oos doodt het haar No 4356 Woensdag 28 Augustus 1929 42steJaargang Van week tot week Texelsche Berichten pauDDlHG| ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ H DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 U POSTBUS Jan G. Sloff, voorz. smaakt als room XELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct ledoro rogol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere rogelprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN ZOMER. De groote zomerdag staat open En bouwt zijn weelde over de aarde, Het malsche moes lacht in de gaarde Bij 't sappig groen, met dauw bedropen; Het ruischelt in de weeke hagen, Het gonzelt in de bloesemstruiken, Het tintelt in de groene pruiken Der berken bij de zoete vlagen; De kool brandt op de peerse kluiten, De blonde brem bloeit welig tegen De mulle hei-beschenen wegen Met volle gele honigtuiten Het over de aarde uw aangezicht, Over uw oogen valt het licht, Over uw lippen stort een lied.j Levend mooi mensch geniet! Adema van Scheltema. nz Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. t Zaterdagavond. „Onze voornaamste taak." „Onze voornaamste taak is niet alleen niet meer over oorlog te spreken, maar evengoed deze te bannen uit onze gedachten en daden. Het is niet voldoende over vrede te spreken. Het is niet voldoende oorlog buiten de wet te stellen." Zoo ongeveer moet Mac Donald, de Britsche premier, zich in een vraagge sprek tegenover een Amerikaansch jour nalist hebben uitgelaten. En dat het hem ernst was, en dat hij bereid was overeen komstig die woorden te handelen, kon blij ken uit de onderhandelingen over beper- perking der bewapening, door hem met de vertegenwoordiger der Ver. Staten, Dawes, te Lossiemouth, Mac Donald's boorteplaats, gevoerd. Uit goede bron vernamen we, dat de besprekingen een zeer vertrouwenwekkend en vredelievend karakter droegen. Wanneer de andere groote mogendheden geen roet in 't ont-. wapemngseten gooien, zou het er met een regeling van deze aangelegenheid goed voorstaan. Den Haag: „Acht kansen op de tien." In ieder geval beter dan met de Her- stelconterentie te den Haag, welke nu al geruime tijd de aandacht der wereld pp zich gevestigd houdt en steeds weer tegenvalt, teleurstelt, ontstelt! De problemen, waarvoor zij gesteld wordt zijn vele en velerlei. Zal Engeland - zich bij het Plan-Young neerleggen? Dan ziet het zich de 48 miljoen mark ont glippen, welke dit land te Spa toch reeds waren toegezegd. Valt het Young- plan te water, dan blijft het oude Dawes- accoord van kracht, met als gevolg o.tn. een strop voor Duitschland, welke een halt miljoen mk. zal beloopen. Zullen de be sprekingen ten slotte nog resultaat heb ben, dan dient men Engeland in de eerste plaats heel wat meer tegemoet te ko men. Het ging niet aan, voor te geven 75 pet. van Engelands eischen in te willigen, terwijl bij nacijferen aan de kant van Snowden bleek, dat het toegezegde be drag op zijn hoogst 25 pet van het gevraagde was. Dat moest spaak loopen. „Bartjes is niet dood Hij leeft nog"., ook in Engeland, zij het ook onder een andere aam wellicht. Wat een mislukking der conferentie mede ten gevolge zou hebben Duitsch land zai op de ontruiming van zijn Rijn land, ook door Frankrijk, langer moeten wachten. Vooral Frankrijk is het, dat in dezen vast op zijn stuk blijft staan, en de ontruiming van het aanvaarden van het Plan-Young afhankelijk stelt. Mac Donald naar den Haag Gelukkig zijn de laatste berichten uit den Haag met meer zoo ongunstig. Zelfs zou men daar de toekomst met meer ver trouwen in het resultaat der conferentie tegemoetzien. Naar uit betrouwbare bron wordt gemeld, zou het vast staan, dat Mac Donald zal overkomen om te trach ten de nog restende moeilijkheden uit de weg te ruimen „Een accoord moet er alsnog komen", verklaarde vandaag nog een der voor naamste financieele experts, nadat een der hootdgedelegeerden reeds te kennen had gegeven, dat de conferentie acht op de tien kansen van slagen heeft. Dus de hoop herleeft. Van hier en van daar. Terwijl in de Zaanstreek de stakers nu ai vijf maanden tevergeefs trachten hoo- ger loon te bedingen, evenals de staken de landarbeiders in 0:-Groningen, die ook al geruime tijd voor een beter be looning strijden; terwijl in het mooie Oostenrijk burgeroorlog dreigt, doordat de christelijk-sociale-min-of-meer fascis tische burgerwachten leelijk overhoop lig gen met de soc.