WOLBERICHT Ph. VLESSBNG - DEN BURG Ingezonden „Meyendal" is op die wijze door de Haagsche waterleiding gered. Dr. Jac. P. Thijsse daarentegen laat de invloed van de wateronttrekking op de vegetatie en dientengevolge ook op de tauna, zwaar wegen en hij hoopt nog altijd op een stijging van de grondwater stand in het duin, wartneer de waterlei dingen zich zullen beperken tot het diepe water en de rest halen uit de rivieren of over eenige jaren uit het IJselmeer. Krijgt men dan in de duinen de waterstandenl terug van zestig jaren her, dan zal het genoeglijk zijn de oude tauna en tlora te zien terugkomen. Maar dan is er kans dat men de duinen op andere wijze zal gaan exploiteeren. En het komt er in dat geval dus op aan de verschillende exploitaties hun eigen ter rein aan te wijzen, wat alleen bij de wet kan gebeuren. Een paar wetten zijn daar toe in de maak; de wet op het behoud van natuurschoon en ter bescherming van de flora en tauna van Nederland en die op het ontwerpen en uitvoeren van streek plannen. „Laat ons hopen" aldus eindigt dr. Jac. P. Thijsse zijn artikel „dat die bijtijds gereed komen." Oplaag 1660 ex., vnl. verspreid op Texel, tellende 1870 gezinnen abonnees ot medelezers Uit het Jaarverslag der Vereeniging tot Verbetering van de Wolhandel. In 1027 werd 23.7 pet., in 1028 27.7 pet. prima geleverd, ook de eerste kwa liteit was in 1028 in verhouding sterker vertegenwoordigd, zoodat de kwaliteit der wol van 1028 beter genoemd mag worden dan die van 1027. De hoeveelheid is van, rond 50.000 Kg. teruggeloopen tot 47.000 Kg. Het vliesgewicht bedroeg in 1028 gemiddeld 4.71 Kg., tegen 4.86 in 1027. Deze achteruitgang betreft vooral de derde kwaliteit. Het vliesgewicht hier van bedroeg in 1027 5.73 Kg., 1028 5.10. De prima is iets in gewicht vooruitge- loopen en wei van 4.36 Kg. in 1027 tot 4.38 Kg. in 1028. Vele leveranciers leveren reeds niets dan prima en eerste kwaliteit vliezen, waarvan dikwijls de grootste hoeveelheid nog tot prima behoort. Eenige leveran ciers leverden niets dan prima, doch ook eenige leverden niets dan derde en vierde kwaliteit. De leverancier, die de zwaarste vachten leverde, kwam tot een gemiddeld vachtgewicht van 6.67 Kg., terwijl hij, die de partij leverde van het laagste ge- gewicht, niet hooger kwam dan een ge middeld vachtgewicht van 3.28 Kg. Uit deze uitersten zien zij, wat door ra- tioneele fokkerij op wolproductie te be reiken is. De atzet van scheer 1028 is met vlot verloopen. De handel bood 11.75 at 1.80, doch moest hooger bie den, daar de boeren op' de hoogte wa ren van de door de wolfederatie ontvan gen prijzen. De handel ging toen met de prijzen omhoog. Later zijn de wolprijzen echter teruggeloopen, zoodat de atzet van scheer 1028 zeer langzaam gaat. De han del helpt door aanbod tegen lagere prij zen de markt bederven. De secretaris ein digde met een opwekkend woord om de woltederatie te steunen. m min in sa mui ea mm Bij aankoop van Uw wollen flanel, Jaegerbaai en tricotonciergoederen, is her Uw belang te profiteeren van onze verlaagde prijzen, terwijl onze bekende, soliede kwaliteiten voor U van het grootste belang zijn. Speciale aanbiedingen in wollen Hpkpns 5 pet. korting a contant. m mm h mm mm n mm b mm m mm es Per Luchtpost naar lndië. Donderdag 10 Sept. a.s. vertrekt weder een vliegtuig naar lndië. Voor poststukken, welke daarmede wor den verzonden, is een