Texelsche Courant van Woensdag' 2 Oct. 1929, TWEEDE BLAD Gemengd Nieuws TexeSsche Berichten v' De Oostersche Stad. Aan de vooravond van de dag, waarop de Oostersche Stad haar poorten voor de van nieuwsgierigheid en andere verlangens po pelende menigte zal ontsluiten en de ver tegenwoordiger der Stedelijke Vroedschap de feestelijkheden zal openen met een toe spraak in bloemrijke tale voelen wij ons verplicht eeltige re gelen aan deze roemruchte gebeurtenis te wijden. Voorzien van 'n alles ontsluitend paspoort hebben we gisteren al eens een kijkje ach ter de schermen genomen. We geven hier in korte trekken weer, wat de Oostersche Stad te aanschouwen zal geven. Het kan slechts een gebrekkig beeld 'zijn dat wi] u hier van deze met zorg voor bereide tancy-tair voor oogen trachten te stellen. We mogen ook niet alles ver klappen. Van de verscheiden attracties mogen ge noemd worden de vischtent; de tent, waar de Oostersche Somnabule troont; de touwtreksport, platenwerptent, Rad-van- Avontuur, grabbelton. Verder zullen aan wezig zijn een tent met handwerken en 'huishoudelijke artikelen. De ta. Keg zal thee doen schenken. Andere dranken zul len aan het buftet verkrijgbaar zijn. Rechts van de Oostersche Stad, welke met haar typische „woningen", straks ba dend m een zee van licht, een keurig et-, tect zal opleveren, wordt gelegenheid tot dansen gegeven („drie voor 'n dubbeltje"). Ook deze tent zat feeëriek worden geïllu mineerd. Een zeer interessant nieuwtje hebben we voor het slot bewaard. We kunnen name lijk mededeelen, dat de Oostersche Stad onder haar bevolking „van diverse plui mage7' een „mechanisch mensch" zal tel len, een wonderlijk personage. Alleen de ze figuur moet een bezoek aan deze Oostersche nederzetting ten volle loonen. We mogen er thans niet meer van ver tellen. Het spreekt vanzelf, dat zorgen noch moeite zijn gespaard om de entree een uitstekende indruk te doen maken. Pron kend met de woorden„Oostersche Stad'7 en een stel daarvan onafscheidelijke halve manen (we doen hier „en gros77, zooals u ziet), omgeven door wel honderd elec- trische lichtjes moet het front wel een fantastische aanblik opleveren, geheel in overeenstemming met hetgeen men binnen de stadsmuren tot stand wil trachten te brengen. „biet daghet in den Oosten, Het lichtet overal77 D'r wordt met alle macht aan gewerkt en we hebben alle vertrouwen, dat de Oostersche Stad aan veler verwachtingen zal beantwoorden. Allen dus op naar de Oostersche Stad. De heer Jac. Lap, te den Hoorn, heeft het comité voor de Oostersche Stad toestemming gegeven varens te doen snij den uit zijn bij de Denhen gelegen Boschie. 'I er versiering zullen deze varens goede diensten kunnen bewijzen. Er was sprake van, dat de Jong7s Biograattheater hier op de „Oostersche Stad"-dagen eenige voorstellingen zou komen geven. Uit betrouwbare bron kun nen we thans meedeelen, dat dit niet het geval zal zijn wat het O.S.-comité met zaï spijten Cursussen. I Voor d-e cursus Pluimveeteelt, te geven door de heer K. Bosje, hoofd der, school te M.-Eierland7 heeft zich een voldoend aantal leerlingen aangemeld. De cursussen Bloembollenteelt zullen in totaal door 82 personen worden ge volgd. Als leerkracht zal een bevoegd deskundige uit de Hollandsche bloembol lenstreek worden aangewezen. Er zijn reeds vier sollicitanten. Aanbesteding levering brandstof. Door B. en W. werd aanbesteed de levering van steenkolen voor 1. Raadhuis, 2. Ü.L. scholen Burg, Waal, Koog, 3. idem den Hoorn, Oosterend Oudeschild, 4. de Cocksdorp, 5. M.- en Z.