-democr., heelemaal niet fascistische „Schutzbund", dc bond tot bescherming van de democratische repu bliek; terwijl aan de Russisch-Chinee- sche grens een oorlogstoestand heerscht en invallen en plundertochten tot de da- gelijksclie bezigheden der daar gelegerde soldaten behooren hoewel we van een officieele oorlogsverklaring nog niets lazen; is de „Graf Zeppelin" na een zeer geslaagde, alleen te Friedrichshafen onderbroken tocht te Tokio, in het „Land van de Rijzende Zon", aangekomen en nu al weer op weg naar Los Angelos, aan de westkust van Dollarica. Dan nog naar New-York overgevlogen en de we reldreis is volbracht. In de dagen van Ju les Verne zou men er tachtig dagen over hebben gedaan, aangenomen, dat Verne's plannen voor uitvoering vatbaar zouden zijn geweest. G.J.D. Kerknieuws. De weleerw. heer J. Eeken, kapelaan aan de kerk „Joannes de Dooper" alhier, werd benoemd tot kapelaan aan de Pa rochiekerk St. Franciscus van Assisi, aan de Paul Krugerstraat te Rotterdam. Tot opvolger werd benoemd de wel eerw. heer Tesselaar. o— Het zullen er velen zijn, die kapelaan Eeken met leede oogen naar de Maasstad zien vertrekken, want in weerwil van de weinige jaren van zijn werkzaamheid in deze parochie, wist hij er zich talrijke vrienden te verwerven. Kantongerecht—den Helder. De heer Driessen, burgemeester van den Helder, werd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton—Den Helder, waaronder ook Texel ressorteert, be noemd. Texelsch Fanfare. G. Smidt's afscheidsconcert. Zaterdag a.s. neemt de heer G.Smidt afscheid van Texelsch Fanfare, dat hij reeds zooveel jaren als dirigent heeft mo gen leiden. Ter gelegenheid van dit feit wordt 's avonds een muziekuitvoering in het Park gegeven, aanvangende te half negen. Het programma vermeldt deze nummers 1 Amsterdam-Marsch, H. L. Blankenburg 2 Une Soiree au Village, Fantasie, D. D. Belleflame 3 Souvenir d'Enfance, Wals, J. Boulanger 4 Le Trouvère, Potpourri sur l'Opera de Verdi 5 Salut au Drapeau, marsch, J. de Wolf Pauze. 6 Franche Amitié, Fantasie, J. Martin 7 Faust-Fantasie sur l'Opera de Gounod 8 Feestmarsch, B. de Bruin 9 Wien Nêerlandsch bloed, als extra slotnummer De „Eugenia" vlot. Juist had ons vorig nummer de pers verlaten, ot daar bereikte ons het be richt, dat 's morgens te kwart over negen de „Eugenia" de dijk te den Helder bad verlaten. Met sleepboothulp van de „Drente'' en de „Limburg" was het Gneksche schip, dat in de nacht van 23 op 24 November strandde, vlot gekomen. Juist negen maanden had ze dus op de dijk gezeten en een der grootste attrac ties van den Helder uitgemaakt. Voor boe ren, burgers en buitenlui. De laatste drie dagen was het schip dank zij de krachtige hulp van hydraulische persen wel drie meter meer naar zee toe gebracht. Voor een belangrijk deel mag het suc ces worden toegeschreven aan de heer Slemmer, werkmeester van Bureau Werk tuigbouw op 's Rijkswerf, volgens de Held. Crt. Deze kwam op het denkbeeld hydraulische persen te gaan gebruiken. Men deed aldus, en sindsdien zag men dagelijks, dat men vorderde. Zaterdag is men te vier uur in de mor* gen met de hydraulische persen begon- te werken. Omstreeks 7 uur begon het schip te deinen en wees alles er op, dat het vlot komen een kwestie van enkele uren zou zijn. Te half negen begon de schroef van de „Eugenia" mede te werken. Bovendien werd gehieuwd op twee werpen achter uit, terwijl de sleepbooten „Drente" en „Limburg" trokken. De pogingen tot vlot brengen werden bovendien begun stigd door een vrij hoog tij. Het schip ging toen zichtbaar achteruit, totdat het te 9.15 uur plotseling verder in het oude element gleed. Zoo vlug ging alles in zijn werk, dat de loopplank reeds onder water stond alvorens men er erg in had. De vrouw van de kapitein kon dientenge volge niet meer tijdig de wal bereiken en werd onder luid hoera van een ont zaglijke menschenmassa op de schouders van een visscherman aan land gebracht. De vice-admiraal woonde de gebeurtenis bij. 