No 4362 Woensdag 18 September 1929 43steJaargang Van week tot week ¥óór het inzeepen PUROI Texelsehe Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V. v/H LANGEVELD&DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 smaakt als room TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bi) abonnement lagere regolpriJSo ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Zaterdagavond. Van een nieuw vergif en een misdadige samenzwering. Het is heusch niet allemaal rozengeur en pais en vreê op het ondermaansche oord, ons aardelingen als woonplaats toe gewezen! Bij lange na niet! We zouden ons niet willen aansluiten bij hen, die het slechts als een „tranendal" willen beschouwen, maar mogen toch niet ontkennen, dat er nog veel veranderen moet om van een „heilstaat" te kunnen spreken. Neem b.v. die mededeeling van prot. L. Hill, op een vergadering van Inspec teurs der Volksgezondheid in Londen. Slaat u de schrik niet om het hart? Er is nota bene een nieuw git ontdekt, een venijnige stot, voortgebracht door een nieuwe bacil, waarvan de hoeveelheid van slechts een theelepeltje voldoende is om miljoenen menschen en dieren „tot hun voorvaderen te doen verzamelen". Waar moet dat heen als de ingewijde zich in een eventueel nieuwe oorlog daar van gaat bedienen? Dan kan men zijn „Dikke Bertha's", (dat zijn enorme ka nonnen, zooals u zich waarschijnlijk nog herinneren zult) en oorlogsschepen ge rust opbergen. Een reeks vliegmachines of luchtschepen met eenige onsjes van dat nieuwe verdelgingsmiddel aan boord kun nen het moorden alleen wel at. Het is om te rillen. En men zou reden heb ben zich al bij voorbaat ernstig onge rust te maken, ware het niet, dat juist rustte maken, ware het niet, dat juist de de kans op het uitbreken van een nieuwe strijd meer en meer verkleint. Want welk een buitengewone verantwoordelijkheid zouden zij, die een oorlogsverklaring zou den onderteekenen, niet op zich laden, gezien de biezondere vooruitgang, welke de oorlogstechniek de laatste jaren vredesconferenties ten spijt heett ge maakt. „Bacillen en gassen" zouden dan zijn het „sieraet van de krijg", gelijk de bekende plunderaar uit onze vaderland- sche historie, Maarten van Rossum, het eenmaal van „branden en blakenge tuigde. o— En toch wat wordt er achter de schermen, onder het mom van vader landsliefde, niet gekonkeld en geknoeid. Tot een der meest recente staaltjes reke nen we het geval-Shearer. Deze sinjeur, een op duiten belust Amerikaansch ma rine-deskundige en gelegenheidsjournalist heett tegen grot geld op verzoek o.m. van een drietal Amerikaansche scheeps- -verven in Amerika en Genève een hef tige propaganda voor krachtiger bewape ning ter zee gevoerd. Hij ontving daar voor de som van 51000 dollars, in zijn oogen (portemonnaie) een zoo luttel be drag, dat hij verhooging eischte van zijn gage tot maar eventjes 217000 dollars. Toen is het zaakje aan het rollen 'geraakt. Het geval kwam president Hoover ter oore, die onmiddellijk een ernstig onder zoek gelastte en getuigde, dat hij zou han delen „in overeenstemming met de plech tigheid en de waardigheid, passend bij de gewichtigheid van zijn ambt." Dat het er voor mijnheer Shearer dus best uit ziet, zouden we niet denken. Senator Bo rah' oordeelde de handelwijze der werven „schandalig" en sprak van een „misdadi ge samenzwering", waardoor het Ame rikaansch volk en zijn regeering ja, meerderen! in gevaar werd gebracht. Shearer moge onschadelijk worden ge maakt, opdat rij straks niet voorgaat met zijn helsche raktijken. Intusschen .lijkt ook hieruit weer, waar toe de onweerstaanbare drang bij sommi gen tot den dans om het gouden kalf wel leiden - kan. Van hier en daar. We kunnen nog aanstippen, dat Mus solini weliswaar acht van zijn negen mi nisters-baantjes aan onder-staats-secre- tarissen heeft overgedragen, maar dat de toestand aan het Italiaansche front eigen lijk weinig verandering heeft ondergaan; de „Duce" blijft het haakje, waar de po litieke kan aan hangt; dat in Palestina de rust vrijwel terug is gekeerd, althans voor het oog; dat IJsland, aangemoedigd door Dene marken, voornemens is tot de Volkenbond toe te treden en wel in 1930, in welk jaar het tevens zijn duizendjarig bestaan zal vieren; dat de toestand aan de Russisch-Mand- sjoerijsche grens, de laatste tijd weer ver scherpt is, zelts in die mate, dat wederom tal van dooden en gewonden aan het oorlogsmonster ten offer vielen, soldaten en burgers; zelts is een leger uit Tiibet plunderend China binnengetrokken. Het wordt al droeviger! G.J.D. Kampeeren op Texel. „Toch vergeet de „A.N.K.V." Texei niet" schreef de secretaris van de Alg. Ned. Kampeervereeniging ons, toen we slechts een enkel