438,0 Jaargang 1 No 4366 Woensdag 2 October 1929 Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ U DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 a POSTGIRO: N°. 652 a POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Genève: De naam geen voorteeken. Het zou er slecht met ons uitzien, wan neer alle spreekwoorden onvoorwaardelijk „ware woorden" waren. Neem b.v. „No men est Omen": de naam is een voortee ken en bedenk dan, dat de voorzitter van dt Tiende, te Genève beëindigde Volkenbondsconferentie Guerrero ofte wel „krijgsman" heette. Het zou niet be moedigend zijn. Gelukkig heeft deze wreede naam aan de resultaten van de vergadering geen af breuk gedaan. Reeds het begin was goed. De pas voorbije Haagsche conferentie had een gunstige indruk achtergelaten en zoo zette men zich vol moed aan de ar beid. En nu de diplomaten weer huis waarts zijn gekeerd, kunnen zij met vol doening daarop terugzien. De verplichte arbitrage werd door 14 staten, waaronder drie groote mogend heden aanvaard. Het handvest van de Bond zal met het Pact-Kellogg in over eenstemming worden gebracht. Gunstige beslissingen in het belang van de Wereld vrede werden genomen inzake verminde ring van bewapening en vermijding van militaire maatregelen bij eventueele con flicten. „De menschheid kent geen grooter en wreeder vijand dan de oorlog. Voor de Bond is de oorlog de eenige vijand. Deze tiende Volkenbondsconferentie kan ech ter met recht zeggen goed werk te heb ben gedaan ten aanzien van de bestrijding van de oorlog en tot bevordering van het geluk van alle volkeren." Aldus Guerrero in zijn sluitingsrede. Wij hebben er slechts de oprechte wensch aan toe te voegen, dat de heeren er in mogen slagen hun woorden in da den om te zetten. In de „binnenlanden". Ziet het er op internationaal terrein voorloopig niet somber uit, minder geluk kig is het met de inwendige rust in meer dan één staat gesteld. We zouden hier wel een reeks landen kunnen noemen, waar er aan de binnenlandsche rust wat hapert, maar doen slechts een greep. In Oostenrijk is een heftige strijd gaan de, in naam om herziening van de grond wet, maar in werkelijkheid staan we hier voor een scherp conflict tusschen twee bevolkingslagen. De fascistisch gezinde Heimwehren nemen het op tegen de Weensche socialisten en met de dag neemt de spanning toe. Nu is onlangs een politie-man, Joh. Schober geheeten, ver kozen tot rijkskanselier en velen achten hem de man om het dreigend gevaar af te wenden. In Italië laten Mussolini en zijn ge dweeë volgelingen geen gelegenheid on benut om "de fascistische macht te ver sterken. De z.g. verzoening tusschen Kerk en Staat hield hier naar de letter schoone beloften in maar in de praktijk mankeert er nog heel wat aan. In Littauen heeft tot groote vreugd van hen, die het goed meenen met Euro pa en de vrede Woldemaras, de be ruchte dictator er het bijltje bij neer ge legd. Littauen herademt; Polen eveneens, want alleen aan zijn zelfbedwang mag het danken, dat het niet in een heftige strijd met Littauen gewikkeld werd als gevolg van de vuige kuiperijen van de nu afgetreden president. In China zit Tsjang-Kai-Sjek voor de zooveelste maal in de knel, met opstan dige, op meer macht en buit beluste gou verneurs aan de eene kant en Moskou en zijn Bolsjewieken aan de andere zij. We benijden hem allerminst. Tenslotte: In Duitschland hebben bom aanslagen met een politiek luchtje de rust verstoord, terwijl Hugenberg en censor ten er met alle macht naar streven om o.a. het Plan-Young in discrediet te bren gen. Echter Stresemann is een man, die er naar sbeeft de strengen stijf te houdenhij reeft z'n tegenstanders geen schiin van k*ns. Trouwens: ook in de Hugenbergscl t hoek vinden de