Bij dit nummer behoort een hiihlad. Rechtsvragen. ADVERTENT1EN A.s. Zondag 6 Oct. '29 Vooruit, vooruit, met kloeke zin, De berg op van het leven, Bedenk: hij toch oogst nooit gewin, Die moede wordt bij 't streven, kf» En stremt de loop ook struik of heg, Er moedig doorgedrongen; Verspert een hinderpaal de weg: Er overheen gesprongen! kt» En waart ge op 't verkeerde spoor, Wil daar niet lang om kniezen, En fluks herstelt uw schade door Een beter pad te kiezen. nog zullen worden uitgenoodigd toe te treden. Besloten werd dat het voorloopig be stuur over enkele weken een openbare vergadering zal uitschrijven en de heer 't Hooft heeft thans reeds toegezegd op deze vergadering nog eens een en ander uiteen te zetten, waarna de definitieve oprichting der vereeniging kan plaats hebben en de leden zich kunnen opgeven. Daarna sloot de heer C.KeijserHz. te plm. halt elf de vergadering, nadat eerst nog de heer Dr. Berger hem dank had gebracht voor de uitstekende wijze waar op hij de vergadering had geleid. De Texelsche Eierveiling. Het gaat de Texelsche eierenveiling bie- zonder voor de wind de laatste jaren. Dat blijkt ook weer bij vergelijking van de aantallen geveilde eieren in de eerste half jaren van 1928 en 1929. Wat de aantallen betreft deelt men ons mee dat in de eerste helft van 1928 1527597 eieren werden aangevoerd en in de overeenkomstige periode van dit jaar 2186372 stuks. Dat beteekent dus een toename met meer dan een half miljoen kipeitjes! Niet in hoofdzaak toe te schrijven aan grooter leglust bij en uitbreiding van de kippentamilies op ons eiland, maar aan de goede naam welke deze veiling zich in de loop der jaren heeft mogen verwerven. Naar het zich laat aanzien zal de aan- aanvoer in de loop der volgende jaren nog belangrijk toenemen, mede als ge volg van de steeds wijder vlucht welke de pluimveeteelt in onze gemeente neemt. We zien de woorden van een deskundig plaatsgenoot meer en meer bevestigd: „Texel is een echt land voor kippen en bloembollen." De vergelijking van de opbrengst der genoemde aantallen eieren geeft dit re sultaat: le helft 1928 f 88304,36; le helft 1929 1 136401,83. We constateeren dus een toename van t4S097,47. Meer belangstel ling vermogen echter deze getallen te wekken: Over le halfjaar 192S kon men per 103 stuks slechts ruim f5.78 bedin gen, over le halfjaar 1929 wel bijna 16,24. Deze bedragen spreken een duide lijk verstaanbare taal en behoeven geen commentaar. De lezer oordeele zelf. Dat het kantoorpersoneel van de Coöp. P.T.V. „Texel" W.A. met de administra stratie van een zoo bloeiende veiling de handen vol heeft laat zich begrijpen. Oeen wonder, dat een reken machine werd aangeschaft om het tijdroo- vend cijferen wat sneller te doen afloo- pen. Giften voor het Witte Kruis. Familie S. Harkebuurt 110.— Jb. D. Pz., Oost 12.Wed. J.D. Oosterend t 2.50. Per Luchtpost naar Indië. Donderdag 3 Oct. a.s. vertrekt weder een vliegtuig naar Indië. Voor poststukken, welke daarmede wor den verzonden, is een extra-port ver schuldigd van 40 ets. voor briefkaarten en postwissels, van 75 ets. per 20 gram voor andere stukken. De laatste verzending van Texel voor deze vlucht geschiedt met de laatste boot de vorige dag. (Vandaag.) Ned. Bijbelgenootschap Afd. Texel. Aden schrijft ons: Nadat Ds. Boeke in de loop van de vorige week in de verschillende dorpen had gesproken voor het Nederlandsche Bijbelgenootschap, kwamen de leden Maandagmorgen bijeen om te komen tot de oprichting van een afd. Texel van dit Genootschap. Daar het gewenschte aan tal leden in deze dagen tot de vereeni ging was toegetreden, werd besloten tot de oprichting der afdeeling. In het voonoopig bestuur werden gekozen: Ds. Groenenberg, voorzitter, Ds. Oskamp, se cretaris, Ds. v. 