kampeerterrein op Texel in het jaarboekje van deze vereenig.mg vermeld vonden en daarvan mededeeling deden te bevoegder plaatse. Inderdaad. In het officieel Orgaan „De Kampeerder" geheeten, in het laatste nummer, worden niet minder dan nog drie terreinen op Texel aangeduid, en wel op een wijze, die tot een bezoek aanlokt. Natuurlijk wordt gewag gemaakt van de Muijen en de Slufters. Genoemd en aan bevolen worden een duinvallei bi] de Koog, een duinrand en het terrein bij de schuur van Staatsboschbeheer aldaar. Het jaarboekje zal met deze „vondsten" wor den verrijkt. Het Palestrina-koor. Vrijdag I. 1. was het de eerste maal, dat Texel het bezoek van het Palestrina- Koor ten deel viel. Het trad onder leiding van zijn kunstzinnige dirigent, de heer Jos. Vranken, in de Ned. Herv. Kerk al hier op voor een stil-aandachtig publiek, dat door zijn talrijkheid genoegzaam be wees, dat men iets buitengewoons ver wachtte. Inderdaad! Ook onze verwach tingen waren hoog gespannen. Thans kunnen wij verklaren, niet teleurgesteld te zijn. We hebben genoten in de edelste zin van het woord. Het was een avond vol van waarlijk kunstgenot. Hoe abso luut zuiver waren ons die klanken, hoe groot de eenheid van het koor. Weldadig die eenvoud, waaraan alle effectbejag vreemd is, ontroerend die bewonderens waardig zuivere vertolking der Palestrijn- sche muziek, der missa en motetten van die groote kerkcomponist, in wiens hoog gestemde geest men zich zoo uitnemend bleek te hebben ingedacht. We denken er niet aan, de koornum mers tuer alle te noemen, maar een uit zondering maken we voor „Lapidabant Stephanum", dat met zijn wegstervend pianissimo wel een buitengewoon diepe indruk maakte. („Obdormivit in Domi no") evenals van de missa wel speciaai het „Benedictus". Het „Ego sum panis", door een so praan ingezet, was eveneens van een bie zondere schoonheid. „Ik wist niet, dat zang zoo mooi kon zijn", werd ons open hartig door verscheiden toehoorders ver zekerd. We begrepen want Texel heeft zoo'n uitvoering ook nog niet gekend Alle eer aan het koor doch bovenal aan zijn dirigent, die zijn zangsters en zan gers tot op zoo'n hoog peil heeft ge bracht. De heer Jaap Vranken bracht ter af wisseling orgelnummers van Bach, Han del en César Franck ten gehoore. In het piezonder konden „Presto" (uit het or- ;elconcert in d-du') van Handel, en van ach „Praeludiurn en Fuga" ;n bes-dur o is boeien. De o ganist had, naar ons meek, verscheiden moeilijkheden te over winnen. In vlugge passages bleven ons soms enkele tonen weg, als gevolg van speler's onbekendheid inet de mogelijk heden, welke dit niet eerder door hem bespeeld instrument hem liet. In een kort onderhoud, dat we met de organist moch ten hebben, gaf hij als zijn meening te kennen, dat het klankgehalte van het or gel te loven valt. Evenwel had de inrich ting hem wel eenige last bezorgd. Deze moeilijke omstandigheden in aanmerking genomen, moeten -we nog grooter bewon dering hebben jegens de heer Jaap Vran ken wegens de uitnemende muziek, waar op hij het auditorium vergastte. o— Aangemoedigd door het schoone suc ces van die Vrijdagavond, werd Zaterdag avond opnieuw geconcerteerd 'tegen ver laagde entreeprijs. Trots de korte tijd, welke, om deze 2de uitvoering bekend te maken, restte, was ook deze avond 't kerk gebouw flink bezet. En na afloop ging wederom slechts één roep: „Het was prachtig. Zoo iets heb ik nog nooit ge hoord!" We zijn er de heer Jos. Vranken en zijn koor en de heer Jaap Vranken als organist dankbaar voor. Doch niet in 't minst ook de heer J. Luberti, aan wiens prijzenswaardig initiatief we danken dat het Palestrina-koor ons hier zoo'n onver getelijke avond heeft bezorgd. o P.S. De heer Luberti schrijft ons o.m.: „Wat ons allen zoo is opgevallen, is wei de groote eerbiedige aandacht van onze Texelaars voor onze uitvoeringen. Daar voor vooral mijn dank aan allen". Wij brengen deze dank hierbij met alle ge noegen over aan hen, die op een der beide avonden van hun ernstige belang stelling dederu blijken. Verscheidenen heb ben beide uitvoeringen bijgewoond Ook dat spreekt boekdeelen, nietwaar? Daarom: Da Capo! Een nieuwe portverlaging in 't verschiet. Bïnnenlandsche brieven zes cent. 's-GRAVENHAGE, lö September. Overwogen wordt, om, zoo mogelijk met ingang van 1 Nov. a.s., over te gaan tot verlaging van het port voor brieven tot 20 gram in het binnenlandsch verkeer van zeven-en-een-halt tot zes cent, alsme de van het minimumport voor monsters in het binnenlandsch verkeer van vijf tot drie cent. Het is de bedoeling deze verlagingen tevens toe te passen in het ■verkeer met Ned.-lndië, Suriname en Cu rasao, mits tijdig met de postbesturen van deze gewesten overeenstemming kan worden verkregen. Voorts wordt met de Ned.