fiiPUROL No 4358 Woensdag 4 September 1929 42 ste Jaargang Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD&DE ROOIJ i! DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 S POSTBUS: N°. 11 AUTOGARAGES. Burgemeester en Wethouders brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat in de op 15 Augustus j.J. in werking g' >eden Alg. Politieverordening voor de mte Texel verschillende eischen zijn 1' .teld, waaraan autogarages in de kom men der dorpen hebben te voldoen. Zij bevelendaarom houders van autoga rages aan zich van deze eischen op de hoogte te stellen. In verband hiermee zijn van de desbetreftende bepalingen tef ge meente-secretarie exemplaren verkrijgbaar gesteld. Van enkele dier bepalingen kunnen Bur gemeester en Wethouders ontheffing ver- leenen. Met betrekking tot bestaande garages worden eventueele aanvragen om onthef fing tegemoet gezien vóór 15 Sept. a.s. TEXEL, 30 Augustus 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W.B.OORT, De Secretaris, JONKER. DORSCHMACHINES Burgemeester en Wethouders van de gemeente Texel brengen onder de aan dacht van belanghebbenden, dat bij art. 179 der Alg. Politieverordening voor de ze gemeente verboden is een stoomdorsch machine voor het dorschen van granen in werking te hebben, wanneer: a. de schoorsteen der machine niet is voorzien van een in goeden staat ver keerenden vonkenvanger; b. onder de vuurhaard niet aanwezig is een goed sluitende ijzeren, steeds met water gevulden aschbak; c. de machine met andere brandstoffen dan steenkool ot cokes gestookt wordt.. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met geldboete van ten hoogste 125.ot hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 30 Augustus 1929. Bureem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond. De Haagsche Conferentie. Een nieuw Europa in het zicnt „De hoop herleeft" zoo besloten we de vorige maal ons overzicht, vooi zoo ver dit betrekking had op de Haagsche -ie rtelconterentie. De conferentie nu de historie overgeleverd is een .es geworden „En zoo hopen ook wij, dat uit de nacht van Snowden, want het was ver na middernacht, toen de beslissende conferentie een einde nam een langdurig tijdperk van vrede en geluk zal opritzen voor de menschheid, die daar aan meer dan ooit behoefte heeft na zoo veel jaren van oolog en na nog meer ja ren van vrede, die eigenlijk ook een soort oorlog was, een oorlog met andere mid delen Snowden, de onverzettelijke, onwrikba re Engelsche staatsman, die het nota bene van brievenbesteller tot deze verheven tunctie bracht, heeft gezegevierd en het heele Engelsche volk in de eerste plaats is hem daarvoor dankbaarheid verschul digd. Hij heeft, toen de sfeer ter confe- rentiezale zoo geladen was, dat men van „buigen of bersten" ging spreken, ten slotte weliswaar gebogen maar nam toch met niet minder dan 80 pet. van de aanvankelijk geëischte som genoegen op het eind. Tevens ontving hij nog eenige toezeggingen, o.m. met betrekking tot kolenleveranties aan de Ital. Staatsspoor wegen, waarin men Engeland dus even eens tegemoetgekomen is. Snowden is over de resultaten der Haag sche conferentie goed te spreken. De aanvaarding van het plan-Young, zoo lid lui] zich uit, met de gelijktijdige overeen komst inzake de bezetting van het Rijn land zal er veel toe bijdragen, de bittere gevoelens als gevolg van de oorlog weg te nemen. Het Pian brengt zoowel aan Duitschland als zijn schuldeischers groote voordeden. Alleen het teit, dat de Duit- sche schuld thans definitief is vastgesteld, I moet op het economisch