Uit de ©ids Boos. Nieuwe Modeblad Gemengd Nieuws ^Sfe^.--.:' --■- 5='-jZZ."?* - jC.'/ «pSl^\fVTYrtSïy'^y^».t^^ ■iwr"™ HniBiWiSI-~~~ lioa ;rW'^/"*~r"xu.-- r noORdün" (Vexey Pli. Vlessing f Donderdag is na een korte ongesteld heid op bijna 77-jarige leeftijd hier over leden een geacht plaatsgenoot, de heer Ph. Vlessing. Voor velen onzer was hij geen onbekende; integendeel. Sinds jaren kwam hij door zijn uitgebreide za kenrelaties, in het biezonder op Texel, in contact met tal van ingezetenen. Op de voorgrond treden deed hij nooit. Zijri vooral tot voor eenige jaren drukke beslommeringen, dag in, dtg uit, lieten hem niet toe, zich veel in het openbare le ven te mengen. Toch was hij een bij ve len geziene persoonlijkheid, met een hel dere blik en 'n kloek verstand. Een voor beeld voor menigeen. Een man,die slaag de in het leven. Hij moge thans rust vinden na een ar beidzaam leven rust in vrede. Zijn na bestaanden moge de wetenschap, dat de thans ontslapene zich steeds met hart en ziel en niet vrucht en tot voorbeeld voor velen gewijd heeft aan datgene, wat hij zich als levenstaak had gesteld,tot troost strekken. —In antwoord op desbetreffende vragen deelen we mee, dat in verband met de Heldersche feesten geen extra boot van 7 .E.S.O. zal varen. —o— De prijsuitdeeling is voor den Burg bepaald op Vrijdag a.s. (zie adv.) o Voor zoover ons blad niet per post wordt bezorgd, sluiten we gr vandaag 'n blad met interessante biezonderheden om trent Esperanto bij in. Wie er geen loos een bekomen. In berichtje „uitslag aanbesteding" moet het woord massa vervangen worden door: I en II. De heer Jb. Prins, alhier, werd Woens dag in de P.H Polder door de trap van een paard van de heer Dijksen zoo in het gezicht getroffen, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen Het ongeval liep tamelijk goed af, daar het oog niet geraakt werd doch het was bij het kantje af. Het gezicht moest op eenige plaatsen worden gekramd. Vereen, tot Verbetering v.d. WöHiandel. Ter aanvulling van ons verslag van Woensdag nog het volgende: De secretaris ging na wat de wolkeu ringen in het afgeloopen jaar hebben ge leerd: Van 109 rammenvachten, met een ge- mddela gewicht van 6.03 Kg., terwijl 7 eenjarige beslist beneden peil waren (min der dm 5.5 Kg.) 41 ervan waren van prima, 65 van eerste kwaliteit. De collecties van 1-jarige ooienvachten (steeds 4 stuks van één vader) gaven een gemiddelde van 6.01 Kg. voor de Texe laars en 6.5 Kg. van de Linrolus. De kwa liteit was van de Texelaars in doorsnee zeer goede eerste, bijna prima; van de Lmco ns derde kwaliteit. Met een gemid- de de van 6.95 Kg. behaalden 2 groe pen texelaars een le er. een 2e prijs (e genaars, M.Spaan, St. Pancras en Jb. c.e vVit, Burgerbrug.) De vererving speelt in dezen, vo.gens spreker, een groote rol. Le bcgroonngen der vvoivereenigin- gen en der Federat e, respectievelijk slui tende in ontvangsten en uitgaven met 1756.03 en T 310.werden goedgekeurd. Proeven met vroeg en laat scheren zullen worden voortgezet. Uitslag aanbesteding. Door en ten behoeve van de heer j. Ve.ristra is hier Donderdag aanbesteed de touw van een woonhuis. Naar we ver nemen, was de uitslag als volgt: Metselwerk: C.Keijser f 2175, met ge glazuurde pannen 12307. G. Logman '2050, met gegl. pannen f2200.—. (ge gund.) T.mmervverk: jac. Drijver, massa f4390, met gegl. pannen f4490. Gebr. Schoen maker 1 1695, J.W.Bakker 11625 (gegund), Bakker en Koorn f1730, massa f3900, met gegl. pannen f4000. DE COCKSDORP. Onze correspondent zond ons nog geen verslag van de feestelijkheden van deze week. We hopen het echter voor ons vol gend nummer tijdig in ons bezit te heb ben. Van andere zijde vernemen we, dat de feestcommissie er in geslaagd is Don derdag tot een echte feestdag te stempe len. Jammer, dat aan het slot de feest stemming door een gevecht, waarbij zelfs een mes werd getrokken, werd ge stoord. We betreuren liet feit ten zeerste en willen er maar niet over uitwijc^en. Inenting tegen alastrim. Woensdag hebben weer tachtig perso nen van de gelegenheid tot kostelooze inenting door dr. Keidel alhier gebruik gemaakt. Vóór veertig jaar. „De Geschiedenis herhaalt zich." We lezen in de Texelsche Courant van 21 April 1889: „ls de verwachting op de miljoenen Üer „Lutine" niet meer zoo gespannen a's vóór drie jaren bij de aanvang van het werk, toch schijnen de ondernemers van plan het visschen te hervatten. Zoo ooit, dan is ook thans op de on dernomen wijze het doel te