-Indische Postadministratie overleg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot eenige verlaging te geraken van het port der pakketten, welke met de zee post naar Ned.-lndië worden gezonden. Wij bevelen U aan de schriftelijke Es- peranto-Cursus te volgen, uitgegeven door de Centr. Esp. Commissie, H. de Grootstr. 35, Nijme gen. Omvang 26 weeklessen van 8 blz. Aanvang 1 Oct. Kosten: totaal t 3.— Inlichtingen kosteloos. 75-jarig bestaan van het Kon. Instituut vcor de Marine. Bezoek van de Koninklijke familie. De Held. Crt. schrijft ons: In den Helder hebben het laatst dezer week feestelijkheden plaats in verband met het 75-jarig bestaan van het Konink lijk Instituut der Marine aldaar. Deze feestelijkheden zullen bestaan uit mu ziekuitvoeringen, vuurwerk, pavoiseeren der verschillende schepen en zeilwed strijden, welke laatste zullen worden bij gewoond door de koninklijke familie. Per extra-trein komen Vrijdagmiddag een aantal reunisteir aan het station aan, die te halt vier in optocht, voorafgegaan door statmuziek, laar het Instituut'zul len w. -rden gebracb Bij deze geleger hela zal ee krans women gehecht aan'het cp het havenplein opgerichte marine-monu ment. Te tien uur zullen de drie plaatse- Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij voor het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig lijke muziekcorpsen concerten geven op het Havenplein, waarbij o.a. de „Slag bij Waterloo" en de „Piet Heinmarsch'1' zul len worden gespeeld. Daarna zal aan de Buitenhaven een vuurwerk worden afge stoken. Des Zaterdags te negen uur liggen in de haven en op de reede een aantal gepa- voiseerde schepen der marine', de Heems kerk ,de Kortenaer, de Z 5 en Z 6, de 9, 10 en 11. Te 9.15 zullen H.M. de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik zich per auto van de koninklijke trein (staande bij de Onderzeedienst-kazerne) naar de Buitenhaven begeven en scheep gaan aan boord Hr. Ms. van Mccrlant ter bijwoning van de zeilwedstrijden der Kon. Marine Jachtclub. Na afloop wordt een bezoek gebracht aan de Kortenaer. De koninklijke familie zal daarna het In stituut bezichtigen en de adelborsten in- speeteeren. Des avonds te half acht heeft een taptoe plaats door de statmuziek en tam boers en pijpers, gevolgd door een fak keloptocht door de stad. Vrijwel de geheele binnenstad zal wor den versierd; plaatselijke comité's uit de winkeliersvereenigingen zorgen daarvoor. Ook de beide marinegebouwen, het Kon. Instituut en het Directiegebouw, zullen Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond worden versierd. Zakenuieuws. De N.V. Nationale Bankvereeniging, van welke hier een kantoor is gevestigd, wordt per 1 October a.s. vereenigd met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging. In het beheer van het kantoor onder de nieuwe naam zal geen wijziging komen. Geen alledaagsch karwei. Men schrijft ons: Aan G. K. Zoetelief en L.Bruin en Zn.i, aannemers, was door de heer J.Kcijser Augsz. opgedragen een schuur in zijn geheel te verplaatsen van de weg Burger - Nicuwland naar de Boerderij „De Stroop pot". De schuur was 11 M. lang en 5 M. breed. Alles had een vlot verloop:'s mor gens stond de schuur nog aan de weg en 's middags om vier uur te bestemder plaatse. Zeker een kranig stukje werk. De negende Wandelaar. Zooeven verscheen, onder leiding van Rinke Tolman, de negende aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurivaardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. We kunnen onze lezers kennismaking met nadruk aanbevelen. Zelden verscheen op dit gebied een zoo goed maandblad. Prijs f 7.50, tr. p. post. Over waterleidingen in onze duinen. In de laatste raadsvergadering gingen stemmen op voor de aanleg van een waterleiding op Texel. In verband hiermee mag dit uittreksel uit een artikel uit het laatste nummer van „De Levende Natuur" zekerlijk op uw belangstelling aanspraak maken: De heer Ir. Carrière, ingenieur bij het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening wiens naam u ook in ons raadsverslag van Zaterdag aantrof, betoogt in dat ar tikel, dat de waterleidingen in het alge meen het behoud van onze duinen zijn. Hij zief'niet over het hoofd, dat de wa teronttrekking duinpiassen doet ver dwijnen met de daarbij behoorende vege tatie van grondwaterplanten, doch de waterleidingen hebben althans zeer groote complexen cluingrond in bezit, die dien tengevolge toch voor atzanderij, nocji als bouwgrond kunnen dienen. En de water leidingsbedrijven zullen nog steeds meer duinterreinen noodig h.bben en bl.jven koopen. Het wondermooie duincomplex

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1