Nieuwe Modeblad Boekhandel Parkstraat. ADVERTENTIEN Hllllüimil MARKTBERICHTEN PREDIKBEURTEN >N RIJKE KEUZE TWEE GRATIS PREMIES We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van cames- en kin derkleeding, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knlppatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1.25. We maken er u spe ciaal op altent, dat uitsluitend abonnees op deTexelsche Couranc dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. Nuttige wenken. Weet ge, dat ge roestvlekken uit ijzer kunt verwijderen, door ze herhaaldelijk met petroleum te bevochtigen Na drie of vier dagen kan men ze met schuurpapier uiteen wrijven. o Weet ge, dat een bittere komkommer zijn bittere smaak verliest door hem af te snijden en hem zoo twee dagen te laten liggen? o— Weet ge, daf ge blauwe plekken van een val ot stoot kunt voorkomen door -een papje te maken van droge stijfsel met water en dit op de plek te leggen o Weet ge, dat ge versuikerde honing weer vloeibaar kunt maken door de pot een poos in warm water te laten staan. Lietst in een hooge kom of pan, zoo dat de heele hoeveelheid honing door het water wordt omspoeld. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. Pluimveeteelt in Drenthe. Op het gebied der pluimveeteelt zal in de gemeente Emmen waarschijnlijk iets geheel nieuws tot stand komen. Kende men tot op heden slechts de schooltuinen, thans zullen ook de schooltoomen hun in trede doen. Het denkbeeld werd geop perd door de heer Holsteijn in de Pluim veebode, waarop door de Firma Sluis te Weespercarspel aan de burgemeester werden aangeboden tien model-nachthok ken elk met twintig witte leghorn-hoen ders, afkomstig uit het hoenderpark Wies- sel te Apeldoorn. De schooltoomen wor den in 'n legwedstrijd om 'n zilveren wis selbeker vereenigd. Het Oosting Insti tuut te Emmen heeft de leiding en het beheer op zich genomen. Men verwacht aldus bij de jeugd en in de omgeving der scholen belangstelling te wekken voor de pluimveeteelt, tot op bouw van Drenthe. Als het onweert! üe kunt verhoeden en dan moet ge liet dus niet nalaten dat bij onweer de bliksem in uw antenne slaat en dan uw huis binnendringt. Er zijn schakelaars in üe handel gebracht, welke al ot niet automatisch werkend, er voor zorgen kun nen dat de electrische stroom naar de aarde wordt afgeleid. Uw leverancier zal u zoo noodig gaarne nadere inlichtingen verschaffen. Te Tünsc'nütz bij Eisenberg in Thii- tfrjgen bevindt zich een zilvervostarm, voorzien van een speciale radio-instal- lane. In elke vossenstal bevindt zich een rmcrophoon, waardoor elk gerucht, zelfs 't ademen der dieren, met een luidspreker kan worden waargenomen in het gebouw van het personeel. Vooral op het tijdstip waarop de dieren werpen, kan aldus een beter toezicht worden uitgeoefend. llilil Oplaag loÓO ex. |||lil illlll Boven allen twijfel is verheven, i|jj|| dat de lexeische Courant op Texel liliü in alle kringen wordt gelezen en ||j||| H hier een zoo ruime verspreiding lüill geniet, dat ge met een advertentie ||j||! gi in dit blad vrijwel ieder lexelaar ga lülii bereikt: hij is als regel abonnee |il||| en anders zeker medelezer. lüüi&lliül lllüiBllliil NAGEKOMEN BERICHTEN. Oude stoeppalen. Over de beide stoeppalen, welke in hun verweerde grauwheid eenmaal geplaatst waren voor de nu afgebroken perceelen aan de Binnenburg, heeft de gemeente 't „beschermvrouwschap" aanvaard. Ze is eigenaresse geworden tevens. Oe moet weten, lezerT dat deze steenen voorwer pen eenmaal als „monumenten van histo rie en (ot kunst" te boek werden ge steld. KYGiENE en VEILIGHEID. Incntn? tegen alastrim. Gevolg gevende aan het verzoek van de heer burgemeester vestigen we met na druk de aandacht op de in dit nummer voorkomende publicatie betreffende „kos- telooze inenting". De