't Hooft, penningm., joh./ A. Eelman, bibliothecaris. Als leden van het bestuur: Ds. Buskes, Ds. v. d. Leer, Ds. Plug, Ds. Vis, P.Kik kert. Aan dit bestuur zal nog een lid uit Oudeschild worden toegevoegd. In Oosterer.d wordt een depót van het ge nootschap gevestigd bij de heer Drijver, terwijl men ook een depót zal trachten te vestigen in den Burg. Men kan zich als lid opgeven bij de secretaris. Minimum t 2.50; als begunstiger minimum f 0.5Ó. Weer een royale gift. Nu voor het Ziekenfonds. Maakten we de vorige maal melding van een gift van f 100.—, welke T.E.S/iO. aan Texelsch Fanfare deed geworden, nu komen we vertellen van een dergelijke royale gift vanwege de afd. Texel van het Roode Kruis. Ditmaal ten voordeele van het Ziekenautofonds: f100. Sinds de aanschaffing van de Zieken auto een teit is, vloeien bijdragen dit tonds zelden of nimmer meer toe. En toch zal de tijd komen, dat voor vernieuwing, reparaties en zoo meer geld om handen moet zijn. Van de auto wordt een veei drukker gebruik gemaakt, dan men bij de voorloopige berekeningen waagde te ver onderstellen met als gevolg meer slijtage meer afschrijving. Gaarne bevelen wij deze Ietteren in uw gewaardeerde aandacht aan. Met het oog op de naderende najaarsschoonmaak waarbij het vinden van een potje of oude kous met „klinkende munt" niet tot de onmogelijkheden mag worden gerekend kan dit o.i. geen kwaad. Danslessen—Jac. B. Polak. Wij ontvingen in verband met het voor nemen van de heer Jac. B. Polak om hier danslessen te geven een circulaire, waarin we een reeks tevredenheidsbetuigingen aantreffen wegens door genoemde heer gegeven dansonderwijs. Dit onderwijs wordt opvoedend en ontwikkelend ge noemd, zou aan de hoogste eischen vol doen en een blijvende grondslag leggen Aan deze circulaire is toegevoegd een groot aantal citaten van „groote man nen" als Schiller, Lord Chersterfield, Emerson, Ford, etc., over de waarde van Dans- en Maintienonderwijs. Sportnieuws. Texel I—Succes I: 3—1. A4en schrijft ons: Om twee uur laat scheidsrechter Kooi- stra tossen. Niek wint en kiest het voor deel van de vrij stevige wiind, welke van doel tot doel waait. Texel is vol ledig, heeft een invaller voor Winter en speelt met de volgende opstelling: Gras. André Ran J. Ran K. Gielis R. Ran deMjraat Kiljan Liotard H. Ran J. Gielis N. Ran De middenvoor van S. trapt - af maar R. Ran onderbreekt de aanval en zet zijn voorhoede aan het werk. De har de wind, welke aan het spel veel af breuk doet, houdt de bal steeds op de Succes-helft, maar de beide Succes-backs weten met koppen, gesteund doory de harde wind, welke de bal geregeld doet uitgaan, hun terrein te zuiveren. eerste vrije schop op het Texel-doel wegens een vermeend free-kick-geval wordt door Gras keurig gestopt. De bal wordt weer het veld ingezonden, waar de bal door J. Gielis wordt opgevangen.. Deze bedenkt zich geen oogenblik en lost van verre afstand een hard schot op het Succes- doel, dat de keeper volkomen verrast. Onder luid gejuich verdwijnt de bal in de rechterbovenhoek. De Texel-spelers krijgen er nu zin in. S. wordt op eigen, helft teruggedrongen. Zijn spelers moe ten alle zeilen bijzetten om een doel punt te voorkomen. Een hard schot van J. Gielis wordt ten koste van een hoek schop, welke niets oplevert, gered. Steeds zit de T.-voorhoede voor het S.-doel. De enkele doorbraken van de Succes-voor- hoede stranden op het uitstekende spel van Joost en André. Eindelijk moet bij een strubbeling voor het Succes-doel de keeper zwichten voor een hard schot van J. Gielis. Zoo wordt de stand 20 voor Texel. Een hard schot van Kiljan stompt de keeper corner, even eens een schot van Liotard. Deze leveren ■echter niets op daar er geen rekening wordt gehouden met de wind. Ze belan den achter het doel. Een hard schot van Henk wordt door de S.