bereiken, wat de kosten betreft. Wanneer toch de stoomschelpenzuigers tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid niet kunnen werken op de Lutine, dan gaan zij binnengaats schelpenzuigen, zoodat al leen d.e dagen, welke men naar buiten gaat, de ondernemers eenige extra moeite en kolen kosten. Naast deze onderneming schijnt een tweede te zullen opstaan om te trachten de zilver- en koperertsen uit het dicht bij de Lutine gezonken schip Eldo- r a d o op te visschen. Door bemoeiingen van notaris C. C. Ledeboer te Makkum is met de Hamburger Vereen, v. Assura deuren een contract afgesloten, dat recht geeft op visschen. Daar de merken om de ligging van het wrak te bepalen bekend zijn, mag op goede gronden van deze onderneming succes worden verwacht." o Maar men wachtte tevergeefs tot anderen inet nieuwe plannen en nieuwe midde'en voor de dag kwamen. De tech niek maakte belangrijke vorderingen en we schrijven weer: ,,0p goede gronden mag van deze (nieuwe) onderneming suc ces worden verwacht." (Deze kroniek wordt voortgezet.) De Droogte. Door de droogte in Essex en Bedford shire is de geheele groentenoogst in die graafschappen, die vooral savoijekool, spruiten en de geliefde Engelsche cab bage opbrengt, mislukt. Er zijn honder den acres land, die geen enkel blad zul len opleveren. De schade voor eenige honderden tuinbouwers beloopt bijna een halt miljoen pond. De droogte heeft voor de boeren op de droge oostelijke vlakte van Suffolk en Noriolk, rampspoedige gevolgen. Het beschot van de suikerbieten is ge ring. De prijs van de tarwe laag, tenge volge van de invoer van Duitsche tarwe, die beneden de Duitsche marktprijs in het buitenland wordt verkocht. Gerst van minder hoedanigheid is onverkoopbaar. Ook de veehouders klagen steen en been. De weiden zijn kaal, de vijvers op gedroogd en de boeren hebben hun win tervoorraad al moeten aanspreken om te voorkomen dat hun melkvee droog wordt. Het zal dus een moeilijke winter wor den. Naar mestvee is bijgevolg niet de minste vraag. Hoewei er deze week in Engeland op vele plaatsen veel regen is gevallen, bleef het te Londen droog. Het vooruitzicht is, dat 't droge weer er zal aanhouden. De Metropol itaansche Waterraad acht daar om nog altijd de strikste zuinigheid met het gebruik van water noodig. Bij het dieper maken van een put in het dorpje Bussin (district Schlawe) is een waterader aangeboord, met het gevolg dat een krachtige waterstraal naar boven schoot, die in een oogenblik tijd de boerderij blank zette. Men trachtte door het boren van een tweede bron,- op honderd meter afstand, de kracht van 't water te verminderen, doch de uitwerking was averechtsch, want nu spuiten twee Te Turner's Hill in Z.W.-Engeland zijn twee mannen van vijf die onder een boom schuilden, door de bliksem dood geslagen, tegelijk met twee honden. De drie andere mannen werden gewond. Op een boerderij is een jongen van 10 jaar gedood. Newark. Louis Bamberger, de op richter en president van een aer grootste warenhuizen van het land, heeft zonder voorafgaande mededeeling meer dan een miljoen dollar in contanten en jaarlijk- lijksche toelagen uitgedeeld aan 235 da mes en heeren, die gedurende 15 jaar of langer in zijn zaak hadden gearbeid. Be halve de mededeeling dat deze gaven be doeld waren als belooning voor trouwe diensten, gaf Bamberger geen enkele ver klaring van zijn handelwijze. —Een der voedselweigeraars uit het samenzweringsproces van Lahore is na 61 dagen te hebben geweigerd overleden. Vijf anderen gaven hun weigering op, maar twee houden nog vol. De Orleans Spoorwegmij. neemt proeven met het afkoelen van wagons door middel van ijs, waarover lucht wordt gezogen. Aan 400 K.G. ijs denkt men voor zes of acht uur genoeg te hebben. Tien maal per uur kan met dit stelsel de lucht in itle compartimenten geheel worden vernieuwd, maar dan moeten portieren en raampjes zooveel mogelijk gesloten blijven. En of dat bevallen zal Het resultaat echter schijnt bevredigend. Een badknecht te Bexhill sprong onlangs gekleed in zee om een jongen van 12 jaar, die het verdrinken nabij was uit het water te halen. De dankbare moeder gaf hem een twee- shillingstuk. Na een oogenblik vroeg de moeder hein echter één shilling terug. Wat de man, volgens het beginsel: „Eens gegeven, blijft gegeven", weigerde. De Duitsche Officiersvereeniging is verontwaardigd over de mogelijkheid, dal Remarque, de schrijver van „Van het Westtront geen nieuws", vooreen Nobel prijs in aanmerking