heer Oort gat ons als zijn meening te kennen, dat van deze gelegenheid door de ingezetenen in groo- ten getale gebruik dient te worden ge maakt. Wanneer de noodzakelijkheid blijkt wordt ook in den Burg weer gelegenheid gegeven. Verdrijf de vliegen Nog beter: Dood ze De gewone huisvlieg heeft het land aan reseda. Zet dus een of meer potten reseda in de kamer of vensterbank om de vlie gen buiten te houden of te doen ver dwijnen. Ook hebben vliegen een afschuw van ruiten, welke met parafine gereinigd zijn. (Het is tevens een mooi middel om de ruiten glanzend te krijgen). De bromvlieg heeft een kijkje opvlier- bessenboomen, zoowel op de bladeren als op de bloemen. Door een -paar tak jes vlier, in de kamer opgehangen of neergezet, zullen deze akelige beesten al spoedig verdwijnen. MANJO.— 0— Een brandstichtendekaraf. In de pastorie van de St. Bavokerk te Heemstede kwam men dezer dagen tot de ontdekking, dat uit de op de bovenver dieping gelegen slaapkamers een scherpe brandlucht en dikke rookwolken naar bui ten drongen. Voorzoover men wist bevond zich in deze kamers niets brandbaars en had ook niemand gedurende de voorafgaande uren de kamers betreden. Een onderzoek wees uit, dat het behangselpapier en een spat- doek achter de waschtafel hadden vlam gevat en reeds gedeeltelijk waren weg gebrand. Wat was nu de oorzaak? Op de waschtafel stond een ronde met water gevulde karaf, waardoor de stralen van de nog krachtige najaarszon zich als door een bolle lens in een brandpunt op de spatdoek vcreetiigden en hier een ont- brandingshitte ontwikkelden. Reeds eerdel had men op deze plaats een onverklaar baar brandgat ontdekt, waarvan het ont staan nu was opgehelderd. Door het tijdig ontdekken van de brand is thans erger voorkomen. Voor de ver- derfbrengende karaf heeft men een vei liger plaatsje gevonden. Van de Boekenplank. Boeken uitleenen. Is het verstandig nooit een boek uit te leenen Er was eens: Een boekenliefhebber, die een villa be woonde en de beschikking had over een bibliotheek, welke zeer ruim was voor zien. Zijn buurman, met wie hij zeer vriend schappelijk omging, wilde wel eens een boek van hem leenen. Maar steeds was het antwoord van de villa-bewoner: „Neen, uitleenen doe ik in beginsel nooit, maar het zal mij veel genoegen doen, als je bij mij thuis wat komt le zen. Je kunt komen zoo vaak je wilt". Later echter, toen hij in de tu.n bezig was, vroeg hij aan de leesgrage buur man diens gieter te leen. En wat kreeg hij toen ten antwoord. .„Neen, uitleenen doe ik in beginsel nooit, maar het zal me veel genoegen doen, wanneer je in mijn tuin wat komt gieten. Je kunt komen zoo vaak je wilt". o Aufohus-bihliotneek. Ten einde de bewoners van de voor steden van Dresden aan lectuur te hel pen, heeft het gemeentebestuur der stad in een heel groote autobus een biblio theek ingericht. Ze staat eens per week op 13 verschil lende plaatsen anderhalt uur stil. De bibliotheek bevat drieduizend wer ken en wel 1503 boeken met onderhou dende lectuur en voor de rest boeken over politiek, natuurwetenschappen en techniek, sport, enz. o „Van het Westelijk Front geen Nieuws". De Itafiaansche uitgave van dit boek, dat over de heele wereld zulk een op gang maakte, is door de Italiaansche re geering verboden. Een uitgever in Mi laan had de verschijning er van tegen 15 December aangekondigd. Voor de ver taling had een Italiaansche frontstrijder gezorgd en het boek was al gereed ge maakt, toen het verbod werd uitgevaar digd. o Wat zullen we eten? Om de huisvrouw eenige hulp te geven bij de samenstelling van het dagelijksch menu, een probleem, dat niet door allen met evenveel vaardigheid wordt opgelost, is een kostelijk boekske in het licht ge geven. Het geeft niet minder dan 400 menu's voor alle jaargetijden en zal me nigeen zeer welkom