extra-port ver schuldigd van 43 ets. voor briefkaarten en postwissels, van 75 ets. per 20 gram voor andere stukken. De laatste verzending van Texel voor deze vlucht geschiedt met de laatste boot de vorige dag. De Droeve Droogte. „Zoo erg als we het van de week op T exel zagen, is het gelukkig rond Schagen nog n:et. Het land zag er uit, ajsof het winter was. De beesten stondennier en daar op een bosje bij elkaar". Aldus schrijft men uit Schagen aan de Held. Crt. En nietten onrechte, want het ziet er lv.er in dit opzicht lang niet traai uit. Wei verkeeren de lager gelegen weilanden in een vrij wat beter conditie dan de hoo ger gelegen perceelen een kleine wan deling kan u hiervan gemakkelijk over tuigen, maar overigens maken onze wei den met haar vale kleur wel een jammer lijk figuur. D'r moet heel wat worden bij gevoerd deze maanden. Hebben onze scha pen wei een goed weerstandvermogen en van die grasarmoede betrekkelijk weinig hinder, met de runderen is het kwader gesteld. Die hebben aan meer voer wel degelijk behoefte. o— Maar niet alleen Texel heeft reden tot klagen. Ook om en nabij Scha gen zien de weilanden geel en bruin. De gebruiksveehandel is van nul en geener waarde. Ook in Oostelijk Groningen, waar de waterverzorging de veehouders groote moeilijkheden oplevert. Uit Borne wordt gemeld, dat verscheiden personen, onder wie ook veehouders, geheel zonder water zitten. De stad Enschede heeft haar bewo ners de grootst mogelijke zuinigheid ge boden. Weer andere moeilijkheden berok kent de droogte in de veenstreken rond Emmen, waar het anders in deze weken zeer drukke vervoer door de lage water stand groote belemmering ondervindt. Aanbesteding - Coöp. Boerenleenbank. Maandag is namens het bestuur der Coöp. Boerenleenbank door architect Alb. v. Essen, te Voorburg, hier aanbesteed het bouwen van een Bankgebouw met kassierswoning alhier. Ingeleverd werd een tiental biljetten Gebr. Schoenmaker, den Burg f24700, Gebr. Timmer, Oosterend 24040, Nic Graaf den Burg 24000, J. W. Bakker 23400, - Bakker en Koorn 22745. - L. J. Bruin 22300, - J. J. v. Wessem 22138, - A.'de Waard de Waal 21572,— |ac. Daalder den Burg 21400, Jac. Drijver Oosterend 20280, - Gunning wordt later bekend gemaakt. DEN HOORN. Schoolnieuws. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal de oj. school alhier (hoofd: de heer P.Riteco) wegens het toegenomen aantal leerlingen een derde leerkracht bekomen. Het Volksfeest op 12 en 13 Sept. De gewoonte getrouw was er door de feestcommissie ook voor deze gelegenheid weder een programma opgemaakt, vol doende voor 2 volle dagen. Beide dagen werd er des morgens halt tien een optocht door het dorp gemaakt, voorafgegaan door het fanfare. Aldra bleek, dat de feeststemming, na verloop van drie jaren, nog aanwezig was, gezien de belangstelling van hier en andere dor pen. De nummers alle hier apart te noe men, zou te veel zijn, doch 30 a 40 deelnemers(sters) voor één nummer zegt toch reeds voldoende. Des avonds 11 uur ongeveer was het programma voor de eerste dag eerst afgewerkt. Het succesnummer voor deze beide da gen kan zeker het tobbesteken voor da mes genoemd worden, want wanneer er sprake is van lachen, is er hierom zeker terdege gelachen. Er waren maar even' 20 leden van het z.g. „zwakke geslacht", cue er een nat pak voor over hadden^ ten minste voor datgene, wat ze aan hadden. De tweede dag