Gemengd Nieuws Een beste pastoor in de beste zin van het woord, die meest op de achter grond blijtt. Een onbaatzuchtig man in hooge mate, een groote man met een groote ziel, met een groot verstand, met een krachtige wil, groote bescheidenheid. De man, die ondanks het klimmen der jaren en het grijzen der haren met on verflauwde, nooit wijkende moed de din gen der toekomst atwacht, die bereid is om nog meer te geven dan hij deed »en werken wil zoolang het nog dag voor hem is. Moge de avond des levens zich voor hem nog lang laten wachten. Kerknieuws. Vrijdag a.s. zal ten dienste van de Ned. Herv. Gemeenten op Texel door en onder redactie van de Texelsche predikanten 'n veertiendaagsch blad verschijnen, „Ge meentebelang" geheeten. Het wordt toe gezonden aan alle Herv. gezinnen. (Het blad wordt machinaal gezet en gedrukt door de N. V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooy.) „De Wandelaar". Zooeven verscheen onder leiding van Rinke Tolman, de achtste aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. Het maandblad bevat weer tal van in teressante bijdragen, verlucht door zeer geslaagde foto's. Gaarne bevelen we het bij belangstellenden aan. Ge kunt u abon- neeren in Boekhandel Parkstraat tegen t7.£0 per jaar fr. p.p. Proefnummers kunt ge daar tevens ter inzage bekomen; De berging van het goud en zilver uit de „Lutine". Een nieuwe methode. Niet zelden ontmoeten wetenschap en romantiek elkander bij gelegenheden, waar men zulks niet zou verwachten^ Bij overlevering hoort men van geheim zinnige schatten, zooals die, verborgen in de „Lutine", welke in een donkere na jaarsnacht van het jaar 1799 op de Ter- schellinger kust schipbreuk leed en met haar kostbare lading goud en zilver in de diepte verdween. Pogingen oin deze kostbaarheden te bergen, slaagden slechts gedeeltelijk; het wrak ligt door een dikke laag zand, diep onder het water, toege dekt. Wat de zee eens genomen heeft, geeft zij ongaarne terug. Thans zullen nieuwe bergingspogingen worden ondernomen en het succes hier van zal naar de Radiobode schrijft ongetwijfeld in sterke mate afhankelijk zijn van de resultaten van de toepassing eener electrische methode ter bepaling van de plaats waar zich het wrak precies bevindt. In korte trekken hebben we er al een en ander van verteld. Eigenaardig is, dat zich ergens anders iets dergelijks afspeelt en wel in Panama, waar men onderzoekingen instelt naar een groote hoeveelheid kostbare meta len, die in 1671 door de toenmalige be woners overal in de grond werden ver borgen, toen in dat jaar Sir Henry Mor gan die plaats veroverde en tenslotte plat brandde. Dit onderzoekingswerk wordt geleid door luitenant George Williams, die ge durende de oorlog radio-officier op de Britsche vloot was. o— Williams is uit de aard van zijn beroep geen geoloog, maar hij las eens iets over verborgen schatten in Panama en besloot een poging te doen om te trachten het een en ander op te sporen. In de 250 jaren, die sinds de verwoesting der stad waren verloopen, waren vele anderen hem voor geweest: soldaten, matrozen en Strandjutters hadden herhaaldelijk derge lijke pogingen ondernomen, zonder noe menswaardig resultaat overigens. Lt. Williams arriveerde in Panama, toe gerust met zijn vroeger opgedane on dervinding plus een flinke dosis vertrou wen in de goede afloop. Zijn eerste proe ven deed hij met behulp van magneetnaal den, maar de uitkomsten waren niet be moedigend. Hij nam toen een andere methode te baat, die. zeer eenvoudig was. en waardoor hij er inderdaad in siaagde alle mogelijke metalen voorwerpen, die eeuwen onder de grond verborgen waren geweest, op te sporen. Afgezien van de geschiedkundige belangrijkheid bezitten deze voorwerpen reeds een enorme me- taahvaarde, daar men indertijd kwistiger met goud en zilver omsprong dan nu. Zat een dergelijk apparaat worden toe gepast om de geheimen te onthullen, die sinds 130 jaren in het „Lutine"-wrak bij Terschelling onder het zand en het zee water liggen besloten? Indien het appa raat de verlangde uitkomst zou brengen, zal dit ongetwijfeld een overwinn ng der techniek zijn, die een nieuwe schakel zal vormen in de reeks opzienbarende moge lijkheden, die de draadlooze in de laatste jaren heeft helpen