leven van alle betrokken landen een gunstige invloed hebben. Een der grootste voordeden van het plan-Young voor Duitschland is het einde van elke buitenlandsche controle op de Duitsche financiën en het Duitsche economische leven. De Duitschcrs kun nen hierdoor een groote welvaart ver wachten. Stellig overdrijven we niet biezonder, wanneer we deze conferentie als de grondlegster beschouwen van een nieuw Europa, beter begrijpend, meer tot be grijpen en vergeten en vergeven ge neigd. De ontruiming van het Rijnland. Ook deze kwestie is opgelost gelukkig. De ontruiming zal spoedig haar beslag krijgen en aanvangen met het vertrek der Engelsche troepen via Ostende en Dover op 15 Sept. a.s. De dieren zul len via Antwerpen en Harwich, de leger- voorraden via de Rijn worden vervoerd. Moordende Mohammedanen. Begrijpen vergeten vergeten. Daaraan schijnen Mohammed's volgelin gen in Palestina, waar de laatste dagen een bloedige en verwoede strijd gestre- werd met de joodsche bevolking in ver scheidene plaatsen, nog niet toe. Enge land heeft in zijn mandaatgebied alle maatregelen tot het herstellen van rust vrêe genomen en op het oogenblik schijnt het daarin tamelijk wel geslaagd. Inmid dels zijn evenwel honderdtallen Palestij- nen, meest Joden, van Mohammedaansche bloeddorst het slachtoffer geworden. Moge Engeland alle pogingen in het werk stel len om een herhaling van die onlusten te voorkomen. G.J.D. Meester Groenewold's afscheid. „Ernst-Eenvoud-Arbeid" We wishyi al sinds eenige weken, dat de dag, waarop de heer H.Groenewold, hoofd der Ulo alhier, de school zou ver laten, niet „onopgemerkt voorbij zou gaan." Toch hebben we er geen oogen blik aan gedacht daarvan op deze plaats te reppen, daar wij, gelijk velen met ons, er van overtuigd waren, dat de heer Groenewold allerminst- een man is, die op uiterlijk vertoon is gesteld. De drie woorden, als motto bij de aanvang van dit verslag neergeschreven de lezer treft ze straks nog eens aan zijn wel volledig van toepassing öp de man, die zich zooveel jaren met lust en liefde, met ijver en toewijding aan zijn taak heeft gegeven. De school was hem alles; geen zorg ot moeite was hem te veel, wanneer het gold haar te dienen. o Zaterdag heeft de heer Groenewold van de schooi atscheid genomen. En hoe! Een comité, uit oud-leerlingen gevormd, had deze morgen uitnemend voorbereid en zoo vonden we omstreeks elf uur in een der lokalen der Ulo-school met de heer en mevr. Groenewold en mej. J. Groe newold het huldigingscomité en tal van belangstellenden, onder wie vele oud- leerlingen en het gemeentebestuur, bijeen. Burgemeesters' toespraak. Allereerst werd de heer Groenewold door de heer burgemeester toegesproken- We weten, zoo' sprak hij ongeveer, dat uzelt niet van veel praten houdt en er ook niet van houdt, dat er over u ge sproken wordt. Maar er zijn oogen- olikken in het leven, dat uitzonderingen moeten worden gemaald, ondanks de gene, die het aangaat. We beleven nu 'n dag van biezondere beteckenis. Als straks de schooldeur achter u gesloten wordt, zult ge gevoelens hebben van dankbaar heid, van teleurstelling ook wellicht, maar in ieder geval veel en groote her inneringen hebben. Het is voor mij mor gen juist 4 jaar geleden, dat ik in deze gemeente mijn intree deed. Mijn indruk ken en herinneringen zijn talrijk. Voor U zal het morgen 19 jaar geleden zijn, dat U aan de Ulo verbonden werd. Op 29 Augustus was het juist 37 jaar ge leden, dat u op Texel werd benoemd.. Voorwaar groote getallen. En waar mijn herinneringen reeds zoo talrijk zijn, hoe