hadden er z«owel wed strijden voor ouderen als voor schoolkin deren plaats en na afloop van deze laatste een tombola voor de jeugd, zoodat ieder kind voldaan huiswaarts keerde. De im mer terugkeerende stoelendans had als laatste nummer van het programma zijn bekoring nog lang niet verloren. Hier mede waren de eigenlijke festiviteiten ge ëindigd en kon men deze in het „Loods manswelvaren" op de meest gebruikelijke manier voortzetten. Een woord van hulde aan „D.E.K." is hier zeker niet misplaatst. Het tantare verleende van begin tot einde haar medewerking. Wanneer de feestcommissie op de achter haar liggende dagen terug ziet, kan ze zeker wel het meest tevre den zijn, zoowel over 't slagen van 't feest als over de medewerking van de burgerij ondervonden. De uitslagen der wedstrijden waren als volgt: lassenrace: 1. M.J.Kikkert; 2. C.Smit; 3. P.Kikkert. Hinderniswedstrijd voor jongens: 1. Jac. Boon Rz.; 2. Jac. Koopman; 3. Jn. Roos. Bloempottenloopen voor meisjes: 1. M. Bakker; 2. An. Lap; 3. N. Lap. Karretjesrijden: 1. mej. Ann. Bakker en de heer D.Witte Pz.; 2. mej. A. Beum- kes en de heer KL Lap Pz.; 3. Mar. Lap en de heer C. Smit. T obbensteken: 1. D.Koopman; 2. P. Boon; 3. R. Boon. Vaatjeskruien voor dames: 1. mej. v. Lente-Zegel; 2. Eng. Koopman; 3. Sw„ Drijver. Kinderwagenrace: 1. mej. Gr. Kikkert; 2. me;. D.Terpstra; 3. mej. N. Witte. Ringsteken te paard voor heeren: 1. D.Drijver; 2. D. Beumkes; 3.P.Drijver; 4. C. Bakker Wz. Tobbensteken voor dames: 1. A. Lap Bd.; 2. Mar. Lap Pd.; 3. Alie Lap Bd. 4. de Vries; 5. R. Zegel. Stoelendans: 1. Ann Duinker; 2. KL Lap Jacd.; 3. mej. Kiljan-Schuit. Troost prijs Anme Kuip. De vliegerwedstrijd werd wegens ge brek aan wind, de tractatie der school kinderen wegens gebrek aan tijd uitge steld tot Zaterdagnamiddag a.s. te drie uur. DE MOK. Verpachting grasgewas. Het grasgewas van het vliegkampter rein zal op 26 Sept. a.s. ten kantore van de Ontvanger der Registratie aan de Kerkgracht te den Helder publiek bij in schrijving voor zes jaar worden verpacht. OOSTEREND. Atscheid-Mej. T. Bakker, onderwijzeres. Zaterdag nam mej. T.Bakker, sedert ruim 3 jaar onderwijzeres aan de o.l. school alhier, thans als zoodanig benoemd te Julianadorp (gem. den Helder), af scheid van haar leerlingen. Door mej. Bakker werden de leerlingen onthaald op gebakjes en ranja, waarna door de leerlingen een afscheidslied werd gezon gen en haar als aandenken een stoel en een boek werden aangeboden. Bewogen dankte de scheidende onder wijzeres voor de haar gebrachte hulde. Bijna had het vertrek van mej. Bakker een tragisch einde genomen. Toen zij n.l. Woensdagmiddag per rijwiel het dorp kwam inrijden en zich juist bevond ter hoogte van ,,'t Wapen van Amsterdam", kwam van de andere kant een auto, be stuurd door de heer V. Door het nemen van een te korte bocht en het te hard rijden (een gebrek van vele chauffeurs bij het nemen van bochten), geraakte het rijwiel van mej. Bakker bekneld tusschen de auto en de stoep van genoemd hotel. Gelukkig had de berijdster nog juist de tijd om van de fiets te stappen. Door de schok kwam zij echter te vallen, met het hootd tegèn de muur, evenwel zonder zich te verwonden, 't Mag wel een ge-i lukkig toeval heeten, dat mej. B. met de schrik en eenige blauwe plekken is vrij gekomen. Het rijwiel werd leelijk geha vend. o— Ernstige waarschuwing. Het bovenstaande moge een