verwezenlijken. Uitslag Loting Lichting 1939. Wegens het inbrengen van een be zwaarschrift tegen de loting, zooals die de laatste maal heeft plaatsgehad, moest de uitslag wel langer op zich laten wachten, dan men aanvankelijk dacht. We kunnen thans meedeelen, dat de Comm. der Koningin het beroep ongegrond heeft verklaard en tevens de uitslag hier pu- bliceeren Vrijgesteld zijn er slechts enkelen en wel: Willem Koning J.Szn. Klaas van der Kooy Jbz. Adriaan N. Lap Adrz. en Hendrik Jb. Maas Hz. De ingeschrevenen Jan Kooger Jbz. en Pieter Kuip Cz. lootten eveneens vrij, maar waren alreeds wegens broederdienst vrijgesteld. Texelsch Fanfare. De pogingen van Texelsch Fanfare om er zijn donateurs toe te bewegen hun bijdragen te verhoogen, zijn, naar men ons meedeelt met tamelijk goede uitslag bekroond. De rondgang met muziek op Zaterdagmiddag heeft blijkbaar doel ge troffen. De heer J. Luberti, die gelijk bekend de Texelaars en niet het minst ons corps een goed hart toe draagt, deed de penningmeester een be drag van tien gulden toekomen. EIERLAND. De nieuwe zuivelfabriek. De belangrijke vergadering van leden der Coöp. Vereen, tot stichting eener nieuwe coöp. zuivelfabriek aan de Schilderweg gehouden Vrijdagavond j.L, was naar ons echter te laat bleek voor de pers niet toegankelijk. We moeten ons daardoor van nadere mededeelingen daaromtrent onthouden. DE COCKSDORP. Zakennieuws. Onze plaatsgenoot de heer A. Boon Pz., nam te Den Helder van den heer. Snijders aan de Kanaahveg nabij de Mo lenburg de z.g. „Casino-bar" over. OUDESCHILD. Het zilveren priesterfeest van pastoor Wijnker. De verslaggever v.d. Zandvoortsche Crt. schrijft dit in aansluiting op ons be richt van Zaterdag het volgende: 14 Aug. was het feest voor de R. K. bevolking van Zandvoort. Pastoor Wijn ker vierde zijn 25-jarig priesterfeest. Pastoor Wijnker werd geboren te Ven huizen in de Wieringerwaard, uit een fa milie, die, waar het kerkelijke belangen gold, steeds in het behartigen daarvan vooraan stond. Na zijn wijding tot kapelaan was zijn eerste standplaats Hoek van Holland daarna Nooddorp en ten slotte Amster dam. Hier arbeidde hij voornamelijk onder zeelieden, in het biezonder onder de Cura^aosche scheepsmatrozen. Naar Rotterdam overgeplaatst, wera zijn taak verzwaard, doordat hij bij zijn arbeid voor het Patronaatswezen ook tai van grondwerkers onder zijn hoede kreeg. Hier heeft hij een reuzen-arbeid verricht, die aan het wonderbaarlijke grenst wat de resultaten van die arbeid betreft. Daarna werd hij pastoor te Oud e- schild op Texel, en nu is hij sinds eenige jaren hier te Zandvoort. Niet al leen onder zijn parochianen, maar in ge heel Zandvoort is hij door zijn vriende lijkheid een geziene figuur, en wie kent hem niet als hij in zijn Texelsche sjees, zijn meer verwijderd wonende pa rochianen gaat bezoeken. Moge pastoor Wijnker nog vele jaren tot zegen van Zandvoorts katholieke bevolking in ons midden werkzaam zijn. Een gekke boel. Een motorongeval met een staartje! Naar aanleiding van ons 'bericht om trent het ernstig motorongeval bij Oude- schild, opgenomen in ons blad van 10 Augustus meent de heer K. Tichelaar aan het vo'gende publiciteit te moeten geven: Ondergeteekende, K. Tichelaar, wo nende te Delft, heeft bij het onderzoek der politie te Texel verklaard, dat hij de aanrijding door de motorfiets niet heeft zien aankomen. Hij heeft' gezien, dat een dame een eind door de motorfiets werd meegesleurd, doch dacht aanvankelijk, dat deze dame een duo-rijdster was en had er niet de minste erg in, dat het zijn vrouw betrof. Hij heeft dus niet kunnen verklaren, zooals liet bericht luidde, dat het geheel de schuld van zijn vrouw was. Hoogachtend, K. T i c h e 1 a a r. Delft, Augustus 1929. We hebben er weinig aan toe te voe gen, lezer, en wel slechts dit: De heer iheelt na het ongeval tegenover de politie hier verklaard, dat de schuld van het ongeval bij zijn vrouw berustte. Deze verklaring werd zwart op wit ge steld en neergelegd in het nauwkeurig procesverbaal, van het geval door de heer Goënga opgemaakt. Het gaat o.i. niet aan de zaak anders te doen voorkomen; dat is we zullen ons niet kwaad ma ken op zijn minst gezegd naïef. o Volgens een later bericht zou de on fortuinlijke