talrijk moeten uw indrukken dan wel zijn. Wel 46 jaar zijt ge nu werkzaam bij het onderwijs, achtereenvolgens te Marssum, Bergum, Rotterdam en sinds 1892 op Texel. U hebt veel gearbeid, En hoe! Ongetwijfeld zullen na mij an deren zeggen hoe ge gearbeid hebt, hoe veel cn wat uw vruchten waren. Het mooie is, dat u niet alleen de jeugd groote diensten heeft bewezen. Later bleek meestal, hoe goede vruchten uw arbeid gedragen had en hoe degelijk de basis was, die u had gelegd.; Wie aan deze basis werkt, verricht vrucht bare arbeid. Gij hebt aan deze grondslag met succes gewerkt, tot groot geluk van de jeugd, aan uw hoede toevertrouwd; Want waar moet het heen, wanneer de bases, waarop het leven moet worden opgebouwd, niet flink en degelijk zijn? Uw onderwijs bepaalde zich niet tot leeren, in de beperkte beteekenis, tot het leeren van het a.b.c. alleen. Veel deedt ge immers ook voor de karaktervorming uwer leerlingen. Thans zijn voor u de dagen van rust gekomen. Het mogen er vele en goede zijn. Gevoelens van dank baarheid zullen zeker bij u niet ontbre ken. Anderzijds zijn wij ik spreek hier mede namens het gemeentebestuur u dankbaar voor het vele en goede, dat gij voor het onderwijs in onze gemeente hebt gedaan. Met uw familie weiisch ik u in deze gemeente nog vele gelukkige jaren toe. Het moge zoo zijn. De toespraak van M. D. Dijt. Vervolgens richtte de heer M.D.Dijt, oud-leerling en voorzitter van het hul- digingscomité mede gevormd door de heeren A.J.Noordijk, secr., J.Keijser Az., penn., C.Keijser Hz., E.Noordijk, J. C. Rab, H.J.Reij en I. Vlessing zich tot de heer Groenewold met de woorden: Hooggeachte heer Groenewold. Toen bekend werd, dat u wegens ge vorderde leeftijd ontslag had aange vraagd als hoofd van de Ulo-school al hier, is bij uw oud-leerlingen de ge dachte opgekomen, dat het afscheid ne men van uw ambt, niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Deze gedachte is niet uitgegaan van een enkele, maar is tegelijkertijd bij vele oud-leerlingen, die van uw aanstaand afscheid hoorden, op gekomen. Toen dan ook enkele mijner tijdgenoo- ten een besluit hadden genomen, om u op de dag van heden 'n bewijs van onze hoog achting en waardeering te geven, kwa men we tot de verblijdende ontdekking, dat ook reeds in andere jaargangen uwer oud-leerlingen eenzelfde besluit genomen was. U begrijpt, dat het zeer weinig moei te kostte, de verschillende jaargangen te vereenigen. Een comité van oud-leerlingen werd gevormd. Dit comité heeft getracht zoo mogelijk alle oud-leerlingen door een rondschrijven te bereiken en we hebben een buitengewoon groot ^antal blijken van instemming ontvangen, waarbij ook brieven vol waardeering over U gevoegd waren. Waar we niet konden beschikken over een volledig register met de namen van alle oud-leerlingen, noch van alle het juiste adres konden krijgen, moeten wij onze verontschuldigingen aanbieden voor het feit, dat niet allen op de hoog te konden worden gesteld van het voorne men van het comité U een kleine hulde aan te bieden. Waar echter 160 uwer oud-leerlingen bewijzen van instemming zonden, hebben we toch het overgroote cel hunner bereikt. We willen hierbij ge denken diegenen uwer leerlingen, die smaakt als room door de dood van ons zijn gescheiden cn naar wie onze gedachten hij liet op komen van de oude herinneringen uit de tijd, dat we hier op de schoolbanken zaten, niet liet laatst uitgaan. Als voorz. van het comité heb ik de vereerende opdracht ontvangen namens dat comité en namens alle overige otid- lcerlingen U lieden te