-Eierland en Oost.6. Zeevaartschool, 7. Ulo. Voor perceel 1 werd de leverantie ge gund aan de heer J.C.Rab, voor de ove rige aan de heer D.Vos te Oudeschild. Door de heer D. Vos werd ingeschre ven voor levering in Ieenzakken franco op de wagen langs boord te Oudeschild of wel af pakhuis resp. 366,80 450,80 374,75 182,85 352,50 315 172,70 gld. Door de heer W. Huizinga voor franco vervoer tot in de bergplaatsen resp. voor 23 36 2 8— 20 33 20 13 gld. Totaal f 182,50. Voor levering franco in de bergplaat sen werd ingeschreven door de heer J. Bruin voor resp. 480,10 607,26 516,20 260,50 494,18 412,92 227,66 gld. Door de heer J.C.Rab voor resp. 385 507,50 426,05 216,08 407 338 190,35 gld. Voor dammers. Blijkens een advertentie in dit nummer vangt onze damclub Vrijdag weer inet haar oefenavonden aan. Het winterseizoen staat zoetjesaan al weer voor de deur, ook al wekt het fraaie weer, waarop we de laatste weken nog steeds worden ver gast, niet bepaald wintersche of zelfs maar hertstgedachten. Het bestuur stelt prijs op een trouw bezoek maar hier aan mankeert onder de ware „dambroe- ders" gemeenlijk niet veel. Het zal hen ongetwijfeld genoegen doen te vernemen, dat wij voor de verzorging van onze damrubriek een erkend deskun dige als vaste medewerker aan ons blad verbonden hebben. We meenen in de heer Geo van Da m, Deylerweg 3, Wassenaar de „right man in - the right place77 te hebben gevonden. Alle corespondentie, vragen, etc., deze rubriek betreffende, gelieve men onder bijvoeging van een postzegel voor ant woord naar Wassenaar te zenden. In een der volgende nummers vangen we met de publicatie van ons eerste pro bleem aan. Mogen we op de medewerking van onze dammers staat maken? „Het77 karwei op de Groeneplaats. Men heeft het voorbereidind werk thans zoo ver gereed, dat vandaag met het eigenlijke boren een aanvang kan worden gemaakt. De bok met takel, waaraan de grijpboor op en neer wordt bewogen, is opgesteld, alsmede een tweetal electro- motoren: een voor de bok en een om water toe te voeren aan de buis, waarih de boor wordt geplaatst (zie uitvoeriger het vorig nummer). Door het slaan van een buis tot op 8 M. diepte heeft men in de behoefte aan z.g. werkwater voorzien. "De boor wordt zooals we reeds eer der schreven in de wijde buis ge plaatst, welke twee meter diep in de grond is gebracht. Ten einde te vermijden dat men een groote hoeveelheid zout wa ter aanboort, wordt wanneer men op een bepaalde diepte gekomen is, met een boor van kleiner diameter een proefbo ring verricht. De uitkomst van deze bo ring leert dan hoever men kan gaan. Wij bevelen U aan de schriftelijke Es- peranto-Cursus te volgen, uitgegeven door de Centr. Esp. Commissie, hl. de Grootstr. 35, Nijme gen. Omvang 26 weeklessen van 8 blz. Aanvang 1 Oct. Kosten: totaal t3. Inlichtingen kosteloos. BINNENLAND. Jacoba Metzelaar. In den ouderdom van 67 jaar is te den Helder overleden mej. jacoba Metzelaar, in leven oud-directrice der Fröbelschool Vischmarkt, een bij tallooze Heldersehen en oud-Helüerschen populaire figuur. De begrafenis heeft plaats Vrijdag a.s. 2 uur n.m. Held. Crt, Spoorwegongeluk bij Westwoud. Een goederentrein met tuinbouwpro - duclen uit de Streek is Zaterdagavond bij Westwoud op dood spoor geraakt en door een stootblok gereden. De trein reed met een vaart van 40 K.M. De locomotief kwam boven een sloot te hangen en eenige goederenwagens schoven in elkaar. Het ongeluk heeft de 38-jarige trein- geleider Garlandt, die voor de eerste maai dienst deed, het leven gekost. Hij is een Groninger van geboorte, maar te Amsterdam woonachtig. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Nadere biezonderheden: De locomotief is, -al zakten de wielen in de grond, niet beschadigd. De machinist en de stoker kwamen er ongedeerd at. De groente, voornamelijk kool, welke m de vernielde wagens was geladen, is door de schokken naar alle kanten weg gevlogen. Over de stand van het sein loopen de meeningen uiteen. Korte Berichten. De achttienjarige S. te Delft, die na het rijwielongeluk op de Rotterdamsche weg aldaar ongeveer een maand lang z7n bewustzijn is kwijt geweest, begint thans eenigszins bij kennis te komen (30 Sept.) Ook de vierde van de ernstige ala- strimpatiënten te Rotterdam is thans aan de gevolgen overleden. Hoek van Holland. Nadat omstreeks duizend ton kolen waren gelost, is het s.s. „Disciplina" door de sleepbooten „Hudson77, „Blankenburg77 en „Rozen burg77 vlot gebracht. Het werd opge sleept naar Rotterdam. Het tienjarig zoontje van dr. Ver- straeten te Heel is bij het spelen onder neerstortend zand bedolven geraakt. Na zijn bevrijding bleek het ventje reeds te zijn overleden. Thans is ook de Boezemmeerdijk, de Noordwestelijke afsluiting van de Wie- ringermeer, dicht gekomen, zoodat op de afwerking van de dijken na, de indijking van de Wieringermeer haar beslag heeft gekregen. De dijk WieringenMedem- blik is eind Juli dicht gekomen. Vermoe delijk zal aan het einde van dit jaar met het leegmalen worden begonnen. Men re kent, in ongeveer een jaar hiermee gereed te zijn. BUITENLAND. 80 menschcn door krokodillen opgegeten. In het gedeelte der Mjirtapoerarivier, stroomend door de kampong Benoa An jer, Banjermasin, neemt het krokodillen- gevaar ernstige afmetingen aan. Het is weder zoo ver dat na zonsonder gang de bevolking de huizen niet meer durft te verlaten; de in die kampong vroeger gebaande weg is reeds geheel ui de modder weggezakt; momenteel ont breekt zelts een Voetpad. In dit gedeelte der hoofdstad van Zuid-Oost-Borneo zijn de krokodillen we der baas. Reecis vroeger zijn bij het bestuur twee rekesten ingediend met verzoek om hulp in de strijd tegen het krokodillengevaar, doch de bevolking mocht van bestuurszij de nog geen hulp verkrijgen. Nadat van Juli 1927 tot Juli 1928, dat is een jaar tijds, allee,n in het gedeelte der Martapoerarivier, stroomend door de geïsoleerde kampong Benoa Anjer, 80 zegge en schrijve tachtig menschen, van de oever, van de batangs en uit prauwtjes door krokodillen medegepakt en sedert spoorloos verdwenen zijn, is vorig jaar door de inwonenden van de kampong een razzia onder deze lugubere beesten ge houden, waardoor het aantal tijdelijk ver minderd is. Nu evenwel hebben de krokodillen zich weder zoodanig vermenigvuldigd, dat maatregelen noodig zijn. Korte Berichten. Mevrouw Spero, een Engelsche dame heett bij de politie aangifte gedaan, dat zij spoedig na haar aankomst uit Enge land een parelsnoer ter waarde van vijt- en-zeventig honderd gulden vermiste. Bandoeng. In Oedjoengbroeng wer den in de atgeloopen week achttien geval len van pest geconstateerd. Al deze lij ders zijn aan de ziekte overleden. In een vergadering van vertegen-» woordigers van de centrale instellingen van de federatie Rusland is besloten dat 1 October algemeen zal worden overge gaan tot de invoering van de week van zes dagen. Essen. De firma Krupp maakt bekend dat zij zich door de slechte toestand in de ijzerindustrie genoodzaakt ziet, een groot aantal harer arbeiders ontslag aan zeggen. Het betreft hier ongeveer duizend man der gietstaalfabriek. Het dorp Opluko in Galicië is door een enorme brand bijna geheel in de asch gelegd, terwijl het grootste deel der in woners naar de naburige jaarmarkt was. In totaal zijn 55 boerenhoeven&met alle bijgebouwen een prooi der vlammen ge- worden, waarbij ongeveer 309 personen I hun woning en hc.ve verloren. De schade beloopt meer dan 500.000 Mk. Zevenbergen.In de buurt van Kroonstad is een rooversbende opgetre den, aan welker hoofd een vrouw staat. Haar eerste slachtofter was een Hon- gaarsche kapper, die op zijn weg door het bosch plotseling door een groot aan tal roovers werd aangevallen. Toen de kapper aan de vriendelijke uit- noodiging om alles, wat hij aan waarde bij zich had at te geven, geen gevolg gat, joeg de