motorrijder, die zijn ritje naar Kooger reddingbootdemonstratie zoo on tijdig moert aibreken, door de heer T. met een onkostennota van tweehonderd gulden verrast geworden zijn. Het verwondert ons bekend met de toedracht der zaak echter niets, dat hij niet onmiddellijk naar het Oudeschil der postkantoor gerend is, om een post- wisseltje naar de Stad van Aardewerk en Slaolie at te vaardigen. Booze tongen beweren, dat er tusschen dit teit en het boven omschrevene nauw verband zou bestaan. We weigeren het echter te gelooven, en meenen eerder, dat het ingezonden epistel als een ver schijnsel van geheugenzwakte moet wor- ucn verklaard. DEN HOORN. Kerknieuws. Ds. F. Brümmcr, eerder Ned. Herv. predikant alhier, thans te Hansweert, nam het beroep naar Hengelo (Ov.) aan. DE KOOG. Middagrust in het kamp. (Vereenvoudigde spelling). Gaarne verkenen we een plaatsje aan onderstaand schrijven, ons toegezonden door een der dames, verblijvende in het V.C.S.B.-Kamp te de Koog Allen hebben zich verspreid langs de rand van het kampterrein en in het den nenbos. Enkelen lezen, anderen slapen, overal bij de anders zo rumoerige ten ten heerst rust. Ik lig naar boven te kij ken in de dennen, waar tusschendoor de blauwe hemel blauwer lijkt dan anders, en de wind steeds de takken doet heen en weer zwaaien, met een geruis als van de zee, die, eerst op de achtergrond, steeds dichterbij schijnt te komen. Rust is ook hier in het zachte geflui ster van de dennen en het statig bewe gen van de witte wolken daarboven. Speelse zonneplekjes proberen de rust te verjagen met een lichte, luchtige'dans over de stammen en de naalden op de grond, maar waarschuwend komt een zware windzucht aan, eti laat even een eerbiedige stilte achter zich. Boven mijn hoofd zit een verlaten nest je. De takken inéén gevouwen tot een stevig vlondertje en daarop door elkaar gevlochten dunne twijgjes, vormt het een veilige schuilplaats voor onbeholpen jon ge vogeltjes. Een grote spin heeft dit nestje als uitgangspunt gekozen voor een stevig net, dat verraderlijk is gespannen tussen twee bomen. Vliegjes en muggen, die hun weg zoeken door de zonbepiekte stammen, voelen zich plotseling omstrikt door een dunne draad, die zij niet meer van zich at kunnen trekken. Na een wan hopige worsteling uitgeput, zien zij de spin, zeker van zijn prooi, langzaam na deren, en zij weten zich verloren. Een vlindertje dartelt tussen de bomen door, speelt met de zonneplekken en na dert onbewust het web, maar, duikelend en dansend, nu eens hier, dan weer daar, gaat het ongestoord zijn gang, alle hin derpalen op zijn weg luchthartig ver mijdend. De hemel is helder blauw nu. Alle wolken zijn voorbijgevaren, mee met de wind, die een geurende groet met zich meevoert naar een ver strand. Plotseling het stoten van een toeter. Beweging Komt in de roerloze gedaan ten in het bos. Roepen gaat over en weer, overal is beweging. De wind gaat met een grote zucht verder, de zonne plekken dansen zenuwachtigde rust is voorbij. Alleen de spin blijft on bewogen loeren naar een prooi. T. P. Kleine oorzaken We schreven Zaterdag onder dit hootd o.m.: „Het slot van deze geschiedenis was, dat K. V. tenslotte, min of meer opgewonden, in krasse termen zijn part ner in overweging gaf, zijn biezen te pakken. Anders zouden er zeker klappen moeten vallen." K. V. zou echter onder deze omstan digheden zoo iets gezegd hebben als: „En nou moet je als de drommel maken, dat je weg komt, anders.) Gaarne zetten we deze zaak even recht. Overigens kunnen we op gezag van de politie, welke een onderzoek instelde, verklaren, dat ons verslag de gebeurte nis object iet en juist weergat. Een waterhoos. Zondagmiddag kon in zee voor de Koog een waterhoos worden waargeno men, een kegelvormige waterzuil, ont staan doordat een windhoos zich al wervelend boven het water bewoog. Het merkwaardig verschijnsel trok veler aan dacht en ging vergezeld van een regen bui, waardoor het strand voor korte tijd vrijwel werd ontvolkt. OOSTEREND. Naar de Zuiderzeewerken. Op Donderdagmorgen 29 Augustus or ganiseert de Chr. Muziekvereen:ging Ex celsior alhier een boottocht naar de Zui derzeewerken. Zij verwacht, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen ma ken. Een advertentie in