China Paardeboonen Brandstoffen. en eierkolen. Il/iS k:8: 8$^ Ito del00stuks eert partij afbraak, Leesbibliotheek de restanten overwei net meisje, Ontsmetten van Crocussen. ontsmetten van crocussen. Koteering R. Keijser Co. prima anthraciet, Ingezonden ADVERTEN J\EN~' Dokter BOSWÜK heeft de praktijk hervat. Op de publieke verkoopïng voor C. Huisman een bakwagen Deurwaarder C. G. GUDE C. R. KEIJSER Co. die sinds Pinksteren vermist waren. Men vermoedt, dat de kaarsen Van de jongens zijn uitgegaan toen zij zich in een van de moeilijkste gedeelten van de mijn bevon den en dat ze toen zijn gaan dwalen in het zoeken naar een uitweg, totdat zij van vermoeienis en uitputting in slaap ge vallen en gestorven zijn. In de zak van een van de jongens vond men een briefje van de volgende inhoud: „Lieve moeder. Wij zijn verdwaald in de kopermijn; het is met ons gedaan", Op de achterkant stond: „We are beat...." Waaruit men leest, dat de jongens naar een uitweg gezocht hadden, maar tever geefs. Inderdaad hadden zij, om een uit weg te vinden een stuk rots van 15 M. hoogte moeten beklimmen, wat alleen aan ervaren bergbestijgers mogelijk zou zijn geweest. De lijken der jongens waren geheel verdroogd. Twee dagen woed boven boven St. Malo een ontzettende orkaan. Straten zijn opgebroken en onder water gezet. Alle telefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken. Bij Diman zijn 7 molens to taal verwoest. De vrouw van een mole naar en haar zoon zijn gedood. Grootvorstin Maria Paulowna is uit Parijs naar New York verhuisd en daar als „directrice der Modes" bij een beken de tirma in damescontectie in dienst ge treden. De Engelsche regeering heeft be paald, dat in het vervolg dienstweigering tijdens de oorlog (die echter voorgoed tot het verleden moge behooren niet meer uitsluit van een betrekkijng in bur gerlijke dienst van het land Bracht de loopgraaf in de oorlog Niets dan leed en droefenis, Vast staat, dat thans Duitschland's vlieg- graaf Heel wat sympathieker is. Op Martinique begon de vulkaan Mont Pelée plotseling weer te werken met verschijnselen als bi] de uitbarsting van 1902, toen duizenden menschenlevens ver loren gingen. Het s.s. „Delimaroe", onderweg van Swatan naar Hongkong, zond een draad loos bericht overmeesterd te zijn door roovers en naar het beruchte roovers- nest in de Bias Baai te zijn overgebracht. Sedert enkele weken wordt het post vliegtuig Toulouse-Casablanca vermist en daar er aan de Marokkaansche kust over blijfselen van een vliegtuig zijn gevonden, laat het geen twijfel, of het postvliegtuig is in zee gestort. Vijf menschen hebben bij dit ongeluk het leven verloren. De bestuurder genoot een voortreffelijke re putatie als vlieger. Bij een tyfoon, die Z.W. van Luzon een eilandengroep teisterde, zijn 26 be woners omgekomen. Op een Britsch stoomschip, met Chineesche matrozen, die met geweld het schip wilden verla ten, kwam het tot een ernstige kloppartij, waarbij acht personen werden gewond. New-York. De makelaarsfirma His- coe en Cy. heeft aangegeven dat een ha- rer loopers met fondsen ter waarde van 512.000 dollar is verdwenen. De bode heeft later zijn firma er telefonisch van fn kennis gesteld, dat hij zich in Brook lyn bevindt, waarheen hij door twee man nen was gebracht, die hem de papieren hadden ontstolen. Twee gehuwde arbeiders waren