's Middags is het schip naar Amster dam gesleept om daar te dokken. Het sleepwerk geschiedde door Wijs- mller's sleepdienst op de basis „no cure, no pay", d.w.z., „geen succes, geep centen." Er zal nu gedokt moeten worden, waar bij we ook denken aan die biezondere be- teekenis van het woord, volgens welke ook van betalen" gesproken kan wor den. Wie zal de personen, bij de ber ging betrokken, koud laten. De maat schappij, welke eenmaal de gelukkige eigenaresse van de „Eugenia" was, of de onfortuinlijke maatschappij, waarbij dit schip was verzekerd. Nutsbibliotheek. De Nutsbibliotheek zal belangrijk wor den uitgebreid. Het Hoofdbestuur heeft toegezegd een bedrag voor dit doel be schikbaar te stellen, gelijk aan dat, het welk het departement aan de bibliotheek ten koste leggen zal. Thans circuleert een lijst onder hen, die men bereid acht de bibliotheek financieel te steunen. Ook goede lectuur zal men gaarne ontvangen. De resultaten stellen tot heden niet te leur. I P. Sluis' nieuwe brochure. Van de N.V. P. Sluis' Voederfabrieken ontvingen we ter aankondiging een nieu we brochure, op aanvraag en onder ver wijzing naar dit bericht voor kippenhou ders gratis verkrijgbaar. Ze bevat attes ten van de meest vooraanstaande pluim veehouders in binnen- en buitenland, kor te praciische algemeene wenken, een over zicht van de werkzaamheden in de na- jaars- en wintermaanden en een uitgebrei de beschrijving, van de wijze, waarop de hoenders het best kunnen worden ge voederd. Kampeeren op Texel. „U kunt er op aan: Vergeten doet onze vereeniging (Alg. Ned. Kam- peervereeniging) Texel niet." In antwoord op ons schrijven betref fende kampeerterreinen op Texel, waar van in de lijst der Alg. Ned. Kampeer- vereeniging alleen een terrein bij de Cocksdorp werd genoemd, deelt de heer Jan G. Sloff, voorzitter van deze ver eeniging ons mee, dat eerst dan de ter reinen in het besproken boekje worden opgenomen, wanneer de Vereeniging van eigenaar ot beheerder daartoe permissie heeft ontvangen. En dat was, vervolgt hij, op 't oogen- blik van het afdrukken van onze lijst nog niet het geval. Waar juist voor verschil lende duititerrcinen op de Waddeneilan den het bedrijfsplan nog niet geheel vast stond, hebben wij moeten wachten met publiceeren. Wel heb ik verschillende kam peerders al schriftelijk inlichtingen gege ven. Intusschen hebben wc de noodige toestemming van het Staatsboschbehcer ontvangen. In het nummer van ons or gaan ,dat ter perse is, komt dan ook als aanvulling op onze lijst een serie ter reinen op de Waddeneilanden voor. Se dert ontvingen we alweer nieuwe opga ven, welke eerst nog weer gecontroleerd moeten worden. L kunt er op aan: vergeten doet onze vereeniging Texel niet! o We zouden de A.N.K.V. onrecht heb ben aangedaan, wanneer we er anders over dachten. En toch is het altoos pret-, tig het nog eens zwart op wit bevestigd te zien, dat we stellig meetellen, niet waar? De bevolking van Texel, Vlieland en Ter- sckhelling. Blijkens de laatste opgaven van het Centraal Bureau voor Statistiek was het aantal zielen op de navolgende eilanden: 1 Jan. 1928 1 Jan. 1929 Texel 7311 7378 Vlieland 397 377, Terschelling 3461 3427 Voor 31 Dec. 1920 waren deze getallen resp. 7313; 569 en 3839; voor 31 Dec. ,1924 7271; 440 en 3682. Post-, telegraaf- en telefoondienst op 31 Augustus. Op 31 Augustus zijn de post- en tele graafkantoren (stations) nü 14 uur voor de postdienst gesloten; busrechthouders kunnen hun stukken evenwel op de ge wone uren afhalen. Postwissels (met uit zondering van telegrafische); postbewij- zen, quitanties en diverse zaken (met uit zondering van stortingen en cheques met spoedbehandeling) worden die dag met behandeld. Voor de telegraaf- en telefoondienst geldt de gewone openstelling. Het weer van deze zomer. Dat de zomer zeer gunstig is geweest, lezen we o.m. in het „Vaderland", mag hier met enkele gegevens nader worden aangetoond. Wat de temperatuur betreft, blijkt het volgende. In de maand Mei was de ge middelde temperatuur 1.5 C. boven het normale, in Juni gelijk aan de normale, in Juli 1.3 gr. boven de normale. Dergelijke positieve afwijkingen van de gemiddelde temperatuur, die misschien klein en onbeduidend lijken, zijn in wer kelijkheid niet zoo weinig van beteekenis1, want zij worden niet bereikt zonder dat een groot aantal warme dagen is voor gekomen. Maar er zijn toch niet veel heete dagen geweest, zal men zeggen? Toch ten on rechte, want het waren er 20, tegen 11 normaal. Wat de regen betreft, blijkt, dat het de geheele zomer veel droger is geweest dan normaal. Het totaal aantal regenda gen in de drie maanden, 32, is slechts iets minder dan het normale aantal, 34, maar de hoeveelheid, 81 mM., is verre beneden de normale hoeveelheid, 172 mM., geble ven. Een belangrijke factor ter beoordeeling van het karakter der weersgesteldheid is het aantal uren zonneschijn, dat is voor gekomen, vergeleken met het normale aantal. Het waren er 726 tegen 594 nor,- unaal, dus 22 pet. meer. Een zoo groot aantal zonneschijnuren beteekent tegelijk zooveel lichtere bewolking. Het blijkt dus wel uit de bovengenoem-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1