t No 4363 Zaterdag 21 September 1929 43steJaarganfe TWEEDE BLAD ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Voorbij-trekkende Vogels. De vogels trekken snel de steden over, De lange slierten gaan zoo hoog voorbij, Zij zoeken vèr het donkerende loover, Zij gaanzij zijn alleen iets liets voor mij. Zij zijn als de belofte van de dagen, Die zullen zijn als dagen van weleer; "Ioen ik, in armoe', groot, zonder te klagen, Zwiert, nu door bosch, dan langs ver laten meer. Nu zijn de dagen stil, maar ook mijn leven, ls waardeloos door stedelijk gemis: lk kan aan steenen stad mijn lied niet geven, Mijn lied, dat zingt en daar onmenschelijk Eens zal ik gaan, wanneer de vogels zwerven Over mijn huis, wanneer ik heengaan moet; Leven is schoon, maar beter is te sterven Dan leven, zonder lied, voor wereldsch geld en goed. JAN J. ZELDENTHU1S. Vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat aan iedere openbare lagere school in deze gemeente gedurende de wintermaanden op 3 of 2 namiddagen of avonden per week in een tweejarigen cursus vervolg onderwijs zal worden gegeven, indien ten minste 12 leerlingen voor dit onderwijs aan de school zich aangeven of worden ingedeeld. Tot den cursus worden toegelaten kin deren, die het lager onderwijs hebben ge noten, niet meer leerplichtig zijn en den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben be reikt. Zij, die dezen leeftijd bereiken in den loop van den cursus, mogen het loo- pende jaar het onderwijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het hoofd der school vóór 1 October 1929, bij wien nadere inlichtingen zijn te be komen. Texel, 20 September 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Texelsche Berichten Sportnieuws. Morgen speelt Texel I. de eerste uit wedstrijd tegen Succes I (Wieringen), Texel 11 speelt thuis tegen Breezand. Veel succes jongens! Het beste beentje voor! Giften voor het Witte Kruis. Wed. C. de W. den Burg f2.50. Cursussen. Voor de cursus bloembollen- en pluimveeteelt v. personen boven 21 j. en hen, die in het bezit van 'n diploma land- of tuinbouwcursus zijn, gaven zich bij de heer J. S. Dijt alhier 26 personen op. Bij de heer M.W.deGraaf, de Cocks- dorp, gaven zich voor de cursus te Eier- lancl 19, en voor die te den Burg 2 per sonen op. We vestigen nog eens de aandacht op een cursus-paardenkennis, aan perso nen boven IS jaar te Oosterend te ge ven. Aanmelding kan nog geschieden bij de heer E. Noordijk, veearts. OOSTEREND. De bouw van het nieuwe Bankge bouw met kassierswoning voor de Coöp. Boerenleenbank te den Burg is voor t202S0.opgedragen aan onze plaatsge noot, de hee Jac. Drijver (zie ook vorig nr.). Met h sloopen van het perceel van wijlen de heer Ponger is reeds een aanvang gemaakt. Gemengd Nieuws BINNENLAND. Korte Berichten. De 50-jarige veehouder A. L., te Tjalleberd is door een jong rund gestoo- ten en aan zijn verwondingen overleden. Ook in Barneveld heeft zich een ge val van alastrim voorgedaan en wel bij jonge man in Zwartebroek. Wellicht komt in de jaartallenboek jes, die de schoolkinderen van Marken gebruiken te staan: 1929. De eerste auto, het eerste paard, het eerste vliegtuig. Is de reeks niet merkwaardig? In Februari reden auto's over de Zui derzee en in die maand kwam voor het eerst een benzinewagen op het eiland. En van de zomer was het gras zoo over vloedig, dat er maaiers te kort kwamen. T oen heeft men een machine met paard laten komen per boot. Zoo'n viervoeter was nooit eerder op Marken geweest. Het eerste vliegtuig kwam een dezer dagen. Het kwam er eigenlijk per onge luk, een noodlanding. Het was het mili tair vliegtuig 527 uit Soesterberg met de luitenants Coppers en Schotsman aan boord. De landing was zeer moeilijk door door de vele slootjes en greppels, maar liep toch zonder ongelukken en zonder schade at.v Opstijgen was niet mogelijk, het toe stel moest worden gedemonteerd. Het communistische raadslid van Hoogkerk, de heer Horting, die onlangs uit de vergadering van de gemeenteraad is verwijderd, heeft een voorstel bij de raad ingediend, om te besluiten vergun ning aan te vragen, tijdens de raads vergaderingen vuurwapenen te rtfogen dra gen, zoolang de tegenwoordige burge meester voorzitter blijft; voorts de in trekking te verzoeken van de rechter lijke vervolging, die tegen hem is inge steld. Gezien de behandeling, welke hij heeft ondergaan, acht hij het bezoeken van raadsvergaderingen levensgevaarlijk. Bij te Beverwijk gehouden harddra verijen zijn tijdens een opstootje aan het einde van de baan, twee dravers op de daar te hoop geloopen menschen inge- rend. BI. 