waarschu wing zijn voor bestuurders van motorrij tuigen, om toch vooral bij het nemen van bochten in nauwe straten zeer voorzichtig te zijn. Wenschelijk zou het zijn om het inrij den van het Kerkplein alhier slechts van één zijde te doen plaats hebben; reeds meermalen hebben botsingen plaats ge had, zij het tot heden met gunstige af loop. Men wachte met het dempen van de put niet tot het kalt verdronken is. EIERLAND. De Nieuwe Zuivelfabriek aan de Schil- derweg. De bouwplannen voor de nieuwe Coöp. Zuivelfabriek („De Eendracht"), te bou wen aan de Schilderweg nemen langza merhand vaste vorm aan. De architecten Gros en Hellendoorn, te Leeuwarden kwa men met hun teekening gereed. Over en kele weken zal de bouw openbaar wor den aanbesteed. De fabriek zal voor 600 koeien en dus op uitbreiding berekend zijn. De reeds toegetreden leden melken samen ruim 400 koeien. Schoolnieuws. In verband met de toename van het aan tal leerlingen aan de o.l. school te Zuid- Eierland zal per l Januari a.s. aan dje schooi (hoofd de heer R.Kelderhuis) een derde leerkracht moeten worden benoemd. OUDESCHILD. Zeilwedstrijden ter reede van Texel. Naar we vernemen wordt aan de zeil wedstrijden op de Texelsche reede Don derdag door adelborsten met 14 inodel- sloepen deelgenomen (zie ook de le pa gina.) „De Marsdiep" uit de vaart. Maandagmiddag moest de Marsdiep we gens een lek aan een waterpijp uit de vaart worden genomen. De „Dageraad" nam de dienst waar. Van een dolle stier. Maandagmiddag zou een anderhalfjari- ge stier, door de heer N.Dros van de heer Vreugdehil (beiden te Eierland) gekocht, per stoomboot „Texelstroom", schipper D.Mets, naar de heer Marees te Purme- rend worden verscheept. Bij het afladen van de auto, van de vrachtrijder du Porto, wist het beest zich los te rukken. Het rende de haven om, in de richting van het havenkantoor, waar het met het touw vastliep tusschen de planken van de stei ger. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. AAen stoof alle kanten heen! Kapitein Duinker verkeerde een oogenblik in een hachelijke positie. Maar toen het dolle dier op hem afstoot, het hij zich wijselijk langs een meerpaal zakken. „Het was een vermakelijk tafe reel," zouden we schrijven als het met zoo ernstig was geweest. Door deze list werd het beest echter verschalkt. Het liep althans door. Bij de haven waagde de heer Thijs Boon de stier vast te zet ten. Intusschen raakte het heele dorp op de been; met belangstelling sloeg men het verder verloop gade, terwijl de po litie (we zagen de heeren Goënga, van van Twuijver en Hoogerheide, later ook de beide wethouders) waakte voor de veiligheid. Tegen de avond zou de stier per auto van de heer P.Kaan, bestuurd door de heer Jac. P. Burger, naar de stal van de heer N.Dros worden vervoerd. De zoon van de eigenaar was ook ten too- neele verschenen. Nauwelijks was men op weg, ot een der touwen raakte voor los, waardoor de stier meer vrijheid van be weging kreeg en kans zag met de beide voorpooten op de cabine te komen. Toen hij deze ook nog met de kop ging be werken, nam de chauffeur, terecht voor zijn hachje beducht, de beenen. Om "onge lukken te voorkomen, werd de stier toen op last van de zoon van de heer Dros, handelend in opdracht van zijn vader, door de heer van Twuijver met een cara- bijn neergelegd. Het zevende schot was doodelijk. Het cadaver werd naar de noodslachtplaats