dit nummer licht U nader in. lllllilllllllllllll!!!li!llll!ll!ll!lll!ll llllllüllillülllllllll BINNENLAND. ||||!lllll||!!l|||!i!l|| ll!lllllllllllllllllll!lll!lllllllllllilllilll!illll!l Goedereede heeft besloten tot het aanschaften van een motorbrandspuit. Het driejarig dochtertje van schip per Jasper uit Harlingen viel bij Bergum te water. De 21-jarige knecht, P.de Boer sprong gekleed de kleine na, greep haar, maar moest het kind weer loslaten, waar na beiden in de diepte verdwenen. De lijken werden opgehaald. Een medisch student, Zijn studie volend, Vestigt zich na rijp overleg Bij een onbewaakte overweg. Bij de laatste verkiezing heeft de R.K. Volkspartij een gevoelige nederlaag geleden. Dit teit zal niet tot gevolg heb ben dat onze partij ophoudt te bestaan. Maasbode. Als uitbreiding van haar series „luchttotobriefkaarten" heeft de K.L.M. twee reeksen Nederlandsche kasteden in de handel gebracht, die een duidelijke in druk geven van bouw en omgeving der voornaamste kasteelen in ons land. Het Waterschap de Heemskerker en Uitgeester Broek heeft besloten de twee de en tevens de laatste watermolen, staan de aan de Lagendijk te Uitgeest, publiek te verkoopen. Bij een aanvaring op de Nieuwe Waterweg is de motorschoener Nyssiena gezonken; de opvarenden werden gered. I!llllilllllllll!lillllilllill!lll!l!llllillllllllilll llilllllllllllllülllill BUITENLAND. ||!|||||||i|||||j|!i!i!| lilllllllillllillillilllllllillllllllllllllllülllllll Broeders We lezen in „Het Laatste Nieuws" van A. Rannah de volgende ontboezeming: Opdat zij, die nooit eens denken, ten minste ééns denken in het jaar; opdat zij, die naar de grenzen trokken, 15 jaar geleden, weer verschijnen voor - onze geest; opdat nooit meer regimenten naast regimenten worden geregen aan de bajonet, niet meer vergaan in vuur en vlam en bloed; opdat het nooit meet spoke van levenden en dooden in de lucht, op zee en onder de grond; opdal in alle eeuwen, die komen, op deze dag, de heele wereld nog een rilling voele gaan van de Noordpool tot de Zuidpool; opdat zij, die in hun binnenste weten schuld te hebben, naar buiten eindelijk 'n akte van berouw verwekken; opdat de vergiffenis over allen vaardig worde, maar nooit meer het vergeten intrede, van wat oorlog is; opdat in den mensch het beest bedwongen blijve; opdat men bevroede, dat het gedane kwaad, het ge leden leed, de gepleegde moorden, door conferentie noch geld, door niets te her steilen zijn, en men bevroede, dat alleen het goede, het ware en het schoone de menschelijke wegen zijn van alle volken. Daarom luiden vandaag de klokken o- ver de daken, waaronder de menschen en hun kinderen, en over de velden, waarop de oogsten en de kruisen luisteren. Daar om luiden de klokken, en opdat eens ant- woorde de klop van alle harten, waarop alle menschen sedert eeuwen wachten: -BROEDERS Korte berichten. De bibliotheek van het Britsch Mu seum te Londen overweegt de uitgave van een nieuwe catalogus, welke uit 165 deelen zal bestaan; de prijs zal, wanneer men honderd liefhebbers vindt op drie pond per deel worden gesteld. Het aantal boeken in het museum wordt geschat op drie en een kwart miljoen. Te Verdun moeten zich incidenten hebben voorgedaan, toen Duitsche toe risten het tort Rozelier wilden bezichti gen, hetgeen door de autoriteiten gewei gerd werd. Edward J. Boyle, te Boston overle den, heett tien miljoen dollar nagelaten. Drie andere voormalige Ieren Boyle was als een behoeftig landverhuizer naar de Ver. Staten gekomen krijgen het fortuin te deelen. B. leverde klceren op afbetaling, eerst in het klein en toen in het groot en kreeg zoo zijn miljoe nen bij elkaar. De tenor Richard Crooks kreeg van een filmonderneming in Hollywood een aanbod van 200.000 gulden voor een me dewerking gedurende drie weken. Dit ho norarium is het hoogste, dat ooit werd aangeboden. Hij heett het voorstel echter van de hand gewezen, omdat de toonfilm zich niet met zijn artistieke overtuiging laat ver eenigen. Bij Lodz is door verkeerde wissel- stano een personentrein met een goederen trein in botsing gekomen. Beide loco motieven en 19 wagons werden geheel ot gedeeltelijk vernield, waarbij acht per sonen de dood vonden.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2