in een ververij te Gera een ketel aan het schoonmaken, toen plotseling door on achtzaamheid van anderen stoom werd Binnengevoerd. De beide mannen werden zoozeer met brandwonden overdekt, dat zij spoedig overleden. Een expeditie heeft in de streek van Norilsk op 70 gr. N.B. tien lagen steen kool aangetroffen. Ook platina, palladi um, nikkel en kobalt worden er gevon den. Het volgend jaar begint men met de ontginning. Twee Duitsche toeristen zijn bij Ca- valese bij een gevaarlijke klimpartij in de Laternar-groep in een afgrond ge stort. Het touw bleef aan een rotspunt han gen, de bergbeklimmers gleden uit en ble ven 24 uur in de lucht hangen. Ondanks pogingen tot hulp slaagden gidsen en andere bergbeklimmers er niet in hulp te verleenen. Zij vielen ten slotte naar beneden en werden verpletterd. De gevangenen in de gevangenis te Marcala Honduras zijn tot muiten over gegaan en verschansten zich in de bui tenwijken der stad; zij beantwoordden een aanval van regeeringstroepen met goed onderhouden vuur. Drie officieren en verscheidene soldaten werden ernstig ge wond, voordat de gevangenen werden te ruggedreven in de bergen. Meer dan 50 hunner wisten te ontsnappen. Geachte Redactie. Zij het mij vergund als beschouwer van „Mooi Texel", een enkele opmerking te maken, dienende als „Naklank". Te veel ruimte zal ik niet eischen, maar toch hoop ik, dat van dit schrijven opvoeden de kracht moge uitgaan. Op een der sierlijke pleinen van uw dorpje staat naast een in desolate toe stand verkeerende pomp, een boom, het sieraad van dit plein. Majestueus staat hij daar, fier en kloek en door zoo menigeen bewonderd. Een reus is hij, zijn takken wijd uitstrekkende als wilde hij alles onder zijn „vleugelen" beschermen.. Bij het uitloopen der bladeren, bij het zetten der bloemknoppen, bij het uitbreken dier bloemknoppen hebben velen zich verwon derd en zijn stille geworden bij dit schoon tafereel. Maar de vreugde is slechts kort van duur, en zoo is het ook met de bloem. Zij ook volgt het natuurcirkeltje en moet overgaan in dat wat wij vrucht noe men. Och arme, zoo dacht ik Zondag bij zijn aanschouwing, waarom zijt gij hier geplaatst. Nimmer heeft de planter deze bedoeling met hem gehad en dan daar bij, niemand nam hem Zondag in be scherming. Met stokken en andere voor werpen gewapend is hier de jeugd bezig haar vernielzucht bot te vieren. Levens gevaarlijk wordt het gaan langs de „Stee nenplaats" en dat op Zondag. Publiek staat niet alleen enthousiast dit bedroe vende spel aan te zien, doch wat veel erger is, vuurt het zelfs nog aan. Geheele Zondagmiddag gaat men aldaar door met verwoesting en de boom geeft een meer dan treurige aanblik. Misselijk noem ik deze geschiedenis en misgrijpen aan „Mooi Texel". Boven dit stukje plaatste ik vraagteekens. Ik zou willen vragen, waar zoovelen Texel komen bezoeken voor 't natuurschoon, staat daar zoo me nig Texelaar op zoo'n laag peil? Gerust, het ware dan gcfed op de school reeds op deze dingen te wijzen. Nog zou ik widen Vragen: „Bestaat op dit dorp geen vol doende politiemacht om dit euvel te be teugelen? Of wat zal ik meer vragen? Er moet aan deze ergerlijk misplaatste toestand een einde komen. Geschiedt al les der traditie getrouw? Wel geachte re dactie, dan wordt het hoog tijd hiermede te breken en te toonen, dat ook Texe laars het