zou komen en heeft er ook op gewezen, dat hij nog pas 26 jaar is en niet in de oorlog kan hebben gevochten. Remarque heeft geantwoord, dat hij 22 Juni 1S9S is geboren, in het 91sie intanterie-regiment aan het Westelijk front heeft gediend, twee keeren is ge wond en twee decoraties heeft ontvangen. Aan de Zuidkust van Engeland bij Wight zijn de vliegtuig-races gehouden om de Schneiderbeker. De beker is ge bleven aan Engeland. Luitenant Waghorn bereikte met zijn luchtmonster de enorme sneiheid van 526 K.M. per uur, dat is aus gemiddeld 147 meter per seconde. Zelts had een andere Engelsche vlieger op een zeker moment een snelheid van 534 K.M. per uur. Ter vergelijking diene, dat in 1913, bij de eerste wedstrijd de grootste snel heid ruim 70 K.M. was, das sedertdien is zij bijna 8 maal vergroot. Twee van de drie Italiaansche machines die eveneens mededongen, moesten nood landingen maken. Naar schatting moeten er twee miljoen toeschouwers zijn geweest. Washington. Harrey Blackmer, die weigerde als getuige in de petroleum- zaak Sinclair op te treden, door buitens lands te gaan, is tot 60.000 dollars boe te veroordee.d. We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin derkleeding, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knlppatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op de Texelsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen hekomen. Er is een aanslag gepleegd op een trein tusschen Jendrowo en Szucin. Bal ken waren dwars over de rails gelegd om de trein te doen ontsporen, maar de hindernis werd tijdig ontdekt. Daders bleken leden van een revolutio nair-socialistische organisatie. Zij zeiden een ongeluk te hebben willen veroorzaken, teneinde de trein te berooven, om de buit te gebruiken voor partijdoeleinden. Te Munchen zijn de spoorwegbe ambten, die terecht hebben gestaan we gens het spoorwegongeluk aldaar, vrij gesproken. De technische inrichting van het centraalstation zou onvoldoende, het personeel te klein zijn geweest. Jaarlijks wordt naar de Vereen. Sta ten voor 150 tot 200 miljoen dollar aan diamanten gesmokkeld. Dit is ongeveer een even groot bedrag, als dat der ju- weelen, waarvoor invoerrechten betaald worden. De Amerik. juweliersvereeniging vraagt hierom verlaging van invoerrech ten tot maar 10 procent, waardoor h.i. het smokkelen zal afnemen. Bij Huil is een tank van de Anglo- Am. Olie-Comp. met een half miljoen gallons petroleum uitgebrand. De naburige tanks waren zoo verhit, dat er reeds groote wolken damp uit op stegen, wanneer er een waterstraal op werd gericht. De brandweren uit de ge heele omgeving waren aangerukt, terwijl uit het op 40 K.M. afstand gelegen Leeds een afdeeling met chemische blusschings- middelen ontboden. Uit Londen was 'n groote zending chemische stoffen per express naar Huil gezonden. De waarde van de vernietigde petro leum wordt op 40.000 pd. st. geschat. HYGIENE en VEILIGHEID. Een vochtig klimaat kan invloed op onze gezondheid uitoefenen. Hier komt in de eerste plaats ter sprake de rheumatiek. Rheumatiek waartoe we voor liet gemak nu maar alle ziekten rekenen die gepaard gaan met pijnlijke en stijve ge wrichten en spieren is bij uitstek een ziekte van vochtige streken. Daaromtrent bestaat geen twijfel, maar uit statistisch materiaal, kortgeleden o.a. in Engeland verzameld, blijkt duidelijk, dat hier aan het vochtige huis een belangrijke plaats moet worden ingeruimd. In Londen b. v. wordt acuut en chronische gewrichtsrheu- ma vooral gevonden in vochtige kelder woningen, veel minder in de beter ge situeerde, beter verwarmde woningen. Rheumatiek is niet een ziekte van de arme, het is een ziekte van hen hetzij arm ot rijk die in vochtige huizen wonen. Uil LANDBOUW EN VEETEELT. De spoorbank te Turijn heeft een premie van 50.000 lire ingesteld ter jaar- lijksche verdeeling onder de landbouwers in Piemonte, die de beste oogst van één gewas kunnen aanwijzen. Door de fabrikant van zuivelwerktui- gen Van 't Riet, te Aarlanderveen, werd op de kaastentoonstelling te Bodegraven, een kaas van 300 pond ingezonden. Het stuk heeft een middellijn van 90 cM. en is uit 1542 liter melk bereid. 12 September is voor de gemeente Valkenburg (Z.-H.) nog altijd de traditi- oneele dag van de aloude paardenmarkt. Maar van deze oude roem is niet veel meer over. In de oude geschiedenis van de markt lezen we, dat zij vroeger veer tien dagen duurde en dat er soms wel

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2