vrouw hem een revolverko- ger door de slapen en twee in de borst. Ondanks zijn zware verwonding gelukte het de kapper, die de roovers voor dood hielden, zich voort te slepen tot aan de straatweg, waar hij door voorbijgangers werd gevonden. Dezelfde rooversbende plunderde een paar dagen later een auto mobiel. Vijf personen zijn verdronken ten gevolge van het omslaan van een over volle boot, die bewoners uit de doo. cholera geteisterde stad Kandiaro (Sind) vervoerde. Dantorth. (Maine.) Alhier zijn 6 kin deren uit één gezin, van een tot acht jaar verbrand, terwijl de ouders naar hun werk waren. De beroemde tenor Richard Crooks is in Berlijn aangekomen voor een tour nee door Europa. Crooks zal ook concerteeren in Am sterdam (S October: Concertgebouw, groote zaal.) De stem van Richard Crooks, die de beroemdste tenor genoemd wordt, werd verleden jaar voor 2y2 miljoen dollar ver zekerd. (Het jaarlijksch inkomen van de tenor bedraagt naar schatting een half miljoen.) Deze verzekering is de hoogste, welke in de geschiedenis van het verze keringswezen op een deel van het rnen- schelijk lichaam werd afgesloten. T usschen 13 Juli en 10 Augustus zijn in Ned.-lndië 322 personen aan pest overleden. In de daaraan voorafgaande pe riode van vier weken zijn 178 pestpatiëm- ten gestorven. Tusschen 13 Juli en 10 Augustus van het vorige jaar stierven 249 personen aan pest. De langdurige droogte welke Enge land in 71 jaren gekend heeft, en welke 37 dagen duurde, is Zondag onverwachts geëindigd. Over geheel Zuid-Engelaiid zijn zware regenbuien neergekomen. In Lon den ging de plotseling-% ommekeer ge paard met een wolkbreuk van bijna tro pische aard. De Paus is voornemens binnenkort een pauselijke bank op te richten in de: Vaticaansche stad, aldus De Tijd. Elotmeester Picola, die te Berlijn een straf van 2 jaar uitzat heeft, kans gezien zich door de tralies van zijn cel te wrin gen en met behulp van aaneengeknoopte lakens een poging tot ontvluchting te doen. Toen de wacht onder zijn cel voor bij kwam, lag de man dood op de grond; de lakens waren afgebroken. Er zijn dit jaar in de Vereenigde Staten 116,000 automobielen gestolen. Daarvan konden er 98.000 achter haald worden. Hevige sneeuwstormen, die naar men meent, wintersche weer voor Europa voor spellen, teisteren IJsland. Verscheidene menschen zijn doodgevroren. Een vrachtauto uit Ubach (Duitschl.) is tegen een boom gereden. De drie per sonen, die bij de chauffeur zaten, bleven ongedeerd, maar twee in de wagen zit tende jongelieden van 18 en 19 jaar oud werden op slag gedood. De chauffeur zegt verblind te zijn ge worden door de schijnwerpers van een hem tegemoet rijdende auto. Door overstrooming der rivier Mon tezuma staan 4 steden in Hidalgo onder water. Daar de vloed zoo snel kwam opzetten, konden velen zich niet tijdig meer in veiligheid brengen. Er zouden meer dan 100 menschen on het leven zijn gekomen. Het grootste gedeelte van de bevolking m het getroften gebied moet in de open lucht de komende nachten doorbrengen. Uit Philadelfia wordt melding ge maakt van een niet alledaagsche dietstal. Een jongeman ging, terwijl de bestuurder ontbeet in een tramwagen en reed met de wagen weg. In zeer groote vaart reed-hij van het eindpunt de stad in. Intusschen was de politie op de hoogte gebracht, die eenige patrouilles per motorfiets uitzond om de dief aan te houden. Eerst na een wilde jacht door geheel Philadelphia gelukte het de wagen aan te houden en de dief te arresteeren. Bij zijn verhoor verklaarde de dader, dat zijn vurigste wensch in vervulling was gegaan. Hij heett altijd zin gehad eens alleen een 'ramwagen in groote vaart door de stad te doen rijden. Afgezien van eenige kleine botsingen is de tocht goed atge loopen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6