schoone der natuur weten te onderscheiden. Zoo mooi de meergenoemde boom prijkte met blad en bloesem, zoo werd hij be wonderd om zijn vrucht en thans niets over dan een stukje vernielzucht der jeugd. Moge hieraan eens biezondere aandacht geschonken worden. Een tijdelijk alhier vertoevende. De scheidende zomer. Gij ging dan van ons scheiden, Gij schoone zomertijd; Liet gij ons dorre weiden, 1 och hebt g'-ons hart verblijd. Want menig menschenleven, 't Zij ouderdom of jeugd, Hebt gij wel iets gegeven, Wat stemde hen tot vreugd. Nu zijt gij weer verdwenen, Gij zomer! met uw pracht! Gij vlood weer van ons henen, Waar d' eeuwigheid u wacht. Voorwaar, wij mochten staren Op bloem, èri plant, èn blad; En dan 't geheim bewaren, Van 't golvend levenspad. En nu gij zijt gescheiden Van bosch en duin en dal, Wij ons nu voorbereiden Op wat er komen zal. Want hoor! de stormwind loeide, Twee offers vroeg de zee. De eerste traan dan vloeide Gevolg van naam'loos wee. Nu zijt gij weer verdwenen, Gij zomer! met uw pracht !- Het stoort u niet, als 'r weenen In bange najaarsnacht. Trek vrij naar 't onbekende Gij zomer! wij juichen Om uw schoonheid; en wende' 't Oog omhoog, en buigen. CH. C. V1SMAN. IJmuiden, 23 Sept. 1929. PREDIKBEURTEN Zondag 29 September. HERV. GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. Oskamp. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn vm. half 11 ds. Oskamp. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Oudeschlld, vm. 10 uur ds. Plug. Cocksdorp vm. half 11 ds. E. Boeke Maandcollecte. Openbare Samenkomsten vanwege het Ned. Bijbelgenootschap te DEN HOORN Woensdag 25 Sept., 's avonds 81/2 uur Ds. Boeke en Ds. Oskamp; te DEN BURG Donderdag 26 Sept. 's av. 8 uur Ds. Boeke, Ds. Vis, Ds. Oskamp; te OOSTEREND Vrijdag 27 Sept. 's av. 8 uur, Ds. Boeke, Ds. v. d. Loer, Ds. Bus fes, Ds. Groenenberg; te DE COCKS DORP Zaterdag 23 Sept. 's av. 3 uur, Ds. LGeke en Ds. Plug. Alle samenkomsten in de Hervormde Kerken. Zang van Mevr. en Ds. Boeke. Toegang vrij. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur de hr. Jac. Jonker Theol. Cand. te Werkendam. Maandcollecte v. d. Kerk nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Smidts. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 20 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 3011 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 12.a 12,70 Haver 8.75 a 10, Gerst chevalier 9.25 a 10, Groene erwten (kleine) 14,— a 15,25 (groote) a Grauwe erwten 25,a 34, Vale erwten 20,a 23,50 Eiervelling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 21 Sept. Kipeieren. Aanvoer 100.000. 60/62 8,30 k 8,80 62/64 8,60 a 9,— t ruin 8,60 9,30 Kleine eieren 4,90 a 5.70 Eendeieren. Aanvoer 15.000 6.20 6,40 Eiervelling Texel, 23 Sept. Aangevoerd werden partijen, 58415 stuks Kipeieren 46-50 K.G. f 4,50 a f 5,60 50-54 Kg. 5.50 6.— 54-58 7,20 8,- 58-62 7,30 860 62-66 7,60 9, - 66-70 8,30 9,30 42-46 4,20 5,40 eendeieren f 6,50 a 0,— Texel, 23 Sept. 1929. 4 koeien 200. a 300. 2 Pinken a 4 kalveren 80,— a 125,- 9 nuchtere kalveren 12, a 20,— 55 Rammen 35.— a 80.- 87 Schapen 25,— a 35, 71 lammeren 18,— a 26, 17 biggen 20.