dat zij van het Sportterrein geen gebruik zal maken; ook niet van de Ciroeneplaats om de fees telijkheden zooveel mogelijk te concen- treeren. Inzake dansmuziek trad de comm. in overleg met de heer G.Smidt, die bereid zou zijn voor twee avonden een Jazz band op de been te brengen voor 140,. honorarium per avond. Een beslissing moet nog worden genomen. Vermoedelijk zullen de feestelijkheden wel weer door Texelsch Fanfare worden opgeluisterd, maar een regeling werd nog met getroffen. Wat het bal champêtre en de eventueele exploitatie van een buffet daarbij aangaat, is men afhankelijk van de heer burge meester, die er zijn toestemming toe zal moeten verleenen. Evenwel is deze bij de eerste voorloopige bespreking de com missie welwillend tegemoet getreden, zoo dat het vertrouwen gewettigd is, dat het met die vergunning wel in orde komen zal. Wat betrof de electrische verlichting van het terrein kon de voorz. meededen, dat de kosten van aansluiting door de 1 .E.M. op 112.zijn bepaald, terwijl te gen 45 ct. per K.W.U. stroom kan worden afgenomen. De termijn van inschrijving voor het buttet werd op verzoek verlengd tot Don derdagmiddag (morgen) 12 uur. De heer M. Plaatsman zou het plan hebben een nette tent van plm. 80 vk. M. te doen plaatsen, dezelfde welke tijdens de Hel- dersche kermis aan het Westplein zulke goede zaken deed. Ze is liet eigendom van de A. van Weelde te den Helder. Ook zal wellicht voor die tent een strijk je worden geëngageerd. En nu iets over de bioscoop: De heer A. Klein te Amsterdam deed de Comm. 't voorstel door hem een openlucht-bios coopvoorstelling te doen geven. Hij klop te niet aan doovemansdeur, want het plan viel meteen in goede aarde en zoo besloot men de man uit te noodigen beide feestdagen met een bioscoop-voorstelling in de open lucht op te luisteren. Zijn programma zal alleen komische nummers, „gooi- en smijtkluchten", enz. mogen bevatten, van met te lange duui. Het geldt hier iets nieuws, een proefne ming, welke bij slageji zeker door meer dere van dit genre zal worden gevolgd. In groote mate is men ook hierbij af hankelijk van het weer. Vandaar, dat de comm. zich het recht voorbehoudt de voorstelling en het openluchtbal uit te stellen tot Zaterdag en Zondag, wanneer wind en regen mochten samenspannen (ook afzonderlijk kunnen zij het bar ge noeg maken) om „roet in het eten" te werpen. De lijsten, waarop bijdragen ter bestrij ding der vele en hooge kosten werden geind, vallen óver het geheel niet tegen. Maar de uitgaven zullen dit jaar - ook in verband met de bioscoop extra hoog zijn, zoodat de voorz. gaarne een beroep deed op de goedgeetschheid van degenen, die nog geen bedragje hadden afgezonderd ot die dit wellicht nog zouden willen verhoogen. Etalagewedstrijd. üt er weer een etalagewedstrijd zou moeten komen Algemeen vrijwel was men de meening toegedaan, dat hierin veel goeds stak en dat verscheiden win keliers er zeker gaarne hun beste krach ten aan zouden geven. Er werden dan ook meteen spijkers met koppen geslagen. Het zal geen toutenwedstrijd worden, ook geen puzzle-concours, gelijk we dat at eens beleefden. Evenmin zal beoor declmg der uitstalkasten aan het geacht publiek worden overgelaten. Dit laatste toch is gebleken geen doeltreffende methode te zijn. De bedoeling is eenige prijzen en mooie ook! beschikbaa Worth a crown lOcta per rol Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar te stellen voor de winkelier, die kans ziet zijn etalage liet mooist in te richten, d.w.z. zoo, dat zij een echte attract.e vormt voor liet kijk- en daarbij dan hope lijk kooplustig publiek, leder deelnemer behoort zich natuurlijk tot z.'n eigen terrein te bepalen. Een slager om eens een voorbeeld, te noemen die zijn jolham- men, zijn knakworstjes, zijn(noem maar op) schuil doet gaan in een bloe- tnenparadijs, zooclat men moeite heeft te ontdekken wat de man nu eigenlijk wel aan te bieden heeft, mag op geen prijs rekenen. In zijn etalage mogen zeer zeker ter verfraaiing bloemen en groen zijn aangebracht, maar de worst- en vleeschatlaire met aanverwante artikelen blijtt no. 1. Affijn dat atles staat straks ter beoordeeling van een absoluut onpartijdige jury, te kiezen uit personen, die zich om geen enkele reden van een oprecht oordeel zouden behoeven te ont houden. De heer G.Schmidt bood zich bereidwillig aan om de diverse winkeliers op te zoeken. Wie aan de wedstrijd wil deelnemen kan hem straks die wensch dan kenbaar maken. Moeien, verzachlen geneeslmen mei Doos 30-60, Tube 80 ct. Bl) Apoth. cn Drogisten Pastoor Lagerweij's 40-jarig jubileum. Reeds deelden we in het vorige num mer over het 40-jarig jubileum van pa stoor Lagerweij een en ander mee. We meenen onze talrijke katholieke abon nees ook de volgende regelen niet te mogen onthouden: Pastoor J. Th. Lagerweij werd op 2 Ja nuari 1865 te Schiedam uit degelijk ka tholieke ouders geboren, studeerde aan de beide seminaries van het Haarlemsche bisdom en werd 15 Augustus 1889 prie ster gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Zoeterwoude, van 1889 1890, te Amsterdam aan de St.-Bonita- cius van T890 1894, te Rotterdam aan de St.-Laurentius, van 1894 1906. Toen werd hij pastoor alhier, waar hij bleef tot 1911; was vervolgens tot 1915 pastoor van St.-Lambertus te Kralingen en is nu sinds 1915 de gevierde en beminde pa stoor van „De Posthoorn" te Amsterdam. En toch wordt hier nog altijd z'n naam met eere genoemd, waar hij de vraag baak voor velen, ook zelts voor zijn me depastoors op het eiland zijn gaven van geest en hart wist te ontplooien tot algemeen en vooral katholiek welzijn. ten groot man is hij, zoo lezen we o.m. t,n het Parochieblad, ons welwil lend toegezonden. Men verwijst daarbij naar zijn daarin afgedrukt portret en vervolgt: Ziet de sprekende kop op dé vierkante schouders van het flink ontwik keld lichaam. Ziet dat hooge voorhoofd en die krachtige neus. Merkt op die groo te klare oogen, door de sterk gebogen - wenkbrauwen overwelfd. Maar ook, be grijpt, dat dat wel ontwikkelde lichaam de woning is van een groote ziel, dat het hooge voorhoofd getuigt van een kloek verstand en dat die klare oogen spreken van een fijne geest en een krach tige wil. Zoo is hij nu, maar zoo is hij aitijd geweest. Een werkzame kapelaan, die zijn werk volbracht met esn eerbied afdwingende ijver en toewijding.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1