Texel sche Courant van Zaterdag 24 Aug. 1929. TWEEDE BLAD Gemengd Nieuws Met z'n drieën op avontuur. Met de eerste boot zijn Maandagmor gen een drietal jonge mannen van Texel vertrokken, W.R., een 18-jarige bakkers knecht uit den Burg, V., 21 jaar, bij den Burg woonachtig, en B.K., IS jaar, wo nende in de P.H.Polder, slagersknecht te Oudeschiid. Een niet biezonder teit, ware het niet, dat zij thuis van hun onderneming geen woord hadden ge rept en tot heden nog niet zijn terugge keerd. De reis ging zooals later bekend werd naar Amsterdam, en Dinsdag (volgens anderen Woensdag) zag men het driemanschap kuieren te den Helder. Het schijnt, dat de „gezworen kameraden" voornamelijk teren op de portemonnaie van K., die goed gespekt moet zijn (al thans geweest moet zijn.) Het gerucht, volgens hetwelk de jon gens m de stikdonkere nacht van Zondag op Maandag vermoedelijk per vlet het Marsdiep zouden zijn overgestoken, mist alle grond. Bij informatie aan de Texel- sche boot kon dat onmiddellijk blijken. Zelt hebben we Maandagmorgen de op avonturen beluste makkers de boot te den Helder zien verlaten. We konden toen niet vermoeden, welk snood plan in hun nog jeugdige hersens was gerijpt. Twee van hen hadden hun fiets te Oudeschiid in het bootpakhuis achtergelaten. Ook spreken wij tegen dat door de politie naar de knapen op verzoek van de ouders nasporing wordt ge daan. De ouders hebben de wensch daartoe "zz. niet kenbaar gemaakt. Zij wachten maar kalm af, tot de jongelui er genoeg van hebben of tot de noodige schijven tot verdere bekostiging van het avontuur gaan ontbreken.. Mogelijk lokt Hagenbeck's Circus hen aan? Maar dat verschijnt pas de volgende week! Naar we vernemen is de baas van R. naar den Helder getogen om te trachten zijn knecht ingeval hij die daar mocht ontmoeten er toe te bewegen naar huis terug te keeren. Van geen der jongens werd echter ook maar een spoor ontdekt.. We willen toch hopen, dat de jongens het verkeerde van hun daad zullen inzien en als berouwvolle zonen straks in de ouderlijke woning terugkeeren. (Van politiewege deelt men ons nog mee, dat de politie niet eigenmachtig kan ingrijpen, ómdat geen strafbaar "feit is gepleëgd;' Wêf kunrien de ouders er om verZöekën.) Het „Eugenia"-gevaS. Een, die niet hard van stapel loopt. Het gaat met het vlotbrdngen van de Eugenia het Grieksche s.s., dat in November 1928 bij een zware storm hoog op de Heldersche zeedijk vastliep niet zoo vlot als men wel gedacht heeft. Wel is men de laatste weken, dank zij de hulp van hydraulische persen, aanzienlijk ge vorderd, maar het oude spreekwoord „De laatste loodjes wegen het zwaarst" is hier nog ten volle van toepassing. o— Dergelijke akkefietjes vallen niet mee. Dat leerde ook het geval met het pantser schip H.M. „Hertog Hendrik", dat in 1905 in de wateren van Boni (KtO.-lndië) op een rit liep en eerst met moeite kon worden vlotgebracht. En wat voor moeite! We laten het relaas van dit avontuur hier volgen, zooals we dat uit de mond een marineman opteekenden. o— \jCe zouden het was in 1905 aan de Boni-expeditie deelnemen en waren met dat doel op weg met H.M. „Hertog Hendrik", zwaar geladen met kolen, mu nitie en proviand. We zullen met een vaart van acht of tien knoopen geloopen hebben, toen we 's morgens omstreeks acht uur bij de Golt van Boni op een rit liepen. Aanvankelijk meenden we door met beide schroeven krachtig achteruit te slaan, wel vlot te zullen komen, maar dat lukte niet. Ons schip zat met 30 M. op het rif zoo vast als een muur. Goede raaa was duur! We verkeerden in de ge lukkige omstandigheid over radio