'n ingezetene uit Beverwijk, is onder een van beide paarden geraakt, dat op lïein viel. De man heeft een zijner bee- nen op twee plaatsen gebroken. Paard en berijder ,hebben geen letsel gekregen. Door het onklaar raken van een der machines in de electrische centrale te Dordrecht moest deze week een middag een gedeelte van het buitennet, waaronder de Hoeksche Waard, stroomloos gemaakt worden. In de avonduren moesten ook eemge wijken in de stad in. het donker worden gezet, zoodat het politiebureau het station en de beide bioscopen zonder iicht zaten. Z.D.H. Mgr. L.Schrijnen, bisschop van Roermond heeft een volgend schrijven gericht aan de Geestelijkheid en de ge- loovigen van het bisdom Roermond, waar in bij de droge weersgesteldheid, die zoo lang aanhoudt, wordt aangespoord de goede God om regen te vragen. In het schrijven wordt bepaald, dat tot nader bericht na de vastgestelde H.H. Missen, in de plaats van het „Onze Va der" en het „Wees Gegroet" de Litanie van Onze Lieve Vrouw gebeden worden en dat in iedere H. Mis de gewone Im- perata vervangen worden door de Oratio No. ló ad petendam pluviam. De Tijd. Evenals in vorige jaren, wordt ook thans op de Rijksbegrooting een bedrag van 150.000 aangevraagd voor de voort zetting der restauratie van het Kon. Pa leis te Amsterdam. Het ligt in het voor nemen in 1930 aan te vangen met het erstel der buitengevels. Voor dit werk ::at ook op de btgrooting va het vol- cend dienstjaar wederom 150.000 aange vraagd moeten worden. N°. 11 jj ♦A DE TEXELSCHE COURANT «js bereikte reeds een oplaag van 1660 ex. en telt haar abonnees en tientallen medelezers vnl. op «s Texel in alle kringen om- vattende 1870 gezinnen, «v? «roawnre Hllliailllll Toegekend is de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan C. van Dogge- naar, leerling van de Zeevaartschool te den Helder. Het aantal novitii van het Leidsch Studentencorps bedraagt dit jaar 125, 'n aantal, dat in jaren niet is bereikt. Vorig jaar was hun aantal 109. Uit de Rijksbegrooting: Subsidie ls uitgetrokken voor de Ned. Dierkundige Vereeniging voor haar Zoölogisch sta tion te den Helder. Korte Berichten. Door de Volkenbond is een sub commissie in het leven geroepen voor 't bestudeeren van het vraagstuk van de slavernij. De heer Loudon zal Nederland vertegenwoordigen. Te Middelburg in Transvaal is een 128-jarige zwarte, Jozef Windvogel, voor de derde maal gehuwd, nu met een 47- jarige zwarte schoone. Daarbij waren te genwoordig Josef's zuster van 130 jaar en een zoon van tachtig. (Waren het allemaal gewone jaren „Tel". St. Sebastiaan. Twee treilers, die aan het visschen waren, zijn op elkaar geloo- en gezonken. De 18 man, die de beman ningen vormden, hebben zich veertien uur met gordels en kisten drijvende weten te houden en zijn tenslotte opgepikt. Drie zijn later gestorven. De opera te Graz staat aan de rand des aigronds. Er is een tekort van 60.0C0 shilling, d.i. 200.000 meer dan de raming, en nooit heeft men zoo'n slecht seizoen gekend. De Staat wil niet steunen, de stad kan niet meer doen. Tot bestrijding van de pest te Ban doeng streeft de regeering naar woning verbetering. De verbetering komt hierop neer dat voor Inlandsche woningen 3'/2 en voor Chineesche l'/a miljoen gulden verwerkt zullen worden in jaarlijksche termijnen van 1500.000. Te Bandoeng is nu weer een 15- jarige Chinees aan de pest overleden. Een 18-jarige inlandsche vrouw op 30 K.M. van Bandoeng, eveneens. Het St. George-ziekenhuis, een groote Europeesche instelling te Bom bay, is ten behoeve van»een degelijke ont smetting tijdelijk gesloten. De laatste tijd zijn er 16 patiënten, die aan een geheimzinnige ziekte ledem behandeld, van wie er zeven overleden zijn. Een dokter te Calcutta heeft de meening geuit, dat men met een twee slachtige ziekte te doen had, een combi» natie van roode hond en typhus, aan welke men de naam van de „vierde ziek te van Duke" geeft. Te Stockheim is 's