te den Burg vervoerd en daar geslacht. Resultaat: phn. 400 pd. schoon aan de haak. Het vervoer van de stier moet geschied zijn op risico van de heer N. Dros, die voor het beest 1150.betaalde. Bezoek van Z.D.H. Bisschop van Haarlem. Z D.H. ATgr. Aengenent is gisteravond te half acht gearriveerd, vergezeld van zijn Secretaris en de Vloot-aalmoezeniei, als mede van past. Derksen, die de bisschop tot den Helder tegemoet was gereisd. Te den Helder werd Monseigneur door ver scheiden personen uitgeleide gedaan bij zijn vertrek naar Texel. Spontaan wuifde men hem toe. Hier waren o.m. ter verwelkoming aan wezig geestelijken van de Texelsche pa rochies en het Kerkbestuur van Oudeschild. Met auto's werd naar de R.K. Pastorie ge reden, voor deze gelegenheid met een vlag getooid, evenals de kerk, die binnen en buiten kwistig met groen en bloemen was versierd. Ook katholieke ingezetenen vlag den. Vandaag hebben de plechtigheden plaats reeds in ons vorig nummer omschreven. PRINS HENDRIK-POLDER. - Gebr. Schilpzand, bloembollenkwee kers-exporteurs te Hillegom, hebben van de heer W Zegel alhier zes bunder land ge kocht voor de bollenteelt. DE COCKSDORP. Inenting tegen alastrim. Maandag werden door dr. Keidel weer tachtig personen ingeënt. Dit maakt nu een totaal van 340 personen. Vandaag bestaat gelegenheid tot inenting in de dokterswoning van 13 uur. DE KOOG. Zomer 1929. Nog staan de hemelen blauw over het gouden strand en spiegelen zij zich in de maar even gegolfde eindelooze zee nog dartelen daar kleine gestalten van baders, in kleurige gewaden. Nog is het 's middags wat druk in de restaurants Doch staag en onverbiddelijk dunnen de rijen. Reeds zijn de blauwe hemelen van hertstnevelen doortrokken, verloor de zee haar intense kleur. En reeds gaat de zon iedere avond dichter naar 't Zuiden in zee ter ruste, als trok zij zich terug van het barre Noorden, waaruit dreigend de eenzame winter in aantocht is -o Het is gepast, het badgastentijdperk, bijna weer verstreken, met een enkel woord te gedenken. De Koog immers dankt er voor een goed deel zijn opkomst aan en is sinds het einde van het vorig seizoen ook weer belangrijk in omvang en beteekenis toegenomen. Toch heeft deze zomer het aantal badgasten niet op het peil van het vorige jaar kunnen brengen., in het biezonder In de z.g. voorlijd. Dat toch het vervoer door T.E.S.O. op haar dienst den HelderTexel v.v. voor de maand Augustus aanmerkelijk toegeno men is, moet o.i. aan de meerdere „dag- jesmenschen" worden toegeschreven. In Aug. 1927 vervoerde T.E.S.O. 14752 passagiers. In Aug. 192S 13894 pass. In Aug. 1929 16443 pass. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Oudeschild, 16 September 1929. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand stukje in Uw blad opgenomen. Bij voorbaat mijn oprechte dank. Het is aan de lezers der Tex. Crt. nog wei bekend, dat de afd. Texel der S.D. A.P. in begin Dec. '28 een verzoek aan de Raad der gemeente Texel richtte, waar in verzocht werd, een einde te maken aan de onhoudbare toestand te Oudeschild, wat betreft het. kwijtraken van vuil en: Ondergeteekende abonneert zich mei ingang van de volgende maand #- op de Texelsche Courant en wil de tot die datum verschijnende nummers gratis ontvangen. NAAM: ADRES: Ernstige aanrijding. Waar blijft onze vuilnisophaaldienst?

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2