te kun nen beschikken en seinden om hulp. Deze kwam spoedig opdagen. De kruiser „Zee land" en de pantserschepen „De Ruy- ter" en „Regentes" verlieten of waren reeds op weg van Soerabaja en stelden met elkaar pogingen in het werk om de „Hertog Hendrik" uit zijn benarde posi tie te bevrijden. Met alle macht werd ge tracht het schip achteruit te brengen, maar alles was vergeefsch. Een deel van de lading werd gelost en voor de rest zooveel mogelijk naar het achterschip ver plaatst r met liet doel de voorsteven te lichten maar niets hielp. 1 rossen bra ken af als kantoorgaren. Toen men ze door kettingen verving, braken bij de eerste rukken de bolders, waarom men ze had vastgelegd. Ook de „Japara" van de K.P.M., welke later opdaagde en trachtte de gestrande We geven hierbij een kiekje van de groote wereldtentoonstelling te Barce lona, welke zich in menig opzicht van andere exposities gunstig onderscheidt, met alleen door haar omvang, maar ook door wat zij te aanschouwen geeft. Mede in verband met de voorliefde der Spanjaarden voor biezondere kleureffec ten wordt op deze tentoonstelling een zeer uitgebreid gebruik gemaakt van elec- trische verlichting voor decoratieve doel einden. oorlogsbodem zijwaarts te trekken, richt te niets uit. Hoe men dan toch vlot kwam? Door het lossen van eenige scherpe schoten met het kanon vooruit (kal. 24 cM.), voorzien van een zware oorlogslading! Reeds bij het eerste schot bemerkte men resultaat te hebben. Bij we meenen het derde schot raakten we los. —o Het is niet onaardig hierbij in her innering te brengen, dat men dus een systeem volgde als nu aan onze moderne raketten-auto's en raketten-vliegtuigen teh grondslag ligt. o— Overigens komen we slechts( met dit verhaal om aan te toonen, dat men zich heusch niet op de trekkracht.van sleep- booten alleen kan verlaten. Wie dus meent, dat men bij het vlotbrengen van de „Eugenia" daarin zijn kracht moet zoeken, slaat de plank mis. Uitslag verpachting buffet Volksfeesten 1929. Jb. Geus f 100,- P.Boom f 50, - C.Bak ker i„De Zeven Prov.") bood zeker per centage van de ontvangst aanB. Coevert f 11,-. Gegund aan Jb. Geus. Van te voren wordt de helft voldaan. Schoolnieuws. De heer W. Winter, uit Bergen (N H.), is benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de R.K. School alhier, met ingang van 1 September. DE KOOG. Op verzoek vestigen wij er hier de aandacht op, dat de zanguitvoering van het Chr. Dubbel Mannenkwartet „Excel sior", van den Burg, hier morgen, Zon dag, plaats heeft. (Zie verder adv. in vorig nr.) Een tijdelijke politiepost. In verband met ongeregeldheden, zoo als zich hier laatst voordeden,, is hier tijdelijk een gemeente-politiepost geves tigd in de tent, welke hoe genoeglijk ^erst de dorpsbarbier een onderdak verschafte. Wegens slapte in het bedrijf is deze kapperszaak thans weer opge doekt. Bijna verdronken. Waagt u niet te ver! Ook al waakt badmeester Dogger! Woensdagmorgen waagde zich een bad gast hier te ver in zee, zelfs verder dan de tweede zandbank, met het gevolg dat de stroom hem te machtig werd en de krachten hem al spoedig begaven. Op zijn hulpgeroep begaf de heer J. Dogger, van Oudeschiid, hier als badmeester gestati- onneerd, zich onmiddellijk te water. Juist bijtijds wist hij de drenkeling beet te pakken en aan wal te brengen. Buitengewoon dankbaar voor zijn goe de hulp wilde de geredde aan Dogger later een som van 110.ter hand stellen, maar hiervan wilde deze niets weten. Hij deed, wat zijn plicht hem gebood te doen. Dat zijn hulp met goede uitslag was be kroond, was hem de beste betooning. Een woord van