ideeën v de overigens toch zeer invloedrijke groot- nijveraar geen onverdeelde instemming. De onweersbui boven Duitschland mo ge dan van lange duur zijn, de verlies- lijst zal toch vermoedelijk maar enkele posten tellen, van niet overwegend be lang. G.JOH.D. Bestrijding der tuberculose onder liet rundvee. Men schrijft ons: Op initiatief der afd. Texel der H.M.v. L„ de L.T.B., en Fok- en Controlevereen., werd de 26e September j.L, 's avonds halt negen in hotel „de Lindeboom" een vergadering belegd, teneinde te komen tot de oprichting eener vereeniging, welke zich ten doel stelt de tuberculose onder het rundvee op Texel te bestrijden. Uit- genoodigd voor deze vergadering waren de heeren Dr. H.C.L.E. Berger, Directeur v.d. Veeartsenijkundige Dienst en Hoofd inspecteur v.d. Volksgezondheid te den Haag, P.J. 't Hooft en J.A. Klauwers, in specteurs dezer diensten resp. te den Haag en Amsterdam, de heeren Burgemeester, Wethouders en Secretaris dezer gemeente, en de besturen der kaasfabrieken te den Hoorn, de Waal en Eierland. De heer E. Noordijk, veearts, was als lid van het be stuur der afd. Texel der H.M.v.L., tevens aanwezig. De heer C.Keijser Hz., die zich belast had met de leiding dezer vergadering, heette te ongeveer half negen allen harte lijk welkom. Na een kort inleidend woord van Dr. Berger, zette de hqer 't Hooft op een zeer bevattelijke wijze uiteen hoe volgens hem hier op Texel moest worden gewerkt, wilde er succes behaald worden. De heer 't Hooft begon met er op te wijzen, dat hij zich deze avond alleen zou bepalen tot de economische zijde der zaak en niet zou uitwijden over het groote belang dat de volksgezondheid heeft bij een ernstige bestrijding der tuberculose onder het rundvee (melk en vleesch van tuberculeuze dieren). De rundertubercu- lose veroorzaakt jaarlijks in Nederland een schade van ongeveer 4 miljoen gul den, welk cijfer voldoende demonstreert, dat de veehouders groot belang hebben bij een goed georganiseerde bestrijding. De inspecteur legde er de nadruk op, dat de bestrijding, zooals de regeering deze propageert, een absoluut vrijwillige is. De regeering toch stelt zich op het stand punt, dat slechts dan succes is te ver wachten, wanneer de veehouders er van overtuigd zijn, dat het hier hun welbe grepen eigenbelang is, daadwerkelijk aan de bestrijding deel te nemen. Er is geen enkele wet in Nederland, volgens welke de veehouders verplicht kunnen worden, de tuberculose onder hun rundvee te gaan bestrijden. Dus voorop gesteld worde: de bestrijding is geheel vrijwillig. Welk systeem propageert de regeering nu, welke steun verleent de regeering aan de veehouders en wat eischt de regeering van de veehouders? Wat het systeem betreft, zij hier ter loops opgemerkt, dat dit in hoofdzaak overeenkomt met de wijze van bestrijding volgens welke indertijd de organisaties „de Eersteling" te Stompetoren, en „de Gezondheidsdienst voor vee in Noord- Holland" werkzaam waren op het gebied der bestrijding, vóórdat het Koninklijk Be sluit van de 25e Mei 1928 tot uitvoering van art. 47 der Veewet (volgens dit art. moeten voorschriften worden gegeven be treffende het verleer.en van steun aan maatregelen tot bestrijding van tuberculo se onder het rundvee) werd afgekondigd. Dit wil dus zeggen, dat het systeem zoo- i :el mogelijk op praktische grondslagen is opgebouwd en hierdoor heel t men de ootste kans van slagen. De regeering s.eunt het streven der veehouder op de volgende manier: a. voor elk aan open-tbc lijdend of daarvan ernstig verdacht rund, dat tijdig en overeenkomstig de aanwijzingen van de betrokken inspecteur v.d. V.D. is ge slacht, wordt vergoed f25; b. voor elk gecontroleerd rund per jaar 10.50; c. de tuberculine welke voor het onder