-doelman keurig gestopt. Dan weer een aanval van de T.-voorhoede. Niek krijgt de bal en lost in volle ren een vliegend schot, dat ech ter gestopt en door de linksback wegge werkt wordt. Dan fluit de scheidsrechter rusten. De stemming in de T.-aanhang is pessimistisch, maar doorgaans speelt 3. tegen wind beter. Om drie uur wordt weer begonnen. Reeds spoedig krijgen we hetzelfde als voor de 'rust. Nu is' S. sterker, maar onze half-linie, waar Koos en Rein uitstekend werk verrichten, onze beide backs en in laatste instantie Gras hebben de aanval van S. volkomen in hun macht. Dan werkt T. zich los. De backs van S. staan bijna op de helft van liet veld. Dit wordt S. noodlottig. Henk krijgt de bal toegespeeld, zet die scherp naar voren, waar Niek op zijn plaats staat. Met een snel vaartje gaat het op- het S.-doel at. Nic geeft de bal over aan Elenk die de inmiddels teruggeloopen back passeert en de Succeskeeper met een kei hard schot geen schijn van kans geeft. Een prachtig doelpunt. Met 3—0 in het voordeel en de overwinning in 't zicht. Succes zet nu alle zeilen bij om de achter stand in te halen, maar onze achterhoede werkt schitterend, en geeft geen gelegen heid tot schieten. Gras in het T-doel stopt de enkele ballen op rustige wijze. Wanneer de midhalf van Succes de bal naar zijn vleugel speelt, laat Gras deze tusschen zijn beenen doorloopen in de meening, dat deze uit zou gaan. Voorzet volgt en wordt bij deze schermutseling Gras van dichtbij gepasseerd. Wanneer aan beide kanten enkele corners wor den genomen, welke geen resultaat ople veren, fluit Kooistra einde en heeft T. gewonnen met 3—1. OUDESCHILD. Auto van het goede pad afgedwaald. Zaterdagmiddag geraakte een auto, be stuuru door dhr. M.J.Bremer van Ooster end onder de dijk dicht bij de haven in de sloot. Door de langdurige droogte stond er niet veel water en bleef inzit tenden 'n nat pak bespaard. Met behulp van een takel werd de auto uit de sloot gehaald. o— Onze corr. te Oosterend schrijft nog De auto raakte te water door het weige geren van het stuur bij het nemen van een bocht. De heer Grimijzer bracht uit redding door zijn hijschtoestel. Toen het voertuig op het droge was gebracht bleek het echter zoo te hebben geleden, dat de chauffeur er niet mee naar Oosterendl kon rijden. (Met de auto viel ook de reis van de neer K., die de tocht naar Oude schild als passagier meemaakte, in het water.) VLIELAND. Tot onderwijzeres aan de O.L.School is benoemd mej. P. Dijkstra, van Ter schelling. Donderdag had de jaarlijksche oefe ning plaats met de hier gestationneerde 'reddingbooten der N. en Z.H. Redding- Mij. Alles had een vlot verloop. Het bleek, dat het materiaal in goede conditie ver keerde. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen In te zenaen aan Bureau Pers syndicaat „Buvintjo" te Wassenaar. Post zegel van 7y2 cent voor antwoord steeds insluiten. In 'antwoord op een vraag inzake de termijn, bij het opzeggen van een dienst bode in acht te nemen, door een abonnee gesteld, verwijzen we naar art. 1639 i van het Burgerlijk Wetboek: De termijn van <j)pzegging is gelijk aan de tijd, die ge woonlijk tusschen twee opeenvolgende uit betalingen van het in geld vastgesteld loon verstrijkt, doch niet langer dan zes weken. Kostelooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend.dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Donderdag 3 October a.s. des nam. van 2—5 uur in de o.l. school te Oosterend op Vrijdag 4 