betuigen, hoezeer wij het op prijs stellen, dat wij het voor recht hebben gehad, een zeer voornaam de<?l van onze vorming van u te hebben ontvangen. Het is ons dubbel aangenaam, dit heuen te kunnen zeggen. In de eerste plaats wel om uiting te geven aan onze erkentelijkheid, die we jegens u voelen en die we alleen bij een zeldzame gelegenheid als. deze kunnen tooncn. In de tweede plaats omdat we indertijd hij het verlaten uwer school niet besefte» dat we van it zoo'n degelijke basis voor verdere studies en voor ons verder werk hadden ontvangen en wij nu zeer blij zijn, u dat alsnog te kunnen zeggen en u als nog te kunnen danken voor de zorgen die u aan ons heeft besteed, zorgen, waar in u al uw energie, uw tijd, uw toewij ding en uw kennis hebt gelegd. In de le plaats uw energie. Wan neer ik aan uw lessen terugdenk, die ik van vele leeraren in de loop der tijden mocht ontvangen en ik waag het, deze les sen onderling te vergelijken, dan moet ik bij uw lessen onwillekeurig het eerst denken aan de groote kracht, die er van uitging door de onvermoeide energie, die u steeds toonde en waardoor wij geprik keld werden met al onze nergie ons aan onze taak als leerling te wijden. In de tweede plaats uw t ij d. U heeft al uw tijd besteed aan het onderwijzen en daarvan waren de officieele school uren slechts een deel. Ik herinner mij nog lieel goed, dat de vroege morgenuren u nooit te vroeg en de late avonduren nooit te laat waren om leerlingen extra lessen te geven, die zij door biezondere omstan digheden voor het klaarmaken voor exa mens en dergelijke noodig hadden. In de derde plaats uw toewijding. Geen menschelijke handeling heeft waar de, wanneer ze niet met toewijding wordt uitgevoerd. De grootste waarde van uw lessen ligt o.i. in de innige toewijding, waarmede ze gegeven werden, een toe wijding die uw gehecle persoon eischte. U hield niet van halve maatregelen en het lag dan ook geheel in uw aard om niet tevreden te zijn, voor ook wij onsj van ganscher harte aan onze taak gaven. Uw toewijding, uw algeheele overgave aan uw taak, is o.i. in korte woorden het geheim van het groote resultaat, dat uw werk onder uw leerlingen heeft gehad. In de vierde plaats uw kennis. De kennis, die u ons hebt meegegeven, was veelzijdig. Doch door deze veelzijdigheid verloor uw kennis nooit de diepte en de nauwkeurigheid, die voor onze weten schappelijke studie noodig zijn. Integen deel, in alle kennis, die u verspreidde, gaf u behalve een groote verscheidenheid van teiten, een diep wetenschappelijk begrip, welke gezamenlijk ons voor onze verdere ontwikkeling van buitengewoon nut zijn geweest. Het is onmogelijk van elk onzer te ge tuigen, wat uw werk voor ons beteekend heeft. Hoe vaak sprak ik niet oud-leer lingen van u, die vertelden, dat ze hun zaak nooit zoo vooruit hadden kunnen brengen, wanneer ze uw degelijke lessen hadden moeten ontberen. Persoonlijk her inner ik mij, dat ons na afloop van 't toe latingsexamen van de 3e klasse R.H.B.S. ie Alkmaar, welk examen 3 uwer leerlin gen gelijk deden, door de directeur der H.B.S. werd verzocht, zijn waarde'ering' over te brengen aan de onderwijzers, die ons hadden klaargemaakt. I!: zou door kunnen gaan met het noemen v. n meer TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. Bi| abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het in- zeepen de huid even inwrijft -g'y-ïSv£,7è§^\ met slechts een weinig U \irV lk£ plê*/<7/ i w/ Dooien 30-60 cn 90 ct. Tube SO ct. Bij Apoth. cn Drogisten.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1