zijn. De menu's wer den verzameld door mevr. F. S. van Ba len—Klaar, de redactrice van het beken de maandblad „In en om de Woning". Het nuttige verwerken van restjes en huiselijke feestmaaltijden werden niet ver geten. (Prijs t 0.50.) Boekhandel Parkstraat levert boeken en tijdschriften op elk gebied. In dien niet voorradig geschiedt des- gewenscht toezending van uitgever naar cliënt rechtstreeks per ppsten dus met de grootst mogelijke spoed. ELCK WAT WILS. Muilezels gaan er prat op, dat zij van paarden afstammen. o— Een verblijd hart zucht zelden, Maar een mond vol smart lacht vaak. o— Wie de waarheid wil zeggen, moet een voet in de stijgbeugel hebben. Donderdag 3 October. HERV. GEMEENTE. Den Burg, 'sniidd. 12 uur ds. Kroese Huwelijksinzegening. Zondag 6 October. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Waal, 'sav. half 8 ds. v. 't Hooft, den Hoorn vm. 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Oskamp. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Doopsbediening. Aangifte Zaterdag 7—8 uur. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer. Collecte voor de Evangelisatie op ons eiland, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 de heer Hildering. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Alkmaar, 27 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 3300 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 12.— a 13, Haver 9. - a 10, Gerst chevalier 9.25 a 9,83 Groene erwten (kleine) 14,25 a 15,— (groote) 18,- a 25,— Grauwe erwten 26,a 35, Vale erwten 18,50 a 28, Eiervelling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 28 Sept. Kipeieren. Aanvoer 80.000. 56/58 K.G. 8,50 a 8,80 100_tuks 58/60 K.G. 8,50 k f 9.20 ae lwstuks 60/62 8,70 9,50 62/64 9, a 9,70 t ruin 8,60 S 9,70 Kleine eieren 5,30 a 6.70 Eendeieren. Aanvoer 17.000 6.30 6,40 Eiervelling Texel, 30 Sept. Aangevoerd werden partijen, 49222 stuks Kipeieren 46-50 K.G. f 6,10 a f 50-54 Kg. 54-58 58-62 62-66 66-70 42-46 6,10 a 5.90 7,80 8,10 8,30 8,70 5,10 eendeieren f 6,40 fi 0,— 6,20 0.— 0,- 8,50 8,90 9,60 5,70 Texel, 30 Sept. 1929. 3 koeien 2 Pinken 2 kalveren 6 nuchtere kalveren 50 Rammen 103 Schapen 109 lammeren 30 biggen 1 Geit 25 korf oude kippen 185, a 250.— a 0,— a 0,— 13, a 20,— 30.— a 80.- 25,— a 34,— 16,—a 24,— 18.- a 25.- 0,70 a 1,20 GEBOREN: JANNETJE dochter van M. DALME1JER - Bood en A. P. DALMEIJER. Oudeschild, 28 Sept. 1929' Vul-penhouders en -potlooden, zeer rui me sorteering. Fotoalbums, pracht-sorteering Plakadressen, 24 voor 10 Aanhanglabels 10 voor 7 Prentbriefkaarten van liet heele eiland, keus uit meer dan 100 soorten 4 Vogelkaarten, o.a. naar foto's R.Tepe 10 Penteekeningen „Mooi Texel" van Sjoerd Kuperus 30 Houtsneden „Mooi Texel" van J. Ph. Klapmeijer 60 en 120 Bruidstoilottcn mantels blouses schorten regenjassen bal-masqué onderkleeding pyama's kimono's hecronlinnort babyuitzetton japonnon trois-piècos avondtoiletten rokken sportcostuums goh. Jumpors luiermand handworken gebr. vesten raffiawerk tafellinnon tapijtjes gordijnon kantwork snulstorljon surprises jurk jc9 pakjes manteltjes jassen lampekappen Modellen van elk soort kleeding vindt U in Het N*euiuc Mode bladhetwelk 2 X per maand verschijnt en verkrijgbaar is by de Uitgevers dezer courant voor slechts 95 cents per kwartaal (in plaatsen waar deze courant slechts per post komt: f 1.25). Nieuwe abonné'8, die zich met ingang van het 4o kwartaal als zoodanig la ten Inschrijven, ontvangen gratis een boeiend verhaal in boekvorm on gratis hel nummer van 15 sept. (no. 18) zoolang do voorraad strekt. Abonneert U dus omgaand en zendt aan de Uitgevers dezer courant postwissel van 95 cents, waarop vormcld: voor abon nement Modeblad met era- tls najaarspremies. VA

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5