zoek noodig is, wordt kosteloos aan de Vereeniging verstrekt; d. het onderzoek van het sputum, de melk, de urine enz., geschiedt kosteloos aan de Rijksseruminrichting. En wat eischt nu de regeering van de veehouder? a. Al het vee van de leden-deelnemers moet minstens éénmaal per jaar aan een veeartsenijkundig onderzoek worden on derworpen, waaronder begrepen tuber- culinatie, d.w.z, al het vee, jong en oud moet minstens éénmaal per jaar worden getuberculineerd. Deze tuberculinatie wordt verricht met z.g. tuberculine, welke stot in het linkeroog moet worden ge druppeld; drie dagen na de eerste drup peling wordt deze herhaald, waarna men ongeveer 6—8 uur later de reactie kan verwachten. De reactie bestaat in de vor ming van een etterprop in de ooghoek. Een dier waarbij dit verschijnsel op treedt heeft gereageerd, is dus een reac- tiedier, en heeft een tuberculeuze aan doening in het lichaam. Omtrent de plaats dezer aandoening en omtrent de uitbrei ding van het lijden, zegt deze reactie ons niets. b. De leden-deelnemers zijn dus gehou den de tuberculose-vrije opfok van hun jongvee te bevorderen. Dit is een zeer belangrijke voorwaarde. De kalveren komen praktisch gesproken tuberculose-vrij ter wereld, ook van tu berculeuze ouders. Echter kunnen deze dieren heel gemakkelijk met het voedsel worden besmet. Pasteurisatie van melk- en afvalproducten der kaasfabrieken is daar om een zeer waardevol hulpmiddel. c. De runderen, die, blijkens 't veeartse nijkundig onderzoek lijdende zijn aan, of ernstig verdacht zijn van open-tubercu lose, worden ten spoedigste door de zor gen van de Vereeniging in overleg met de betrokken Inspecteur v.d. V.D. onscha delijk gemaakt. Deze dieren moeten dus zoo spoedig mogelijk worden geslacht, omdat open lijders zeer gevaarlijk zijn voor de nog gezonde runderen. Onder open-tubercu- lose wordt verstaan die vorm van tuber culose waarbij met het sputum, de melk, de urine, de ontlasting de tuberkel-bacil- len worden verspreid. Aanvankelijk was bepaald, dat een rund met open-tbc binnen twee weken moest worden opgeruimd. Later is deze bepa ling wat soepeler gemaakt in die zin dat wanneer het belang v.d. eigenaar het mee brengt, een dergelijk rund nog wel eenige tijd mag worden aangehouden mits vol doende geïsoleerd van de overige gezonde dieren. Het kan b.v. van belang zijn dat de eigenaar eerst nog het kalf teelt van de koe, welke moet worden opgeruimd. De aandacht werd er nog op gevestigd dat een dier met open-tbc, mits tijdig op geruimd, nog een zeer goede prijs kan opbrengen, en dat de f25 welke de re geering beschikbaar stelt als een tege moetkoming in de waardevermindering moet worden beschouwd. d. De runderen der leden-deelnemers, welke positiet reageeren op de tuberculi natie, worden ten spoedigste van een merkteeken voorzien. De dieren, jonger dan twee jaar krijgen een brandmerk (een T) op de linker-klauw; een dier van drie jaar ot ouder krijgt in het linker-oor een gat ter grootte van een dubbeltje. In ver band met de leeftijd is er verschil ge maakt wat het merken betreft, omdat de praktijk leert, dat jonge dieren (tot 2 jaar) welke reageeren bij het volgend onderzoek op drie jaar een negatieve re actie kunnen geven, maar het proces kan in die tijd gerezen zijn. Het zou dan niet juist zijn dergelijke dieren voor altijd te merkei, hetgeen rnen door het knippen van ei i gaatje in het oor doet. De ïeer 't Hooit vertelt dan dat over de kwestie van het merken der reactie' smaakt als room dieren heel wat strijd is gevoerd en nog wordt gevoerd. Zooals bekend zal zijn wordt de tbc in Friesland bestreden langs zuiver particuliere weg, en worden de rc- actiediercn niet gemerkt. Deze dieren komen nu zonder merkteeken op de