October a.s. des nam. van 2— 5 uur in de o.l. school te Oudeschild. op Maandag 7 October a.s. des nam. van 3 —5 uur in de o.l. school te den Hoorn. op Dinsdag 8 October a,s. des nam. van 3 —5 uur in de o.l. school te de Waal. op Woensdag 9 October a.s. des nam. van 3—5 uur in de o.l. school te de Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Personen, die voor de eerste maal worden ingeënt worden voor het nazien der pokken in de o.l. scholen terugverwacht te Oosterend op 10 October a.s. te 2 u. n.m. te Oudeschild op 11 2 te den Hoorn op 14 3 te de Waal op 15 r 3 te de Koog op 16 3 Texel, 1 October 5929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de Bataafsche Import-Maatschappij te 's Gravenhage om op het perceel, kadastraal bekend in sec tie H. No. 2146 een ondergrondsche ben zinebewaarplaats met aftapinrichting te mogen oprichten, door hen voorwaarde lijk, is ingewilligd. Mede een verzoek van C. de Wijn Cz. te Oudeschild Texel, om op het perceel kadastraal bekend in sectie D., no. 2192 een scheepstimmerwerf te mogen uit breiden door hen voorwaardelijk is inge willigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 27 September 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. ÓORT. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 5 Oct. 1929, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 1 Oct. 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1930. 3. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1930. 4. Benoeming Hoofd der o.l. school te de Koog. 5. Benoeming Hoofd der o.l. school te Oost. 6. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te Oosterend. 7. Vaststelling Veeverordening. 8. Verhuring van gronden. 9. Aangaan geldleening. Wettelijke tijd. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zo mertijd dit jaar zal eindigen op 6 Octo ber a.s. te 3 uur in den morgen, dus in den nacht van Zaterdag op Zondag. In verband hiermede zullen de toren klokken Zondagmorgen te drie uur een uur worden achteruitgezet. Texel, 1 October 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Schele hoofdpijn Maagpilien Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: RIE TUKKER en E. BROEKEMA beroepen pred. te Opende (Gr.) Leiden Gerkesklooster 30 Sept. 1929. Ned. Herv. Past. Huwelijksvoltrekking Woensdag 16 Oct. Kerkelijke inzegening te Gerkesklooster. f8 OCTOBER a. s. hopen onze geliefde Ouders, f Behuwd-, Groot- en Overgroot- AS ouders JACOB PEPER Jzn. W *5 MARTJE BREMER 3$ ik den dag te herdenken, waarop 3S zij voor 55 jaar in den echt JK; fzijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard 3» mogen blijven is de wensch Ai hunner dankbare kinderen. Oosterend, 2 October 1929. Sp hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders, CORNELIS JACOBUS VINKE y' en ELIZABETH VERPL^NKE hun 25-jarige Echtvereeniging te il herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun Kinderen, Behuwd- en Klein- kinderen. Eierland, Oct. 1929. ss*. I3*. if*, if*, ie» sf» sf,*. Heden overleed, tot onze droefheid onze geliefde Man en Vader, KLAAS SLOT, Echtgenoot van Wijntje Kalis, in den ouderdom van 72 jaar en 7 maanden. Dit troost ons dat zijn heengaan vrede was. Namens de Familie, Wed. W. SLOT Kalis. Den Burg-Texel, 29 Sept. 1929. fcf» kfi». if» SS* X* kS»> kf» Sf» kf» VOORUIT. Sf*. kf» kf*. kf» kT» kf*. kT* kf» kfa. kf*. kf* kf» F o ste r's Alom verkrijgbaar Is vaak te wijteD aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpilien verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie cn een opgeruimd humeur. f 0.65 per flacon. kS»> k6*> kT» kS»> kf/*> k6»> ss», ij», kft*

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2