oprechte hulde mag Jan Dogger stellig op deze plaats worden gebracht. Zoo is er een „fontaine lumineuse" in gericht met watervallen, waarvoor teza men 3000 K.W. benoodigd is, terwijl voor der verlichting der gebouwen in afwisse lende kleuren, ca. 5000 K.W. wordt ge bruikt. De tentoonstelling geeft op lichtgebied iets biczonders te zien, geheel in over stemming met het belangrijke jubileum dat dit jaar overal in de wereld werd ge vierd: het 50-jarig jubileum van de uitvin ding der gloeilamp door Edison. DEN HOORN. Volksfeesten op 12 en 13 September. Dinsdagavond hield de feestcommissie na verloop van 3 jaar een algemeene ver gadering in het Loodsmanswelvaren om te bespreken of al dan niet een volksfeest zou worden gehouden, waarover men het weidra algemeen eens was. Besloten werd twee dagen feest te hou den op nader te bepalen datum (thans is deze bepaald op 12 en 13 Sept.J De twè'ede dag zou in hoofdzaak voor schoolkinderen zijn. Daar 't verkiezen wegens afgetreden le den en leden die hun functie wenschten neer te leggen bijna de geheele avond in beslag pam, kwam er van het opstellen van een officieel programma niet veel, zoodat dit per advertentie nog zal wor den bekend gemaakt. Als nieuwe commissieleden werden ge kozen de heeren A.Slegh, M.Bruijn, M. de Porto en M.Troost. Thans is het wachten op de gelden, welke zullen binnenkomen daar hiervan zooals vanzelf spreekt, veel van het sla gen van het teest afhangt. DE COCKSDORP. Het V.C.S.B.-kamp. Het kamp der V.C.S.B., eerst door heeren en later door dames bevolkt, in totaal plm. 100 personen is thans opgebroken. De gasten zijn vertrokken en moeten het hier biezonder naar hun zin hebben gehad. DE WAAL. Motorongeval. Door het springen van de achterband van zijn motor sloeg onze plaatsgenoot, de heer F.K., tusschen de Waal en den Burg tegen de grond. Het ongeval liep tamelijk goed af. Hij zal 14 dagen rust moeten nemen daar een zijner beenen nogai gewond werd. Zijn gescheurde pan talon zal eerder opgeknapt zijn. De duo- rijder kwam met de schrik vrij. Zuivelfabriek „De Hoop". Dinsdagavond werd na de uitbetaling der aan de fabriek geleverde melk oyër verhooging van het salaris van de direc teur van zes op tien gulden beraad slaagd. Van de 36 aandeelhouders ver klaarden acht zich vóór en 28 tegen ver hooging, zoodat het voorstel verworpen werd. iiiiüüiiiiiüüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllüllillllllilüllül BUITENLAND. ||:illi!li||j|||j||l!l|| llllfllllllllllillllillillllllliilllillllllllllllilill Korte Berichten. In Singapore is door de gouverneur het drijvend dok van de vlootbasis te Singapore ingewijd, dat door Ned. sleep- booten uit Europa daar heen werd ge bracht. Seattle: Bij de Canadeesche grens woeden geweldige boschbranden. Meer dan twee duizend personen zijn bezig met het blusschen. We vernemen, dat ver- scheïdenen aan de gevolgen van brand wonden zijn overleden. In het ressort van de Stiermarken- sche brigade van het Oostenrijksche Bondsleger is het opnemen van het boek „Van het Westelijk Front geen Nieuws" in soldatenbibliotheken verboden. Tien procent van de bevolking te Parijs, zoowel van de stad zelf als van de voorsteden, bestaat uit vreemdelingen.! Cuba verbiedt aan Cubaanschc inge zetenen adelijke titels te dragen. In het assyi voor dakloozcn te Bres- lau is een opzichter aangevallen en ern stig mishandeld door een aantal dakloo- zen, die vervolgens de portier te lijf gin* gen. Daarna sloegen zij in het bureau alles kort en klein om vervolgens de te lefoon at te snijden. Enkele bezonnen elementen riepen hulp van de politie in, waarop vijf personen werden ingerekend., Te Detroit heeft het eerste geheel metalen luchtschip een proefvlucht gehou den, welke 45 milt. duurde. Het was met vijf koppen bemand en doorstond de proct met succes. Het heeft bij een leng te van plm. 50 M. een doorsnee van 16 M. en is met ecu dunne aluminium-koper- legecring overdekt. Voor vulling wordt helium gebruikt. De stuwkracht wordt ge leverd door twee motoren. In een mijn op Spitsbergen heeft een ernstige ontploffing plaatsgehad, waarbij tien arbeiders zijn gedood. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door dat de schacht was ingestort. Een der reddingsmanschappen, die 24 uur onafge broken aan het reddingswerk deelnam is door een hartverlamming overleden. Te Calcutta staken weer zeventig duizend arbeiders in de jirte-spinnerijen ten gevolge van een misverstand over de onlangs getroffen regeling. Bij Sefiat is een dichtbezette reis- auto van een hoogvlakte naar beneden gestort. Veertien personen kwamen onder de auto terecht, van wie er zeven gewond en zeven gedood werden. Medan: De landvoogd bekrachtigde de doodvonnissen, uitgesproken over de drie Inlandsche beklaagden, betrokken bij de zevenvoudige moord te Siantar. De eerste ononderbroken vlucht van de Atlantische naar de Groote Oceaan en terug is volbracht door de ecncJ'ekker „Sun God". v, Op het vliegveld Adlershof bij Ber lijn is een gebouw met kostbare toestel len vermoedelijk door brandstichting in vlammen opgegaan. Te Tabriz zijn 500 huizen door overstrooming vernield. Naar verluidt zijn 100 personen verdronken. Londen. Na 48 uur graven is fnen er in geslaagd in de New Bridge Street het lek te ontdekken in de ondergrondsche gasbuis, waardoor zoo groote hoeveel heden gas ontsnapten, dat de politie met dubbele posten patrouilleerde en het roo- ken in de heele omgeving verboden was. Een tragisch ongeluk heeft te Bre men twee 12-jarige tweelingbroers het leven gekost. Een van de jongens kwam op het denkbeeld de kop van een ree boven op een paal van het hoogspannings net te bevestigen. In weerwil van waar schuwingen van de gastheer bij wie de jongens gelogeerd waren, klom de jon gen naar boven, waar hij in aanraking kwam met de electrische stroom. Hij was op slag dood en bleef vreeselijk ver minkt in de draden hangen. Zijn broer wou hem te hulp komen, maar nauwe lijks had hij de paal aangeraakt, of ook hij werd door de stroom gedood. Met groote moeite konden de lijken worden geborgen. De personentrein Neu-Brandenbu.^ Fnedland moest na twee K.M. te hebben atgeiegd blijven staan, daar men stukken ijzer op de rails had gelegd en klemmen had aangebracht tusschen de wissels. Dr. Beauclair, een bekend alpinist, had met twee dames en een gids de Mat- terhorn beklommen. Bij het dalen is hij met een der dames, die aan hetzelfde touw liep, uitgegleden en in de diepte ge stort. Beiden moeten meteen dood zijn geweest. Men heeft hun lijken gevonden. De Zeppelin kan 55.000 Kg. aan brandstof, bemanning, passagiers en post vervoeren. De bliksem is in een groep alpinis ten geslagen, die de Montblanc beklom men. Een hunner heeft zware verwondin gen gekregen. Een tweede is naar bene den gestort. De verstekeling van de Graf Zeppe lin, op de reis naar Amerika, is per schip weer naar Hamburg gezonden, maar even voordat dit schip binnenkwam, over boord gesprongen. Hij is echter weer opgepikt en in hechtenis gesteld. -De raad van Frankfort a.d. /Tain heelt 100.000 Mark beschikbaar ges.eld voor uitbreiding en verrijking van ï.et museum in Goethe's geboortehuis.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5