markt en vele boeren, vooral in Noord-Holland, hebben tot hun schade ondervonden, dat het koopen van deze dieren zeer gevaar lijk kan zijn. Een koe welke op tubercu line gereageerd heeft, kan zich gedurende haar gcheele verdere leven gedragen als 'n koe, welke niet heeft gereageerd, doch de kans dat het proces zich uitbreidt, be staat iedere dag, en wanneer dit gebeurt,; kan zoo'n dier zeer spoedig gevaarlijk worden voor de verdere veestapel. Dus het merken der reactie-dieren is geboden. De heer 't Hooft deelt verder mee, dat de praktijk leert, dat de waardeverminde ring der reactie-dieren plm. f40 per dier bedraagt; echter wordt de totale waarde vermindering van de dieren eener ver eeniging ruimschoots gecompenseerd door de waarde vermeerdering der niet rea- geerende dieren. e. Het vee der leden-deelnemers, dat aangekocht wordt, moet binnen acht da gen worden onderzocht; indien blijkt, dat een dier reageert ot (en) lijdende is aait open-tbc, mag het dier niet aan de vee stapel worden toegevoegd. Nu is er de 4e Mei- 1928 opgericht een „Vereeniging tot bestrijding van de tuber culose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland", van welke vereeniging de heer P.Stapei voorzitter en de heer E.Koster Dz„ secretaris is. Het Secretariaat is gevestigd in het Land- bouwluiis te Alkmaar. Deze vereeniging stelt zich ten doel de tbc-bestrijding in Noord-Holland te bevorderen, te organi- seeren en te sübsidiëeren volgens het re glement der vereeniging, welk reglement geheel overeenkomstig de Rijksvoorschrif ten is samengesteld. Wanneer nu een groep van veehouders een vereeniging heeft opgericht om de tbc onder het rundvee te bestrijden volgens de Rijksvoorschriften, dan kan deze ver eeniging zich bij de bovengenoemde ver eeniging aansluiten. Vooral door de be- moeingen van de voorzitter, de heer P. Stapel, is de provincie Noord-Holland ook bereid gevonden subsidie voor de bestrij- dmg beschikbaar te stellen. Deze subsidie wordt via de vereeniging in Noord-Hol land, over de diverse plaatselijke vereeni- gingen verdeeld, natuurlijk in verhouding tot het aantal aangesloten dieren derver- eenigingen. Hoeveel dit per jaar en per dier za! bedragen kan de heer 't Hooft met mededeelen. Echter verzekerde hij, dat, wanneer hier op Texel wordt over gegaan tot de oprichting van een ver eeniging ter bestrijding der tbc onder het rundvee, reeds bij een bescheiden aantal dieren er geen onkosten voor de veehou der aan verbonden zullen zijn. M.a.w., uit de te ontvangen subsidie van Rijk en Provincie, zonder alle eventueele onkos ten betaald kunnen worden. De heer 't Hooft was thans aan het einde van zijn buitengewone duidelijke uiteenzetting gekomen, waarvoor hem bij monde van de heer C. Keijser Hz. en Dr. Berger warme dank werd gebracht. Nadat de heer 't Hoo*t enkele vragen van de heer Oort en van de heer R. P. Keijser aangaande de eventueele verplich tingen, welke de gemeente bij gemeente verordening, den deelnemer kan opleggen wat betreft de invoer van vee, had be antwoord, werd een voorloopig bestuur samengesteld, opdat dit bestuur de zaak verder'kan voorbereiden. Op verzoek van de voorzitter namen zitting de heeren A.Dros D.Cz., J.Keijser Augsz., C.Bruin, C.deW t, A.Commandeur en E.Noordijk, de Ia: Iste als adviseerer.d lid, terwijl de heeren C.Stoepker, IJ. Lap en N.Dros als- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 et p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. lodero regol moer: 10 cl. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. B11 abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN IP** Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voor zichtig öf en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1