nachts een groo te brand uitgebroken, waaraan in weinige uren 12 woonhuizen en 24 schuren ten otter vielen. De nieuwe kerkklok zou in gewijd worden, ter gelegenheid waarvan een vuurwerk atgestoken werd. Men ver moedt, dat een raket het dak van een schuur heeft doen vlam vatten. Prot. Dionisto Borra heeft de mis gelezen op de Dutour, de hoogste top van de Monte Rosa, op één na de hoogste top van Europa. Óp deze top heeft de huidige Paus, die een groot Alpinist is geweest, indertijd gekampeerd, na een cestijgmg van Madugnaga. De weduwe van prinses Miguel de Bragrnza heeft een groote erfenis ge- kreger, te weten J6.01)0,000 gulden. Dit tortu; komt van aar vader. De pr'nses was oor haar hu ./elijk mej. Aneta Sie- wart. De vader was een bekend advo caat en man van zaken. En er was nog een broer, die ongeveer 13.000.000 gul den zal krijgen. Zware onweren en wolkbreuken tei sterden het Midden-Rijngebied. Op vele plaatsen zijn de druivenboomen van de wijnbergen weggespoeld. Te Karlsbad is een bende valsch- spelers ontdekt. Op grond van een ver klaring van twee Amerikanen, die in 'n woning waren binnengelokt en daar bij het pokerspel binnen tien mnt. 440 dollar hadden verloren, zijn drie Amerikanen, die valsche passen hadden, gearresteerd. In de fabriek voor ontplofbare stof ten te ürevcnbruck heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij vijf personen zijn gedood. Bij üeurvillc in Frankrijk is bij 'n nachtvlucht een üoliathvlicgtuig in brand geraakt en te pletter gevallen. De vier inzittenden werden gedood. Aan de Doar Hayam, het voornaam ste Joodsche dagblad in Jeruzalem, is verboden uit te komen. Bij Villatranca in Spanje is een auto bus over de kop geslagen. De chauffeur en 10 passagiers kwamen terecht onder de wagen, welke in brand vloog. Dertien hunner werden als verkoolde lijken te voorschijn gebracht. Uit de Vaticaansche Stad: Z.H, de Paus ontving van pelgrims uit Tivoli een treffend bewijs van aanhankelijk heid. Acht mannen droegen een pompoen- achtigc plant van 300 K. G. het Vaticaan binnen. In de vrucht van deze pizzutello, een specialiteit van die streek, was de fi guur van een koepel der St. Pieter ge sneden. Z.H. Pius XI bewonderde de gift en de vernuftigheid der schenkers en gat hun Zijn zegen. Een krater als „feestnummer" is liet allernieuwste. Wij lezen in het verslag van het bezoek aan de Tangkoeban Prahoe op Java, in de Preanger, dat de plek bij de krater een ongewoon aanzien had: Met vlaggedoek had men sommige plaatsen versierd, terwijl een buffet klaar stond. Verder was er een groot aantal stoe len gereed. Teneinde het gezelschap de mooie echo te laten hooren, werden eeni- ge bommen in de krater geworpen. Uit Chamonix wordt een ongeluk gemeld Een gids en een toerist zijn bij het af dalen van de 2996 M. hooge Belvédère op de gletscher neergestort en omgeko men. Bij Velem St. Vid (Hong.) waar men reeds verscheiden voorwerpen uit 't bronzen tijdperk heeft opgegraven, heeft men thans een kostbare vondst aan goud gedaan. Het totale gewicht was 600 Gram. De vondst is zoowel om haar grootte als om de merkwaardige vorm der gou den voorwerpen van biezondere waarde. In Argentinië (Z.-Ameri;ka) wordt bij besluit van de president de achturige werkdag ingevoerd. Antwerpen zat een dezer dagen door een defect in de centrale te Merxem een deel van de avond, de heele nacht en enkele ochtenduren zonder electriciteit. De gemeente-ontvanger van Straats burg, in wiens kas onregelmatigheden ontdekt waren, heeft zich bij de justitie aangemeld. Hij heeft toegegeven, dat hij de laatste 20 jaar de man was 25 jaar in gemeentedienst verduisteringen heeft gepleegd tot naar schatting 527.000 francs ten eigen bate aangewend. Olonzac in Frankrijk is door een onweer geteisterd. Door hevige regens werd het laagst gelegen gedeelte van het stad;overstroomd. De oogst is verwoest. Veie huizen zijn ingestort of drejgen in te storten. Er zijn r.icnschen ver ir n- ken. De schade wordt geschat op twin tig miljoen francs. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokend. Bij abonnement lagere rogelprlj9, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 a POSTBUS: a» 53* z*. is! ÏS4, y,4> »4. Sf* llll BUITENLAND.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1