— a 25. - 27 korf oude kippen 0,80 a 1,20 Purmerend, 24 Sept. 848 Runderen waaronder 410 vette koeien f 0,75 a f 1,10 p. KG Q7n Gelde koeien 120 a 350 Melkkoeien 120 a 350 46 vette kalveren per KG 1,20 a 1,35 212 Nuchtere kalveren 13,— a 40, - 278 Vette varkens per KG 0.80 a 0.84 1 Magere varkens - a 195 Biggen 20,— a 30,- 514 Schapen 25,— a 42,— 836 Lammeren 16.— a 23,— Kipeieren 7,50 k 9,— Eendeieren 6,— a 0,— GEBOREN: ANDREAS zoon van A. M. KIEVITS-Ran en H. C. A. KIEVITS. Den Burg, 23-9-'29. Heden overleed na een smartelijk, doch geduldig lijden, onze geliefde Man, Vader en Behuwdvader, ARIE BURGER Pz., in den ouderdom van 56 jaar en 4 maanden. Wed. A. Burger. T. v. d. Slikke Burger. J. v. d. Slikke. C. P. Burger, Oosterend, Texel, 22 Sept. 1929. "Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden hij ons 40-jarig huwe lijksfeest, aan familie en bekenden, in het bijzonder aan de bewoners der Waalder- straat. H. J. CORNELISSE en Echtgenoote. zal door Notaris MULDER ook verkocht worden met tcebehooreri, op patentassen, zoo goed als r:i.uw, boeren agen, driewielde kar, gierton, 1 paardsploeg tn hooischop. zal op Maandag 30 September a.s. des morgens te 10 uur bij het Gemeentehuis PUBLIEK VERKOOPEN: als: ramen, deuren, kozijnen, schutwerk, latten, pannen, steenen, puin, brik, enz. Keus uit meer dan 950 boeken. Boekhandel Parkstraat. Op directe bestelling na aankomst uit schip Oudeschild f 11,25 per 100 KG. inclusief zak bruto voor netto, 25-9-'29. Het Bestuur der Zuivelfabriek „De On- dernemi-g" te den Hoorn wenscht bij in schrijving te verkoopen van 1 Oct. tot 30 Sept 1930. Gezegelde biljetten in te leveren voor of op Zaterdag 28 Sept. bij den directeur Ij. LAP. Biedt zich aan voor direct 17 jaar, liefst klein gezin, voor 3 of 4 dagen per week. Adres te bevregen bureau v. d. blad. ONVERANDERLIJKE VRIENDEN. Al kunnen we niet allen boven op de top van de berg wonen, toch kunnen we allen af en toe van de zon genieten en te midden van eventueele teleurstellingen, ergernissen en ellende is het altijd aan genaam er aan te worden herinnerd, dat boeken onze oude vrienden zijn, die nooit met andere gezichten worden gezien, die dezelfde blijven of we in rijkdom of ar moede leven, of we 011s met roem overla den of in het duister blijven. Bockhandel Parkstraat houdt steeds een groot aantal met zorg gekozen boekwer ken, „elck wat wils", voor jong en oud, en voor iedere beurs voorhanden. OOK VOOR U, LEZER! Aan belanghebbenden wordt meegedeeld dat aan de bollenkokerij te den Burg gele genheid bestaat voor het Zij die hiervan gebruik wenschen tema ken, worden verzocht ten spoedigste opgave te doen. KAGER. KOüRN. SMIT. van AF OUDESCHILD Laplata Maïs 10,— Chevaliergerst 10,CO Prima Canadagerst 9,25 Gemengd kippenvoer 12,25 Ochtendvoer 14,50 Berlels kunstkorrel 16,75 Haver 9,50 Inlandsche tarwe 13,— Voererwten 13,50 Voorslaglijnkoeken 15,— Amerik Lijnkoek S. K. 15, - Zachte Grondnotenkock 13,75 Cocoskoeken 12, - Palmpitkoeken 12,— Murwe lijnkoek W.L. 18,50 Bertels Suikerkoekjes 19, - Kalvermeel Duyvis 18, Inl. Rijstvoermeel 10,— 1NL. SU1KERPULP 10,50 Tarwezemelen 8,25 Tarwegrint 8,25 Delftsche Phosphorzure kalk 13,50 Carnarina vleesch-diermeel 23,50 Vischmeel 23,— Turfstrooisel fijn 2,25 Den Burg, Texel 26 Sept. 1929. Woensdag, Donderdag en Vrijdag in lossing per schipper P. Moojen afm. 21)/..j0 en 3%0 Zij, die hiervan bestelden kunnen deze afhalen J. BRUiN Hz., Tel. 47. 0

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 3